dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 398 z 436
Pokaż wyniki od 7.941 do 7.960 z 8713
  1. #7941
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał matkor Zobacz post
    jak masz nawiercać otwory fi 10, to lepiej chyba wycinać paski tarczą.
    Ja tak robiłem:


    Cytat Napisał matkor Zobacz post
    Jak masz zapychać rurę żwirem, to nie ma sensu jej wkładać I wtedy, tak, największy strumień powietrza pójdzie po przekątnej.
    I tak i tak pójdzie po przekątnej. Żeby pracowało całe złoże należałoby wprowadzić przegrody i stworzyć układ Tichelmanna.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  2. #7942

    Domyślnie Wymiary GWC

    Cytat Napisał Marvin78 Zobacz post
    Dzięki lekturze dowiedziałem się że GWC żwirowe jakie będę robił ma mieć wymiary 5,5m x 5,5m (około) i 0,6m wysokość żwiru.
    Teraz moje pytanie rury zasilającą i odbierającą będę miał fi 200 o długości 5m.
    jakiej średnicy i ile otworów mam w niej zrobić aby powietrze nie szło po przekątnej tylko aby korzystało z całego złoża.
    Jeden wymiar 5,5m jest ok ale drugi (rozstaw rur) jest zdecydowanie za szeroki. Powietrze po przejsciu 3m złoża żwirowego nie zmienia już temperatury - dalszy jego przepływ tylko zwieksza opory powietrza. Nie wiem jak jest stan wody gruntowej - to już lepiej zwiekszyć "wysokość żwiru".
    Nacinanie rur jak to zrobił Barth3z to b.dobre rozwiazanie.

  3. #7943
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A moje GWC ma w tej chwili 10,4* ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #7944
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Jeden wymiar 5,5m jest ok ale drugi (rozstaw rur) jest zdecydowanie za szeroki. Powietrze po przejsciu 3m złoża żwirowego nie zmienia już temperatury - dalszy jego przepływ tylko zwieksza opory powietrza. Nie wiem jak jest stan wody gruntowej - to już lepiej zwiekszyć "wysokość żwiru".
    Nacinanie rur jak to zrobił Barth3z to b.dobre rozwiazanie.
    Przed nacinaniem lepiej wytrasować i nawiercić otwory, a szparki same będą się robiły, wypadały. Robiąc sposobem ze zdjęcia, wynika że co drugą należy wyłamać.

    Pozdrawiam
    Cezary

    PS. Otwory o średnicy takiej, jak szerokość szczeliny.
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 15-04-2016 o 13:20
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #7945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Też nie polecam budować żwirowca w glinie. Jest duże ryzyko, że trafisz na jakąś zgniłą roślinę w tej glinie i po GWC. Tego nie naprawisz. Pisałem o tym w swoim dzienniku:
    To prawda - kiedyś stanalem przed tym problemem. W projekcie GWC zaleciłem wyłożenie TYLKO ścian wykopu folią budowlaną i w późniejszym użytkowaniu nie pojawiły sie zapachy. Na szczęście na dnie GWC tej gliny nie było, występowała jak warstwa w ścianie wykopu. Są domowe amatorskie metody sprawdzenia czy występuje podejrzany grunt:
    Do połowy czystego wiadra nasypać grunt rodzimy/glinę i zakryć pokrywą lub folią. Po pół godzinie powoli odsłonić i powąchać.
    Tą samą metodą można sprawdzić zamienniki żwiru - np dolomit itp

  6. #7946
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Dolomit powinien mieć zapach oceanu?

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7947
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Przed nacinaniem lepiej wytrasować i nawiercić otwory, a szparki same będą się robiły, wypadały. Robiąc sposobem ze zdjęcia, wynika że co drugą należy wyłamać.
    Zgadza się ! Będzie ładniej wyglądało niż wyłamywanie, choć nie wiem czy nie będzie więcej roboty z tym wierceniem Ale jak najbardziej pomysł godny zastosowania.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #7948
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A moje GWC ma w tej chwili 10,4* ...
    Wczoraj rano miałem u siebie 7,9oC
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #7949
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marvin78

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    GWC, o którym tu pisaliśmy jest podłaczone do wentylacji, więc nie można podzielić na strefy. Kanałówka to w 100% recyrkulacja . Jak tu na zdj.
    Załącznik 312400
    Nie wiel ile Pan zrobił gwc ( ja setki przez 20 lat) głównie "psuje" szczelność i po prostu po latach śmierdzą.

    gwc nie trzeba czyścić to fakt, rozsądniej się od niego odłączyć, o czym się użytkownicy gwc przekonają dość szybko.
    Kolego TB jesteś partaczem i otwarcie się do tego przyznajesz,
    GWC które spartaczyłeś (bo inaczej tego się nie da określić) przestają spełniać swoje funkcje.
    Wszyscy inwestorzy którym wykonywałeś instalacje powinni oddać Cię do sądu.
    Proszę Cię w imieniu całej społeczności, znajdź sobie jakieś forum na którym się pisze o remontach starych zdezelowanych domów i tam wciskaj swoje klimatyzatory.
    Inwestorzy którzy zaglądają na ten wątek sa zdecydowani na GWC, i nie chcą klimy,
    jedyne na czym im zależy to poznać pewne niuanse związane z wykonaniem,
    Twoje posty jedynie zaśmiecają forum i prowokują do zupełnie jałowych i niepotrzebnych dyskusji.

  10. #7950

    Domyślnie

    Może ktoś zbierze w jedną całość wszystkie błędy, zamieści to na forum jako grzechy główne GWC?
    Coraz więcej doświadczeń, coraz więcej chętnych.
    Jakiś mały przybornik, a uprości drogę wszystkim zainteresowanym.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #7951
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Może ktoś zbierze w jedną całość wszystkie błędy, zamieści to na forum jako grzechy główne GWC?
    Coraz więcej doświadczeń, coraz więcej chętnych.
    Jakiś mały przybornik, a uprości drogę wszystkim zainteresowanym.
    Tyle że tak naprawdę to prawie nikt nic nie wie o działaniu GWC ...
    A każdy następny "zainteresowany" i tak będzie rzeźbił po swojemu bo przecież on wie najlepiej ...

    Podstawowy błąd to za mała powierzchnia gruntu na której jest rozłożony wymiennik ...
    Następny to " udowadniania" że można "inaczej"..., czyli sp...ć Proste i dobre rozwiązanie ...
    Itd itp
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #7952
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.219

    Domyślnie

    Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości!

    Praktyka pokazuje to zjawisko na tym forum od lat.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #7953
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Adamie, a skąd pojawiła się koncepcja ulokowanie GWC pod domem ? Na jakiej podstawie wywnioskowałeś, że to dobry pomysł ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #7954
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.219

    Domyślnie

    Stara sprawa...
    Są badania wpływu (temperaturowego) działającego GWC na otaczający teren.
    Badania w zbudowanym , kontrolnym GWC prowadzone były do odległości rzędu 5m NAD, W BOK i POD GWC.
    Pokazały, że realnie, wpływ ten kończy się na 0,5m do 1m (jak gradienty utrzymują się BARDZO długo).
    Fundament posadawia się na stopie umieszczonej na poziomie przemarzania zimy stuletniej.
    Czyli jakieś 1,2 do nawet 1,5m.
    GWC żwirowe (bo domy stawia się raczej w SUCHYM miejscu) lub glikolowe (bo nie zawsze stawia się je w suchym miejscu, jak się odziedziczy kawałek bagienka) można więc przykryć warstwą piasku/pospółki/gruntu JAŁOWEGO od 0,5 do ponad 1m, co eliminuje jego wpływ na wnętrza.
    Zwłaszcza, ze termoizolacja podłogi na gruncie robiona jest solidnie, odmiennie niż kiedyś, gdy dechy podłogi układano często wprost na piasku.

    Granta kiedyś mi wcisnęli dotyczącego GWC.
    Wcisnąłem w niego rok roboty i ponad 200 czujników (działa do dziś).
    Bazowałem więc też na własnych pomiarach całorocznych.
    Mam też czasem wieści z miejsc, w których pomagałem takie cuda zbudować i uruchomić.

    "Na jakiej podstawie wywnioskowałeś, że to dobry pomysł ? "
    No, jak się już wykopie tę dziurę pod dom i za kopanie zapłaci, to potem trzeba tę dziurę zasypać, jak się w niej stopę i ściany fundamentu ułoży.
    Taniej i prościej jest niż kopać drugą dziurę obok domu, by ja potem zasypać.
    Zyski są większe jak straty.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 19-04-2016 o 09:04
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #7955
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    GWC żwirowe (bo domy stawia się raczej w SUCHYM miejscu) lub glikolowe (bo nie zawsze stawia się je w suchym miejscu, jak się odziedziczy kawałek bagienka) można więc przykryć warstwą piasku/pospółki/gruntu JAŁOWEGO od 0,5 do ponad 1m, co eliminuje jego wpływ na wnętrza.
    Zwłaszcza, ze termoizolacja podłogi na gruncie robiona jest solidnie, odmiennie niż kiedyś, gdy dechy podłogi układano często wprost na piasku.
    Muszę jednak negatywnie zrewidować ten pomysł. Mam GWC tak zrobiony jak opisujesz (ok. 80cm pospółki nad nim) wraz z solidną "rozbiegówką" i niestety stwierdzam, że w okresie zimowym negatywnie wpływa on na bilans energetyczny budynku. Dobrze się stało, że miałem możliwość przetestowania pracy tego GWC w momencie, gdy jeszcze nie mieszkałem i nie ogrzewałem budynku, bo to pokazało jak działający GWC ma wpływ na temperaturę gruntu pod domem. Grunt w części domu gdzie mam GWC miał temp. 5-6oC, a w drugiej połowie domu gdzie nie ma GWC temp. oscylowała ok. 9-10oC.

    Po zamieszkaniu i ogrzewaniu domu będę "pasł" ten GWC stratami przez podłogę przez co temp. z GWC będzie nieco wyższa i zamaże to prawidłowy obraz działania takiego GWC. Nie mniej jednak, z tego co zaobserwowałem nie dość, że taki GWC wychładza grunt, to uniemożliwia wytworzenia bańki cieplnej pod takim budynkiem. No chyba, że będzie on działał (ładował) tylko w okresie letnim. Ale to chyba nie o to chodziło.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Na jakiej podstawie wywnioskowałeś, że to dobry pomysł ? "
    No, jak się już wykopie tę dziurę pod dom i za kopanie zapłaci, to potem trzeba tę dziurę zasypać, jak się w niej stopę i ściany fundamentu ułoży.
    Taniej i prościej jest niż kopać drugą dziurę obok domu, by ja potem zasypać.
    Zyski są większe jak straty.
    Zgadza się, zyski inwestycyjne są mniejsze przy budowie GWC pod domem, ale z czasem tracisz na eksploatacji, a o tym się jakoś mało pisało.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #7956
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post

    Po zamieszkaniu i ogrzewaniu domu będę "pasł" ten GWC stratami przez podłogę przez co temp. z GWC będzie nieco wyższa i zamaże to prawidłowy obraz działania takiego GWC. Nie mniej jednak, z tego co zaobserwowałem nie dość, że taki GWC wychładza grunt, to uniemożliwia wytworzenia bańki cieplnej pod takim budynkiem. No chyba, że będzie on działał (ładował) tylko w okresie letnim. Ale to chyba nie o to chodziło.
    Możesz mieć z tym sporo racji

  17. #7957
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Może ktoś zbierze w jedną całość wszystkie błędy, zamieści to na forum jako grzechy główne GWC?
    Coraz więcej doświadczeń, coraz więcej chętnych.
    Jakiś mały przybornik, a uprości drogę wszystkim zainteresowanym.
    To nie tak zadane pytanie. Tu nie chodzi o błędy tylko o cel stosowania GWC.
    Wg mnie, jeśli ktoś decyduje się na zakup reku z grzałką, to budowa do niego GWC jest bezsensu. Budowa GWC ma uzasadnienie tylko w jednym przypadku - gdy reku budujesz samodzielnie.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  18. #7958
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.219

    Domyślnie

    Różnie na to można patrzeć.
    Przecież straty (ciepła) domu przez podłogi minimalizujesz DOBRYM jej ociepleniem a i tak są ZYSKAMI GWC.
    Budowa domu w pełni pasywnego to nieporozumienie, choć wielu ludzi akurat o takim domu marzy.
    Dom POWINIEN oferować możliwość regulacji/różnicowania temperatur w różnych pomieszczeniach.
    Tu GWC (jak ocieplenie podłogi spaprano) tylko w tym pomaga.
    Najwięcej sensu ma GWC bezprzeponowe.
    Żwirowiec, na ten przykład...
    Bo?
    Bo pozwala wentylować zimą dom znacznie wydajniej jak przeponowce.
    Oczywiście, chodzi o wilgotność tego, co nawiewasz.

    "...z czasem tracisz na eksploatacji,.."
    Wypisz, proszę, CO tracisz a CO zyskujesz.
    Potem napisz, ze to co zyskujesz DLA CIEBIE jest bez wartości.
    Pamiętaj, ze są ludzie mający inne priorytety.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #7959
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    To nie tak zadane pytanie. Tu nie chodzi o błędy tylko o cel stosowania GWC.
    Wg mnie, jeśli ktoś decyduje się na zakup reku z grzałką, to budowa do niego GWC jest bezsensu. Budowa GWC ma uzasadnienie tylko w jednym przypadku - gdy reku budujesz samodzielnie.
    Właśnie ...
    Cel budowania ...
    GWC ma uzasadnienie tylko w dwóch przypadkach ...
    Zamiast rekuperatora ...
    Do chłodzenia w lecie ...

    Oczywiście jeszcze trzeba wiedzieć z czym się mierzymy ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #7960
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Adamie, a skąd pojawiła się koncepcja ulokowanie GWC pod domem ? Na jakiej podstawie wywnioskowałeś, że to dobry pomysł ?
    Ja dalej podtrzymuje że to dobry pomysł ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 398 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony