dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 464 z 903
Pokaż wyniki od 9.261 do 9.280 z 18051
  1. #9261

    Domyślnie

    Ja posiadam bufor połączony z piecem na paliwo stałe z miarkownikiem ciągu.
    U mnie idzie "bezpośrednio" w kaloryfery, nie mam wężownicy, więc bufor w pewnym sensie pełni rolę sprzęgła hydraulicznego.
    Miarkownik lepiej mi się spisuje niż bracholowi dmuchawa (bez bufora). Co prawda jedno i drugie działa, ale on ma piec oklejony a ja czyściutki. Oboje palimy 100% drewnem.

  2. #9262
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Ja mam bufor 1000l miarkownik ciągu wężownice 25mb do cwu chodz narazie pale drewnem i wole lub tak sie nauczyłem ze otwieram dolne drzwiki i dzieki temu ładuje bufor 2,5 -3 ale najlepiej pali mi sie jak jestem na podwórku i doglądam a jak jestem w domu to czesto wychodze zobaczyć czy wszystko oki czy temp nie urosła za dużo . Zastanawiam się co zamontować żeby bez wychodzenia z domu wiedzieć czy z piecem wszystko oki , doradźcie czy jak bym zamontował sobie http://sklep.avt.pl/p/pl/488275/8-ka...turyz+usb.html i dał 8 termometrów i kabelkiem USB do salonu kotłownie mam obok to czy mi to sie sprawdzi , bym dał termometry 2 na zasilanie i powrót pieca 2 na podłogówkę 3 na bufor i jeden na dwór jak by było podłączone pod kompa to nawet przez tel i neta bym mógł sprawdzać jak temp jest na buforze .
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  3. #9263

    Domyślnie

    Ja palę bez miarkownika, mam stały uchył klapki większy dla drewna mniejszy dla węgla (dobierany na oko, tak żeby po paleniu piec był czysty). Pompka z termostatem (włącza się przy 60' przy węglu, i 80' przy paleniu drewnem).
    i tak chodzi o to żeby spalić tyle by bufor osiągnął jak najbliżej tych 90'.

  4. #9264

    Domyślnie

    U mnie kocioł bez miarkownika i dmuchawy, stały nastaw. Dopiero trenuję nastawy klapki, powietrza wtórnego i czopucha podług ilości i rodzaju paliwa. Trochę produkuje sadzy, więc muszę więc udać się po radę do maniaków z forum.info-ogrzewanie.pl którzy chyba mieszkają w swoich kotłowniach

  5. #9265
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    U mnie kocioł bez miarkownika i dmuchawy, stały nastaw. Dopiero trenuję nastawy klapki, powietrza wtórnego i czopucha podług ilości i rodzaju paliwa. Trochę produkuje sadzy, więc muszę więc udać się po radę do maniaków z forum.info-ogrzewanie.pl którzy chyba mieszkają w swoich kotłowniach
    Za bardzo wychładzasz kocioł. Zwiększ moc kotła (nastawy klapki/drzwiczek) i/lub zwiększ temperaturę wody wchodzącej do kotła i/lub zmniejsz prędkość wody wchodzącej do kotła.

    Ja też tylko uchylam drzwiczki popielnika.

    Edit. No chyba że kocioł to dolniak i smoli (delikatnie) w komorze załadunkowej. Tam zawsze będzie smolić, ten typ tak ma.
    Ostatnio edytowane przez cruz ; 21-10-2013 o 10:09

  6. #9266

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ja posiadam bufor połączony z piecem na paliwo stałe z miarkownikiem ciągu.
    U mnie idzie "bezpośrednio" w kaloryfery, nie mam wężownicy, więc bufor w pewnym sensie pełni rolę sprzęgła hydraulicznego.
    Nie przypominam sobie opisu twojego bufora. Napiszesz co to za konstrukcjai jak się sprawuje? Zdjęcia mile widziane.

  7. #9267
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Możecie coś więcej napisać jak palecie drewnem a jak węglem? Mam defro 30 kw ale jak pale drewnem to ciężko na miarkownik na węglu to jedynie jak się rozkręci na otwartych dzwikach to wtedy zamykam i na miarkowniku

  8. #9268

    Domyślnie

    No i mam problem dziś przyszła rurka w kręgu 22mm do CWU i niestety są na niej przygięcia na długości.
    Rurka jest w paru miejscach spłaszczona coś w ten deseń 0 przełamań brak.
    I teraz co robić :
    1. wyginać wężownicę i się nie przejmować
    2. wygiąć obejrzeć i jak lipa wlutować na twardo złączki. Tlen i acetylen mam.


    Problemem jest że zamierzam zaspawać zbiornik na stałe a cięcie go to mordęga grubość 12mm.

    Wężownica wygięta wrzucam parę fotek.







    Ostatnio edytowane przez nommo ; 25-10-2013 o 12:20 Powód: foty

  9. #9269
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Fajny zbiornik mam ten sam pozdrawiam.
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  10. #9270

    Domyślnie

    Też tak miałem, nawet bardziej, rzucają tym w transporcie najlepiej byłoby zareklamować, od razu przy kurierze trzeba sprawdzić. Ja tak nie zrobiłem, bo tylko trochę rozpakowałem i podpisałem kurierowi, dopiero za kilka tygodni się okazało że spłaszczona w kilku miejscach. Ścisnąłem żabką żeby "odplaszczyć" i miejscami rurkę miałem kwadratową w przekroju. Wydaje mi się że nie ma się czym przejmować. Wężownica działa i mam nadzieję, że tak będzie przez następne pół wieku

  11. #9271

    Domyślnie

    Dzięki panowie za potrzymanie na duchu Otwornica z Yato padła po pierwszym otworze więc przerzuciłem się na palnik.
    Zastanawiam się czy mufy calowe wystarczą do podłączenia kominka z pw. obieg wymuszony. Na grzałki mam mufy 6/4 będą 2 szt.

  12. #9272

    Domyślnie

    Dzień dobry
    jakoś nikt nie odpowiedział na zadane tydzień temu pytania
    przeczytałem już ok 250 str wątku ale dalej nie znajduję odpowiedzi na wiele pytań.
    poza pierwszymi 60 stronami sporo ciekawych info na stronach 295-320.
    ponieważ oprócz tego wątku mam sporo własnych przemyśleń to zasygnalizuje problemy buforowe
    1. nie wszyscy budują dom od początku, a ci co remontują nie zawsze maja możliwość techniczną żeby wynieść naczynie wzbiorcze ponad ostatnią kondygnację i muszą decydować się na system zamknięty. ale bufor dalej pozostaje buforem !!!
    2 . nie wszyscy mogą zrobić tylko podłogówkę często tak jak u mnie parter podłogówka, piętro grzejniki
    z tym wiąże się następny problem. obwód grzejnikowy (cieplejszy) powinien wychodzić z bufora wyżej, a podłogówka dużo niżej ale jest jedno ale
    ta jesień jest tego dobitnym przykładem tzn . podłogówka na parterze grzeje na ,,pół gwizdka,, od końca sierpnia (jak zimny) do połowy lub końca maja.
    Grzejników na piętrze jeszcze w tym roku nie włączałem. i tak co roku chodzą od października do kwietnia czyli w sumie 2-3 mieś krócej.
    czyli ok 1/3 bufora przez 2-3 mies. magazynuje niewykorzystywane ciepło
    w takim wypadku chyba trzeba czerpać ciepełko z góry poprzez zawory termostatyczne, to na razie stwierdzenie retoryczne bufor dopiero ustawiam.

    Acha pytanko czy ktoś słyszał o super taniej taryfie elektrycznej - w godzinach 24 - 4, podobno mocno dotowanej. W Niemczech i Beneluksie można ją stosować. U nas koncerny energetyczne podobno też znają temat . ?????

  13. #9273

    Domyślnie

    mam taki mniej więcej układ jak opisał piotrmati i planował grand72 w 2012r.
    w Skandynawii wykorzystanie KP jest dość powszechne i nikt nie robi z tego problemu,
    chodzą w układach otwartych ale i zamkniętych co prawda w takich sytuacjach muszą być spełnione wszystkie wymogi dotyczące zabezpieczeń.
    jak pisałem wyżej od 4 lat palę w kominku nie znudziło mi się ale na razie zasilam podłogówkę na parterze w systemie otwartym. wiem co oznacza zagotowanie wody dzieciaki już się o to postarały.
    na piętrze mam przewymiarowane grzejniki. ALE połaczenie wszystkiego w jeden system oznacza zamknięcie układu.

  14. #9274
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał p55 Zobacz post
    Dzień dobry
    2 . nie wszyscy mogą zrobić tylko podłogówkę często tak jak u mnie parter podłogówka, piętro grzejniki
    z tym wiąże się następny problem. obwód grzejnikowy (cieplejszy) powinien wychodzić z bufora wyżej, a podłogówka dużo niżej ale jest jedno ale
    ta jesień jest tego dobitnym przykładem tzn . podłogówka na parterze grzeje na ,,pół gwizdka,, od końca sierpnia (jak zimny) do połowy lub końca maja.
    Grzejników na piętrze jeszcze w tym roku nie włączałem.
    U mnie przeciwnie podłogówkę włączam dopiero w sezonie ,a grzejniki w okresach przejściowych,przeważnie wieczorami.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  15. #9275

    Domyślnie

    Moje Panie to by nawet w lipcu chciały ciepłe podłogi w łazienkach

    Jak pisałem tydzień temu mam otwartą przestrzeń parteru i ciepełko z podłogówki ale i szyby kominkowej swobodnie wędruje na piętro a w sypialnich od południa duże , bardzo duże okna idealnie zbierają ciepło w jesienne dni. dodatkowo żeby nie puszczać w komin 300 st c z kominka proste dwa nawiewy zrobiłem akurat z góry obudowy kominkowej nad podłogę piętra (korytarz) Obudowa kominka nie posiada nawiewów ( widziałem często brudne smugi u znajomych) na parterze tylko regulowane podejście powietrza poprzez strop z piwnicy pod palenisko

  16. #9276
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szaryb
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    LU Miasto czerwonych świateł
    Posty
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał p55 Zobacz post
    Dzień dobry
    Acha pytanko czy ktoś słyszał o super taniej taryfie elektrycznej - w godzinach 24 - 4, podobno mocno dotowanej. W Niemczech i Beneluksie można ją stosować. U nas koncerny energetyczne podobno też znają temat . ?????
    Ja słyszałem coś przeciwnego na falach radiowej jedynki (ostrzegam, uważam ten ..a właściwie wszystkie media, łącznie z RM,Republica itd. za narzędzia sterowania, "jedynka" jest wzorcowa) - słyszałem (niestety urywki tylko) że teraz taryfa nocna ma być w cenie dotychczasowej/(niższej?), ale w dzień ma być o wiele droże. Na prąd bym się chyba jednak nie nastawiał zbyt mocno.

  17. #9277
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Wystarczyło, żeby mnie tylko trochę "nie było" i już się narozrabiało...

    "Czy jest możliwe i bezpieczne dostawienie 35 cm walca z blachy 2 mm i zaspawanie czapki??,"
    Można.
    Robi się tak, jak blacha jest "za krótka". Spawanie z obu stron tej wstawki.
    Dobry spawacz potrzebny.

    Bufor o takiej pojemności powinien pracować raczej w układzie otwartym
    "Zamknąć" przez jaki wymiennik płytowy można to, co MUSI być PONAD naczyniem wzbiorczym-bezpieczeństwa.

    Do stabilizowania temperatury kotła można zastosować laddomat albo.... duży termostat!
    Przy ustawieniu mocy kotła "na styk" miarkownikiem trochę "taktuje". Po podniesieniu mocy - idzie ciągle.
    W obu przypadkach chodzi POPRAWNIE a bufor napełniany jest od góry wodą o temperaturze 80-90stC.

    Bufor stawia się na czymś w rodzaju styroduru (10cm jest dobre)

    Z tą grzałką...
    Problem odrobinę złożony.
    POWINIEN być nad nią lejek (z otworami).
    Osobno kontroluje się grzałkę a osobno kocioł/kominek.
    Tak jest wygodniej.

    Ta minimalnie przypłaszczona miedź nie jest problemem.
    Wody "starczy".
    Łączenie równolegle rurek CWU to rozwijanie powierzchni, zwiększenie czasu wymiany ciepła przez zmniejszenie prędkości potrzebnej strugi i prowadzi do tego, że gdy w buforze jest 45stC to w kranie 44,5.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 27-10-2013 o 20:49
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #9278

    Domyślnie

    Dzięki. o styrodurze było już w paru miejscach tylko bufory robione samemu mają prawie zawsze dennicę płaską i nic poza tym
    więc powierzchnia podstawy to koło. Gotowce mają albo nóżki albo jak w moim przypadku okrąg czyli postawione na styrodurze wytną ładne kółeczko ,
    w międzyczasie wymyśliłem, że postawię na 5-6 kawałkach odwróconego c-ownika i trysnę pianę wytrzymującą 100*. Nie wiem czy odp dotycząca grzałki jest dla mnie. Na razie stawiam pusty 1000l bufor bufor, który chcę oprócz kominka ogrzewać prądem na 2 taryfie. Wymiennik ( z wężownicami) dostawię później - kasa ale i wiedza co do potrzeb mojego układu po sezonie będzie większa.
    z grzałką pojawia się jeszcze jeden problem. dostarczenie wystarczająco zimnej wody do zaworu termostatycznego na zasilaniu CO. Chyba nikt nie zauważył że podpięcie powrotu z układu schłodzi zasilanie o 10*-15*. Przy ładowaniu kominkiem lub grzałką (ma zabezpieczenie na 85*) spokojnie pod deklem będzie często 90*. zasilanie przewymiarowanych grzejników max 60*-65*, podłogówki (u mnie idzie przez 2 grzejniki) zakładam 40*-45* ( takie zasilanie mam teraz bezpośrednio z kominka i jest ok). W przypadku bufora z wężownicami - szczególnie do CWU problemu nie ma dajemy rozbiór niżej ale w przypadku pustego bufora gdzie priorytetem jest CO problem jest :. Dlatego myślę grzałę 12kWh dać wyżej żeby mieć zapas chłodniejszego zładu,
    poza tym po dostawieniu drugiego bufora z wężownicami pojemność wzrośnie do 1,6t (może 2t - mało miejsca) i tak powinna być trochę wyżej (zasilanie prądem w przeciwieństwie do innych źródeł powinno wystarczać od 2 taryfy do 2 taryfy na zapas większy nie ma sensu)

  19. #9279

    Domyślnie

    Dzięki adam_mk . dopiero teraz odpaliłem poczte czyli dobrze zakładam że grzałka trochę wyżej niż samo dno !!!!!

  20. #9280

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciechan Zobacz post
    Witam
    Czy ktos z uzytkownikow tego forum ma zrobiony kociol na paliwo stale z miarkownikiem ciagu+bufor ktory posiada wezownice 25m fi 15 na cwu +ogrzewanie podlogowe,Niechce montowac dmuchawy do pieca stad ten miarkownik ciagu,Prosze o jakis schemat rady wszystkich uzytkownikow.DZIEKUJE
    Oto mój kociołek z usprawnionym miarkownikiem.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m2.jpg
Wyświetleń:	332
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	222671
    Pozdrawiam,
    mrTomo

    Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać.
    Bruce Lee

Strona 464 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony