dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 11
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 212
  1. #61

    Domyślnie

    Nie ma jasnych i precyzyjnych przepisów prawnych regulujących odległości w jakich można sadzić drzewo. Są dobre zwyczaje które nakazuja przewidzieć sadzącemu drzewo to, że jego korona winna zmieścić sie na działce sadzącego. W przypadku gdy korona przechodzi na teren sąsiada ten ma prawo ją "przyciąć". Oczywiście wcześniej dobre zwyczaje nakazuja powiadomić o tym właściciela drzewa.
    Co do orzecha to polecam orzecha ze szkółki w Umiastowie k/Ozarowa Maz. Kilka dni temu mieli kilkanaście ponad 2 metrowych szczepionych egzemplarzy w pojemniku. Cena bodajże 48 zł. Nazwy odmiany nie pamiętam, ale to te bez goryczki w owocu. Rośnie taki pod moimi skrzydłami od wiosny(wtedu kosztował połowę ale był materiałem kopanym). Był fart i udało mi się wybrać prawie 4 metrową sztukę.

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie Orzech włoski - popękał i pruchnieje - jak pomóc?

    Na działce jest bardzo dobrze owocujący orzech, ale kilka lat temu, podobno od mrozu, popękał a teraz są w nim dziury i tak jakby była pruchnica lub wióry po jakiś stworzonkach , niechciałbym go wycinać . Czy można to jakoś zabezpieczyć aby go uratować?
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  3. #63
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    We Wrocławiu, pracownicy Zieleni Miejskiej w starych drzewach parkowych, czyścili takie dziury szczotkami metalowymi, do gołego drewna, smarowali porządnie wewnątrz przeciwgrzybicznym opatrunkiem- Funabenem, a potem wypełniali taką dziurę zaprawą cementową.
    Czy teraz się taki sposób reanimacji jeszcze stosuje - nie wiem.
    MOże Mirek coś na ten temat wie?

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Znalazłam coś na ten temat:
    "Najstarszy dąb – olbrzym o obwodzie 810 cm wznosi się na skarpie przy trasie Śmigiel – Żegrówko, w pobliżu bramy wjazdowej do parku. Niektóre konary ma już suche. Olbrzymi pień u nasady korzeniowej posiada potężne zgrubienie a do wysokości 8 m, cementowa plomba wypełnia jego spróchniałe od starości wnętrze. Dąb ogrodzony jest płotkiem, na pniu zawieszony jest święty obrazek, a pod nim kwiaty. Do niedawna odbywały się przy nim nabożeństwa majowe. "
    http://www.lasypanstwowe.poznan.pl/p...=1789&klID=815

    i tu :
    "Pozostał już tylko jeden jego żywy konar i mała część pnia. A gdy kilkadziesiąt lat temu wzmacniano go stalowymi obręczami, jeszcze wszystkie konary miał żywe. Jednak uschły one wraz z przeważającą częścią pnia, właśnie na skutek dotkliwego braku wody i narastającej presji urbanizacyjnej. Przez dziesięciolecia, od czasu gdy owe wstępne zabiegi pielęgnacyjne (stalowe obręcze na konary, cementowa plomba pnia) zostały zastosowane przez Zjednoczone Zespoły Gospodarcze "Inco"" http://most.org.pl/zb/zb/103/zielen.htm

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Wyskrobać co się da spróchniałe tak. Zabezpieczyć preparatem grzybobójczym tak. Ale absolutnie żadnych betonowych plomb. Wilgoć pomiędzy betonem i drewnem spowoduje dalsze gnicie! Tak się kiedyś robiło, a później plomby wykuwało. Niech się wietrzy! jeśli jest dziupla- wywiercić dziurę na odpływ wody, żeby się nie zbierała.

  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Mirku...
    A jakby wypełnić epoksydem?
    Kolega ma XIX-wieczną jabłonkę perforowaną i to do tego stopnia, że trzyma się od 10 lat na podpórkach. Rodzi owoce, daje dużo cienia, ale...pozostało jej tylko po 10 cm korowiny i drewna. Reszta to wielka dziura długości 3 metrów, sięgająca nasady korzeni.
    Kolega błaga, by coś wymyślić, bo ona MUSI jeszcze postać 2-3 lata, zanim nie urośnie obok drzewko, któreby tę lukę po jabłonce wypełniło.
    Na razie poradziłam stalowe odciągi i skrócenie gałęzi, by ją odciążyć.
    Ale co ze środkiem????

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Jak wyżej. Czym nie zalepisz, na styku lepiszcza i drewna będzie szczelina, wilgoć i idealne warunki dla grzyba.

  8. #68

    Domyślnie Orzech włoski - jak prowadzić małe drzewko

    Mam w doniczce małe drzewko - orzech włoski. Drzewko ma jednak dwa pnie. Czy jeden pień wyciąć, czy nie? Jesli wycinać to kiedy? Drzewko jest na tyle młode, że taki zabieg chyba nie powinien być zagrożeniem.

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Jak najszybciej wyciąć, bo siły wzrostu rozkładają się teraz na dwa pnie
    I pamiętaj, że po posadzeniu do gruntu, pod orzechem już nic nie urośnie!

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    koło naszych orzechów rosną: bez /lilak/, czarny bez, brzoza, . Nie jest tak źle. A jak beda duże to faktycznie tak zacienią to co pod spodem, że nic nie bedzie roslo oprócz trawki i chwastów

  11. #71

    Domyślnie

    Też się zastanawiam co robić z orzechem. Już drugi wyrósł sam. Najprawdopodobniej wiewiórki zakopały orzechy w korze i teraz rosną. Jednego wyrwałem sądząc że to chwast, ale drugiemu pozwalam na razie rosnąć. Swoja drogą ciekawa sprawa, bo wokół nigdzie nie ma lasu (przynajmniej w odlegości 1000m) a orzechy w korze się pojawiały (dwa wyjąłem całkiem ładne i suche.

  12. #72

    Domyślnie

    Hanka - urośnie, mój sąsiad ma starego orzecha a pod nim piękny trawnik i sporo roślin, zrobiłbym zdjęcie ale chyba to nie fair w końcu nie moja działka, podstawa to szybko usuwać liście w których są substancje hamujące wzrost innych roślin

  13. #73
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Jak najszybciej wyciąć, bo siły wzrostu rozkładają się teraz na dwa pnie
    I pamiętaj, że po posadzeniu do gruntu, pod orzechem już nic nie urośnie!
    To nie jest prawda. U moich rodzicow rosna dwa ogromne orzechy wloskie i mnostwo roslin pod nimi... Trzeci orzech rosnie w miejscu gdzie dawniej byl ogrodek warzywny dokladnie w jego sasiedztwie. Ktos kiedys wylansowal taki poglad i teraz niektorzy tak troche bezmyslnie go powielaja.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  14. #74

    Domyślnie

    Myślałem, że dwa pnie zmniejszą wysokość drzewa, a jego pokrój bedzie bardziej krzaczasty. Łatwiej zrywałoby się wtedy owoce - byłyby niżej. Jednak za sprawą waszych rad chyba odetnę jeden pień.
    Słyszałem gdzieś, że podobno muchy nie lubią orzecha włoskiego i dlatego sadzi się je (orzechy) w pobliżu domostw. Czy to prawda?

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario_pab
    Myślałem, że dwa pnie zmniejszą wysokość drzewa, a jego pokrój bedzie bardziej krzaczasty. Łatwiej zrywałoby się wtedy owoce - byłyby niżej.
    Nic z tego. Widzialam nie jednego orzecha z podwojnym pniem. Jakos nie przeszkadzalo im to rosnac.


    Cytat Napisał mario_pab
    Słyszałem gdzieś, że podobno muchy nie lubią orzecha włoskiego i dlatego sadzi się je (orzechy) w pobliżu domostw. Czy to prawda?
    Ja tam nie wiem. Mojej mamie galezie z orzecha praktycznie wlaza w okna kuchni a muchom to jakos nie przeszkadza.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  16. #76

    Domyślnie

    Kiedyś czytałem taki artykuł o tym jaK w Izraelu skarla się drzewka w prosty sposób. Nie wiem czy ta metoda jest do zastosowania również i do orzecha włoskiego. Polega to na tym, że drzewo sazi się do ziemi w worku takim tkanym z tworzywa sztucznego, które nie butwieje w glebie. Roślina nie mogąc rozrosnąć się w worku w duży system korzeniowy nie rośnie też i duże do góry.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  17. #77

    Domyślnie

    Ja obciąłem orzech z dolnych gałęzi aby roślinki (kwiaty) mogły pod nim rosnąć. Orzech jest wysoki, rodzi jak trzeba no i kwiaty też rosną.
    r2

  18. #78
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    agaharnas

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    3

    Domyślnie Orzech wloski

    Ja mam 3 orzechy wloskie. Pod każdy, sadząc wlożylam kamień. Tak powiedziala moja mama. Zastanawiam się , czy dobrze zrobilam, bo myślę, że to ma jakiś związek z rozprzestrzenieniem się korzeni. Gdy będą szly w dól (bez kamienia), to rośliny wokól orzecha nie będą oslabione i będą rosly, gdy kamień polożymy, soki wyciągniete przez korzenie zabiorą soki innym roślinom. Dobrze myslę?

  19. #79

    Domyślnie

    Dobrze myslę?
    Może i dobrze ale ten kamień raczej nie powoduje takich skutków o których piszesz Jednak warto w coś wierzyć

    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  20. #80

    Domyślnie

    korzeń główny orzecha jest bardzo gruby. Więc dlatego aby nie "poszedł" pionowo w dół kładzie się duży kamień. Przy np. wykopywaniu pnia orzecha byłby problem z jego usunięciem.
    Miałem z tym właśnie taki problem, gdy usuwałem 40-to letnie drzewo.
    r2

Strona 4 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony