dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 260 z 436
Pokaż wyniki od 5.181 do 5.200 z 8713
  1. #5181
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Mam inny plan:
    - termomodernizacja (w tym doszczelnienie),
    - wentylacja grawitacyjno-wyporowa z odzyskiem z piwnicy i sąsiadów (moje mieszkanie na 2-gim piętrze, piony wentylacyjne przez mieszkania sąsiadów); jak będzie dmuchać za zimne to dodam rekuperator;
    - PC bezpośrednia i najlepiej jeszcze z CWU nawet tylko latem.
    Problem:
    - sąsiedzi twierdzący, że "po co", przecież termomodernizacja nic nie da...
    - jak ocieplić od środka aby nie tracić powierzchni - 5cm izolacji x długość ścian to kilka m2 podłogi, która kosztuje w tej dzielnicy od 6000zł/m2???
    np. Alufox listewki i fermacell lub gk - razem mniej jak 2cm .
    A wentylacja wyporowa - To zły pomysł i postaram się Panu to w punktach uzasadnić. (zaraz )

  2. #5182
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karlsen Zobacz post
    Oj oj oj.... GZ50 daje 9,97 kWh, przy porządnym kotle kondensacyjnym o sprawności 110% spokojnie da się wycisnąć ponad 10kWh (teoretycznie 10,97kWh). W przypadku ogrzewania domu nie da się idealnie wyliczyć sprawności i kaloryczności, ponieważ nie znamy rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło naszego budynku, a jedynie obliczeniowe. Mając dwa źródła ciepła moglibyśmy pokusić się o porównanie, ale tutaj również w grę wchodzą różne sprawności urządzeń. Ale któż jeden sezon będzie grzał gazem, a kolejny np prądem.
    Natomiast można z dużym prawdopodobieństwem obliczyć sprawność i kaloryczność podczas "ładowania" zasobnika na podstawie temp. wody zasilającej, temp. wody końcowej, zużytego podczas podgrzewania gazu. Jak tylko odszukam swoje notatki z początków użytkowania kotła gazowego umieszczę informację. Z pewności będzie to dwukrotnie więcej, aniżeli przekonanie Tomasza.
    Sprawność palnika nie jest nawet 100% - To skąd w kotłach pulsacyjnych 4kWh wiecej? Pan w te oszustwa ze sprawnościami wierzy?

  3. #5183
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    np. Alufox listewki i fermacell lub gk - razem mniej jak 2cm .
    A wentylacja wyporowa - To zły pomysł i postaram się Panu to w punktach uzasadnić. (zaraz )
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Sprawność palnika nie jest nawet 100% - To skąd w kotłach pulsacyjnych 4kWh wiecej? Pan w te oszustwa ze sprawnościami wierzy?
    Przenieście się do odpowiedniego wątku jak adam prosił.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  4. #5184
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Natomiast można z dużym prawdopodobieństwem obliczyć sprawność i kaloryczność podczas "ładowania" zasobnika na podstawie temp. wody zasilającej, temp. wody końcowej, zużytego podczas podgrzewania gazu. Jak tylko odszukam swoje notatki z początków użytkowania kotła gazowego umieszczę informację
    Podawanie sprawności kotła jako sprawności ogrzewania domowego nie jest uczciwe - to już manipulacja. Ciepło wytworzone w kotłowni nie równa się ciepłu oddanemu przez grzejniki.
    Proszę zapoznać się z konstrukcją kotłownią pulsacyjną.
    - spalanie pulsacyjne precyzyjnie dobranej mieszanki daje więcej kWh
    - cały kocioł jest zanurzony w zasobniku - oddaje ciepło wymiennik i obudowa kotła
    - komin jest również w zasobniku - skierowany w dół - przeciwnie do zasilania zasobnika w wodę, czyli spaliny są schładzane do +4 st.

    Nie jestem fanem centralnego, ale z samej budowy widać, że przy lepszym spalaniu i kotle w środku zasobnika, oddawaniu ciepła z komina do zasobnika i zimniejszych spalinach - te 4kWh więcej to żadne problem.

  5. #5185
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    - wentylacja grawitacyjno-wyporowa z odzyskiem z piwnicy i sąsiadów (moje mieszkanie na 2-gim piętrze, piony wentylacyjne przez mieszkania sąsiadów); jak będzie dmuchać za zimne to dodam rekuperator;
    - Czerpnia ogólnie dostępna - dla mnie duży dyskomfort, ktoś może coś...
    - Przy mrozach 20kWh /h szybko wystudzi kanały i sąsiedzi niżej będą mieli wodę na ścianie gdzie leci pion
    - chłodne powietrze podaje się od góry - z dołu to dyskomfort
    -W piwnicy mogą być gryzonie ...

    Napisałem o problemach w kolejności ciężaru gatunkowego

  6. #5186
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Przenieście się do odpowiedniego wątku jak adam prosił.
    Jak założyłem wątek domów "0-20kWh/m2 rocznie" - to Panu pisanie i piszący nie na temat - zupełnie nie przeszkadzali i nie przeszkadzają.

  7. #5187
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Bo sam w nim piszesz bzdury ...
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #5188
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Bo sam w nim piszesz bzdury ...
    Piszę to co robię na co dzień od ponad 20 lat. Na innym forum :
    Plusy: 2893
    Dołączył: 16.03.2006
    Posty: 12705
    - Pan znajdzie w necie czy w realu kogoś kogo oszukałem !
    A skoro nie interesuje Pan tema - to niech Pan będzie konsekwentny
    Przenieście się do odpowiedniego

  9. #5189
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    ten komin dostarczał powietrze do pieca-kozy i nigdy nie było problemów.
    Nie było i dobrze, tylko że do spalenia kilograma drewna potrzeba 8 no 10m3 - koza niech pali średnio 1kg/h - to do wentylacji będzie ponad 10 x tyle! A to już może wychłodzić kanał.
    Co do "czystej" czerpni - to podstawowa sprawa.

  10. #5190
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wracając do tematu przewodniego-GWC i wątpliwości czy dawać pod domem.
    Średni strumień energii cieplnej jaka dociera z głębi ziemi to 0,063Wh/m2.Stąd dal domu 140m2( w moim przypadku) jest to 0,063 x 100 x 24 = 0,151kWh/dobę.
    Moja skromna ilościowo wentylacja pochłania w sezonie grzewczym 75m3 x 1,2 x 24 x 1005 / 3600000 =0,6kWh /oC.Innymi słowy podniesienie o 1oC temp.powietrza przez GWC wymaga 0,6kWh/dobę,podczas gdy ziemia z wnętrza dostarcza 0.151kWh. A GWC nie podnosi temp.powietrza o 1oC a o kilka lub kilkanaście.
    Niech każdy sobie rozważy czy budowanie GWC pod budynkiem ma sens z pkt.widzenia energetycznego.Czy to czasem nie ciepłem domu ogrzewamy powietrze w GWC pod fundamentami? I czy czasem nie generujemy tym samym większych strat przez izolację posadzki?

  11. #5191
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karlsen Zobacz post
    ...W przypadku ogrzewania domu nie da się idealnie wyliczyć sprawności i kaloryczności, ponieważ nie znamy rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło naszego budynku, a jedynie obliczeniowe. ...
    załóż ciepłomierz czy dwa pod kotłem bezpośrednio i odczytaj rok do roku

  12. #5192
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wracając do tematu przewodniego-GWC i wątpliwości czy dawać pod domem.
    Średni strumień energii cieplnej jaka dociera z głębi ziemi to 0,063Wh/m2.Stąd dal domu 140m2( w moim przypadku) jest to 0,063 x 100 x 24 = 0,151kWh/dobę.
    Moja skromna ilościowo wentylacja pochłania w sezonie grzewczym 75m3 x 1,2 x 24 x 1005 / 3600000 =0,6kWh /oC.Innymi słowy podniesienie o 1oC temp.powietrza przez GWC wymaga 0,6kWh/dobę,podczas gdy ziemia z wnętrza dostarcza 0.151kWh. A GWC nie podnosi temp.powietrza o 1oC a o kilka lub kilkanaście.
    Niech każdy sobie rozważy czy budowanie GWC pod budynkiem ma sens z pkt.widzenia energetycznego.Czy to czasem nie ciepłem domu ogrzewamy powietrze w GWC pod fundamentami? I czy czasem nie generujemy tym samym większych strat przez izolację posadzki?
    Ogólnie poprawnie, ale...
    jeśli przyjąć:
    1.GWC rurą fi200 i fakt, że GWC oddziaływuje średnio z pół metrem gruntu w swoim sąsiedztwie, to metr GWC obejmuje ok. 1m3 gruntu
    2. dane z obrazka pojemności gruntu, który wklejał TB (znam go od lat - znaczy obrazek, nie TB)
    3. długość GWC 20mb

    to mamy 20m3 gruntu o pojemności 500kWh/m3K czyli jeśli zyskamy z GWC zimą:
    - 1500kWh, tzn obniżymy temp 20m3 "średnio" o ...0,15stK
    - 500kWh, tzn obniżymy temp 20m3 "średnio" o ...0,05stK

    itd. itp ...

    gdyby tylko twoje wyliczenia brać pod uwagę, u nikogo nie działałoby GWC dłużej jak 4-5 godzin z przerwami po 20 godzin

  13. #5193
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.226

    Domyślnie

    nydar

    Skończ, proszę, te brednie!
    Uruchom rozum.
    Zdaje się, że są procesy, których zupełnie nie rozumiesz...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #5194
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Bądź tak miły i przypomnij-odśwież .

  15. #5195
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Ogólnie poprawnie, ale...
    jeśli przyjąć:
    1.GWC rurą fi200 i fakt, że GWC oddziaływuje średnio z pół metrem gruntu w swoim sąsiedztwie, to metr GWC obejmuje ok. 1m3 gruntu
    2. dane z obrazka pojemności gruntu, który wklejał TB (znam go od lat - znaczy obrazek, nie TB)
    3. długość GWC 20mb

    to mamy 20m3 gruntu o pojemności 500kWh/m3K czyli jeśli zyskamy z GWC zimą:
    - 1500kWh, tzn obniżymy temp 20m3 "średnio" o ...0,15stK
    - 500kWh, tzn obniżymy temp 20m3 "średnio" o ...0,05stK

    itd. itp ...

    gdyby tylko twoje wyliczenia brać pod uwagę, u nikogo nie działałoby GWC dłużej jak 4-5 godzin z przerwami po 20 godzin
    Mylisz pojęcia.
    1 m3 piachu to zakładam 1600kg. Cw -880J . 1600 x 880J /3600000 =0,39kWh.To oznacza że potrzeba 0,39kWh aby podgrzać 1m3 piasku o 1oC.
    W tym piasku jest woda.Niech będzie 10% objętościowo. 100kg x 4200 /3600000 =0,11kWh.
    Razem 1m3 gruntu podgrzać o 1oC to 0,5kWh.
    Obniżenie 20 m3 o1oC to 10kWh.
    Powietrze wentylacyjne(średnia z sezonu) to ok.9kWh( przy 75m3/h)/dobę.Panowie będą uprzejmi skojarzyć te cyfry.
    ps.dla Pana po Politechnice to trochę wstydem trąci.

  16. #5196
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.226

    Domyślnie

    Żyjemy w hydrosferze.
    Woda jest wszędzie wokół nas a nawet wewnątrz nas samych.
    To ona w wielu postaciach DECYDUJE o warunkach makroskopowych jakie nas otaczają!
    Np. zimą...
    Zaczyna się od zmiany kata padania promieni słonecznych a potem gwałtownego, skokowego wzrostu albedo a to powoduje ostre ochłodzenie.
    Ale...
    Tworzy się jednocześnie mocno termoizolacyjna warstwa na powierzchni ziemi (lodowa) powstrzymująca utratę ciepła gleby.
    Latem gleba tyleż grzeje się od promieniowania (malutkie albedo) co od warstw rozgrzanego POWIETRZA.
    DODATKOWO dogrzewa się ciepełkiem wnikających w glebę opadów.
    Wniosek:
    Transport ciepła w ziemi nie jest spowodowany JEDYNIE przewodnictwem cieplnym!
    Jakie jest to przewodnictwo to już tu (liczbowo) opisali. Nędzne.
    Tobie się wydaje, ze skoro nędzne a ciepło jest - to TYLKO z wnętrza domu!
    Większej bredni dotąd nie wyczytałem, wobec grubości termoizolacji kładzionej na gruncie.
    UWIERZ, że są INNE drogi przedostawania się ciepła otoczenia pod bryłę domu.

    Nabredzono tu o niedorobionym ziemnym akumulatorze ciepła...
    No... jest!
    No... nawet działa...
    Nie jest doskonały, bo jest zrobiony nogami...
    (Wybaczcie, ale to prawda)
    Ma zaletę - był prosty i tani w budowie.

    Są opracowania na temat ogrzewania zimą całego miasta ciepłem z lata czerpanym z takiego akumulatora...
    Blisko 100 lat mają.
    (Nie zostały wdrożone, co nie oznacza, że testów nie przeszły te pomysły!)

    Dlatego...
    Załącz , proszę , myślenie.
    Staraj się WIDZIEĆ to, na co patrzysz!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #5197
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cały problem w tym MISTRZU,że włączyłem .Jak radziłeś. Nijak to się ma do rzeczywistości jaką obserwuje w domu a zwłaszcza pod nim.
    Skoro ty i absolwent politechniki nie zakwestionował wyliczeń gentoonxa to coś tu nie halo.

  18. #5198
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Zakwestionuj lub nie obliczenia gentoonxa lub moje. Jeżeli nie potrafisz to przenieś się do działu o wnętrzach lub ogrodach.Nie rób wstydu uczelni którą ,,skończyłeś".
    O jakiej wilgotności piszesz człowieku .Tu błąd 50% nie ma znaczenia w skali.

  19. #5199
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.226

    Domyślnie

    Nydar
    MNIEMASZ!!!
    Poczytaj opracowania jakiej "wysranki" o hodowli roślin i temperaturze gruntu!
    Robili badania wielokrotnie i są w sieci.

    Wiele zależy od geologii danej działki.
    Ciekawostka...
    Na działce gdzie woda stoi 1m pod trawnikiem ciepło przepływa WOLNO!!!

    Dawaj schemat rozmieszczenia czujników, badanie geotechniczne i wyliczenia!
    Zakwestionuję lub nie.
    Jak się temu przyjrzę.
    Odczyty daj z całego roku.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #5200
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Nie za bardzo wiem z kim piszesz bo nie chcesz celowo odpowiadać z cytatem.
    Nie wiem kto i co ma kwestionować jak masz w głowie kompletny groch z kapustą, którego prostowanie trzeba zacząć od podstawówki.
    Z chęcią się jednak dowiem jak obserwujesz rzeczywistość pod domem?
    Dużymi literami.Czy gentoonx policzył prawidłowo czy ja? Tak lub nie przy nydarze lub gentoonxie.Prościej nie potrafę.Po gościu po polibudzie czegoś można się spodziewać.

Strona 260 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony