dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 416 z 436
Pokaż wyniki od 8.301 do 8.320 z 8713
  1. #8301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A pro po. Sprzedam chłodnicę do GGWC.
    Czemu? Za ile i jaką?

  2. #8302

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A pro po. Sprzedam chłodnicę do GGWC.
    hehe, jak dobrze pamiętam, to ponad 5 lat ci już leży
    raz czy dwa nawet zapowiadałeś, że masz zamiar się za to zabrać

    ja mam dokładnie tak samo, tyle że na szczęście nie zdążyłem kupić tej chłodnicy
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #8303
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Liwko wymyśliłeś coś lepszego?
    Reku z GWC to jest przerost formy nad treścią. Albo jedno, albo drugie. W dodatku przy niskiej cenie kWh to nawet reku rzadko się opłaci. Dlatego raczej powinno się to rozpatrywać w kategoriach komfortu.

  4. #8304
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Czemu? Za ile i jaką?




    Bo mam to w nosie

    Nówka sztuka, nie śmigana. Dałem 800zł, oddam za 500

  5. #8305
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Reku z GWC to jest przerost formy nad treścią. Albo jedno, albo drugie. W dodatku przy niskiej cenie kWh to nawet reku rzadko się opłaci. Dlatego raczej powinno się to rozpatrywać w kategoriach komfortu.
    Nie jestem w stanie podać ile mi nawiewa bez GWC ale z GWC przy minus 5 zimą w nawiewie temp 17 stopni. Koszt GWC = 2000 zł ( rury fi 200 i 160 ( około 60 mb) + koparka + płyn do mycia naczyń ludwik + 10 worków cementów)
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  6. #8306
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał mic81 Zobacz post
    Nie jestem w stanie podać ile mi nawiewa bez GWC ale z GWC przy minus 5 zimą w nawiewie temp 17 stopni. Koszt GWC = 2000 zł ( rury fi 200 i 160 ( około 60 mb) + koparka + płyn do mycia naczyń ludwik + 10 worków cementów)
    No to mi by się to chyba zwracało ze 150 lat.

  7. #8307

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No to mi by się to chyba zwracało ze 150 lat.
    To jak przeciwdziałasz zamarzaniu reku?

  8. #8308
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No to mi by się to chyba zwracało ze 150 lat.
    A to musi się zwracać...?
    Koszty ogrodzenia czy kostki brukowej na podwórku też się muszą zwrócić...?
    Jakieś nie standardowe szklenie otworów okiennych czy jakieś drogie dekoracje też trzeba uwzględnić w kosztach...?
    Zawsze wydawało mi się że takie rzeczy mają nam służyć i tyle...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #8309
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No to mi by się to chyba zwracało ze 150 lat.
    Poczekaj poczekaj, a w ile lat Ci się zwróci lodówka czy pralka ? Ja to rozpatruję w kwestii komfortu. Latem w domu przy upałach czasem aż za chłodno jak z dworu wchodzisz. Nie wszystko się musi zwrócić.
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  10. #8310

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No to mi by się to chyba zwracało ze 150 lat.
    Myślę, że Liwko chodziło o czysto materialny zwrot, a właściwie zaoszczędzone kWh energii. Oczywiście dochodzą pozamaterialne korzyści płynące z posiadania różnych "instalacji".

  11. #8311
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał mic81 Zobacz post
    Poczekaj poczekaj, a w ile lat Ci się zwróci lodówka czy pralka ? Ja to rozpatruję w kwestii komfortu.
    Jeśli coś ma alternatywę, to normalne że się liczy jako zwrot. Dla pralki alternatywą jest co najwyżej frania, względnie wanna i tarka ew. strumień i tarka, dla lodówki chyba tylko ziemianka. Wiadomo że to żadne sensowne alternatywy, to się nie liczy. Porównanie, przy rozważaniu zwrotu, do kostki brukowej czy ogrodzenia to kompletnie przestrzelona analogia (co niestety zdarza się jaśkowi nadzwyczaj często).

    Ja się zgadzam, że GWC z reku to strata pieniędzy (albo rybka, albo pipka), bo znacznie obniża sprawność rekuperacji, a żeby wymiennik nie zamarzał to lepiej niech sobie reku uruchomi grzałkę od święta. Dodatkowo jak komuś przeszkadza chłodniejsze świeże powietrze, to też lepiej grzałkę wstawić w kanał za reku i dogrzać powietrze. Dlatego zapewne padło stwierdzenie, że inwestycja w GWC się w życiu nie zwróci, co więcej, komfortu też znacznie nie poprawi.

    Cytat Napisał mic81 Zobacz post
    Latem w domu przy upałach czasem aż za chłodno jak z dworu wchodzisz. Nie wszystko się musi zwrócić.
    Ale to raczej nie z powodu GWC, bo tam za mało mocy jest żeby cały dom opędzić, szczególnie taki z poddaszem użytkowym.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  12. #8312

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Jeśli coś ma alternatywę, to normalne że się liczy jako zwrot. Dla pralki alternatywą jest co najwyżej frania, względnie wanna i tarka ew. strumień i tarka, dla lodówki chyba tylko ziemianka. Wiadomo że to żadne sensowne alternatywy, to się nie liczy. Porównanie, przy rozważaniu zwrotu, do kostki brukowej czy ogrodzenia to kompletnie przestrzelona analogia (co niestety zdarza się jaśkowi nadzwyczaj często).

    Ja się zgadzam, że GWC z reku to strata pieniędzy (albo rybka, albo pipka), bo znacznie obniża sprawność rekuperacji, a żeby wymiennik nie zamarzał to lepiej niech sobie reku uruchomi grzałkę od święta. Dodatkowo jak komuś przeszkadza chłodniejsze świeże powietrze, to też lepiej grzałkę wstawić w kanał za reku i dogrzać powietrze. Dlatego zapewne padło stwierdzenie, że inwestycja w GWC się w życiu nie zwróci, co więcej, komfortu też znacznie nie poprawi.


    Ale to raczej nie z powodu GWC, bo tam za mało mocy jest żeby cały dom opędzić, szczególnie taki z poddaszem użytkowym.
    Ja jednak uważam, iż lepiej mieć GWC niż reku, a najlepiej oba urządzenia.

    Koszt jest żaden biorąc pod uwagę, iż to czego nie da rady zrobić GWC będzie musiała nadrobić klima lub nagrzewnica.

    Nagrzewnica źre prąd jak dzika i nie umie chłodzić.

    Klima ma większą moc lokalnie, ale kosztuje tyle co GWC (split mono), choć zje do działania podobną ilość kWh.

    W kwestii chłodzenia GWC ma jednak jedną przewagę nad klimą - właśnie na poddaszu najważniejszą - zbija wysoką temperaturę wiszącą pod sufitem.

    W praktyce oznacza to, iż znacznie opóźnia efekt nagrzewania się przegród, a to w perspektywie wielodniowych upałów decyduje o tym, czy jeszcze jest komfortowo czy już nie.

    Klima kanałowa będzie kosztowała 3 razy tyle co GWC na starcie.

    GWC ma średnio 2-3 kW mocy i z reguły chodzi cały czas, dodatkowo walczy z gorącym powietrzem bardzo skutecznie.

    Minimum dla mnie to GWC i wentyle, ale te wentyle i jakieś do nich pudła z reguły i tak będą kosztować tyle, co prosty polski reku VENTSa, więc nie ma co kombinować i wstawiać gotowca.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  13. #8313
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Jeśli coś ma alternatywę, to normalne że się liczy jako zwrot. Dla pralki alternatywą jest co najwyżej frania, względnie wanna i tarka ew. strumień i tarka, dla lodówki chyba tylko ziemianka. Wiadomo że to żadne sensowne alternatywy, to się nie liczy. Porównanie, przy rozważaniu zwrotu, do kostki brukowej czy ogrodzenia to kompletnie przestrzelona analogia (co niestety zdarza się jaśkowi nadzwyczaj często).

    Ja się zgadzam, że GWC z reku to strata pieniędzy (albo rybka, albo pipka), bo znacznie obniża sprawność rekuperacji, a żeby wymiennik nie zamarzał to lepiej niech sobie reku uruchomi grzałkę od święta. Dodatkowo jak komuś przeszkadza chłodniejsze świeże powietrze, to też lepiej grzałkę wstawić w kanał za reku i dogrzać powietrze. Dlatego zapewne padło stwierdzenie, że inwestycja w GWC się w życiu nie zwróci, co więcej, komfortu też znacznie nie poprawi.


    Ale to raczej nie z powodu GWC, bo tam za mało mocy jest żeby cały dom opędzić, szczególnie taki z poddaszem użytkowym.
    Co Ty bredzisz...
    Chce mieć chałupę 250m2 to taką buduję...
    Chce mieć auto za 200tys to takie kupuję...
    Chcę mieć GWC bo uważam że ma sens to robię...
    I tak z wieloma innymi pierdołami...
    Wszystko zależy czy chcę i czy mnie na to stać...

    Oczywiście na porządku dziennym ..." Nie mam GWC ale jest do doopy"...
    Ale żeby nie było...
    Zawsze znajdzie się jakiś pacjent z chałupą bardziej do szklarni podobną co stwierdzi że ma GWC i jest do niczego...
    Znajdzie się też zawsze jakiś zawodnik który nie potrafi w lecie z zamkniętymi oknami funkcjonować...
    Zdarza się też taki co nie potrafi zrozumieć że aby cały ten system działał potrzeba pracy wentylacji na dużej wydajności i cały czas będzie kombinował jak tu zmniejszyć lub wyłączyć bo mu prąd źre...
    Najpierw trzeba dorosnąć do takiego rozwiązania tak samo jak do energooszczędności...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #8314
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A to musi się zwracać...?
    Koszty ogrodzenia czy kostki brukowej na podwórku też się muszą zwrócić...?
    Jakieś nie standardowe szklenie otworów okiennych czy jakieś drogie dekoracje też trzeba uwzględnić w kosztach...?
    Zawsze wydawało mi się że takie rzeczy mają nam służyć i tyle...
    A to czasem nie ty nie pukałeś się w czoło jak podłączyłeś reku do swojego GWC? Zużycie prądu przecież u ciebie nie zmalało.

    Będę miał GGWC, ale będzie to klimakonwektor 4,5kW podłączony do moich odwiertów 6kW. Mam tylko problem z podłączeniem go do sterownika (brak schematu, a google jednak wszystkiego nie wie). Mam dwie antresole i myślę, że spokojnie ogarnie cały dom.

  15. #8315
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Co Ty bredzisz...
    Chce mieć chałupę 250m2 to taką buduję...
    Chce mieć auto za 200tys to takie kupuję...
    Chcę mieć GWC bo uważam że ma sens to robię...
    I tak z wieloma innymi pierdołami...
    Wszystko zależy czy chcę i czy mnie na to stać...
    Czasami jasiek bredzisz jak potłuczony.

    Mój znajomy zamiast mnie posłuchać, posłuchał "fachowcóf" i do super zaizolowanego domu 150m2, wpakował pompę 12kW i do tego mimo podłogówki w całym domu bufor 1000l. Oczywiście mimo działki 3000m2 i super terenu zrobił do niej odwierty. Teraz ma drożej i gorzej (przy buforze niższa sprawność układu). Stać go, a co. Myślisz że tędy droga???

  16. #8316
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A to czasem nie ty nie pukałeś się w czoło jak podłączyłeś reku do swojego GWC? Zużycie prądu przecież u ciebie nie zmalało.

    Będę miał GGWC, ale będzie to klimakonwektor 4,5kW podłączony do moich odwiertów 6kW. Mam tylko problem z podłączeniem go do sterownika (brak schematu, a google jednak wszystkiego nie wie). Mam dwie antresole i myślę, że spokojnie ogarnie cały dom.
    Zużycie energii nie zmalało ale za to wzrósł komfort... ( A chyba o to chodzi...?)
    Wiesz jak kiedyś też krzyczałem że GWC jest do doopy ale kilka lat bytowania z tym wynalazkiem i zmieniłem zdanie...
    Będę za to powtarzał do upadłego że do energooszczędnego bytowania trzeba dorosnąć...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #8317
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Czasami jasiek bredzisz jak potłuczony.

    Mój znajomy zamiast mnie posłuchać, posłuchał "fachowcóf" i do super zaizolowanego domu 150m2, wpakował pompę 12kW i do tego mimo podłogówki w całym domu bufor 1000l. Oczywiście mimo działki 3000m2 i super terenu zrobił do niej odwierty. Teraz ma drożej i gorzej (przy buforze niższa sprawność układu). Stać go, a co. Myślisz że tędy droga???
    Ale ten Twój znajomy nie posłuchał Siebie samego prawdopodobnie z braku wiedzy i determinacji a to jest Jego sprawa...
    Pretensje możesz mieć co najwyżej do Siebie że byłeś zbyt mało przekonujący...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #8318
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ale ten Twój znajomy nie posłuchał Siebie samego prawdopodobnie z braku wiedzy i determinacji a to jest Jego sprawa...
    Pretensje możesz mieć co najwyżej do Siebie że byłeś zbyt mało przekonujący...
    No ale według twojej terminologii, stać go

  19. #8319
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Będę za to powtarzał do upadłego że do energooszczędnego bytowania trzeba dorosnąć...
    No to jednak ma być oszczędnie, ale zwrócić się nie musi? Ciekawe rozważania

  20. #8320
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No ale według twojej terminologii, stać go
    No skoro był w stanie za to zapłacić...
    Widocznie miał jakieś tam przekonanie do tych fachowców...

    Każdy ma swój własny rozum i nawet do kibla go ze sobą nosi więc powinien go używać...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 416 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony