dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 525 z 903
Pokaż wyniki od 10.481 do 10.500 z 18052
  1. #10481
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    HG własnej konstrukcji= 1 wizyta na dobę w kotłowni. Drewutnia na 150 mp. drewna tymi rencami pospawana= brak maszyny do wytwarzania zrębek,specjalnego pomieszczenia i dmuchawy .Powiem ci jeszcze na ucho,ale nikomu nic nie mów cięcie na drobne plasterki wymaga dłuższego czasu suszenia niż połupane,poza tym potrzeba więcej energii(prundu lub benzyny,zużycie maszyn).Pozdrawiam.
    Drzewo najszybciej schnie wzdłuż włókien - dlatego końce belek, grubych desek - malowało się farbą. Posiadam z czasów aktywności zawodowej wilgotnościomierz i sprawdziłem. Drzewo połupane na drobno, rzeczywiście schnie szybko, lecz należy sprawdzić jak się pali w porównaniu z grubymi plasterkami. (nawet w HG) Proponuje sprawdzić - najgrubsze końce gałęzi, pociąć w plasterki (kora nie przeszkadza w suszeniu). Wysuszyć i załadować do kotła. Jest różnica, sprawdziłem. Wiem, że od pokoleń drewno przygotowywano inaczej, lecz kiedyś problemem było piłowanie - ręczne. Dziś piła łańcuchowa jest dostępna i coraz lepsza.

  2. #10482
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrszym80

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    32
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Witam,
    nadal poszukuję zbiornika, kiedyś na forum ktoś chciał zbudować go z kilku beczek stalowych 200l. Czy wiecie może czy tego typu bufory powstały? Ja potrzebuje bufora jakiegokolwiek.(docelowy powstanie za rok około 1500l).
    Jeśli ktoś ma na zbyciu bufor, zbiornik itp to proszę o info.
    Dom z 1950 z cegły białej właśnie remontowany. Planowane ogrzewanie podłogowe na 20 cm styro 0,4. Ściany 20 cm 0,4. Dach 30 cm wełny 0,35. Powierzchnia parteru około 65 m2(podłogówka), piętro ogrzewanie ścienne. Wysokość parteru 2,3m piętro 2,2m. Całość ogrzewana drewnem w piecu z buforem by Adam_MK. Okna PCV z 2005 dwuszybowe.

  3. #10483

  4. #10484
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

  5. #10485
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    HG własnej konstrukcji
    Jakieś fotki/rysunki ?

  6. #10486
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Chciałbym zasięgnąć porady w następującej kwestii.
    Obecnie ładuję bufor przy pomocy solarów. Kwestie techniczne ( wielkość bufora, ilość solarów) pominę, bo wcześniej szeroko opisywałem na tym forum. Skupić się chciałbym na następującej sprawie.
    Regulator AURA który steruje pompą ładującą ma stałą histerezę 1,5 stopnia. Możliwa do ustawienia różnica temperatur (delta t) pomiędzy temperaturą wody w buforze a temperaturą solara przy której następuje załączenie pompy ładującej zawiera się w granicach 5 – 29 stopni.
    Pytanie moje brzmi: jaka jest najkorzystniejsza delta t – możliwie mała czy możliwie duża?
    W dniu 07 września przeprowadziłem eksperyment którego wyniki obrazuje następujący wykres: LINK
    Od godziny 11:00 kiedy nastąpiło załączenie pompy ładującej do godziny 14:00 delta t ustawiona była na 16 stopni. ( Zaznaczę że mniej nie mogę ustawić ponieważ przy ustawieniu na około 10 stopni pompa ładująca pracuje w zasadzie bez przerwy , zwłaszcza w godzinach największego usłonecznienia, przy temperaturze dołu bufora gdzie jest wężownica solara powyżej 50 stopni nie nadąża oddawać ciepła do bufora )
    Po tej godzinie do godziny 15:00 zmieniłem delta t na maksymalną czyli 29 stopni. Liczyłem że osiągnę przez to rzadsze załączanie pompy ładującej , wzrost wydajności całej instalacji a przy okazji ograniczenie zużycia energii elektrycznej.
    Jak widać z wykresu częstotliwość załączania pompy nie zmieniła się, tylko wszystko odbywa się na wyższym poziomie temperatury.
    O godzinie 15:00 ponownie zmieniłem delta t na 16 stopni.
    Obniżenie temperatury solara około godziny spowodowane było chwilowym zachmurzeniem.
    Jeżeli ktoś byłby uprzejmy odpowiedzieć mi na pytanie:
    Na którym ustawieniu delta t sprawność całego systemu jest większa?
    Moim zdaniem przy dużej delcie t sprawność wymiany w buforze jest większa, ale jednocześnie myślę że wzrastają straty z promieniowania na solarze i na całym przesyle do bufora.
    Czy w sposób istotny wpływa to na całkowitą sprawność?
    A może to wychodzi na jedno?
    Druga moja wątpliwość związana jest z małą ( moim zdaniem ) i niezmienialną histerezą. Wydaje mi się że po wyłączeniu pompy ładującej w solarze pozostaje niepotrzebnie zbyt dużo gorącego glikolu. Gdyby czas pracy pompy wydłużyć około 60 – 90 sekund (a może jeszcze więcej ? )wówczas temperatura w solarze zbliżyła by się do temperatury dołu bufora i wówczas załączanie pompy następowałoby rzadziej.
    Czy uzysk ciepła pozostałby ten sam ?
    Myślałem o zrealizowaniu funkcji dłuższej pracy pompy przez dołączenie „automatu schodowego” ustawionego właśnie na około 90 sekund.
    Czy to miało by sens?
    Przepraszam za – być może – nieco za długi wywód, ale chciałem precyzyjnie opisać moje wątpliwości.
    Bardzo liczę na ustosunkowanie się przez Kolegów do moich pytań.
    Życzę miłego popołudnia, MIWOK

  7. #10487
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    im niższa temp. tym lepiej
    przy wyzszej temp. wieksze sa straty ciepła na kolektorze i wężach
    zbyt mala temp przenosi mało energii i szkoda prądu na pracę pompy

  8. #10488
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    im niższa temp. tym lepiej
    przy wyzszej temp. wieksze sa straty ciepła na kolektorze i wężach
    zbyt mala temp przenosi mało energii i szkoda prądu na pracę pompy
    Zgadzam się, że przy wyższej temperaturze solara są większe straty, natomiast zbyt mała przenosi za mało energii. Gdzie zatem jest kompromis?

  9. #10489
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    tak na oko 8

    ps to znaczy zeby na wezownicy bylo ze 7-8 stopni wiecej od tego co jest w zbiorniku na dole aile po drodze wystygnie...
    więcej niż 15 bym nie dawał

  10. #10490
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    tak na oko 8

    ps to znaczy zeby na wezownicy bylo ze 7-8 stopni wiecej od tego co jest w zbiorniku na dole aile po drodze wystygnie...
    więcej niż 15 bym nie dawał
    OK, zrozumiałem. W najbliższy słoneczny dzień zjadę z deltą o ile się da. Jak pisałem mniej niż 10 stopni raczej się nie uda, bo w słoneczny dzień będzie mi pompa chodziła cały czas. Ale myślę że około 12-13 stopni da radę.
    A co ze "sztucznym powiększeniem histerezy" o którym pisałem ?

  11. #10491
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    moim zdaniem pompa powinna chodzic non stop
    kiedys myslalem ze solary sa takie fajne raz sie zainwestuje i ma sie za darm ciepla wode, teraz jestem przeciwny bo stwierdzilem to sie g... opłaca, nawet na szkoleniach "producenta" i w rozmowie z wlascicielem hurtowni tak mowia

  12. #10492
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    No tak, ale ciągła praca pompy to w/g mnie czysta strata - stąd chęć znalezienia kompromisu pomiędzy ciągłą jej pracą a całkowitym wyłączeniem
    Jeżeli powiedziałem A - zainwestowałem w solary, muszę także powiedzieć B - zminimalizować koszty eksploatacji. Wiem, że w moim przypadku np.10 godzin CIĄGŁEJ pracy pompy ładującej bufor to tylko około 0,5 kwh , a uzysk ciepła do bufora w tym czasie to około 25 kWh ( mierzony ciepłomierzem w słoneczny dzień lipcowy). Czyli 50 razy więcej niż wzięłaby pompa pracująca non stop. Więc zużycie energii elektrycznej w zasadzie pomijalne.
    Ale....
    Jeżeli można je ograniczyć, to czemu nie ......
    PS. Podany przykład uzysku energii jest rzeczywisty z tego roku, przy pompie pracującej jak na wykresie w poście #10726
    Pozdrawiam miwok

  13. #10493
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    jak masz cieplomierz to eksperymentuj i podziel sie wynikami
    codziennie inne ustawienie i np zacznij od 5 stopni i codziennie stopien w gore a pozniej w druga strone

  14. #10494
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Jurgonka, dobrze prawisz,ale przyjacielu drogi po co mam to ciąć na plasterki?Skoro mogę jeśli chcę mogę wrzucić kloc metrowy o max. średnicy 24 cm. mam również drzwiczki na samej górze kotła i na pewno będzie się dłużej palić niż plasterki,zgadza się?Problem w tym że te ponad 200 mp. które posiadam pociąłem zanim dostałem nowy kocioł.Muszę trochę sprostować kocioł wykonał bardzo mądry człowiek ja wymyśliłem tylko komorę załadowczą i palenisko reszta jego dzieło,mistrz adam go na pewno zna. Miwok, tu fotka mojego kociołka:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0246.jpg
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	278877

  15. #10495
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Zdjęcie trzeba obrócić o 90 st. sorry tak wyszło w pośpiechu podczas prób u majstra ,.Pozdrawiam.

  16. #10496

    Domyślnie

    Cytat Napisał miwok Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Chciałbym zasięgnąć porady w następującej kwestii.
    Obecnie ładuję bufor przy pomocy solarów. Kwestie techniczne ( wielkość bufora, ilość solarów) pominę, bo wcześniej szeroko opisywałem na tym forum. Skupić się chciałbym na następującej sprawie.
    Regulator AURA który steruje pompą ładującą ma stałą histerezę 1,5 stopnia. Możliwa do ustawienia różnica temperatur (delta t) pomiędzy temperaturą wody w buforze a temperaturą solara przy której następuje załączenie pompy ładującej zawiera się w granicach 5 – 29 stopni.
    Pytanie moje brzmi: jaka jest najkorzystniejsza delta t – możliwie mała czy możliwie duża?
    W dniu 07 września przeprowadziłem eksperyment którego wyniki obrazuje następujący wykres: LINK
    Od godziny 11:00 kiedy nastąpiło załączenie pompy ładującej do godziny 14:00 delta t ustawiona była na 16 stopni. ( Zaznaczę że mniej nie mogę ustawić ponieważ przy ustawieniu na około 10 stopni pompa ładująca pracuje w zasadzie bez przerwy , zwłaszcza w godzinach największego usłonecznienia, przy temperaturze dołu bufora gdzie jest wężownica solara powyżej 50 stopni nie nadąża oddawać ciepła do bufora )
    Po tej godzinie do godziny 15:00 zmieniłem delta t na maksymalną czyli 29 stopni. Liczyłem że osiągnę przez to rzadsze załączanie pompy ładującej , wzrost wydajności całej instalacji a przy okazji ograniczenie zużycia energii elektrycznej.
    Jak widać z wykresu częstotliwość załączania pompy nie zmieniła się, tylko wszystko odbywa się na wyższym poziomie temperatury.
    O godzinie 15:00 ponownie zmieniłem delta t na 16 stopni.
    Obniżenie temperatury solara około godziny spowodowane było chwilowym zachmurzeniem.
    Jeżeli ktoś byłby uprzejmy odpowiedzieć mi na pytanie:
    Na którym ustawieniu delta t sprawność całego systemu jest większa?
    Moim zdaniem przy dużej delcie t sprawność wymiany w buforze jest większa, ale jednocześnie myślę że wzrastają straty z promieniowania na solarze i na całym przesyle do bufora.
    Czy w sposób istotny wpływa to na całkowitą sprawność?
    A może to wychodzi na jedno?
    Druga moja wątpliwość związana jest z małą ( moim zdaniem ) i niezmienialną histerezą. Wydaje mi się że po wyłączeniu pompy ładującej w solarze pozostaje niepotrzebnie zbyt dużo gorącego glikolu. Gdyby czas pracy pompy wydłużyć około 60 – 90 sekund (a może jeszcze więcej ? )wówczas temperatura w solarze zbliżyła by się do temperatury dołu bufora i wówczas załączanie pompy następowałoby rzadziej.
    Czy uzysk ciepła pozostałby ten sam ?
    Myślałem o zrealizowaniu funkcji dłuższej pracy pompy przez dołączenie „automatu schodowego” ustawionego właśnie na około 90 sekund.
    Czy to miało by sens?
    Przepraszam za – być może – nieco za długi wywód, ale chciałem precyzyjnie opisać moje wątpliwości.
    Bardzo liczę na ustosunkowanie się przez Kolegów do moich pytań.
    Życzę miłego popołudnia, MIWOK
    Ja bym poczynił sterownik który płynnie zmienia prędkość pompy w zależności od ΔT. Czyli mała różnuca temperatur małe obroty, duża różnica duże obroty.

  17. #10497
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    OK ,herakles. Całkowicie się z Tobą zgadzam, chyba tędy droga. Brzmi bardzo sensownie. Ale na samodzielne wykonanie takiego ustrojstwa jestem chyba "za krótki". Masz może namiary na gotowy takiego typu sterownik? Nie spotkałem się z takim.

  18. #10498

    Domyślnie

    "Za krótki" na co, to proste jak świst bata: najtańszy falownik, może być ten z avt, daje jakieś 100-150VA(mozna przerobić zmieniając rezystor i radiatory na więcej) i można w nim chipke sobie wymieniać jak się chce(albo i nie, wtedy potencjometr cyfrowy), ds18b20 szt 2, raspberry(ma porty io do niego się wszystko wpina i działa). Drogo bo koszt ze 350zł ale można potem automatykę do tego podłączać jaką się chce. Np. kupujesz kartę przekaźników za 15 zł podłączasz i masz, albo DHT11 i już masz czujnik wilgotności. Albo kolejne ds18b20 i masz temperature.....
    Nie wiem, czy pompami nie można sterować napięciowo, wtedy odpada falownik i można zwykły ściemniacz zastosować. Ale silniki z obciętą sinusoidą "dzwonią", więc nie polecam.

    Patrz jakie to proste:
    https://www.google.pl/search?q=raspb...w=1205&bih=601
    https://www.google.pl/search?newwind...65.LAjft2Zfvmo

  19. #10499

    Domyślnie

    @herakles: jako programista, dłubacz i początkujący elektronik powiedziałbym że to ciut bardziej skomplikowane niż świst bata.
    Pół biedy złożyć gotowe klocki w całość podług szczegółowej instrukcji jeśli zadziała od razu. Ale jak nie będzie działać to laik nie zdiagnozuje przyczyny.

    Gdzie mierzycie tą ΔT? bufor<->solar czy bufor<->rura tuż przy buforze? Bo się zastanawiam jaki wpływ na proces ma ta rura łącząca solar z buforem, jej pojemność i strata ciepła na izolacji.

  20. #10500
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dwd89

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    64

    Domyślnie

    panowie nowa porcja zdjęć i drobne pytania:

    Czy wężownica CWU powinna schodzić możliwie jak najniżej ? mogę ją obniżyć o jakieś 15-20 cm będzie wtedy rzadsza na dole, choć będzie z tym teraz sporo pracy. Czy raczej się nie przejmować i zostawić jak jest. przypominam że mam 100m miedzi fi 15mm w 2 kręgach po 50m, wyszło niestety ciasno tj. pomiędzy zwojami jednego rzędu w wysokości mam ok 2,5cm różnicy, następnie pomiędzy samymi kręgami jest rura 15mm i od środka krąg wewnętrzny jak wyżej 2,5cm różnicy pomiędzy zwojami.

    Na zdjęcia widać że wszystko poskładane prowizorycznie żebym wiedział gdzie mi wychodzą rurki - gdzie mam wiercić nowe otwory do spawania muf.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GOPR0183.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	278891Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GOPR0184.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	83,8 KB
ID:	278892Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GOPR0185.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	81,9 KB
ID:	278893Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GOPR0186.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	74,0 KB
ID:	278894Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GOPR0187.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	278895

Strona 525 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony