dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 541 z 1144
Pokaż wyniki od 10.801 do 10.820 z 22870
  1. #10801
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    W pracy większości sam podejmuje decyzje i większości są one trafne, także w życiu prywatnym nie przeszkadza mi to jak znajomi kopiują moje rozwiązania, także czasami sam niektóre rzeczy muszę im zrobić sam bo nie mają nikogo kto by to zrobił.
    Ja robię podobnie i o ile np. wyspecjalizowałem się w kwestii kotłów to sąsiad, któremu podpowiedziałem jaki wybrać pomógł mi zbudować altanę bo się na tym zna - i to o to chodzi, żeby każdy znał się na czymś bo na wszystkim nie da się znać.

    Oczywiście trzeba mieć w tym zaufanie do siebie i nie narzekać wiedząc, że kolega pomaga najlepiej jak potrafi.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  2. #10802
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Dywersyfikacja źródła ciepła w domu to nie głupota tylko zdrowe podejście do życia , grzyb wie po ile będzie "prund" w 2013 jak zaczniemy płacić za limity CO2 ! W piecu na ekogroch szyszuniami napalisz a w swojej pompie czym ? Chyba że sobie genereator 3f z silinika gazowego na HHO zmontujesz
    To bardzo dobry wpis, podpisuję się pod nim, a HHO mnie rozbawiło

    Czy ktoś pamięta jak jeszcze nie tak dawno popularne były kotły na olej opałowy - ciekawe ilu ich zwolenników wtedy wyśmiewało palących węglem, i co dzisiaj by powiedzieli ?
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  3. #10803
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Zależy kto jak na to patrzy i z której strony
    Dla mnie to ogrzewanie ekogroszkiem jest dla bogaczy.
    W moim przypadku system grzewczy oparty na kotle na ekogroszek był droższy w inwestycji i eksploatacji niż system grzewczy oparty na pompie ciepła,nie wspominając jużsystemie grzewczym z piecem elektrycznym
    Za 16tys.zł nie zrobię systemu grzewczego opartego na dobrym piecu na ekogroszek,dobrym kominie systemowym a nie lepionym z gliny czy dobrym zasobnikiem,takze nie podonście arumentu,że jedynie węgiel jest najtańszym systemem grzewczym,bo robicie wodę z mózgu ludziom.
    Popatrz, popatrz, a u mnie wyszło około 15 tys, tylko komin mam z cegieł [nie chciałem systemowego].
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  4. #10804

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    ,,,, a HHO mnie rozbawiło ,,,,
    HHO bardzo ciekawy temat.
    Ostatnio gdzieś wyczytałem ( i mogę się mylić co do liczby), że sprawność pozyskania energii elektrycznej wraz z jej dystrybucją wynosi u nas w kraju około 45% i nie jestem pewien czy wliczona była w to energia dostarczenia surowca do elektrociepłowni.

  5. #10805
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Kowalski często nie zwraca uwagi na sterownik a potem przez 2 lata zimuje w kotłowni i zachodzi w głowę jak to możliwe, że "ci z forów" spalają tak mało węgla.



    U mnie się nie kurzy - wystarczy kłaść każdy worek na krawędzi zasobnika, nacinać nożykiem krótszy bok zwisający do zasobnika, wrzucać cały do środka i wyciągać sam worek ciągnąc go w górę poszarpując
    zakładam że Kowalski wie jak palić
    poza tym nie o kurz tylko chodzi ale o wygodę
    ja też jak kupiłem wilgotny eko w workach to się nie kurzyło, jak poźniej trochę suchszy był to już trochę tak.
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  6. #10806

    Domyślnie

    Cytat Napisał timon120777 Zobacz post
    ,,,, jak poźniej trochę suchszy był to już trochę tak.
    Jest na to prosty sposób, dosypywać opału na bieżąco (trochę nie wygodne).
    Dodatkowo uzyskujemy za darmo dobry mieszalnik różnych gatunków opału, jeżeli ktoś robi takie eksperymenty.

  7. #10807
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    ja nie potrzebuję rad co ile opał dosypywać i jak dużo
    czekam na merytoryczną dyskusję w temacie wątku czyli ranking
    który z kotłów biorąc pod uwagę kryteria wymienione zbierze najwięcej pozytywnych opinii
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  8. #10808

    Domyślnie

    Cytat Napisał timon120777 Zobacz post
    ,,,, czekam na merytoryczną dyskusję w temacie wątku czyli ranking
    który z kotłów biorąc pod uwagę kryteria wymienione zbierze najwięcej pozytywnych opinii
    Postaram się zaspokoić Twą ciekawość.
    Startuje w kategorii "3" czyli kotły o przedziale mocy nominalnej 20 - 30 kW.

    Kocioł R-ECO o mocy 24,6 kW

    1 - sprawność katalogowa
    84,8%, chociaż obecnie na stronie producenta widnieje liczba 85% , a na certyfikacie świadectwa badania na "Znak bezpieczeństwa ekologicznego" widnieje podpis dyrektora CIT dr inż. Jacek Zawistowski ( sorry Zawijan, ale jestem świadom, że Ty nie stanowisz prawa ani nie tworzysz norm)
    Uwagi: po otwarciu drzwiczek komory wymiennika widzę tylną ściankę komina

    2 - sposób czyszczenia
    Tego wymiennika nie da się czyścić (w prosty sposób)
    Uwagi: należy spalać tak opał, aby nie zabrudzić wymiennika

    3 - sposób załadunku opału
    wysokość otworu w zasobniku od podstawy kotła 1420 mm , wymiary otworu załadunkowego w zasobniku 620mm na 275 mm , pojemność zasobnika 188 L / 145 kg
    Uwagi: po trzech sezonach grzewczych oderwał się płat farby na jednej dolnej ściance zasobnika. Związane to jest z wkraplaniem się pary wodnej w pobliżu miejsca gdzie do kotłowni napływa powietrze z zetki.

    4 - sposób opróżniania z popiołu
    Sposób oczywiście ręczny, szuflady nigdy nie używałem.

    5 - sposób i wygoda obsługi w sytuacji awaryjnej
    Producent zapewnia przyszłych nabywców kotła "dodatkowy górny ruszt do spalania innych paliw stałych, bez konieczności stosowania wkładek i zaślepek"
    Uwagi: ja mogę z całą odpowiedzialnością dopowiedzieć, że ten dodatkowy górny ruszt do spalania paliw stałych nie ma nic spólnego z spalaniem a raczej z utylizacją paliw stałych. (nie dotyczy koksu)

    6 - zużycie elementów eksploatacyjnych
    Po trzech sezonach grzewczych nie zaszły jakieś istotne problematyczne usterki.
    Oczywiście nie rozmawiamy tu o sterowniku.
    Uwagi: Kocioł ten był zaczynem mojego nowego hobby.


    Andrzej

    ps.
    Może dodam na koniec, że z zamontowanego ciepłomierza odczytałem w najchłodniejsze dni w tym roku maksymalną wartość mocy przesyłanej do układu grzewczego 7 kW.
    Co nie znaczy, że tyle kW wystarczyło by, aby ogrzać budynek ogrzewaniem elektrycznym.
    Po prostu wykorzystuje (w naturalny sposób) do ogrzewania budynku energię, która jest odnotowywana przy spalaniu paliw stałych jako STRATA.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej_M_ ; 14-04-2012 o 15:44

  9. #10809
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wlodek_PID

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    1.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    E tam ja bym się cieszył jakby z podglądania pracy mojego kotła wynikło coś dobrego dla innych [zresztą po to też dostałem sterowniki na testy, żeby je udostępniać].

    W opozycji do "fali zła" ukazanej przez Camusa mam teorię "fali dobra" i wiem, że większość z tych, którym pomogłem pamiętając to pomoże kiedyś komuś innemu, a tamten kolejnemu, i kiedyś gdy będę potrzebował pomocy mam szansę na trafienie któregoś tam z rzędu pomagającego.
    Ja też tak robię. Tak po prostu trzeba.

  10. #10810
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wlodek_PID

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    1.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał timon120777 Zobacz post
    punkt 6 mocno rozwinięty

    sterownik ma za zadanie sterować procesem spalania a net to zbytek luksusu i w wielu przypadkach powód do stresu.
    zerknijcie sobie na forum esterownik. jaka panika nastąpiła jak się serwer wysypał. a wystarczyło tyłek do kotłowni zawlec i sprawdzić czy wszystko stoi i działa. ale po co??mam nadzieję że się mylę ale idzie to nie w tą stronę co powinno. zamiast poprawiać podstawową funkcjonalność czyli poprawne prowadzenie procesu spalania to poprawia się całą otoczkę
    Dokładnie tak samo uważam. Wszystkie parametry i historię pracy można zobaczyć
    na naszych sterownikach, bo mają kolorowy ekran graficzny.
    Sterowanie przez Internet to dobry pomysł, do momentu, gdy wszystko działa.
    Jak serwer padnie, wszyscy użytkownicy tracą możliwość wygodnego sterowania i zostaje
    im ekran 2x16. Przy tej ilości parametrów - koszmar.


    Nasze rozwiązanie będzie się opierać o sieć lokalna, tzn. strona internetowa jest postawiona na module lub sterowniku.
    Ostatnio edytowane przez Wlodek_PID ; 14-04-2012 o 16:20 Powód: błąd

  11. #10811
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    to ja o swoim choć myślalem że ograniczymy się do liderów ale niech tam
    Termo-Eco 19KW STĄPORKÓW

    1 sprawność katalogowa 85% ale z zakresem mocy jest gorzej, w środku 1 generacja brucera która podobno pracuje w pzedziale 15-40KW więc palnik za duży zdecydowanie do tego kotła
    bez przeróbek kłopoty z pracą w niskim zakresie mocy ja sobie poradziłem i przerobiłem ale jak ktoś się nie zna to kłopot z eksploatacją (duża wada tego kotła)

    2 kanały pionowe zatem trzeba odkręcać zaślepki wyczystek wspinać się na kociołek a potem jeszcze na dole boczna wyczystka żeby wszystko wygarnąć
    mocno uciążliwe- na szczęście nie muszę tego robić zbyt często uważam że 2 razy na sezon krzywdy by nie zrobiły chociaż twardo czyszczę co miesiąc
    wiem że następny wybór będzie poprzedzony przymiarką do sposobu czyszczenia i raczej będzie to konstrukcja z półkami poziomymi. pomijam że zajmie taki kocioł mniej miejsca bo będzie "płytszy" ale będzie łatwiejszy w czyszczeniu

    3 nie wiem na jakiej wysokości jest otwór zasobnika w cm ale przy moim wzroscie nie ma żadnych kłopotów z załadunkiem paliwa ani z worka ani z wiadra
    jest za to trochę za mały - jedynie 100kg więc w duże mrozy częste wizyty w kotłowni

    4 brak szuflady popielnika - produkt z marketu więc pewnie efekt "taniości" wymusił jego brak. uważam jednak że przy tak wąskich drzwiach połowa popiołu trafiałaby poza popielnik na podłogę kotła więc i tak trzeba by opróżniać z podłogi. pojemność komory pod palnikiem mieści zawartość popiołu z półtora zasobnika więc obsługa odbywa się kompleksowo zasyp + opróżnienie

    5 kiedyś z ciekawości wyłączyłem sterownik i napaliłem na ruszcie awaryjnym - tak dla wasnej edukacji żeby nie kombinować jak się naprawdę coś zdarzy.
    da się a instalacja grawitacyjna rozprowadza ciepło ładnie po układzie. ruszt jest 20cm wyżej nad palnikiem więc odpada jakieś 5% powierzchni wymiennika tylko przy pracy na awaryjnym

    6 łuszczy się farba pod uszczelką klapy zasobnika oraz wytarła się śruba przy zamknięciu drzwiczek dolnych, pierwszy problem nie ma wpływu na szczelność zasobnika( na razie) zaś z drugim poradziłem sobie obracając śrubę o 180st

    uważam że mniejszy palnik- bardziej dopasowany do mocy; oraz większy zasobnik mogłyby sprawić że byłby to całkiem niezły kocioł dla kogoś lubiącego gimnastykę prz czyszczeniu lub czyszczącego kocioł raz w sezonie
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  12. #10812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wlodek_PID Zobacz post
    Sterowanie przez Internet to dobry pomysł, do momentu, gdy wszystko działa.
    Jak serwer padnie, wszyscy użytkownicy tracą możliwość wygodnego sterowania i zostaje
    im ekran 2x16. Przy tej ilości parametrów - koszmar.
    MUSZĘ coś Ci wyjaśnić.
    Mianowicie - sterownik eCoal nie steruje kotłem przez internet. On steruje kotłem bezpośrednio. Internet służy tylko do komunikacji: użytkownika ze sterownikiem i kotłem oraz użytkownika ze wsparciem producenckim i użytkowników między sobą. Sterownik eCoal steruje kotłem sam, bez pomocy użytkownika. Steruje kotłem tak samo w sytuacji działającego internetu, jak i bez internetu. Jeśli padnie serwer - użytkownik nie traci możliwości wygodnego sterowania, sterowanie w takim przypadku nie ulega żadnym zmianom. Jest ono dalej tak samo wygodne, tzn. nie wymaga od użytkownika żadnych ingerencji w pracę sterownika - ani wygodnych, ani niewygodnych. Użytkownik traci tylko możliwość zdalnego podglądu pracy kotła. Wtedy sterownik eCoal upodabnia się do innych sterowników, które takiej możliwości nie mają.

    Twoje komentarze są perfidnie oszukańcze, bo przecież doskonale wiesz, jak ten sterownik działa.
    Tak - niestety - wygląda moja ocena Twojej aktywności na wątkach, na których mówi się o eCoalu.
    Ostatnio edytowane przez zawijan ; 14-04-2012 o 18:00
    Ukłony dla Redakcji

  13. #10813

    Domyślnie

    Chcę podkreślić, że o możliwości efektywnej modulacji mocy kotła, z wysoką sprawnością na niskich mocach - nie decyduje w zasadzie konstrukcja kotła (wymiennika kotła). Decydujący wpływ ma tu konstrukcja palnika. Kilku Kolegów już o tym pisało, ale myślę, że warto to podkreślić jeszcze raz.
    Ukłony dla Redakcji

  14. #10814
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    Chcę podkreślić, że o możliwości efektywnej modulacji mocy kotła, z wysoką sprawnością na niskich mocach - nie decyduje w zasadzie konstrukcja kotła (wymiennika kotła). Decydujący wpływ ma tu konstrukcja palnika. Kilku Kolegów już o tym pisało, ale myślę, że warto to podkreślić jeszcze raz.
    dobrze, że dodałeś "w zasadzie"
    bo przecież nie palnik powodował wzrost sprawności w miarę zabrudzenia wymiennika
    R-290 pod strzechy

  15. #10815

    Domyślnie

    Tak jak wcześniej zauważyłem Włodek atakuje eCoala ale to nie podniesie sprzedaży Pumy i Cobry, jest tak że Panowie z E-S nie atakują innych sterowników ani nie bronią st. eCoal bo wiedzą że dobry produkt obroni się sam


    Słowa Pana Zawijana

    "Niemniej jednak - zapewniam,
    że podstawowa funkcjonalność
    (spalanie) sterowników eCoal i
    bruli będzie poprawiona. W
    oparciu o analizy ich pracy w
    trakcie ostatniego sezonu."

    świadczą o ciężkiej pracy całego zespołu i tym bardziej się cieszę że wybrałem Ogniwo ze sterownikiem eCoal.

    P.S. Jestem zwykłym użytkownikiem i nie sprzedaję kotłów.

  16. #10816

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    dobrze, że dodałeś "w zasadzie"
    bo przecież nie palnik powodował wzrost sprawności w miarę zabrudzenia wymiennika
    Konstrukcja kotła nie zmieniała się w miarę zabrudzenia wymiennika. To był cały czas ten sam kocioł.

    Mówiąc dokładniej - to palnik ma wpływ na możliwe do uzyskania współczynniki nadmiaru powietrza. Konstrukcja wymiennika kotła nie ma na to wpływu.
    Ukłony dla Redakcji

  17. #10817
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    Konstrukcja kotła nie zmieniała się w miarę zabrudzenia wymiennika. To był cały czas ten sam kocioł.

    Mówiąc dokładniej - to palnik ma wpływ na możliwe do uzyskania współczynniki nadmiaru powietrza. Konstrukcja wymiennika kotła nie ma na to wpływu.
    mniejsza o wymiennik z nim i tak jest najłatwiej.

    próbowaliście szacować, choć to pytanie raczej retoryczne, bo to raczej pewne, gdzie i w jakim stopniu ta sprawność się rozpływała?
    wiadomo, że z wypromieniowania działa efekt bazy i mimo iż sama w sobie się nie zmienia, to baza maleje. Powiedzmy z 1% na 5-7%.
    kominowa z 11,5% na 15,5% => ledwie 4%
    niezupełnego CO z 0,001 na powiedzmy 0,1 => ile to da straty 1-2%
    razem może 12%, a wcięło ponad 40%
    30% zostało w niedopalonym popiele i sadzy?
    R-290 pod strzechy

  18. #10818
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wlodek_PID

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    1.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    MUSZĘ coś Ci wyjaśnić.
    Mianowicie - sterownik eCoal nie steruje kotłem przez internet. On steruje kotłem bezpośrednio. Internet służy tylko do komunikacji: użytkownika ze sterownikiem i kotłem oraz użytkownika ze wsparciem producenckim i użytkowników między sobą. Sterownik eCoal steruje kotłem sam, bez pomocy użytkownika. Steruje kotłem tak samo w sytuacji działającego internetu, jak i bez internetu. Jeśli padnie serwer - użytkownik nie traci możliwości wygodnego sterowania, sterowanie w takim przypadku nie ulega żadnym zmianom. Jest ono dalej tak samo wygodne, tzn. nie wymaga od użytkownika żadnych ingerencji w pracę sterownika - ani wygodnych, ani niewygodnych. Użytkownik traci tylko możliwość zdalnego podglądu pracy kotła. Wtedy sterownik eCoal upodabnia się do innych sterowników, które takiej możliwości nie mają.

    Twoje komentarze są perfidnie oszukańcze, bo przecież doskonale wiesz, jak ten sterownik działa.
    Tak - niestety - wygląda moja ocena Twojej aktywności na wątkach, na których mówi się o eCoalu.
    Użyłem błędnego słowa - nie steruje, a komunikuje się z użytkownikiem.
    Bardzo przepraszam, to nie było celowe, a tym bardziej perfidne.

  19. #10819

    Domyślnie

    A z brulim mogę połączyć się po LAN ? Bez internetu ?
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  20. #10820

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post

    .....

    sterowanie w takim przypadku nie ulega żadnym zmianom. Jest ono dalej tak samo wygodne, tzn. nie wymaga od użytkownika żadnych ingerencji w pracę sterownika - ani wygodnych, ani niewygodnych. Użytkownik traci tylko możliwość zdalnego podglądu pracy kotła. Wtedy sterownik eCoal upodabnia się do innych sterowników, które takiej możliwości nie mają.
    Cytat Napisał Wlodek_PID Zobacz post
    Dokładnie tak samo uważam. Wszystkie parametry i historię pracy można zobaczyć
    na naszych sterownikach, bo mają kolorowy ekran graficzny.
    Sterowanie przez Internet to dobry pomysł, do momentu, gdy wszystko działa.
    Jak serwer padnie, wszyscy użytkownicy tracą możliwość wygodnego sterowania i zostaje
    im ekran 2x16. Przy tej ilości parametrów - koszmar.


    Nasze rozwiązanie będzie się opierać o sieć lokalna, tzn. strona internetowa jest postawiona na module lub sterowniku.
    Czegoś tu jeszcze tu nie dodano o eCoala
    Ja używam połączenia poprzez port Ethernet lub gniazdo RS232, i do tego nie potrzebuję internetu. Sterownik przecież ma w sobie stronę www i to samo widzę bez połączenia ze stroną esterownik. Czyli nie straszna jest awaria serwera Nawet jak się zdarzy to pewnie szybko zostanie usunięta czego sobie i ES nie życzę (oczywiście awarii)

Strona 541 z 1144