dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 170 z 902
Pokaż wyniki od 3.381 do 3.400 z 18028
  1. #3381
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A co to za zbiornik jakiej firmy?Przy takiej pojemności wężownicy musi dobrze grzać.

  2. #3382

    Domyślnie

    Proszę o opinie na temat mojego schematu ogrzewania. Wymiennik jest z powodu, że kotłownia znajduje się w garażu oddalonym od budynku 15m i występuje różnica poziomów pomiędzy naczyniem wyrównawczym w garażu, a na strychu budynku. Rozważałem drugą wersję bez naczynia wyrównawczego w garażu tylko podpiąć piec 30KW bezpośrednio do instalacji rurą. Rura 32mm preizolowana zakopana w ziemi . Przy ekogroszku raczej nie ma możliwości zagotowania wody w piecu . Wówczas odpada mi jedna pompa w obiegu pomijam wymiennik gdyż już go mam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0064z.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	51,1 KB
ID:	37720  
    Ostatnio edytowane przez adars ; 09-01-2011 o 17:13

  3. #3383
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adars Zobacz post
    Proszę o opinie na temat mojego schematu ogrzewania. Wymiennik jest z powodu, że kotłownia znajduje się w garażu oddalonym od budynku 15m i występuje różnica poziomów pomiędzy naczyniem wyrównawczym w garażu, a na strychu budynku. Rozważałem drugą wersję bez naczynia wyrównawczego w garażu tylko podpiąć piec 30KW bezpośrednio do instalacji rurą. Rura 32mm preizolowana zakopana w ziemi . Przy ekogroszku raczej nie ma możliwości zagotowania wody w piecu . Wówczas odpada mi jedna pompa w obiegu pomijam wymiennik gdyż już go mam.

    Dlaczego masz dwa źródła na paliwo stałe? Dlaczego kocioł na eko costam nie ładuje bufora ? Dlaczego oddzielny zasobnik dla CWU ? Grzejniki zrób tez na mieszaczu.

  4. #3384

    Domyślnie

    Nie wiem dlaczego piec retortowy miałby grzać bufor ciepła. Rozumuję, że bufor służy do magazynowania nadmiaru ciepła, które w danej chwili nie można wykorzystać, a nie ładowaniu go celowo. Kominek będę wykorzystywał okazjonalnie i może będę miał ochotę w nim palić kiedy nie będzie potrzeby ogrzewania reszty domu. W tym celu ma służyć ten bufor, jak również w przyszłości chcę dołożyć piec zagazowujący drewno atmos, Mam do drewna dostęp prawie, że darmowy, ale nie chcę robić z atmosa pieca podstawowego, gdyż w tym momencie stanę się codziennym palaczem. Piece retortowe nie wymagają codziennej obsługi więc wybrałem ekogroszek. Nie mam dostępu do gazu dlatego oba piece są na paliwo stałe. Zaworu mieszającego w obiegu grzejnikowym nie dałem celowo gdyż wówczas muszę dać następną pompę, a wydaje mi się że ten mieszacz nie wiele da tym bardziej że na grzejnikach zamkną się zawory termostatyczne.
    Ostatnio edytowane przez adars ; 09-01-2011 o 20:38

  5. #3385

    Domyślnie

    jezeli pominiesz bufor do ekogroszku to mozesz mieć problem nadmiaru ciepła gdy zamkną sie zawory termostatyczne na grzejnikach i siłownik podłogówki, co wtedy? do bufora przez zawór zwrotny nie pójdzie...
    ja bym zrobił to przez bufor, gdy wejście i wyjście masz na poobnych wysokościach to wcale nie musisz ładowac go tylko chodzi "przepływowo" a gdy będzie nadmiar ciepła to je przejmie
    Ostatnio edytowane przez edde ; 09-01-2011 o 20:34

  6. #3386

    Domyślnie

    jeżeli wszystkie zawory się zamkną wówczas temperatura w piecu na ekogroszek dojdzie do zadanej, piec wyłączy dmuchawę i przejdzie w stan nadzoru
    Ostatnio edytowane przez adars ; 09-01-2011 o 22:03

  7. #3387

    Domyślnie

    aha, skoro na to liczysz to ok...

  8. #3388
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A co to za zbiornik jakiej firmy?Przy takiej pojemności wężownicy musi dobrze grzać.
    Jak podam firmę to już zbanują mnie do reszty za to, że nie chcę płatnego profilu pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  9. #3389
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adars Zobacz post
    Nie wiem dlaczego piec retortowy miałby grzać bufor ciepła. Rozumuję, że bufor służy do magazynowania nadmiaru ciepła, które w danej chwili nie można wykorzystać, a nie ładowaniu go celowo.
    Popytaj Samira ma retorte i bufor, warto to zrobić żeby poprawić spalanie przy obecnej jakości ekogroszku szybko docenisz zalety Nie stawiasz drugiego zbiornika na CWU.

    Cytat Napisał adars Zobacz post
    Kominek będę wykorzystywał okazjonalnie i może będę miał ochotę w nim palić kiedy nie będzie potrzeby ogrzewania reszty domu. W tym celu ma służyć ten bufor, jak również w przyszłości chcę dołożyć piec zagazowujący drewno atmos, Mam do drewna dostęp prawie, że darmowy, ale nie chcę robić z atmosa pieca podstawowego, gdyż w tym momencie stanę się codziennym palaczem. Piece retortowe nie wymagają codziennej obsługi więc wybrałem ekogroszek. Nie mam dostępu do gazu dlatego oba piece są na paliwo stałe.
    Jak masz tanie drewno to bym się skupił nad racjonalnym spalaniem a nie inwestował w rozbudowany system. Zastanów się czy bufor jest Ci potrzebny do samego kominka? Może akumulować w tym rozbudowanym kominie ?


    Cytat Napisał adars Zobacz post
    Zaworu mieszającego w obiegu grzejnikowym nie dałem celowo gdyż wówczas muszę dać następną pompę, a wydaje mi się że ten mieszacz nie wiele da tym bardziej że na grzejnikach zamkną się zawory termostatyczne.
    Pompa p3 wystarczy nic więcej nie trzeba, trochę bez sensu pakować 70C na grzejniki z bufora. Kombinujesz jakoś tak jakby ten bufor miał być dodatkiem a bufro jest raczej sercem systemu i pod niego układa się resztę.

  10. #3390
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Mpoplaw bufor grzany kominkiem bardzo wysoko do 85-90 stopni, pojemnośc bufora 750-800 litrow, pojemność zasobnika cwu 100 litrów. Rozbioru nie mierzyłem ale korzystanie raczej normalne, do sprawdzenia Po dołożeniu zewnętrznego zasobnika 140 litrów i grzane przy pomocy cyrkulacji sytuacja się poprawiła i jest ok. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  11. #3391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Se***4 Zobacz post
    Napisał Serwis24
    Bufor podgrzany do temp. 47 stopni w górnej części, pobór na c.o. z połowy wysokości bufora. Bufor normalny dostępny w handlu a nie robiony we własnym zakresie. W buforze wężownica z karbowanej rury ( fi 32 ? ) o pojemności 32 litrów. Temp. początkowa to 43 stopnie, taki sam przepływ wody jak przy poprzedniej próbie. Po sześciu minutach spadek do 42,8 stopnia (wcześniej było to 38 stopni ). Po 10 minutach spadek to 42,6 stopnia
    pozdr adam
    Zakładając że to fi 32 to wężownica o pojemności 32litry ma długość 40mb. Ciekawe jak to jest upchnięte bo średnica wew. bufora 750l to około 78,5 cm. Moje ślimaki to 25mb z biedą zapakowane jeden nad drugim (2x12,5). Tak myślę skoro to rozwiązanie komercyjne to najczęściej wężownicę zwijają po okręgu w dół jak sprężynę a jeśli tak to przy tej długości zajmuje ona co najmniej 1/3 wysokości bufora co przekładając na jego pojemność to jest 250l czyli w takiej masie ciepłej wody pracuje ten wymniennik
    Cytat Napisał Se***4 Zobacz post
    Temperatury na buforze:
    na deklu górnym 48,6
    przy wypływie cwu 46,4
    środek 42,6
    dół 34,6
    Przepływ 13 litrów na minutę przez baterię termostatyczną, nie wiem czy ona troszeczke nie miesza z temperaturą ale jeśli nawet to niewiele.
    start - 42,7.
    2 minuta 42,5.
    4 - 42,5.
    6 - 42,5.
    8 - 42,4.
    10- 42,2.
    12- 42,1.
    14- 41,8.
    16- 41,3.
    18- 40,7.
    20- 40,0.
    22- 39,2.
    24- 38,1.
    26- 37,1.
    28-36,3.
    30- 35,3.
    przerwa 15 min
    45-36,2.
    48-34,3.
    Temperatury na buforze po skończonych pomiarach ( brak odbioru ciepła na co, brak ładowania przez pompę ciepła)
    na deklu górnym 48,5
    przy wypływie cwu 39.9
    środek 30,0
    dół 15,5
    Teraz jeszcze tylko wychłodzę bufor i zmierzę czas nagrzewania bufora pompą ciepła 6,4 kW do ok. 50.
    pozdrawiam adam
    30 min x 13l /min=390l
    Jak wszyscy wiemy każdy wymiennik nawet ten najlepszy musi mieć różnicę temperatur by pracował. Kolega podał temp. góra 48,6 to jest ok.
    Środek 42,6 tu wymiennik z takim przepływem nie będzie pracował by na końcu dać 42,5s.C więc biorąc pod uwagę jakieś sensowny zakres wymiany to np. 48,6-45 st. C co i tak uważam za bliskie ideału.
    Taki zakres temp. w uwarstwionym buforze 750l mieści się w okolicy 1/3 jego wysokości czyli tak mniej więcej tyle co rozpatrywana wężownica.
    Teraz najciekawsze: 250l zagrzanej wody w buforze stanowiącej minimalny gradient temp. potrzebny do pracy wymiennika podgrzewa 390l wody przepływającej przez wymiennik (i to do jakich temp.)
    To tylko liczby nic nie wiemy o buforze, wężownicy, szczegółach tech. Tak naprawdę nic nie wiemy poza zachwytem piszącego. Nic to ma prawo, wolno mu.

  12. #3392
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Samir to co wiem to podałem. Bufor jak bufor okrągły i wysoki
    Na lepszym internecie poszukam dokumentacji i wkleję linka z pełnymi danymi które podaje producent. Ostatnio mam duże wątpliwości co wolno na forum a czego nie wolno bo ostrzegano mnie dosyć dobitnie może wkleję to w swoim dzienniku to nie będzie tak raziło.
    Zadowolony jestem bo z dużą dozą nieśmiałości podchodziłem do tego rozwiązania, czy da radę nagrzać cwu. Dlatego dołozyłem drugi mały zasobnik ( co swego czasu dziwiło chyba Mpoplawa, i słusznie ) co okazało się zbędne a nawet pogarszało funcjonowanie układu. Widziałem jak takie bufory bufory pracowały z piecami gazowymi i było ok, tylko, że tam grzało gazowe 26 kW, miałem wątpliwości czy pompa ciepła 6,4 da radę nagrzać sensownie bufor. Sam jestem mocno zaskoczony takim dobrym działaniem. Nawet sprawdzałem czy podrzewacz elektryczny wyłączony Grzanie elektrycznym nie było takie złe ale przepływ słabiutki
    Teraz mierzę drugi raz czas nagrzewania bufora, po całej nocy pędzenia obiegu udało mi się wychłodzic do 23 stopni, myślę, że za dwie godziny już coś będę wiedział.
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  13. #3393
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Se***4 Zobacz post
    Ostatnio mam duże wątpliwości co wolno na forum a czego nie wolno bo ostrzegano mnie dosyć dobitnie może wkleję to w swoim dzienniku to nie będzie tak raziło.
    Rzeczowa dyskusja,bez niej nie pójdzie się do przodu.Trzeba robić próby pokazywać,dyskutować by wyłonić realne osiągi ale i wady i zalety rozwiązań.My Polacy mamy niezbyt duże umiejętności do rzeczowej dyskusji, ponieważ nie uczono jej w rodzinie,kościele,szkole i ewentualnej partii.Sprawa umiejętności dyskusji bez wywoływania wojny będzie się pomału zmieniać i my musimy to zacząć robić.

  14. #3394

    Domyślnie

    Cytat Napisał Se***4 Zobacz post
    Samir to co wiem to podałem. Bufor jak bufor okrągły i wysoki
    Na lepszym internecie poszukam dokumentacji i wkleję linka z pełnymi danymi które podaje producent. Ostatnio mam duże wątpliwości co wolno na forum a czego nie wolno bo ostrzegano mnie dosyć dobitnie może wkleję to w swoim dzienniku to nie będzie tak raziło.
    Zadowolony jestem bo z dużą dozą nieśmiałości podchodziłem do tego rozwiązania, czy da radę nagrzać cwu. Dlatego dołozyłem drugi mały zasobnik ( co swego czasu dziwiło chyba Mpoplawa, i słusznie ) co okazało się zbędne a nawet pogarszało funcjonowanie układu. Widziałem jak takie bufory bufory pracowały z piecami gazowymi i było ok, tylko, że tam grzało gazowe 26 kW, miałem wątpliwości czy pompa ciepła 6,4 da radę nagrzać sensownie bufor. Sam jestem mocno zaskoczony takim dobrym działaniem. Nawet sprawdzałem czy podrzewacz elektryczny wyłączony Grzanie elektrycznym nie było takie złe ale przepływ słabiutki
    Teraz mierzę drugi raz czas nagrzewania bufora, po całej nocy pędzenia obiegu udało mi się wychłodzic do 23 stopni, myślę, że za dwie godziny już coś będę wiedział.
    Wiesz to fajnie, że jesteś zadowolony ale też zrozum tych co "ręcami" robili i coś tam doświadczenia, mają chcąc coś porównać to wypada wiedzieć skąd to się bierze.
    Podziękować Ci muszę za testy PCi-bufor (super, że robisz drugi test) bo chciałbym się przerzucić na zestaw solar-geoakumulator-PCi. Chłopaki na "Elektrodzie" sami robią pompy i jest już wiele działających (jak się okazuje nie takie to trudne). Więc tak przyszłościowo myśląc chciałbym czyściej, ekologicznie, bezobsługowo no i taniej ogrzewać więc mam co robić.

  15. #3395
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Co do wężownicy CWU nie jest tak, a właściwie nie musi być tak jak napisałeś.
    Są konstrukcje, które maja wężownicę rozciągniętą, umieszczoną jakby sekcjami w różnych warstwach zładu.
    Czasami nawet pierwszy zwój schodzi do samego dna bufora.
    Taki układ pozwala "wysysać" ciepło z prawie całej objętości bufora, a efektywna pojemność zładu biorąca udział w wymianie to nie 1/3 a raczej 3/4.
    Dla pojemności jaka tu jest rozpatrywana to daje już około 560l zładu biorących udział w wymianie ciepła.
    Oczywiście dalej wiemy jaki bufor ma Se***4, mówię tylko że się da.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bufor - Schemat p&#.jpg
Wyświetleń:	872
Rozmiar:	41,2 KB
ID:	37828
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  16. #3396

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Co do wężownicy CWU nie jest tak, a właściwie nie musi być tak jak napisałeś.
    Są konstrukcje, które maja wężownicę rozciągniętą, umieszczoną jakby sekcjami w różnych warstwach zładu.
    Czasami nawet pierwszy zwój schodzi do samego dna bufora.
    Taki układ pozwala "wysysać" ciepło z prawie całej objętości bufora, a efektywna pojemność zładu biorąca udział w wymianie to nie 1/3 a raczej 3/4.
    Dla pojemności jaka tu jest rozpatrywana to daje już około 560l zładu biorących udział w wymianie ciepła.
    Oczywiście dalej wiemy jaki bufor ma Se***4, mówię tylko że się da.
    Masz rację to co przedstawiłem to jedna z możliwych wersji a buforów na rynku jest wiele. Jak będzie o czym (więcej informacji od Se***4) to podyskutujemy.

  17. #3397
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    jeśli 100L CWU o tem +90 im nie starcza to ile tam mieszka osób ?? albo inaczej zapytam ile tam jest wanien ?? trochę gdybam ale może tam mieszkają 3 kobiety z czego 2 to nastolatki ??
    W domu moich rodziców był bojler elektryczny 80l grzany do 80C w nocnej taryfie - trzeci w kolejce musiał głośno domagać się zaprzestania napełniania wanny bo inaczej kąpał się w wodzie lekko ciepławej.

  18. #3398
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał samir Zobacz post
    Zakładając że to fi 32 to wężownica o pojemności 32litry ma długość 40mb. Ciekawe jak to jest upchnięte bo średnica wew. bufora 750l to około 78,5 cm. Moje ślimaki to 25mb z biedą zapakowane jeden nad drugim (2x12,5). Tak myślę skoro to rozwiązanie komercyjne to najczęściej wężownicę zwijają po okręgu w dół jak sprężynę a jeśli tak to przy tej długości zajmuje ona co najmniej 1/3 wysokości bufora co przekładając na jego pojemność to jest 250l czyli w takiej masie ciepłej wody pracuje ten wymniennik
    Jesli to jest rura cats to ma długość 25mb albo 30 mb - nie wiem jak z objętością ale powierzchnia była coś koło tego.

    Cytat Napisał samir Zobacz post
    30 min x 13l /min=390l
    Jak wszyscy wiemy każdy wymiennik nawet ten najlepszy musi mieć różnicę temperatur by pracował. Kolega podał temp. góra 48,6 to jest ok.
    Środek 42,6 tu wymiennik z takim przepływem nie będzie pracował by na końcu dać 42,5s.C więc biorąc pod uwagę jakieś sensowny zakres wymiany to np. 48,6-45 st. C co i tak uważam za bliskie ideału.
    Taki zakres temp. w uwarstwionym buforze 750l mieści się w okolicy 1/3 jego wysokości czyli tak mniej więcej tyle co rozpatrywana wężownica.
    Teraz najciekawsze: 250l zagrzanej wody w buforze stanowiącej minimalny gradient temp. potrzebny do pracy wymiennika podgrzewa 390l wody przepływającej przez wymiennik (i to do jakich temp.)
    Twoje wyliczenia oparte są o pewne założenie, że grzeje tylko 250l a to nie jest do końca prawda. Jeśli wężownica jest rozłożona by ADAM grzeje w całej objętości bufora. Na dole również całkiem skutecznie bo delta spora 10 CWU a 35 bufor. Tak wiec w okolicach tych 1/2 od dołu, czyli 42 bufora CWU może mieć już załóżmy 35C, co nam daje ze na reszcie odcinka dogrzewa się o klika stopni.
    Myślę ze to całkiem zgrabna hipoteza.

    Cytat Napisał samir Zobacz post
    To tylko liczby nic nie wiemy o buforze, wężownicy, szczegółach tech. Tak naprawdę nic nie wiemy poza zachwytem piszącego. Nic to ma prawo, wolno mu.
    Myślę że zachwyt ma swoje podstawy poparte pomiarami.
    Ostatnio edytowane przez Teves ; 10-01-2011 o 16:55

  19. #3399

    Domyślnie

    Cytat Napisał samir Zobacz post
    Masz rację to co przedstawiłem to jedna z możliwych wersji a buforów na rynku jest wiele. Jak będzie o czym (więcej informacji od Se***4) to podyskutujemy.
    TEVES
    Załóżmy, że cokolwiek napiszę na tym forum Ty zawsze będziesz w opozycji. Tego założenia będę się trzymał.

  20. #3400
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Witam ponownie. Link do dziennika gdzie są pogmatwane linki do dokumentacji.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...38#post4499238

    Wcześniej pisałem o pojemności wężownicy, że to 32 litry - pomyłka - jest to 42 litry - przepraszam nie było to zamierzone

    Samir doceniam Twoją pracę i pracę wszystkich którzy robią pewne rzeczy samemu. Bez znaczenia czy to solar, bufor, pompa. Ja wybrałem wygodne gotowe rozwiązania i mogę jedynie opisać jak działają gotowce.
    Jeśli zamieszczam tu jakieś pomiary to nie dla udowodnienia czegokolwiek tylko jako informację-ciekawostkę, może przyda się komuś w robieniu własnych konstrukcji. Jeśli można zrobić coś we własnym zakresie za mniejsze pieniądze to warto. Nie kaźdy jednak ma czas, możliwości, zdolności aby coś samemu stworzyć.
    Dane techniczne urządzeń niewiel mi mówią, mogę jedynie ocenić komfort użytkowania bo to jest dla mnie ważniejsze. Ciekaw jestem Twoich/Waszych opinii na temat parametrów czy wadajności tego bufora.
    Może robię gdzieś jakiś błąd w pomiarach ?
    Za chwilę policzę czas nagrzewania całego bufora, muszę odszukać fotki w telefonie pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

Strona 170 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony