dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 438 z 903
Pokaż wyniki od 8.741 do 8.760 z 18048
  1. #8741

    Domyślnie

    Cytat Napisał olorider Zobacz post
    Witam, czy ktoś mógłby doradzić jaki zawór mieszający zastosować na wyjściu zasilania podłogówki z bufora?
    Generalnie są dwie rodziny zaworów trójdrogowych mieszających
    1.) termostatyczne, ustawiane na daną temperaturę zasilania
    2.) "pokrętłowe", ustawiane ręką albo lepiej sterownikiem.

    Czemu wolisz termostatyczne, które jednak od czasu do czasu trzeba ręcznie podregulować?

  2. #8742

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    Generalnie są dwie rodziny zaworów trójdrogowych mieszających
    1.) termostatyczne, ustawiane na daną temperaturę zasilania
    2.) "pokrętłowe", ustawiane ręką albo lepiej sterownikiem.

    Czemu wolisz termostatyczne, które jednak od czasu do czasu trzeba ręcznie podregulować?
    Nie wiem czy wolę termostatyczne, właśnie się zastanawiam czy do nich można podpiąć siłownik ze sterownikiem. A z kolei czy przy tych "pokrętłowych" jak coś sterownik poknoci i puści na podłogę 90 stC? Może tak się zdarzyć czy raczej nie ma czym sobie głowy zawracać?

  3. #8743
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Zawór VRG131+ARA661 - zawór 3-drogowy mieszający z siłownikiem. Siłownik należy wysterować jakąś automatyką, np.: CRBxxx (https://www.youtube.com/watch?v=hvkvbb1MO_8)
    Na zawory VTAxxx nie montuje się siłowników.
    Jeśli zdarzyłoby się coś co spowoduje przekroczenie temperatury maksymalnej nastawionej to pompę powinien wyłączyć np.: termostat przylgowy.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  4. #8744

    Domyślnie

    Po co wam siłowniki? Czyżbyście projektowali jakąś instalację w jakimś sporszym zakładzie przemysłowym, czy dość dużym biurowcu? Jeżeli coś nie robi się SAMO w tak małej i prostej instalacji jaką jest instalacja w domku jednorodzinnym to znaczy, że coś jest źle zaprojektowane!?

  5. #8745
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    Po co wam siłowniki? Czyżbyście projektowali jakąś instalację w jakimś sporszym zakładzie przemysłowym, czy dość dużym biurowcu? Jeżeli coś nie robi się SAMO w tak małej i prostej instalacji jaką jest instalacja w domku jednorodzinnym to znaczy, że coś jest źle zaprojektowane!?
    Bo dziś potrzebuje innej temperatury niż potrzebowałem wczoraj a jutro może jej nie będę w ogóle potrzebował. A termostatyczny zapewni mi ją tylko stała, no chyba że się kopnę do kotłowni przestawić a siłownik może się sam przestawić za pomocą jakiegoś sterownika.
    No ale jak siłownik to nie ten z linka z obcego kraju z duże pieniążki ale sprawdzony polski vomix.

  6. #8746

    Domyślnie

    Ale że co? Że dziś 21 jutro 21,5 a za tydzień 24 bo teściowa przyjeżdża i musi być ciepło, a wszystko sterowane smartfonem? Ok niech Ci będzie!

  7. #8747

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Bo dziś potrzebuje innej temperatury niż potrzebowałem wczoraj a jutro może jej nie będę w ogóle potrzebował. A termostatyczny zapewni mi ją tylko stała, no chyba że się kopnę do kotłowni przestawić a siłownik może się sam przestawić za pomocą jakiegoś sterownika.
    No ale jak siłownik to nie ten z linka z obcego kraju z duże pieniążki ale sprawdzony polski vomix.
    ...bo dziś potrzebujesz zimna a jutro ciepłą....ale problem hehe ??? masz do tego pokrętło w każdym kranie by se otworzyć zawór z zimną wodą lub z gorącą
    Zawór termostatyczny ma ograniczać poparzenie się wodą np. powyżej 50stopni (jak ustawisz) gdy otworzysz zawór tylko z ciepłą wodą....

    Działa samo bez prądu i regulacji i w czym problem....???
    pozdr.

  8. #8748

    Domyślnie

    Ale zobacz, teściowa bierze prysznic, a ty se na smartfonie klik, a teściowa w krzyk. BUUUHAHAHAHAHAAAHAHAA

  9. #8749

    Domyślnie

    Cytat Napisał olorider Zobacz post
    Nie wiem czy wolę termostatyczne, właśnie się zastanawiam czy do nich można podpiąć siłownik ze sterownikiem. A z kolei czy przy tych "pokrętłowych" jak coś sterownik poknoci i puści na podłogę 90 stC? Może tak się zdarzyć czy raczej nie ma czym sobie głowy zawracać?
    Napisz po co i na co Ci to to może coś poradzimy, wrzuć rysunek instalacji i napisz co ma robić, bo bez tych danych to nic nie poradzimy

  10. #8750

    Domyślnie

    Dzięki wiedziałem, że można na Was liczyć. Chyba dowiedziałem się tego co potrzebowałem, może nie wszyscy na temat ale z jajem


    W sumie to w tym temacie było kilka razy poruszone, że woda wychodzi z bufora za gorąca dla podłogówki, to trzeba jakiś mieszacz, czyli zawór trójdrożny. I tak sobie żyłem szczęśliwy że już wszystko wiem, a tu bufor kończę i nie wiem jaki zawór trójdrożny kupić. To pytam, bo nigdzie to nie było wyjaśnione dokładnie.

    Czyli wyobrażam sobie to tak:
    kupuję zawór np. ESBE VRG131 lub innej firmy o podobnej budowie montuję za buforem, potem termostat przylgowy na rurze zasilającej rozdzielacze podłogówki, ustawiam mu np. 50 *C i z niego zasilam pompę. A pokrętło na zaworze trójdrożnym ustawiam tak żeby na przykład w podłogę szło 30 *C. Jak za zimno w domu to biegnę do kotłowni i przekręcam trochę pokrętło na zaworze trójdrożnym, jak za ciepło to w drugą stronę i tak ganiam kilka dni tygodni, aż w końcu kupuję siłownik i sterownik pogodowy, montuję na zaworze ustawiam, coś tam jakąś krzywą grzewczą i już nie biegam do piwnicy żeby coś tam przestawić.
    Dobrze sobie to wyobrażam?

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    Napisz po co i na co Ci to to może coś poradzimy, wrzuć rysunek instalacji i napisz co ma robić, bo bez tych danych to nic nie poradzimy
    po co to tak jak wyżej opisałem, rysunku nie będę wrzucał, napiszę krótko: bufor 1000l, kocioł zwykły górniak na wszystko, podpięty będzie rurami 2" pod bufor, bufor zasila podłogówkę w całym domu, czyli wszystko tak jak w tym wątku nauczyliście mnie.

  11. #8751
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FOROWICZ - to brzmi dumnie i poprawnie! Avatar o_c
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    309

    Domyślnie

    Też zamierzam początkowo biegać
    forowicz
    wieczny plac budowy...

  12. #8752

  13. #8753
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Dla mnie - kompletne nieporozumienie, ale jak lubicie sport - czemu nie?
    Brzuch od biegania nie rośnie...

    Opatulacie te chałupiny, tępicie mostki cieplne, walczycie o lambdy i ery jak lwy...
    Doprowadzacie do sytuacji, w której nie grzana WCALE chałupa PO TYGODNIU traci pół Celsiusa...
    A potem...te radosne chciejstwa?!!!
    JAK chcecie TAK OPATULONĄ chałupę sprowadzić o dziesięć stC SMSem w 10 minut?

    Było...
    Wiele razy było...
    To się robi sterownikiem naściennym (termostatem pokojowym) który steruje zaworem na belce rozdzielacza.
    Ustawiacie zasilanie podłogówki chałupy na np.35stC i "tniecie" nadmiary ciepła opisaną metodą.
    W domu jest TO, CO NASTAWICIE niezależnie od tego - co jest za oknem.

    A jak kto chce co godzinę mieć inaczej - niech buduje chałupę z blachy falistej i Regulusy se powstawia.
    Podobno najlepsze do SZYBKIEGO uzupełniania ciepła. Dowolnym sterownikiem...

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 04-06-2013 o 00:17
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #8754
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał waflos Zobacz post
    ...bo dziś potrzebujesz zimna a jutro ciepłą....ale problem hehe ??? masz do tego pokrętło w każdym kranie by se otworzyć zawór z zimną wodą lub z gorącą
    Zawór termostatyczny ma ograniczać poparzenie się wodą np. powyżej 50stopni (jak ustawisz) gdy otworzysz zawór tylko z ciepłą wodą....

    Działa samo bez prądu i regulacji i w czym problem....???
    pozdr.
    Przy założeniu, że będziesz się kąpać/myć wodą którą zasilasz podłogówkę/kaloryfery. Bo o ile mi się wydaje to pytanie było o zawór 3D pomiędzy buforem a podłogówką.
    Ostatnio edytowane przez cruz ; 04-06-2013 o 09:07

  15. #8755
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Dla mnie - kompletne nieporozumienie, ale jak lubicie sport - czemu nie?
    Brzuch od biegania nie rośnie...

    Opatulacie te chałupiny, tępicie mostki cieplne, walczycie o lambdy i ery jak lwy...
    Doprowadzacie do sytuacji, w której nie grzana WCALE chałupa PO TYGODNIU traci pół Celsiusa...
    A potem...te radosne chciejstwa?!!!
    JAK chcecie TAK OPATULONĄ chałupę sprowadzić o dziesięć stC SMSem w 10 minut?

    Było...
    Wiele razy było...
    To się robi sterownikiem naściennym (termostatem pokojowym) który steruje zaworem na belce rozdzielacza.
    Ustawiacie zasilanie podłogówki chałupy na np.35stC i "tniecie" nadmiary ciepła opisaną metodą.
    W domu jest TO, CO NASTAWICIE niezależnie od tego - co jest za oknem.
    Czyli Adamie proponujesz grzać chałupę tą samą temperaturą dziś jak i w środku zimy. Negując zasadność instalowania regulatorów pogodowych.

  16. #8756
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Pogodówka z krzywymi grzania to nic innego jak PROGNOZOWANIE GRADIENTÓW strat i działanie z wyprzedzeniem a nie nadążnie.
    Dobra była w otynkowanym domu z cegły i kamienia.

    Dziś, przy często małej akumulacji bryły, bardziej liczą się zyski solarne i bytowe w konkretnym pomieszczeniu - zwłaszcza przy bardzo dobrej termoizolacji przegród i dużej szczelności domu.
    DLATEGO jestem za sterowaniem miejscowym - termostatem pokojowym i zaworem na belce rozdzielacza.
    Bo inaczej co?
    Cała banda pogodówek?
    Jak znaleźć dobry punkt referencyjny dla TAKIEJ bryły?
    Pogodówką, która centralnie i wspólnie steruje temperaturą nośnika zawsze coś przegrzejesz przy jednoczesnym niedogrzaniu czegoś innego...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #8757
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Dopiszę...
    OCZYWIŚCIE da się pogodówką!
    Załączasz, czekasz na wygrzanie bryły, potem, zależnie od zróżnicowania się temperatury wnętrz - kręcisz zaworami regulując rozpływy...
    Ostro zmieni się temperatura za oknem - znowu regulacja rozpływów.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #8758

    Domyślnie

    Jest jedno ale: podłogówka ma jednak sporą bezwładność, nie bardzo daje się nią "grząć na żądanie", chyba że mamy sporo cierpliwości, żeby poczekać na efekty. Jest też jednak drugie ale: podłogówka wykazuje tzw. efekt "samo-regulacji", dość ograniczony co prawda, ale jednak zauważalny - jeśli dane pomieszczenie się zagrzeje, to moc oddawana do tego pomieszczenia przez podłogówkę znacznie spadnie. Co nie znaczy, że to nas uchroni przed przegrzaniem, ale przynajmniej ograniczy jego wielkość.
    Teoretycznie podłogówka może też częściowo "rozprowadzać" zyski solarne po innych pomieszczeniach odbierając je z przegrzanej podłogi (bo to na nią zwykle padają promienie słoneczne), ale to jednak bardziej teoretyczna niż praktyczna zdolność - gradienty są za małe, żeby dało się to jakoś zauważyć - tu lepiej sprawdzi się wentylacja z odzyskiem ciepła. Niestety prawda jest taka, że jak budynek jest mocno wrażliwy na zmianę warunków pogodowych (słońce, wiatr, itp.), to sama podłogówka jest kiepskim rozwiązaniem. Być może lepiej wtedy pójść w nieakumulacyjną bryłę i "farelki"...
    Jeszcze jedno na koniec - temperatura powietrza wewnątrz ma się w ogolności nijak do "odczucia ciepła" - generalnie im temperatura wyższa, tym "odczucie ciepła" wyższe, ale szczegóły zależą w dużym stopniu od źródła ciepła (konkretniej siły jego promieniowania cieplnego). Jeśli słońce wygrzeje nam połowę powierzchni pomieszczenia, to ono i tak będzie przegrzane (albo raczej: będzie sprawiało wrażenie przegrzanego) nie zależnie czy podłogówka w nim będzie działać czy też nie...
    PS. To chyba już trochę off-topic?

  19. #8759

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Pogodówka z krzywymi grzania to nic innego jak PROGNOZOWANIE GRADIENTÓW strat i działanie z wyprzedzeniem a nie nadążnie.
    Dobra była w otynkowanym domu z cegły i kamienia.
    Piczman[*] bardzo sobie chwali sterowanie pogodowe, a wielkiej akumulacji nie ma (BK, lekki sufit)

    Dziś, przy często małej akumulacji bryły, bardziej liczą się zyski solarne i bytowe w konkretnym pomieszczeniu - zwłaszcza przy bardzo dobrej termoizolacji przegród i dużej szczelności domu.
    DLATEGO jestem za sterowaniem miejscowym - termostatem pokojowym i zaworem na belce rozdzielacza.
    we wątku http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C4%99d%C3%B3w raczej panuje konsensus co do tego że te zawory na rozdzielaczach to zbędny luksus.

    Pogodówką, która centralnie i wspólnie steruje temperaturą nośnika zawsze coś przegrzejesz przy jednoczesnym niedogrzaniu czegoś innego...
    Piczman[*] pisał że po jednokrotnym wyregulowaniu przepływów można zapomnieć o sprawie.

    *) Powołuję się akurat na Piczmana bo ma taki zestaw w takim domu, potestował go, opisał spostrzeżenia i do mnie dotarły

  20. #8760
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Dopytam Go przy pierwszej okazji.
    Nie tyle mi chodzi o małą akumulację, co o szybką utratę ciepła.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 438 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony