dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 39 z 903
Pokaż wyniki od 761 do 780 z 18052
  1. #761
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemoch
    NJerzy napisał :

    Zdarzało się że w poniedziałek woda w buforze była całkowicie zimna, wtedy aby do CO trafiła temperatura wystarczająca do grzania musiałem palić w kominku około godziny
    właśnie takiej sytuacji chcę uniknąć - niech w takim przypadku kocioł zamiast nagrzewać bufor - a to jest jednak spora bezwładność cieplna - najpierw nagrzeje mi dom
    Witam
    Wydaje mi się, że w dobrze zrobionym buforze i instalacji grzewczej nie trzeba nic kombinować i odrazu będzie szło ciepło na grzejniki. Założeniem jest, że źródłem ładowania bufora jest kocioł wysokotemperaturowy podgrzewający wodę do temp. 90-95 stC. Gdy mamy nie za duży przepływ przez kocioł wody, że ona się nagrzewa do tej temperatury w swoim przepływie przez kocioł to jest ładowana w górną warstwę bufora a stamtąd odrazu idzie na grzejniki.
    Ale ważna jest właśnie wielkość przepływu wody przez kocioł i jego wydajność.
    Nie może on sukcesywnie podrzewać całego zładu i temperatura ma się podnosić wraz ze wzrostem temp. powrotu do kotła. Cała ideologia bufora bierze w łeb.
    U siebie planuję zamontować kocioł grawiracyjnie ładujący bufor i temp. wody będzie wymuszać przepływ co powinno dać pożądane efekty. Oczywiście przyłącze do bufora dużymi średnicami....

  2. #762

  3. #763
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Można sobie wyobrazić taki piec gazowy, który ma bardzo mało mocy, mało elektroniki i automatyki i pracuje optymalnie, bo w stałych warunkach cały czas napełniając ten bufor ciepłem.
    Taki piec nie kosztuje więcej niż 1000zł.
    .....
    I uwaga...
    TU nie ma miejsca na kondensaty!.
    A jaki to piec opisujesz - ja myślałem podpiąć bufor pod gazowca i nie wiem jaki wybrać: otwarta, zamknięta komora - kondensat?- cholernie drogi
    poczęstuj jakim linkiem, nazwą czy cuś



    Cytat Napisał mpoplaw
    PS polecam temat o abonamentach za gaz, ktoś już opisał na forum jak w praktyce wychodzi kominek z płaszczem i mimo ze pali non stop to i tak rachunki za gaz nadal takie same jak były
    dajcie linka - kurde gdybym wcześniej pomyślał to nie podłączał bym gazu wcale, a tak już zapłaciłem ...

  4. #764
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar bermud
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    36
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Witam. A ja mam z kolei takie pytanko... Czy da się wykorzystać coś takiego: http://www.allegro.pl/item578135895_...sloneczne.html

    jako bufor? Wiem,500l to trochę mało ale może i 1000 by zrobili. W zbiorniku magazynowałaby się woda do CO zamiast CWU a woda do CUW grzana by była przepływowo przez górną wężownicę a dolną zostawiłbym do solarów... Wydaje mi się to w miarę nie drogim i szybkim rozwiązaniem,bo mogę nie mieć czasu na robienie bufora... A dom chcę ogrzewać piecem gazującym drewno więc gdy wyjadę z domu grzałka w zbiorniku dogrzeje mi dom. Myślę,ze to by było w miarę optymalne i tanie rozwiązanie. Będę wdzięczny za podpowiedź.

  5. #765
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał bermud
    Wydaje mi się to w miarę nie drogim i szybkim rozwiązaniem,bo mogę nie mieć czasu na robienie bufora...
    Szukasz wymówki bo masz wątpliwości ,,,

    Jak skompletujesz wszystkie materiały to zejdzie Ci ze 3 dni z tym buforem !

  6. #766
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar bermud
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    36
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Jak skompletujesz wszystkie materiały to zejdzie Ci ze 3 dni z tym buforem ![/quote]

    hmm... brzmi zachęcająco przypomnijcie jednak proszę pomysły z czego można go zrobić,bo strasznie długi ten wątek i już się pogubiłem. Ale fakt faktem bufor własnej produkcji wyjdzie mega tanio o ktoś mi to tanio poskłada do kupy

  7. #767
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar bermud
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    36
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    ok,sorry trochę powieliłem i nie napisałem dość konkretnie. Chodziło mi o to po czym dokładnie może być zbiornik,żeby go szlag nie trafił po 2 latach. Myślałem o takich dużych beczkach na wodę. Zresztą jak znajdę coś na złomie to będę myślał. Powodzenia Piczman z buforem,wygląda dobrze i powiem szczerze,że zainspirował i zachęcił mnie do budowy własnego

  8. #768
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Mój bufor jest zrobiony z komina

    Chłopie, kup se rurę o takiej średnicy żeby Ci się we drzwi zmieściła i lecisz
    Pospawa Ci każdy przyzwoity spawacz, wytrzyma Ci to więcej niż 2 lata!

    PS. Poczytaj ten wątek bardzo dokładnie, ja to zrobiłem ze 3 razy zanim sie zdecydowałem! Warto !!!

  9. #769
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    djcezar

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dębica
    Posty
    139

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    W moim nowo wybudowanym domku też mam zamiar zainstalować wodny bufor ciepła do tego z 8m2 solarów, dodatkowy bojler 200L z wężownicą na poddaszu do solarów działający grawitacyjnie, zasilanie główne piec gazowy, rodzina 4 osobowa.
    Myślę tak na objętości 1 - 1,5m3, materiał spawany.
    Mam pytanie odnośnie rodzaju obudowy do bufora. Jak to się ma do natury technicznej i ekonomicznej, co lepiej wykonać prostopadłościan np. wymiar podstawy 1x1x1,5m czy lepiej z rury np fi 100cm. nadmieniam, że mogę wykonać te dwa rodzaje u siebie.

    Proszę o poradę, pozdrawiam Dj_

  10. #770
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał djcezar
    Mam pytanie odnośnie rodzaju obudowy do bufora. Jak to się ma do natury technicznej i ekonomicznej, co lepiej wykonać prostopadłościan np. wymiar podstawy 1x1x1,5m czy lepiej z rury np fi 100cm. nadmieniam, że mogę wykonać te dwa rodzaje u siebie.
    Lepiej rurę, w prostopadłościennym zbiorniku musiałbyś pospinać jakoś razem ścianki, żeby się nie rozeszły.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  11. #771
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    djcezar

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dębica
    Posty
    139

    Domyślnie

    Ścianki mogę spiąć, nie ma problemu, tylko czy wystarczy np jedno spięcie na 1m2 ścianki.

  12. #772
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kszew
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    178
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał djcezar
    ..., co lepiej wykonać prostopadłościan np. wymiar podstawy 1x1x1,5m czy lepiej z rury np fi 100cm.
    Tylko walec. Rozejrzyj się po sklepach, wszędzie są walce. Producenci już to od dawna opanowali i rozpracowali.
    Chociaż najlepszym rozwiązaniem (najmniejsze straty ciepła przez ścianki zbornika) byłaby kula, ale ... skomplikowane w wykonawstwie.

    Ja mam inny dylemat. Mam już taką rurę fi 1000mm dł. 1800mm na bufor. Zastanawiam się gdzie go umieścić.
    Wariant 1 - jak większość gdzieś na posadzce pomieszczenia gospodarczego czy kotłowni. U mnie bufor zajmie prawie całą przestrzeń (problemy z montażem, obsługą).
    Wariant 2 - w ziemi. W moim przypadku górna powierzchnia bufora na wysokości posadzki pomieszczenia gospodarczego (mój budynek http://www.z500.pl/projekt/z24/rzuty.html) . Dobrze zabezpieczyć go na zewnątrz przed rdzą. Dostęp do bufora byłby od góry: w górnej powierzchni wykonać otwór i przyspawać kołnierz o średnicy ok. 400-600mm. Do drugiego kołnierza przymocować niezbędny ruraż, czyli wężownice na c.w.u., rury przyłączeniowe do podłączenia kotła, grzałka elektryczna itp. Wszystko to po odkręceniu śrub kołnierza byłoby dostępne w celu ewentualnej wymiany lub naprawy.
    Co o tym sądzicie? Da się to wykonać, tylko czy nie będzie problemów z pracą takiego bufora?
    Zastanawiam się nad wariantem 2 bo przez to zyskuję wolną powierzchnię w pomieszczeniu gospodarczym.
    pozdrawiam
    kszew

  13. #773
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    djcezar

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dębica
    Posty
    139

    Domyślnie

    Witam
    Tak po przeanalizowaniu mojej kotłowni to chyba wybiore wariant z walcem ok 80cm tylko zastanawiam się jakie mogą być minimalne wymiary ścianki. Zbiornik będzie z 50cm obniżony w posadce i wysokości ok 2,6mb - 3mb.

  14. #774

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał djcezar
    co lepiej wykonać prostopadłościan np. wymiar podstawy 1x1x1,5m czy lepiej z rury np fi 100cm
    jeśli układ zamknięty ciśnieniowy to tylko walczak, jeśli układ otwarty bez ciśnienia to może by prostopadłościan wytrzymał ??

    jak zrobisz kwadratowy daj znać to ja też u siebie zaryzykuję, taki łatwiej wcisnąć w kwadratową kotłownię
    ... a ta np.tona wody to nie "ciśnienie"???
    kształt przekroju bufora nie wpływa tylko na wytrzymałość
    ale też na uwarstwienie...
    do tego ważne są też proporcje pola podstawy- wysokości
    Pewnie prawie wszystko co wiadomo o buforach jest w tym wątku.
    O kształcie, ... jest(ze szczegółami) niestety nie pamiętam w której jego części
    Pozdrawiam! kazik

  15. #775
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.215

    Domyślnie

    Jest na początku....

    A ta wytrzymałość...
    Chodzi o parcie. To iloczyn ciśnienia i powierzchni.
    1at. to 10m słupa wody.
    Bywa, ze bywa właśnie taki układ. (piwnica - dach).
    Wtedy parcie na każdy metr powierzchni bufora jest około:
    1m2=10000cm2; 1at=1kg/1cm2; 1m2 powierzchni ściany zbiornika to parcie 10 ton....
    Spaw wytrzyma?...
    Dlatego te obłe kształty...
    Adam M.

  16. #776
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    djcezar

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dębica
    Posty
    139

    Domyślnie

    Witam
    A ta wytrzymałość...
    Chodzi o parcie. To iloczyn ciśnienia i powierzchni.
    1at. to 10m słupa wody.
    Bywa, ze bywa właśnie taki układ. (piwnica - dach).
    Wtedy parcie na każdy metr powierzchni bufora jest około:
    1m2=10000cm2; 1at=1kg/1cm2; 1m2 powierzchni ściany zbiornika to parcie 10 ton....
    Spaw wytrzyma?...
    Dlatego te obłe kształty...
    Adam M.
    Parcie takie jeśli jest bufor otwarty piwnica - dach, a jeżeli jest tylko zamknięty i tylko z wężownicami to parcie wychodzi raptem 2ton/m2

  17. #777
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.215

    Domyślnie

    Jakieś nieporozumienie!
    Bufor jest zamknięty. Zawsze.
    Pracuje w układzie otwartym, pod ciśnieniem atmosferycznym (1at).
    W układzie zamkniętym może być i kilka at.
    Jak ta wężownica to robi, że wychodzi tylko 2tony/m2 ???

    Adam M.

  18. #778

    Domyślnie

    Adamie jak znajdziesz chwilę to weź łopatę i wkliknij proszę TU
    Chodzi o folię alu. pod jastrychem –dawać czy nie?
    I o optymalną T zasilania podłogówki w układzie z buforem.
    Pozdrawiam! kazik

  19. #779
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    djcezar

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dębica
    Posty
    139

    Domyślnie

    Ok masz rację nie będę się sprzeczał jak będę wiedział jaki pojemnik będę miał to jeszcze napiszę.

    Ale ja jeszcze z innej beczki. Cały czas byłem przekonany, że węgiel był najtańszym paliwem, póżniej gaz a najdroższym prąd. Opinia moja nie była potwierdzona żadnymi obliczeniami, tak jakoś się to przyjęło u nas. Dopóki dopóty nie zacząłem obliczeń. A wyszło mi tak:

    Wziąłem przykładowo całkowite zużycie roczne 20000 kWh

    gaz, taryfa W-2,
    stawka opłaty stałej 2,1 [zł/msc],
    Stawka opłaty zmiennej 0,355 [zł/m3]
    Stawka opłaty abonamentowej 3,12 [zł/m-c]
    Cena gazu 1,064 [m3]

    czyli wg obliczen:
    u mnie gaz GZ-50 Wartość opałowa 31 MJ/Nm3
    ilość gazu (20000*0,277/31 = 2322 m3
    czyli 2,1*12 + 0,355*2322 + 3,12*12 + 1,064*2322 = 3357,56 zł

    teraz prąd: taryfa G12 obliczenia tylko dla taryfy nocnej:

    Składnik zmienny stawki sieciowej 0,0325 zł/kWh
    Składnik stały stawki sieciowej 4,74 zł/m-c
    Stawka opłaty przejściowej - powyżej 1200 kWh - 6,00 zł/m-c:
    Stawka jakościowa 0,0097 zł/kWh
    Stawka opłaty abonamentowej 1,58 zł/m-c

    czyli
    0,0325*20000 + 4,74*12 + 6*12 + 0,0097*20000 + 1,58*12 = 991,84 zł

    teraz węgiel:
    Przyjąłem wysoką wartość opałową 25MJ/kg = 25*0,2778 = 6,95kWh/kg = 6945kWh/tona
    ilość opału 20000/6945 = 2,88 tony
    cena 2,88 * 700 = 2016 zł

    Przy wszystkich obliczeniach przyjąłem sprawność 100% co napewno przy piecu na węgiel wynosi max 80%, dlatego ilość węgla byłaby jeszcze większa.

    Może, coś jest źle obliczone, proszę popatrzcie bo głęboko teraz się zastanawiam nad ogrzewaniem elektrycznym czyli np grzałka 9kW w buforze wodnym.

    Pozdrawiam Dj_

  20. #780
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    swiat

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał djcezar
    Ok masz rację nie będę się sprzeczał jak będę wiedział jaki pojemnik będę miał to jeszcze napiszę.

    Ale ja jeszcze z innej beczki. Cały czas byłem przekonany, że węgiel był najtańszym paliwem, póżniej gaz a najdroższym prąd. Opinia moja nie była potwierdzona żadnymi obliczeniami, tak jakoś się to przyjęło u nas. Dopóki dopóty nie zacząłem obliczeń. A wyszło mi tak:

    Wziąłem przykładowo całkowite zużycie roczne 20000 kWh

    gaz, taryfa W-2,
    stawka opłaty stałej 2,1 [zł/msc],
    Stawka opłaty zmiennej 0,355 [zł/m3]
    Stawka opłaty abonamentowej 3,12 [zł/m-c]
    Cena gazu 1,064 [m3]

    czyli wg obliczen:
    u mnie gaz GZ-50 Wartość opałowa 31 MJ/Nm3
    ilość gazu (20000*0,277/31 = 2322 m3
    czyli 2,1*12 + 0,355*2322 + 3,12*12 + 1,064*2322 = 3357,56 zł

    teraz prąd: taryfa G12 obliczenia tylko dla taryfy nocnej:

    Składnik zmienny stawki sieciowej 0,0325 zł/kWh
    Składnik stały stawki sieciowej 4,74 zł/m-c
    Stawka opłaty przejściowej - powyżej 1200 kWh - 6,00 zł/m-c:
    Stawka jakościowa 0,0097 zł/kWh
    Stawka opłaty abonamentowej 1,58 zł/m-c

    czyli
    0,0325*20000 + 4,74*12 + 6*12 + 0,0097*20000 + 1,58*12 = 991,84 zł

    teraz węgiel:
    Przyjąłem wysoką wartość opałową 25MJ/kg = 25*0,2778 = 6,95kWh/kg = 6945kWh/tona
    ilość opału 20000/6945 = 2,88 tony
    cena 2,88 * 700 = 2016 zł

    Przy wszystkich obliczeniach przyjąłem sprawność 100% co napewno przy piecu na węgiel wynosi max 80%, dlatego ilość węgla byłaby jeszcze większa.

    Może, coś jest źle obliczone,
    proszę popatrzcie bo głęboko teraz się zastanawiam nad ogrzewaniem elektrycznym czyli np grzałka 9kW w buforze wodnym.

    Pozdrawiam Dj_

Strona 39 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony