dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 203 z 903
Pokaż wyniki od 4.041 do 4.060 z 18052
  1. #4041

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Lutowanie twarde dla ludzi.
    Upewniaj się o wszystkim, czego nie wiesz na 100%.
    W tej robocie jest kilka praktycznych, warsztatowych haczyków.
    Głównie z miedzią MIĘKKĄ.
    Jakby co - to jesteśmy tu.
    Adam M.
    Jakby co - to mam pytanie. Nabyłem okazyjnie 2x25 mb miedzi miękkiej fi 22 (i diabli wzięli rozważania o średnicy/długości wężownicy cwu) no i mam kłopot jeden zwój do cwu (tu nie powinno być większych problemów, chyba że zacznę kombinować) a drugi do solara (mają dać 85% dotacji z gminy) i tu pytanie jak to zwinąć żeby było dobrze. Jaki jest minimalny promień gięcia takiej rurki. Mogę pożyczyć od znajomego giętarkę i sprężynę (ale 25 do PEXa). Obawiam się że choinki to z tego raczej nie ukręcę.

  2. #4042
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Jak już masz te 2 x 25mb fi 22 to zrób to, co Amerykańcy nazywają "overkill".
    Zwiń jedną w lewo a drugą w prawo i połącz (zrównoleglij).
    Dać Ci jakie fotki co do czego? Właśnie takie coś robię (zlecenie inwestora).
    Wężownica w wężownicy. (oczywiście usztywnione jakim prętem mosiężnym, żeby trzymały kształt).

    Albo zamień gdzieś jeden kawałek na fi 15.
    Fi 15 najchętniej chcą sprzedawać w odcinkach 50mb.
    Znajdź kogoś, co też ma ten problem i się wymieńcie. On kupi 50mb fi 15 a obaj macie komplet.
    Fi 22 ciasno nie zwiniesz w warunkach warsztatowych.
    Musiałbyś narzędzie zrobić, a dla 1 sztuki nie warto.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #4043

    Domyślnie

    Chętnie poproszę o fotki, dobrze zobaczyć co się robi. Przy tych średnicach już chyba zostanę, bo robotę planuję na weekend i już troszku mało czasu do szukania chętnych. Gdzieś w necie widziałem taką fantazyjną wężownicę (chyba ktoś na elektrodzie zrobił), ale nie mogę tego teraz znaleźć.

  4. #4044

    Domyślnie

    Dalej nie odpowiadacie.
    Jak nie było 2-3 dni z temperaturą minus 20 w Polsce??
    Ja nie umiem odpowiedzieć ani znależść odpowiedzi na te pytania ,stąd pytam mądrzejszych ,a wy same ogólniki które nic nie wnoszą.Nie będzie grzało i cześć,COP 0 tzn jak COP 0 ,co to COP 0 adamie?Może idzmy na wątek o pompach powietrznych?Chce się komuś nad tym dyskutować i rozwiązać dlaczego Mitsu podaje COP 3.25 przy -20 ,skoro twierdzcie ,że fizycznie nie istnieje taka możliwość?Może zróbmy im koło d... i udowodnijmy ,że piszą bzdury ,niech nie wprowadzają cwaniaki w błąd potencjalnych kupujących skoro nie istnieje fizyczna możliwość na nominalny COP do -15 a COP 3.25 przy - 20

  5. #4045

    Domyślnie

    Coś panowie zjechali z tematu!

    Czytam i czytam ale najlepiej ideę przekazu oddają zdjęcia z opisem, także Adam proszę o fotorelację.

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  6. #4046
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Weźta se i pocztajata o COP itp, komercyjny ale całkiem obiektywny

    http://www.blog.karbon.com.pl/pc-pow...-pompy-ciepla/

  7. #4047

    Domyślnie

    Cytat Napisał malachio Zobacz post
    Chętnie poproszę o fotki, dobrze zobaczyć co się robi. Przy tych średnicach już chyba zostanę, bo robotę planuję na weekend i już troszku mało czasu do szukania chętnych. Gdzieś w necie widziałem taką fantazyjną wężownicę (chyba ktoś na elektrodzie zrobił), ale nie mogę tego teraz znaleźć.
    ta strona może?
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-1920.html

    A tak na marginesie - czytając wątek zebrałem sobie na boczku suplement wiedzy z tego wątku:
    http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajcik/tmp/Bufor.html

    oraz każdemu z was założyłem "teczkę" aby łatwo znajdywać wasze buforki
    http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajci...a-Buforow.html

  8. #4048

    Domyślnie

    Bajcik, niezła robota.

  9. #4049

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    ta strona może?
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-1920.html

    A tak na marginesie - czytając wątek zebrałem sobie na boczku suplement wiedzy z tego wątku:
    http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajcik/tmp/Bufor.html

    oraz każdemu z was założyłem "teczkę" aby łatwo znajdywać wasze buforki
    http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajci...a-Buforow.html
    Jak ja bym chciał mieć tyle wolnego czasu co Ty.........

  10. #4050

    Domyślnie

    i ja też pełen podziwu jestem...
    Ostatnio edytowane przez edde ; 01-05-2011 o 14:12

  11. #4051

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    ta strona może?
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-1920.html
    A tak na marginesie - czytając wątek zebrałem sobie na boczku suplement wiedzy z tego wątku:
    http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajcik/tmp/Bufor.html
    oraz każdemu z was założyłem "teczkę" aby łatwo znajdywać wasze buforki
    http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajci...a-Buforow.html

    SUPER!!! Polecam wszystkim !!! Spory zbiór wiedzy
    Świetna robota pozdrawiam
    Pytajcie, to nic nie kosztuje ....
    [email protected]

  12. #4052

    Domyślnie

    to tylko o buforze, mam jeszcze opisane okablowanie, hydraulikę, dach itd itd. Niestety jest to w obrębie mojego prywatnego wiki, ale stanowi co najmniej 90% objętości więc pewno zrobię kopię, usunę prywatę i upublicznię

    A wszystko to wzięło się ze słabej pamięci, gdzie wszystko trzeba zapisywać...

  13. #4053

    Domyślnie

    panowie, powoli nadchodzi czas zamknięcia bufora w jego prywatnym domku i zastanawiam się czy nie warto przed tym etapem wstawić jakiś czujników temperatury pod kątem ewentualnej współpracy układu ze sterownikiem kolektorów słonecznych, za to nie mam pojęcia czy, gdzie i jakie elementy warto zainstalować, żeby potem nie pruć ubranka, orientuje się ktoś może?
    Ostatnio edytowane przez edde ; 01-05-2011 o 14:12

  14. #4054
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Bajcik, szacunek!
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  15. #4055
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    dzieki bajcik - kopalnia wiedzy , czekam na reszte

  16. #4056
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    edde
    Opomiarowanie takiego bufora to trochę problem.
    LOGICZNY.
    Pomiar w jednym, dwóch czy trzech miejscach jest , wobec jego wymiarów i pracy z rozdziałem warstw temperatury, mało miarodajny.
    Grube ocieplenie sugeruje też raczej pomiar zdalny (po kablu) niż przylgowy.
    Umieszczenie na buforze wielu czujników (w pionowej linii i ze stałym krokiem - odległością jednego od drugiego) generuje konieczność ułożenia dużej ilości cienkich kabelków. No - i raczej nie należałoby ich ze sobą pomylić.
    I robi się zagadka - jak taki problem pokonać!

    Ja wybrałem pomiar elektryczny z wizualizacją, który pozwala na dowolne wybranie odnośnika do sterowania buforem (dowolne wybranie punktu na płaszczu bufora).

    Są takie scalaki - LM35
    To termometr.
    Ma 3 nóżki. Fabrycznie jest "doregulowany" na wystarczającym poziomie dokładności wskazań.
    Dajesz mu +, masę, a on na tej trzeciej nóżce "odpowiada" potencjałem od 0 do 1V co znaczy od 0stC do 100stC. (W zależności od tego w jakiej temperaturze się znajduje).

    Wyobraź sobie "linijkę" takich scalaczków ułożoną i przytuloną pionowo do bufora co np 5 czy 10cm.
    Jeżeli ich wyjścia wepniesz w wejścia łańcucha komparatorów to podając na drugie wejście komparatora potencjał z odnośnika - ZADAJESZ PYTANIE:
    Gdzie jest wyższa temperatura niż ta, którą pokazuje "odnośnik".
    Odnośnik to liniowy potencjometr wpięty w stabilizowany 1V gdzie z suwaka zbierasz "odnośnik" potencjałowy.
    Pomiar woltomierzem (z wyświetlaczem - tzw CPO) podaje WPROST w stC o co pytasz.
    Odpowiedź masz GRAFICZNĄ - w postaci linijki diodowej (LED).

    W zasadzie ta podpowiedź to bardziej na "Elektrodę" niż tu...


    Problem w zasadzie rozwiązany poprawnie, ale...
    JAK to technicznie wykonać?


    No to...
    Będę robił "pod to" płytkę drukowaną, aby zmniejszyć ilość kabelków, jakie tam trzeba dociągnąć, aby zadziałało.
    Właściwie - dwie.
    Jedna - pomiar z komparatorami.
    Druga - wizualizacja (linijka diodowa).
    Pierwsza na stałe przytulona do baniaczka a druga - choćby i na przeciwnym końcu domu...
    Połączone wielożyłowym kabelkiem.
    ZERO przekłamań, ba tam żadnej transmisji nie ma tylko stany logiczne.
    Albo LED świeci albo nie...

    Nie wiem czy nie za bardzo "elektronicznie" to wytłumaczyłem...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #4057

    Domyślnie

    Hmm, a może po prostu na 3 albo 4 kabelkach to spiąć? Masa, +5V i SDA, SDL? Jeden za drugim, adresy im dać od góry do dołu, według porządku, coby się nie pomyliło. Są nawet takie scalaki, trzeba by poszukać takiego co ma z 5 bitów na adres, albo samemu zdiełać z jakiś PICów czy AVRków. Mając odpowiednią ilość bitów na adres można caluśki dom opomiarować na 4 kabelkach, a wszystko do jakiegoś starego celerona podłączyć, echhh się rozmarzyłem, trza będzie tak zrobić. Ale to faktycznie temat na elektrodę.

  18. #4058
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    No, i wymaga trochę "odpicowanej" wiedzy...
    Do tego - to już transmisja....
    Bez kawałka myślącego krzemu ani rusz...


    Ale....
    Są gotwce.
    Wielopomiary.
    Kupić, zapłacić ile każą, wstawić, oprogramować (wpisuje się zwykle "setup").

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #4059

    Domyślnie

    Jeśli bufor byłby przeźroczysty to termometr Galileusza byłby dobrym bezkabelkowym rozwiązaniem. Pojedynczy pływak ustawiałby się na wysokości na wzór linijki Adama. W ciemnym zaizolowanym naczyniu można by się pokusić o pomiar wysokości takiego pływaczka. Indukcyjnie by się dało.

  20. #4060

    Domyślnie

    Adamie, troche nie zrozumiałeś mojego problemu, nie polega on na odczycie temperatur bufora (bo to rozwiązałem sobie termistorami kty81-210 szt. 8 wpiętych do sterownika z dwoma wyświetlaczmi/na parter i poddasze/ 4x20, które na trzech cyklicznie zmieniających sie ekranach pokazują 8 temperatur buforów, po 2 temp. podłogówki i cwu, 3 temp. kotła i temp. zewnętrzną)
    problem nad którym się zastanawiam to: czy, jakie i gdzie czujniki do ewentualnej późniejszej współpracy z instalacją kolektorów słonecznych warto zamontować do bufora przed jego ostateczną, trwałą zabudową?
    Ostatnio edytowane przez edde ; 01-05-2011 o 14:12

Strona 203 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony