dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 43 z 164
Pokaż wyniki od 841 do 860 z 3276
  1. #841

    Domyślnie

    Witam

    Obserwuję forum od dłuższego czasu i testuje Wasze ustawienia i jedno muszę stwierdzić - NIE MA TAKIEGO CZEGOŚ JAK UNIWERSALNE USTAWIENIA.
    Nie chcę się tutaj wymądrzać, ale wg mnie wynika to z prostej przyczyny. Ilość węgla na palenisku nigdy nie jest jednakowa. Więc tak samo nie możliwe jest ustawienie optymalnej ilości powietrza i albo będą spieki albo niedopalony węgiel. Jedynym wyjściem jest system z sondą lambda za czopuchem, która sterowałaby wentylatorem w zależności od zapotrzebowania na powietrze, lecz takie systemy widziałem jedynie u niemieckiego producenta Kutzner-Weber i nie chcę nawet wiedzieć ile to kosztuje.
    Nie wiem też dlaczego nikt nie podaje do swoich ustawień położenia zaworu czwór(trój)drożnego - przecież ma on kluczowe znaczenie dla zapotrzebowania cieplnego. Ważne jest też wg mnie utrzymywanie temp pow 38 st. na powrocie. Jednego roku miałem poniżej i piec momentalnie pokrył się rdzą, którą musiałem potem zdzierać szczotką.
    Piec mam trzeci sezon, węgiel wciąż ten sam chwałowicki - w miarę podobne własności co roku (zawsze zostawiam jeden podajnik do prób).
    Sposób dojścia do właściwych ustawień jest czasochłonny, ale nie niemożliwy.
    U mnie dużo korzystałem z ustawień ghosta - krótki czas cyklu - co zapewnia częsty ruch na retorcie a co za tym idzie udrożnienie przepływu powietrza przez kanały między grudkami węgla. Co do doboru ilości węgla i powietrza, należy zrobić to tak aby piec nie wychładzał się za bardzo po wyjściu z podtrzymania (spadek max o 3st), płomień powinien być słupem i zatrzymywać się na deflektorze (wtedy jego obecność ma sens - dopalanie cząstek sadzy), ale nie powinien być potargany na boki.
    Przy aktualnych temperaturach od -5 do 5
    Moje ustawienia:
    n60
    c43
    d12
    U35
    b42
    o15
    L1
    u15
    J15
    F10

    Klapka wentylatora uchylona na 1,5 cm. Zawór na 3 ( na dom idzie woda o temp 45st). Czopuch na godzinie 10. Do ogrzania 170m2 + bojler 140L. Dom z lat 60 nieocieplony, stare okna. Trzymam na stacji pogodowej ustawionej w przedpokoju bez grzejnika na najwyższym piętrze temp 18,5-19st. Aktualnie podajnik wystarcza na 8 dni, jak bywało zimniej (-15 do -10) schodził w 5. Jak robi się zimniej podnoszę proporcjonalnie ilość węgla i powietrza, aby po wyjściu z podtrzymania (przy 58 st) temp spadała max do 54 stopni na piecu. Jakby piec wygasał na podtrzymaniu można zmniejszyć długość cyklu podtrzymania.

  2. #842

    Domyślnie

    masz rację..
    węgiel powinien ruszać się jak najczęściej na retorcie, a do tego potrzebne są krótkie czasy b i o oraz odpowiednie d. Mam wrażenie że najlepiej byłoby gdyby wentylator cały czas chodził a podajnik co chwila w malutkich dawkach podawał węgiel
    zasatanwiam się nad ustawieniami
    d12
    b30
    o10
    L1
    co prawda, ustawienie pieca tak, żeby nie zjeżdżał z temp. po wejściu w tryb praca to chyba niemożliwe przy korzystaniu z termostatu pokojowego.
    Żeby piec nie zjeżdżał to na powrocie powinna być cały czas ciepła woda, a tak jest tylko w przypadku gdy piec cały czas pracuje - mam tu na mysli "nie używam termostatu pokojowego", albo "mam mocno przykręcony zawór czterodrożny, tak że piec głównie grzeje siebie a nie instalację CO".
    w naprawdę zimne dni to chyba termostat lepiej wyłączyć.... i przejść na grzanie ciagłe

  3. #843

    Domyślnie

    Witam.
    Czytam i czytam ale nigdzie nie piszecie też przy jakiej temp. ustawiacie włączanie pompy w Waszych piecach. Ja w tym roku mam bardzo kiepskie dwie tony węgla a dom mniej więcej taki jak majkov. Przy obecnych temperaturach na zewnątrz chce go wypalic.
    moje obecne nastawy:
    n-52
    d-17
    U-50
    b-60
    o-10
    L-1
    J-10
    F-10
    Pompa włącza się przy temp 51 stopn. a piec dociąga do 53. W domu mam 19,5 stopnia i nic więcej nie mogę wyciągnąc. Zawór Trójdrożny na 4.

  4. #844

    Domyślnie

    A to temp załączania pompy się ustawia?
    U mnie startuje równo od 38 st. Niezależnie czy jest to start pompy CO czy CWU. Nagrzanie kotła do temp 60 nawet 75 stopni nie jest żadnym problemem.
    Pokombinuj z powietrzem, ja ustawiłem tak że jak zaczyna dmuchać to nie można zrzucić nawet popiołu z retorty hakiem bo się można sparzyć. Nie można też przesadzić, ale to zobaczysz odrazu bo kocioł się będzie wychładzał.
    Najlepiej to posiedzieć w kotłowni i zwiększać ilość powietrza o 5 startując powiedzmy od 20 po czym zostawić ustawienie, w którym układ będzie miał najkrótszy czas dojścia do następnego cyklu podtrzymania.
    Jeszcze jedno: pokusiłem się dzisiaj o zmierzenie temp spalin, jest stale między 175-185 stC

  5. #845

    Domyślnie

    z tego co się orientuje w nowych kotłach montowany jest nowy sterownik REG-5 - tam jest taki bajer jak zalaczanie pompy przy okreslonej temp i wył. poniżej niej - dzięki temu piec się tak nie wychaładza

    pzdr

  6. #846

    Domyślnie

    Ja mam zamontowany płytowy wymiennik ciepła z na stałe włączona pompą który mi daje ciepłą wodę (zamiast bojlera gazowego) .
    Pompę C.O. załącza mikroprocesorowy regulator temperatury pompy C.O (DELTA 100). Ten regulator uruchamia mi pompę od centralnego (pompa pracuje tylko w zakresie trzech stopni poniżej (tzn. jak ustawię go na 52 stopnie to zaczyna pracowac od 51 stopn. - w górę pracuje do opru a jak spada temp. na kotle to wyłącza pompę przy 49 stopniach). Myślałem, że we wszystkich kotłach macie zamontowany taki regulator. A to Wasze pompy od C.O chodzą na okrągło?

  7. #847

    Domyślnie

    Tak u mnie pompa CO gania do okrągło, chyba że spuszczę wodę z bojlera to pracę zaczyna ta od CWU (mam dwie pompy). Jest to jedyny sposób ruszenia wody w układzie, aby ruszyć grawitację musiałbym mieć zawór czterodrogowy otwarty conajmniej na 7 a wtedy nie zarobiłbym na węgiel

  8. #848

    Domyślnie

    Cytat Napisał gslaw
    wedle lektury topiku o ekonomicznym spalaniu, podaję moje próbne ustawienia:
    n59
    d15
    b60
    o30
    L2
    U30
    przsłona went. na dwa palce, czopuch na 10.30.
    jak na razie zaobserwowałem lepsze spalanie węgla, bardzo mało szlaki i niedopałków. spala się czysto i nie dymi. piec może wolniej wchodzi na obroty, ale nie jest wcale tak źle co mogę stwierdzić - to chyba rzeczywiście pali się efektywniej, tzn: mniej sadzy, mniej dymu.
    płomień niski i jasny, prawie biały - teroretycznie ma być o wiele gorętszy niż buchające, wysokie, pomarńczowe jęzory

    przy poprzednich ustawieniach miałem bardzo dużo niespalonego towaru.
    krótki czas b - chyba coś w tym jest.....
    Witam znowu wszystkich zainteresowanych.Postanowiłam wypróbować powyższe ustawienia ale jakoś nijak to się ma do moich potrzeb.Dość długo próbowałam,ale przy tych ustawieniach mój piec chodzi non stop.Pożera duuuużo węgla.Na pewno duży wpływ na to ma ilość grzejników i pomieszczeń do ogrzania oraz jaką temperatuę preferujemy.Nie wspomnę o oknach i ociepleniu budynku!!!Nie mniej jednak dobrze,że tacy ludzie jak gslaw zaglądają na to forum i dzielą się swoimi doświadczeniami.Ja jestem szczęśliwa,że już uporałam się z tym problemem i życzę wszystkim cierpliwości i wytrwałości przy manipulowaniu ze swoją niebieską bestią.

  9. #849

    Domyślnie

    Cytat Napisał gslaw
    z tego co się orientuje w nowych kotłach montowany jest nowy sterownik REG-5 - tam jest taki bajer jak zalaczanie pompy przy okreslonej temp i wył. poniżej niej - dzięki temu piec się tak nie wychaładza

    pzdr
    Ja mam REG-5 i tak jest tam cos takiego. Grzać zaczynam dopiero za jakiś tydzień wiec dopiero za jakiś czas powiem jakie mam ustawienia i jak sie piec zachowuje.

  10. #850

    Domyślnie

    Mam prośbę. Ponieważ wiele osób ma swoje wypróbowane ustawienia, które na oko trudno ocenić. Czy możecie przy swoich obecnych ustawieniach podać:

    - na ile dni starcza pełen zbiornik węgla
    - co ile dni należy opróżniać popiół (pełna szuflada)
    - ile minut w cyklu piec jest w trybie praca
    - ile minut w cyklu piec jest w trybie podtrzymanie
    Ułatwi mi to znacznie zmianę i dopasowanie ustaleń.

    Ja mam 25 i makabryczne zużycie paliwa. Przy obecnych ustawieniach d=15, u=20 temp osiągam 43 stopnie, piec pracuje 50 minut a w podtrzymaniu tylko 8. Efekt: co 4 dni muszę na fula ładować węgiel a koszty mnie dosłownie zżerają. Planuję teraz pokombinować z parametrem b (obecnie mam ustawienia fabryczne = 200). Do soboty pomierzę jeszcze na starych parametrach a od sb będę sukcesywnie zmieniać b. Na razie przy zmianie z = 60 na u=20 udało mi się podkręcić temp o 3 st przy takim samym zużyciu. Ale mam wrażenie, że jest znacznie wiecej popiołu. Czyli chyba jednak cos nie tak?

  11. #851

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonnieblue81
    Ja mam 25 i makabryczne zużycie paliwa. Przy obecnych ustawieniach d=15, u=20 temp osiągam 43 stopnie, piec pracuje 50 minut a w podtrzymaniu tylko 8. Efekt: co 4 dni muszę na fula ładować węgiel a koszty mnie dosłownie zżerają. Planuję teraz pokombinować z parametrem b (obecnie mam ustawienia fabryczne = 200).
    Witam
    Kombinacja w twoim przypadku z parametrem b to dobry pomysł ,proponuję ustawić tak gdzieś 110 na pewno zmniejszy to zużycie węgla,co prawda ja ma piec 15 KW ,ale ustawienia podobne do twoich oczywiście nie parametr b, bo u mnie jest 110 , d 16 , u 21,temperatura na piecu ustawiona na 55 i mój zasobnik starcza mi na 8 dni ,temperatura w pomieszczeniach 24,ale oczywiście u ciebie może być całkiem inaczej, bo to zależy od wielu innych jeszcze ustawień i czynników.
    Powodzenia

  12. #852
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    wegielek mam gorszy niz rok temu no i mrozow nie ma

    jak na razie na podajniku przejechalem 9 dni i jeszcze sporo jest wiec moze nie bedzie tak zle jak sie spodziewalem

    25KW
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  13. #853

    Domyślnie

    witam po przerwie - dość długiej przerwie
    zasobnik starcza mi przy tych temperaturach na średnio 11 dni, z którego mam wiadro 20 litrowe popiołu
    Elektromet EKO-KWP 15

  14. #854
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał krajes
    witam po przerwie - dość długiej przerwie
    zasobnik starcza mi przy tych temperaturach na średnio 11 dni, z którego mam wiadro 20 litrowe popiołu
    ja popiolu z pewnoscia co najmniej 40l, sporo to szlaka

    rok temu max 10l i wiekszosc to pylek ...
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  15. #855

    Domyślnie

    czy mozna to nazwać szlaką ? - robią sie spieki, ale jak stuknę pogrzebaczem to sie rozsypują.
    Elektromet EKO-KWP 15

  16. #856

    Domyślnie

    Słuchajcie coś ciekawiego ostatnio zaobserwowałem.
    Obecnie jest dość ciepło i piec głównie chodzi na podtrzymaniu (sterowanie sterownikiem pokojowym) po zmniejszeniu z b=120 na b=80 przy d=12 zaobserwowałem że w retorcie tworzy się mały spiek węgla który ostro tłumi strumień powietrza. Po przejściu w tryb pracy pomimo wykonania ok. 5 cykli płomień był nadal słaby a w czopuchu temp spalin była ok. 110stC. jak wziąłem pogrzebacz i przegrzebałem w retorcie groszek (była górka ok. 3-4cm nad talerzem) płomień od razu sięgnął deflektora a w czopuchu temp skoczyła do 160stC. Tak więc nie wiem czy tak krótkie nastawy są też dobre przy slabym groszku i sterowniku pokojowym. Przy temp. na zewnątrz ok. 0stC było w miarę ok. Możliwe że w podtrzymaniu o=30 i L=1 były za małe i b i d aby spowodować ruch w retorcie. Niektórzy producenci stosują już retorty obrotowe i nasze problemy znikają.
    Groszek w tym roku mam słaby i to może być problemem: drobny, mało kaloryczny i dużo popiołu w postaci spieków. Ale co zrobić, trzeba walczyć.

  17. #857
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lechu69

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    może ten popiół w postaci spieków to koksik co by wskazywało na węgiel o właściwościach koksujących (podczas spalania część węgla koksuje do koksu który spala się w wyższej temperaturze lub przechodzi do popiołu)

  18. #858

    Domyślnie

    temat rzeka
    ok... dom 200m2 całość ogrzewana min 22C + podłogówka woda idzie 30 C non stop- dom ocieplony styro. 14 - wełna 25cm
    - c.w.u 200 l ( 4 osoby 2+2)
    przy obecnych temp zasobnik 180 kg wystarcza na ok 11 dni czyli wynik sympatyczny
    (może ustawienia wam podejdą )
    klapka na went. ok 2 cm. czopuch na 2 ząbek za 20

    n58
    c1
    d18
    U20
    b80
    o15
    L1
    u10
    J10
    F7
    stosuje tylko i wyłącznie zawory na kaloryfery

  19. #859

    Domyślnie

    180m2 +90m2piwnicy grzanej na 15stc
    120kg na 15 dni, potem 110kg na 11 dni.

    15cm styro, 40 cm welny,reku.

  20. #860

    Domyślnie

    Witam,

    mama pytanko, bo niestety koszty mnie troszkę pożerają i chcę się zdecydować na jakiś sterownik i podłączyć go do pieca(nie do pompy).
    Do ogrzania mam 200m(3metry wysokości) i 140 l CWU, ale jak bym nie kombinował za nastawami to max na 5 dni zasobnik mi starczy.
    Stąd moje pytanie, czy każdy z Auratonów,Eurosterów czy innych wersji bezprzewodowych jestem w stanie podpiąć pod Naszego Elektrometa???

    Dzięki i pozdrawiam

Strona 43 z 164

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony