dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 421 z 436
Pokaż wyniki od 8.401 do 8.420 z 8713
  1. #8401
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Przez otwarte okno wcale mniej syfu nie wleci.
    A co to ma do rzeczy? Chodzi o to, że producent pomarańczowej rury, przeznaczonej do układania KANALIZACJI i NA ZEWNĄTRZ nie potrzebuje w ogóle się przejmować, jakie substancje uwalnia ona do powietrza. Nie jest to badane, kontrolowane i nawet nie można mieć do producenta pretensji, że np. do wzmocnienia wytrzymałości rur czy nadania im barwy użył składników, które wdychane są szkodliwe. Nie wiem, czy uwalnia. Wiem, że nikt tego nie sprawdza. A nie jest to miejsce, gdzie chcę ryzykować zdrowie swoje, swoich dzieci czy wnuków.

  2. #8402
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Myślę, że ludzie więcej g...na wdychają robiąc wentylację grawitacyjną i mając wsteczny ciąg.
    Zbuduj dom zrób w nim swoje wymarzone instalacje i wtedy pogadamy co komu szkodzi i w jakiej ilości.
    Bez obrazy
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  3. #8403

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Już aukcje są nieaktualne.
    http://allegro.pl/wentylator-turbina...MDY4YzM4NDU%3D

    https://archiwum.allegro.pl/oferta/k...827120205.html

    Co do kosztów mogę je co najwyżej oszacować składałem to na raty. GGWC ok 3000 reku ok 2500-3000 z trzema komorami filtracyjnymi za czrpnią. Najwyższy koszt o wentylator czerpniowy KVO 160EC kupiłem nowy oryginalny (głupi byłemteraz kupiłbym jakiś demobilu za grosze) to on jest połową kosztu rekuperatora.

    Roboczogodziny ? reku 1 weekend bez szarpania się obudowa klejona z XPS.
    GGWC trudno powiedzieć robiłem w trakcie budowy na raty. Zresztą składanie takich gówien sama frajda Została tacjka ociekowa i odprowadzenie skroplin. Narazie nic się nie wykrapla za ciepło z GGWC

    W zeszłym roku miałem tylko nawiew przez GGWC i wyciąg Grawitacyjny. Przy wyłączonym wentylu różnica ciśnień sama ciągnęła powietrze. Wentyl chodził całą zimę na minimum biorąc 5W. Teraz w trybie zimowym wentylatory razem bierą ok 40W ok 120m3/h. W letnim się okaże bo to będzie pierwsze lato z pełnym WM zresztą wtedy w dzień sporo PV zamortyzują a w nocy tani prąd. Bypass letni na pstryk.
    Wyrzutnia do nie ogrzewanego garażu temperatura ok 13-14*C. Z wilgocią narazie ok
    Wydałeś 5500-6000 zł i do tego mnóstwo czasu. Nie podałeś kosztu odbudowy zdewastowanego ogrodu. Kupiłeś prawopodobnie rury nie przeznaczone do GWC.
    Za 7000 masz porządny rekuperator Thessli z wbudowaną grzałką i mnóstwo wolnego czasu. Czyli wychodzi na to samo ale wątpię czy samoróbka będzie lepsza od urządzenia fabrycznego.
    Oszczędności tu żadnych nie widzę. Jedyna zaleta to nauka i hobby.
    Eksploatacja GWC to też żadne oszczędności.
    Nawiew przez GWC napędzany grawitacją to po pierwsze brak filtracji i niska wydajność. Nie sądzę żebyś miał odpowiednią wydajność i samą grawitacją pokonał opory filtrów. Poza tym wentylacja grawitacyjna nie działa za darmo - zimą jest napędzana ciepłem z budynku, musisz grzać ścianę kominową zamiast ją izolować. Tego kosztu też nigdzie nie uwzględniłeś.
    Wyrzutnia zimą do garażu? W jakim celu? Jak wtedy działa wyciąg grawitacyjny? Albo wyrzutnia do garażu albo wyciąg. Zdecyduj się.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  4. #8404
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Azbestem też się nikt kiedyś nie przejmował.

  5. #8405

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Ktoś tutaj uważa, że lite rury kanalizacyjne szkodzą
    W takim razie większość z Nas musi wymienić okna w domu na drewniane albo pomalować srebrolem
    Okna są poddane działaniu UV, mają duży kontakt z powietrzem, nie ma zastoin wilgotnego powietrza, nie są przez dłuższy czas wilgotne i nie oddychamy powietrzem przepuszczonym przez profile okienne.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  6. #8406
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    matkor

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    171

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Kręcenie wentylatorem nie świadczy absolutnie o niczym... Chociaż nie. Świadczy o niezrozumieniu podstaw fizyki.
    Podaj konkretnie jakim podstawom fizyki przeczy stwierdzenie: "skoro GWC wentyluje się sam grawitacyjnie, to nie może mieć oporów które wymagałyby setek kWh i zużywałyby wentylatory reku"?

  7. #8407
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Wydałeś 5500-6000 zł i do tego mnóstwo czasu. Nie podałeś kosztu odbudowy zdewastowanego ogrodu. Kupiłeś prawopodobnie rury nie przeznaczone do GWC.
    Za 7000 masz porządny rekuperator Thessli z wbudowaną grzałką i mnóstwo wolnego czasu. Czyli wychodzi na to samo ale wątpię czy samoróbka będzie lepsza od urządzenia fabrycznego.
    Oszczędności tu żadnych nie widzę. Jedyna zaleta to nauka i hobby.
    Eksploatacja GWC to też żadne oszczędności.
    Nawiew przez GWC napędzany grawitacją to po pierwsze brak filtracji i niska wydajność. Nie sądzę żebyś miał odpowiednią wydajność i samą grawitacją pokonał opory filtrów. Poza tym wentylacja grawitacyjna nie działa za darmo - zimą jest napędzana ciepłem z budynku, musisz grzać ścianę kominową zamiast ją izolować. Tego kosztu też nigdzie nie uwzględniłeś.
    Wyrzutnia zimą do garażu? W jakim celu? Jak wtedy działa wyciąg grawitacyjny? Albo wyrzutnia do garażu albo wyciąg. Zdecyduj się.
    Mamy duży problem zz komunikacją

    Jakiego ogrodu?? To było w czasie budowy. Co do rur to proponuję odrużniać GWC od GGWC. (Gruntowy Glikolowy Wymiennik Ciepła).
    W zeszłym roku na grawitacji słabo ciągło ale jednak (filtry f3+f7)dlatego wentyl chodził dodatkowo na min 5W. To był zeszły rok tego już nie mam. Teraz filtracja f3+f7+f9 + jonizator
    Teraz WG zatkane i leci wszystko tak jak ma. 120m3/h ok 0,9kwh/dzień. A co do reku to najważniejszy jest wymiennik Recair 160/400 przyzwoity wymiennik wskazania termometrów mniej więcej pokazują to samo co kalkulator tego wymiennika. Samoróbka nigdy nie miała być lepsza miała być tańsza teraz bym zbił koszty o jakieś 1000zł.
    Z tym garażem to nie rozumiem. Garaz ma swoją WG (nawiew i wywiew)i tak musi być. Do tego wyrzutnia z reku wywala powietrze do garażu minimalnie cieplejsze niż z GWC.Garaz jest nie ogrzewany(bez izolacji w posadzce) i oddzielony od domu (coś w rodzaju strefy buforowej)
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #8408
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    "ale wątpię czy samoróbka będzie lepsza od urządzenia fabrycznego. "

    Można wątpić. To, podobno, wolny kraj - więc wolno.
    Jednak są też samoróbki wielokrotnie lepsze od "fabrycznych".
    Zbyt wiele uogólniasz.
    Twoje decyzje są najlepsze, bo są najtwojsze...
    Ale to normalne u budujących.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #8409
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jednak są też samoróbki wielokrotnie lepsze od "fabrycznych".

    Adam M.
    Wow! Co za głupie te fabryki

  10. #8410
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    "Okna są poddane działaniu UV, mają duży kontakt z powietrzem"

    Rury NIE SĄ poddawane destrukcyjnemu działaniu UV i też mają duży kontakt z powietrzem.
    Co chciałeś wykazać?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #8411
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Liwko
    A Ty jakie odkrywcze myśli masz na rozumie?
    O fabrycznych bublach nie czytałeś?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #8412

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Tak, a kopareczka to będzie sobie latać i manewrować w powietrzu. Ziemię przechowa się w workach. No jasne. Pokaż fotki jak to wygląda. Nie widziałem jeszcze prac ziemnych bez totalnej demolki.
    Masz rację "...latanie i manewrowanie..." jest możliwe:
    http://www.wujekfranek.pl/ib/big/115...wykop_8b5f.jpg
    Jak nie widziałes to popatrz jak można to zrobić. Wiem że to dużo pracy ale można - jak w zalacznikach i to bez worków
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykopy.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	400496   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykop_20.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	30,0 KB
ID:	400498  
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 09-11-2017 o 11:09

  13. #8413
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Okna są poddane działaniu UV, mają duży kontakt z powietrzem"

    Rury NIE SĄ poddawane destrukcyjnemu działaniu UV i też mają duży kontakt z powietrzem.
    Co chciałeś wykazać?

    Adam M.
    Co byś nie napisał Adamie to i tak uzna, że to się nie opłaca lubudowodnij że się opłaca. On nie musi udowadniać, że Tobie też się nie opłacało
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  14. #8414
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Liwko
    A Ty jakie odkrywcze myśli masz na rozumie?
    O fabrycznych bublach nie czytałeś?

    Adam M.
    Czytałem
    Ale skoro jesteś taki odkrywczy, to napisz które to rekuperatory są wielokrotnie gorsze od samoróbek. To istotna wiedza dla nas wszystkich. Potrafisz wymienić ze dwa?

  15. #8415

    Domyślnie

    Cytat Napisał matkor Zobacz post
    Podaj konkretnie jakim podstawom fizyki przeczy stwierdzenie: "skoro GWC wentyluje się sam grawitacyjnie, to nie może mieć oporów które wymagałyby setek kWh i zużywałyby wentylatory reku"?
    Nie chodzi o to żeby się wentylował GWC. To budynek ma być wentylowany. Kręcenie wentylatorem to nie wentylacja. Nie ten przepływ. Tobie się coś pomyliło.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  16. #8416

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jakiego ogrodu?? To było w czasie budowy. Co do rur to proponuję odrużniać GWC od GGWC. (Gruntowy Glikolowy Wymiennik Ciepła).
    W zeszłym roku na grawitacji słabo ciągło ale jednak (filtry f3+f7)dlatego wentyl chodził dodatkowo na min 5W. To był zeszły rok tego już nie mam. Teraz filtracja f3+f7+f9 + jonizator
    Teraz WG zatkane i leci wszystko tak jak ma. 120m3/h ok 0,9kwh/dzień. A co do reku to najważniejszy jest wymiennik Recair
    W czasie budowy i tak duże koszty. To teraz pomyśl ile kosztuje GWC w gotowym, użytkowanym budynku. Moim zdaniem około 5000 zł. Zupełnie nieopłacalne.
    GGWC to kolejne problemy: pompa obiegowa, większe skomplikowanie instalacji.
    Jaki sens ma obecnie, w tej chwili ten wymiennik? Przecież jeszcze nic nie zamarza. Co ma udowodnić zużycie 0,9?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  17. #8417

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Masz rację "...latanie i manewrowanie..." jest możliwe:
    http://www.wujekfranek.pl/ib/big/115...wykop_8b5f.jpg
    Jak nie widziałes to popatrz jak można to zrobić. Wiem że to dużo pracy ale można - jak w zalacznikach i to bez worków
    Ja tu widzę płytki wykop, a rozmawiamy o wymienniku gruntowym na znacznie niższej głębokości
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #8418
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Teraz minimalnie podnoś nawiew i znacznie podnosi wywiew do garażu .Pompka ustawiona na minimum 3-4W. A te 0,9kwh ma pokazać ile bierze cały reku dobowo
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #8419

    Domyślnie

    Myślę... i nie rozumiem.
    Zakładając że Twój lepszy od seryjnych rekuperator ma nie gorszą od nich sprawność 90% przy zimowych przepływach, to jaki sens ma ogrzewanie garażu nawiewem >95% WILGOTNEGO powietrza, które ma tylko 2-3 stopnie więcej niż to na zewnątrz? Nie lepiej wentylować garaż grawitacyjnie dostarczając mu z zewnątrz powietrze, którego wilgotność zimą jest niższa? Przecież to co zyskasz na tym ogrzewaniu, to z nawiązką stracisz na odparowaniu wilgoci.
    Jaki w tym sens? Co chcesz osiągnąć? Ogrzać tak niską różnicą temperatury? Jakie są efekty tego ogrzewania? O ile stopni podniosłeś temperaturę? Jak zmieniła się wilgotność? Chyba to zmierzyłeś?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #8420
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Kto ci powiedzal że jest lepszy od seryjnych?? Podałem ci wymiennik jest przyzwoity.

    Na dzisiejszy poranek
    Dzięki GGWC nawiew jest cieplejszy o 0,36(tak wychodzi z kalkulatora).
    Wyrzut nia jest cieplejsza o 4,94*C
    Generalnie im zimniej tym lepiej to wychodzi.
    Czego nie rozumiesz garaż jest wentylowany grawitacyjnie + wyrzutnia do garażu. Przez naiwetrzak też powietrze wlatuje sprawdzone nie idzie wstecznie.
    Garaż jest ogrzewany tylko ciepłem odpadowym (grunt,straty przez ścianę i drzwi, wyrzutnia z reku, kotłownia wyizolowana w garażu)). Efektu nie mierze. Napewno jest dodatni skoro wywalam cieplejsze powietrze do garażu niż zewnętrzne jedynie to co brakuje bierze z zewnątrz.. Jeśli się przez zimę nie sprawdzi (wkraplanie wody na bramach)to wyrzutnie zrobi się na zewnątrz przez nie izolowan rurę aby może coś tam chapnąć. Wilgoć mierzyłem jakiś czas temu 70%. Zresztą nniema to większego znaczenia dopuki bramy suche.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 10-11-2017 o 06:59
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 421 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony