dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 1521
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 30404
  1. #2001
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Pod prad

    Cytat Napisał mat007
    Mam też kilka uwag co do wyliczeń dotyczących ekonomiczności pompy ... często padały tu wyliczenia że "nie montuje się solarów ... bo zwracają się w X lat", "pompa ... zwraca się w Y lat". Abstrahując od tego czy można pieniądze oszczędzone na montażu tańszej instalacji zainwestować - to wyszliśmy z narzeczoną z założenia, że póki zarabiamy nieźle, to inwestujemy, bardziej istotne jest to żebyśmy za naście lat mieli niskie płatności miesięczne. Wydatek jednorazowy (jeśli nas oczywiście będzie stać) jest akceptowalny - bo w krótkim terminie wiemy ile zarobimy/wydamy ... w długim nie.
    Aspekt ekonomiczny powinien być podstawą do dokonywania wyborów pomiędzy alternatywnymi rozwiązaniami.
    Pompa ciepła pod tym względem potrafi się obronić .
    Oczywiście tzw. okres zwrotu nakładów inwestycyjnych zależy od wielu parametrów, wcale niełatwych do oszacowania ...

  2. #2002

    Domyślnie

    Ufff.Wreszcie...oprócz kadzidełek proponuję "seans kurzowy" w domu z dobrze wykonaną podłogówką.
    Nikt nie wybiera tego typu ogrzewania bo jest masochistą.Jest to ogrzewanie o najbardziej zblizonym do fizjologicznego profilu.
    Jak już trafisz do takiego domu to chodź na bosaka i porównaj temperaturę w miejscu ułożenia rurek i bez nich ( próg drzwi balkonowych ).U mnie dodatkowo wystają jeszcze w łazienkach rurki od niezamontowanych grzejnków drabinkowych ( suszarek).Wielkie zdziwienie dopada gawiedź gdy ich dotyka - jak to - woda zimna a w chałupie ciepło ?Czary to jakoweś...Ponadto obojętnie w którym jesteś miejscu jest ciepło.
    Cieszę się że argumenty praktyków ( nie w stylu "kupiłem panele za 10.99 i jestem zadowolony ) trafiają do zdezorientowanych.

  3. #2003

    Domyślnie

    Mam do wasz wszystkich wielkie pytanie. Czytam i czytam ale za duzo tego wiec przeskoczyłem trochę stron i nie dokonca mi wszystko wyjasnilo;/

    Powolutku zbieram sie za planowanie budowy domu. I tak mam zamiar wybudować dom 100-130m2 z poddaszem użytkowym. Zamierzam postawić PC, podłogowe ogrzewanie w całym domu oraz zastanawiam sie dodatkowo nad kominkiem.


    ile wasz to wyszło (PC, podłogowe ogrzewanie, kominek) oraz koszt utrzymania miesiecznego?? aha i waszym zdaniem którym sposobem lepiej ocieplic budynek?

  4. #2004
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mat007

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    5

    Domyślnie Re: Pod prad

    Cytat Napisał HenoK
    Aspekt ekonomiczny powinien być podstawą do dokonywania wyborów pomiędzy alternatywnymi rozwiązaniami.
    Pompa ciepła pod tym względem potrafi się obronić .
    Oczywiście tzw. okres zwrotu nakładów inwestycyjnych zależy od wielu parametrów, wcale niełatwych do oszacowania ...
    Hmm, traktuje ten zakup jak zakup energooszczędnej żarówki. Płace sporo na początku, potem mniej. Teraz na żarówkę 5x droższą mnie stać, potem nie wiadomo ... za to co miesiąc będę płacił mniej niż przy zwykłej. To czy pieniądze wydane przy zakupie mógłbym zainwestować lepiej zależy od zbyt wielu zmiennych

    Swoją drogą chętnie poznałbym opinię kogokolwiek kto stosował konwektory z wentylatorem. Z podanych na stronach producentów mocy wynika że optymalne zasilanie to dla nich 50/40 więc nie trzeba ich aż tak bardzo przewymiarowywać na 35/25. Czy ktoś ma to z PC? Czy raczej wszyscy podlogowka?

  5. #2005
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Pod prad

    Cytat Napisał mat007
    Swoją drogą chętnie poznałbym opinię kogokolwiek kto stosował konwektory z wentylatorem.
    Fachowo nazywa się to klimakonwektor .
    Poszukaj na Forum, również w tym wątku, np.
    http://forum.muratordom.pl/post2097661.htm#2097661

  6. #2006

    Domyślnie Re: Pod prad

    Cytat Napisał mat007

    Montować będziemy pompe IVT serii greenline, jako DZ posłużą dwa odwierty po 100m każdy.

    Mateo
    pomysl jeszcze bo jak zamontujesz NIBE to możesz jeszcze wygrać volvo

  7. #2007
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mat007

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    5

    Domyślnie Re: Pod prad

    Cytat Napisał sluza
    pomysl jeszcze bo jak zamontujesz NIBE to możesz jeszcze wygrać volvo
    Nie lubie takich aut Glownie poszlo o podejscie do tematu, dealer IVT podszedl do tematu mega profesjonalnie.

    Dzięki za cynk z forum dotyczacy klimakonwektorow - mam nadzieje ze u mnie sie to sprawdzi, dam znac. Montuje dodatkowo licznik do samej pompy wiec postaram sie raportowac forumowiczom co i jak.

    OT: do wody 35-40 st. mam zamiar podlaczyc pralke i zmywarke, gdzies na forum czytalem ze gros energii pochlaniaja one na podgrzanie wody i jest to niezly sposob na oszczednosc na prądzie.

  8. #2008

    Domyślnie

    witam wszystkich entuzjastów i przeciwników pompy ciepła,

    Na wiosnę ruszamy z budową C34A z Muratora ((http://projekty.muratordom.pl/projek...53&IdKolekcji=). Budujemy się pod Gdańskiem. Domek 200m2. Parter. Poddasze będzie nieużytkowe.

    W ciągu kilku dni przebrnąłem przez cały wątek. Dzięki zbyt fachowym dyskusjom, które omijałem poszło mi szybciej. Parę moich przemyśleń.

    Oczywiście podstawowa sprawa. Czym ogrzewać? Na początku w grę wchodził olej. Potem przekonany byłem co do prądu. Teraz jestem za pompą ciepła. Prądu odechciało mi się jak poszło info o uwolnieniu cen energii, czyli o podwyżce. Ciekawe były dla mnie przeliczenia "Arek-L", co i za ile się zwróci i czy wogóle. Ja też cały czas myślałem tym tokiem. Bo wiadomo to ważne. Duży koszt na początku, a potem komfort małych rachunków. A może zrobić ogrzewanie prądem, zainwestować w piece akumulacyjne i nie będzie tak drogo? Też nie! Bo jak ktoś napisał, będę zestresowany, że mi tyle prądu ciągnie i będzie mi zimniej i jeszcze może będę latał i dokręcał ogrzewanie. Tak nie chcę! Zgadzam się, że wielu z nas chce pompy ciepła, ale jak słyszą 60-70 tys. to się odechciewa. Było to już wielokrotnie poruszane. Tak naprawdę nawet przy ogrzewaniu prądem różnice w inwestycji nie są aż takie wielkie. Analizowałem koszty ogrzewania olejowego. Założyłem,że wybieram za każdym razem produkty z górnej półki. I tak Viessmann, kocioł kondensacyjny, ogrzewanie w większości podłogowe, trochę grzejników. Różnica pomiędzy pompą ciepła oferowaną przez nich to tylko 4 tys zł. Różnica pomiędzy olejem Viessmanna a pompą np. CK 10-15 tys. (jescze nie mam konkretnej oferty). Szacunkowa różnica pomiędzy prądem a PC to ok. 35 tys. Gdzieś tam w obliczenich trzeba przy prądzie odjąć 4-5 tys za komin.Uważam,że zwróci mi się to po...... cholera NIEWAŻNE!!!!! Nie myślę tak więcej. Chcę pompę ciepła, wentylację mechaniczną i nieważne czy mi się zwróci.

    OK. Wiem,że będę miał pompę ciepła. Którą wybrać? Nie interesuje mnie, czy będzie miała bezpośrenie, czy pośrednie parowanie. Czy będzie okrągła, czy kwadratow? Mam mieć ciepło. Będę patrzył napewno na cenę, obsługę, serwis i chcę,żeby jedna firma zrobiła mi to kompleksowo.

    Dziwię się niektórym,że nie robią badań gruntu. Moim zdaniem to podstawa. Wogóle ja i tak robię,bez względu na PC, żeby moja pani architekt wiedziała na czym bedą fundamenty stawiane.

    Za ważne uważam, że niedługo domy będą otrzymywały certyfikaty energetycznw. Mam zamiar docieplić mój domek. Dach, strop, ściany zewn. i posadzkę na gruncie. I nie będę liczył, czy mi się to opłaci.

    To narazie tyle moich chaotycznych przemyśleń.

    pozdrawiam

    -marijo

  9. #2009
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jatred

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7

    Domyślnie

    Moja pompa THERMIA DIPLOMAT,CWU trzyma na poziomie 43-55 stopni,raz na jakis czas (2-3 tygodnie)podgrzewana jest do okolo 65 stopni.Mysle ze w ten sposob chorobe legionistow mam z glowy.Jesli chodzi o CO to od okolo miesiaca mam licznik 2-taryfowy,i moj instalator zainstalowal mi dodatkowy programator czasowy,co powoduje,ze mam temperature ustawiona na 20 stopni,a jezeli wlancza sie 1-taryfa(16,30-22,00 i 6,00-14,30) to pompa"NURKUJE" na 18 stopni.to znaczy ze w wiekszosci pracuje w 2-giej taryfie.(podlogowka nagrzewa sie w 2-giej taryfie i oddaje cieplo w 1-szej,wytrzymuje 5-6 godzin)Pompa wlancza sie w 1-szej taryfie czesciej gdy mam duzy pobor cwu.Przez ten miesiac okolo170 KW w1-szej i okolo230w 2-giej.Mrozow jeszcze nie ma,ale,sa prowadzone drobne prace budowlane(wieksze zuzycie wody).Po zainstalowaniu 2-go wewnetrznego czujnika pomiaru temperatury mam20-21stopni.Jestem zadowolony Pozdrawiam.
    Kayman
    Kayman

  10. #2010
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Witam bardzo serdecznie
    Od roku ogrzewam PC Greenline HT Plus C / 9KW/ ( PC ma w środku zasobnik CWU 165l ). Jestem bardzo zadowlolona bo jest ciepło i można zapomnieć , że ma się ogrzewanie. Dom jest z bali klejonych ocieplany od środka U=0,22W/(mkwK) ma pow. 160 mkw. Jest jeszcze piętrowe pomieszczenie gospod.( 54 mkw poziom ) na dole garaże na górze 2 pokoje z łazienką i duży teren ( grill pod dachem , lampy ). R-k za prąd ( a jest tylko prąd ) za rok wyniósł 6.700 pln -dużo to czy mało?
    Wszystko się budowało -większe zużycie. Kuchnie 2, lodówki 2 ( jedna 1600l ), zamrazarka, mikrofale 2 itd... Co najciekawsze w tej kwocie licząc spalone KW i cenę za 1 KW wypaliłam 14.401 KW czyli w/g ceny 2.203 pln ( 48,15% całej kwoty) reszta to opłata dystrybucyjna ( stała, zmienna),abonamentowa, stawka sieciowa. Czy to nie lekka przesada? ... różnica miedzy W-wą a Mazurami ( gdyby r-ki wystawiał Stoen) to ...20gr.
    Ale do brzegu. Nie miałam aż do teraz założonego podlicznika na PC i nie mogłam odddzielić ile konkretnie zużywa to urzadzenie. Garaż ( góra) jest używany sezonowo i dlatego mam tam elektryczny podgrzewacz wody i grzejniczki elektryczne / gdyby co / nie podpinałam się do PC bo...najpierw nie miało być garażu ijak robiłam odwierty pionowe i jest ich ciut za mało a poza tym tam mogę na zimę nie ogrzewać wcale a z PC jak sezon to sezon . Dodam jeszcze , że w domu na dole podłogówka , na górze grzejniki niskotemperaturowe.
    Jestem zielona ( a mąż jeszcze zieleńszy) jesli chodzi o ustawienia tej PC ( jak
    ustawiłam w ubiegłym roku -po przerwie letniej ( robiłam to pierwszy raz w zyciu i bez instrukcji ) to na górze było 30 stopni / była podziałka od 0 do 10 więc ustawiłam na 5,5 -niby logicznie a póżniej zmniejszałam aż w końcu ustawiłam na 3,2/
    Teraz wiem , że to była krzywa grzewcza.
    W kazdym razie mam trochę pytań a nie mam kogo zapytać:
    1. czy CO. jesli jest ustawione na np. 3 ( krzywa grzewcza) to jeśli mam przykreconą podłogówkę ( 4 w skali 6 stopniowej ) - zawsze na wyjściu ( więcej) i na powrocie ( mniej ) mam tyle samo ( chyba tak?) ...ale może wtedy rzadziej podgrzewa tę temperaturę ( bo temperatura ma być niższa ) i rzadziej się włącza PC /oszczędność/
    2. w/g zaleceń wszystkie przepływy powinny być otwarte i lepiej regulować samą PC i ustawić ją na więcej niż zmniejszać grzejniki i podłogówkę . Czy tak? , a co jeśli nagle spadnie temperatura i trzeba by było o więcej niz o 1 jednostkę podkręcić / niby nie powinno się jednorazowo robić takich skoków/
    3. chyba się nie opłaca grzać dwutaryfowo bo jest w tym samym cwu ? ( Ci co mają samo ogrzewanie z PC to tak ale tu......czy Ktoś liczył oszczędności ,może ich wcale nie ma ?
    4. jak macie ustawioną teraz krzywą grzewczą, na ile?
    5. co można jeszcze ustawić, zmienić żeby było oszczędniej

    Jak nie miałam podlicznika to się tak nie denerwowałam a jak mam i "lata" to
    się lekko denerwuję.
    Wstawiłam go 10.11 o godz.12 , teraz jest 14.11. ciut po 12 czyli 4 dni a na liczniku 113,6 KW .
    Na Mazurach było 3-5 st. na plusie dziś jest 0. W nocy na minusie. Pracuje PC i co jakiś czas podgrzwa cwu / dość często /. Grzeję w 1 taryfie.
    Może Ktoś z Państwa kto ma taką PC lub podobną i zechciałby się podzielić uwagami co i jak ma ustawione , jak lepiej, jakieś przemyślenia?
    Bardzo proszę i pozdrawiam cieplutko z Mazur.
    Najpierw napisałm osobny post ale stwierdziłam , że jest to temat dla posiadaczy PC i dlatego przeniosłam go Tutaj.
    Jak przeczytałam post Jatreda to lekko się załamałam... to zużycie na
    miesiąc...........moje i Jatreda - kompletna załamka.

  11. #2011

    Domyślnie

    Ponieważ notuje stany licznika z czestotliwoscią 1tyg w sezonie grzewczym i 1m poza sezonem mge ci podać jak to ma sie u mnie:

    koszt roczny prądu licząc od 2006-10-17 do 2007-10-16 (ciepły zezon grzewczy - łagodna zima) wyniósł u mnie 2 733,84 zł z czego zużyłem:
    2028kWh w wysokiej taryfie
    8396kWh w niskiej taryfie
    czyli 81% udało mi sie w niskiej taryfie w niskiej
    za ten sam prąd w sytuacji jednotaryfowej zapłaciłbym: 3 891,49 zł czyli o 30 % więcj (to jest odpowiedz na to czy warto grzac w taryfie G12 ja mam wręcz G12g czyli weekendową.
    W okresie letnim płace za prąd (w tym cwu grzane PC) ok 150 zł/mc czyli mamy:
    12x150 zł=1800 zł. 2700-1800 = 900 samo grzanie.
    Jak wspomniałem był to sezon ciepły licząc zużycie:
    6.1.2006 (wtedy założono mi II taryfe) do 6.1.2007 - sezon 2006 bardzo mrozny az do marca - wyszło mi odpowiednio:
    3100 zł w tym
    3350kWh w wysokiej taryfie
    7653 kWhw niskiej taryfie
    analogicznie przeliczając to j.w wyszło miże samo grzanie ok 1200-1300 zł i analogicznie w taryfie G11 zapłaiłbym (4100 zł)

    I teraz co i jak grzeje:
    220 m2 po całosci podłogówka temp 21-22 w całym domu - porptherm 44 jednowarstwowo tynk cementowo wapienny - region wrocław czyli ciepły jednak jak widać po sezonach sezon bardzo zimny (2006) do ciepłego (2006/2007) to wzrost rachunku za prąd o 400 zł w skali roku.JKak wiec widzisz masz jeszcze co regulowac pociesze cie ze w pierwszym roku wygrzewania i grzania w I taryfie miałem dosc wysokie rachunki ale nie moge ich porownac bo jeszcze nie mieszkałem i nie mam za cały rok. U ciebie przejscie na dwutaryfowe ogrzewanie moze byc trudniejsze ze względu na brak akumulacji na piętrze i mały zbiornik na CWU. Co do regulacji tej pompy to nic mi skala 1- 10 nie mówi bo kazda pompa ma inaczej zadawaną krzywą grzania musisz faktycznie dorwac kogos kto ma taka pompę. Jak wygrzebie rachunk z sezonu zaraz po uruchomieniu PC i wygrzewaniu nowo wybudowanego domu to ci napiisze (na pewno były relatywnie wyższe)

  12. #2012
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonetka
    ( jedna 1600l ), zamrazarka, mikrofale 2 itd... Co
    jak się ma taka lodówę to i prundu maziurskiego zeźre
    Potwierdzam słowa przedpiszacych.Cos nie tak. Mam podobny domek , taryfe weekendową a płacę rocznie prawie 3x mniej od Ciebie z tego tylko połowa to grzanie c.o. i wody. wszystko mam na prąd. Ciepławoda tylko w II taryfe. Przy Twoim zuzyciu z pewnością warto wystapić o taryfe weekendową.W skali roku zuzyłem 30% w dziennej ,drogiej taryfie bez jakiejkolwiek presji na oszczędzanie. Akumuluje nie tylko podłogówka ale i sam budynek.mam podłogówke tylko w kuchni i łazienkach, w pokojach grzejniki . Problem tylko w sterowaniu - bez sterowania z zegarem oszczędności będą mniejsze. Poczytaj instrukcję.

  13. #2013
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Bartek_Sl
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    256
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    121

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    Postanowiłem dołączyć do tego forum ponieważ planuję mój przyszły dom (M0 ogrzewać właśnie pompą ciepła. Patrząc na rosnące ceny energii i brak mediów na działce wydaje mi się, że mój wybór ma uzasadnienie.

    Przez najbliższe kilka dni poczytam to Forum, tak abym mógł włączyć się do konstruktywnej dyskusji.

    Raz jeszcze witam wszystkich i pozdrawiam

  14. #2014
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Markog i Hydrol
    bardzo serdecznie dziekuje za wyczerpujące informacje. Macie rację trzeba na dwie taryfy. Tego prądu jest tak dużo bo może....ja ciągle siedzę w kuchni piekę i gotuję , tabuny gości . dom oswietlony jak bożonarodzeniowa choinka.
    W ciągu miesiąca 20.08.07 - 20.08.07 zużyłam 1 302 KW .Grzana była tylko cwu z PC . No to co tak zajada ten prądzik? może jakieś pomysły , chyba nie betoniarka? (robi się płot) , lodówka ?( jest gastronomiczna, nie ma w instrukcji ile pobiera a producent nie wiedział albo nie chciał powiedzieć ). Ale chyba nie ona bo ludzie mający sklepy poszliby z torbami.
    Instrukcje przeczytałam ale nie daje odpowiedzi na pytania. To instalator ma wiedzieć / ja na swojego nie moge liczyć / jak ustawić temperaturę wejścia i wyjscia co. Skąd mogę wiedzieć co jest lepsze 40 ( 35) a może inne wartości. Tu przykład " dopasowania krzywej grzewczej"....z instrukcji :
    Można "przełamać krzywą grzewczą w górę lub w dół co pięć stopni Celcjusza. Można np.zrobić garb na krzywej przy 0 stopni C. Celem przełamania krzywej jest wywarcie wpływu na wytwarzanie ciepła przez PC przy najbardziej dających się we znaki temperaturach panujących na zewnatrz.
    To tyle , no jak ..wiecie jak to zrobić?
    Trzeba chyba kogoś mądrego wezwać tylko czy On na pewno będzie mądry czy tylko takiego będzie udawał ?
    Najważniejsze , że są dobrzy ludzie i miłe grono na Forum . Tu zawsze można na Kogoś liczyć .
    Pozdrawiam bardzo serdecznie i dziękuję . Jest prawie pierwsza - oczywiście moja PC chodzi i 126,3 Kw na liczniku. Temperatura na zewnątrz minus 2st.
    Będę zapisywać ile zużywa KW i przez jaki okres czasu.To jest chyba najlepszy miernik dający się porównać.Miłego dnia.....

  15. #2015
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    krzywa grzania nie jest taka znowu najistotniejsza - jest ona wyłacznie skutkiem innych parametrów. Generalnie każdej pompie ciepła należy zapewnic możliwie najwiekszy przepływ w instalacji ( najwyższy bieg pompy obiegowej) i najniższe temperatury czynnika bez mieszania oczywiście. Po prostu najwyższa efektywnośc pompy jest przy najnizszej temperaturze w instalacji . Aby zapewnic jednoczesnie największą możliwą efektywność instalacji c.o. trzeba utrzymywac duzy przepływ - skutkuje on namacalnie : różnica pomiedzy zasilaniem i powrotem to 4-5 C. Wtedy i krzywa grzania wychodzi bardzo płaska a temepratury zasilania niskie.
    Instalowanie pompy ciepła jak kotła i taka sama jej eksploatacja to najczęstszy bład instalatorów. Pompy ciepła tego bardzo nie lubią.

  16. #2016

    Domyślnie

    no właśnie... jak tym umiejętnie sterować?
    200m2 podłogówki PC z CK i obecnie jest tak:
    sterownik pokojowy ustawiony na 22st dzien i 21 noc (histereza 0,5stC) temp max na PC ustawiona na 35stC.
    PC obecnie (temp. w okolicach 0st + - 2 st) na I biegu chodzi prawie non stop, II załącza się na ok. 2-3 h/dobe. rachunek za prad ok. 350 zł/m-c (cały i wszystko na prąd). Tylko I taryfa.
    pozdr.

  17. #2017
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    veech'u

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    162
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    A ja mam Nibe i nie wiem co to sa stopniominuty i jak to ustawiac by uzyskac najwyzsza skutecznosc. Kto cos wie o stopniominutach ???
    W kwestii pobierania energii dwutaryfowo odwleklismy decyzje o rok. Najpierw chcemy sprawdzic jakie koszty beda w G11. Nie mam jeszcze doswiadczen jakie nasza pompa bedzie robila koszty. Jest cieplo ok 22-24 stopnie (dol /gora) pologowka na calosci ok 160m2 + grzejnik w garazu.
    veech

  18. #2018
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Ja wiedziałam i nawet pisałam w wątku z 18.11.2005 , że warunki jakie muszą być spełnione przy PC to grzewanie niskotemperaturowe / podłogówka, grzejniki / i dwie taryfy. Pisałam , że pod W-wą jest osiedle domków gdzie mają domy po 160 mkw i system dwóch studni z wodą i płacą za ogrzewanie...1000 pln rocznie!!! . Wymyslił całą instalację Pan Profesor / mam gdzieś te art./ , który jest fizykiem a wtedy to była zupełna nowość .
    Taki wynik to jest coś, prawda?
    U mnie wydawało mi się , że ponieważ zużywam bardzo dużo prądu i w ciągu dnia to nie opłaca się wymieniać licznika . Dopiero jak założyłam podlicznik i widzę jak on "pędzi" to wiem , że jest to konieczność!!
    Tylko pytanie:
    jak myślicie w moim przypadku wymienić licznik na dwutaryfowy czy zrobić taki licznik tylko na PC ?
    Z tym drugim to więcej zachodu bo trzeba pisać o podział sieci i długo trwa cała procedura.
    Na razie wymienię licznik 1 taryf na 2 taryf.
    Pozdrawiam ze śnieżnych Mazur.
    Temperatura - 2 stopnie a na PC 135,5 KW, temperat. w domu na dole 22stC
    na górze 23 stC

  19. #2019
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    veech'u

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    162
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonetka
    Ja wiedziałam i nawet pisałam w wątku z 18.11.2005 , że warunki jakie muszą być spełnione przy PC to grzewanie niskotemperaturowe / podłogówka, grzejniki / i dwie taryfy. Pozdrawiam ze śnieżnych Mazur.
    Temperatura - 2 stopnie a na PC 135,5 KW, temperat. w domu na dole 22stC
    na górze 23 stC
    A do jakiej temperatury pompa nagrzewa wode uzytkowa u Ciebie ???
    pozdrawiam
    veech

  20. #2020

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonetka
    Ja wiedziałam i nawet pisałam w wątku z 18.11.2005 , że warunki jakie muszą być spełnione przy PC to grzewanie niskotemperaturowe / podłogówka, grzejniki / i dwie taryfy. Pisałam , że pod W-wą jest osiedle domków gdzie mają domy po 160 mkw i system dwóch studni z wodą i płacą za ogrzewanie...1000 pln rocznie!!! . Wymyslił całą instalację Pan Profesor / mam gdzieś te art./ , który jest fizykiem a wtedy to była zupełna nowość .
    Taki wynik to jest coś, prawda?
    U mnie wydawało mi się , że ponieważ zużywam bardzo dużo prądu i w ciągu dnia to nie opłaca się wymieniać licznika . Dopiero jak założyłam podlicznik i widzę jak on "pędzi" to wiem , że jest to konieczność!!
    Tylko pytanie:
    jak myślicie w moim przypadku wymienić licznik na dwutaryfowy czy zrobić taki licznik tylko na PC ?
    Z tym drugim to więcej zachodu bo trzeba pisać o podział sieci i długo trwa cała procedura.
    Na razie wymienię licznik 1 taryf na 2 taryf.
    Pozdrawiam ze śnieżnych Mazur.
    Temperatura - 2 stopnie a na PC 135,5 KW, temperat. w domu na dole 22stC
    na górze 23 stC

    wymieniac na II taryfowy dla całego domu a najlepiej jeszcze wziaśc weekendową taryfę wtedy masz sob i niedz w tanim prądzie u mnie jak (zalezy od dostawcy) - musisz sprawdzic- u mnie nie było zadnych dodatkowych kosztów pomiedzy G12 a G12g - warunek odpowiednie zużycie - ale u niektórych dostawców dopłaca się coś i wtedy to przestaje byc opłacalne.

Strona 101 z 1521