dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 567 z 903
Pokaż wyniki od 11.321 do 11.340 z 18054
  1. #11321
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    Adam,jesteś pewny że miedź zabija wszystkie bakterie? .Jeszcze raz powtórzę: najskuteczniejszy sposób na dezynfekcję tej bakterii jest ciągłe utrzymywanie temp. powyżej 70 st. .
    Spirala jest ok,ale trzymanie jej w baniaku o temp. poniżej 50 st. moim zdaniem nie bardzo .Tu konkretne fakty na moje pierdalamento:
    http://copperalliance.pl/docs/librar...aster&sfvrsn=0
    http://www.e-instalacje.pl/a/3244,ba...w-instalacjach.
    Pewnie na mnie znowu wskoczą,bo jeszcze z szefem zadarłem .
    Pozdrawiam.

  2. #11322
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Miedziannik, ja jestem upierdliwy, a ty uparty (jak stara baba), Bojler odpowiednio dobrany, codziennie wygrzewany jest w porządku (np do ekogroszkowca), ale z trwałością i ekonomiką ma to niewiele wspólnego. Ekonomiczniejsze od bojlera grzanego elektrycznie (jesli instalacja pozwoli) jest elenktyczny przepływowy... A w układzie z buforem, nie ma nic lepszego jak wężownica miedziana w zbiorniku.
    W wężownicy nie ma zastojów wody, więc legionella nie ma się gdzie się rozwijać...

  3. #11323
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    "Spirala jest ok,ale trzymanie jej w baniaku o temp. poniżej 50 st. moim zdaniem nie bardzo..."

    Obawiam się, że o legionelli wiesz sporo, ale o mechanizmach działających w takich instalacjach mało...
    Miedź naprawdę działa bakteriostatycznie (nie mylić z bakteriobójczo).
    Bakteriobójczo to działają koloidy metali (głównie - szlachetnych, ale nie tylko).

    Nie mam zamiaru na nikogo wskakiwać...
    Zwykle radzę dogłębne postudiowanie problemu, który nas zaciekawił.
    Są tacy, którzy to robią i tacy "co wiedzą lepiej" - i tego się nie zmieni...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #11324
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Ta mieć, to ciekawa jest
    Zaleca się np przy pasożytach wcinać pestki dyni, bo zawarta w nich miedź je likwiduje , najwięcej jej jest w tej białej błonce.
    Warto też odwiedzić w Szwajcarii jakąś tradycyjną serownię. Do dziś używają starych kadzi z miedzi(jeśli je mają), bo ser ważony w takich miedzianych jest lepszy. Prawdopodobnie te naczynie utrzymuje proces pod sporą kontrolą i przez to zawsze dobrze wyjdzie ser. Warto też wspomnieć, że alternatywni medycy zalecają używanie garnków miedzianych.

  5. #11325
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Srebrne są za drogie, o złotych nie mówiąc...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #11326
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    A co z alembikiem,dlaczego najlepszy jak myślicie .
    Wracając do upierdliwego tematu ,zapominacie że ja mam 30 l. wody bez legionelli=temp. powyżej 70 st.,wy z wężownicą macie 10 l.,ale tylko tak długo jak w baniaku będzie powyżej 70 st. zgadza się ,czyli góra 2-3 dni,a reszta?
    Adam,ty też uczepiłeś się tego zastoju ,czy wy go nie macie,przecież po porannej toalecie woda stoi w waszych spiralach najczęściej do wieczora,zgadza się czy mam rację .
    Znaczy ja należę do tych " co wiedzą lepiej",czy to drugie,bo się pogubiłem ,jednak sam widzisz że sama miedź i 3-krotnie lepszy przepływ nie załatwia sprawy,a użytkownicy będą wykorzystywać baniak do 35 st.,bo wtedy też można jeszcze brać prysznic i zęby myć ,być może dla zdrowego człowieka to za małe stężenie,ale dla tych troszkę "podupadłych na zdrowiu ",może być niebezpiecznie.
    Pozdrawiam.

  7. #11327
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    225

    Domyślnie

    Panowie chyba popadacie w paranoję . Z ciepłej wody z różnych źródeł korzysta miliony ludzi , a przypadki chorobowe to jakieś promile .
    Jarek

  8. #11328
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Obawiam się, że o legionelli wiesz sporo, ale o mechanizmach działających w takich instalacjach mało...
    Sporo? Przecież Miedziannik wie tylko, że ginie powyżej 70'C... Nie ma za to pojęcia tym co pisze w cytowanych przez niego linkach:
    okresowe przegrzewanie wody ciepłej do temperatury 70ºC na okres co najmniej 5 minut. Zasadę tę można stosować zarówno dla całej sieci (nie należy wówczas korzystać z instalacji), jak i dla poszczególnych punktów instalacji (np. podgrzewacz wody). Przegrzana woda powinna spłynąć z instalacji przed ponownym zastosowaniem wody użytkowej;
    Ciekawe, czy analizował to co wytłuszczone...
    W bojerze (który trza co kilka lat wymieniać) masz od cholery kamienia, oraz bywają martwe stany, lub miejsca, których nie zagrzejesz do odpowiedniej temperatury, co wielokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia legio,niż w wykonanej z Cu wężownicy (zwłaszcza, że występuje coś takiego jak cyrkulacja CWU), którą płucze się CAŁA kilkanaście razy w ciągu doby.

  9. #11329
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    ",zapominacie że ja mam 30 l. wody bez legionelli=temp. powyżej 70 st.,wy z wężownicą macie 10 l.,ale tylko tak długo jak w baniaku będzie powyżej 70 st. zgadza się ..."

    No właśnie NIE ZGADZA SIĘ!
    W wężownicy nie istnieją dobre dla legionelli warunki.
    Aby "była" musi się namnozyć.
    Tam nie ma na to czasu.
    Kiedy to zrozumiesz?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #11330
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    Adam,legionella występuje w każdej wodzie i nie tylko,zawsze poniżej 70 st.=zgadza się .,a więc w twojej spirali też będzie ,a że się nie zdąży namnożyć to inna sprawa,u mnie się nie namnoży,bo jej w ogóle nie ma .,ale wystarczy 2 dni nieobecności=nieużytkowania cwu i coś się tam może i namnoży .
    Wypowiedzi powyższego kolegi eksperta pomijam:chopie łod kamienia to jo mom anoda tytanowa,może o czymś takim słyszałeś,pobór wody z bojlerka: prysznic 2,35 cm.,umywalka 3,6m.,co chcesz cyrkulować=to również straty ciepła.
    Pozdrawiam.

  11. #11331
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    "Adam,legionella występuje w każdej wodzie i nie tylko,zawsze poniżej 70 st.=zgadza się .,a więc w twojej spirali też będzie ,a że się nie zdąży "

    Wyznajesz teorię panspermii?

    Z pustego to i Salomon nie naleje...
    W wężownicy tych mikrobów nie ma, bo giną.
    A jak nie zginą natychmiast to nie mają warunków do namnażania i giną "wkrótce" (po solidnym ogrzaniu baniaka).
    ZAWSZE ich ilość jest w takim układzie bez znaczenia.
    Zerowa lub bliska zeru.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #11332
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Witam.
    :chopie łod kamienia to jo mom anoda tytanowa,może o czymś takim słyszałeś,.
    Chłopie ano słyszałem o anodzie i może wyda Ci się to wstrząsające, ale ona nie chroni przed powstawaniem kamienia ino jest po to, żebyś tego bojlerka nie musiał za często wymieniać.... A cyrkulacja (to w nawiasie, może, a być nie musi), również zapobiega zastoją wody, tu nie tylko o komfort chodzi...

  13. #11333

    Domyślnie

    Witam

    Jestem na etapie przed pracami hydraulicznymi.
    Mamy dom o powierzchni 140mkw + garaż 24m2 + kotłownia 10m2.
    Na dole planuję zrobić ogrzewanie podłogowe + kilka grzejników (łazienka, wiatrołap, garaż).
    Na poddaszu też podłogówka + grzejnik w łazience i pralni

    Od dłuższego czasu zastanawiam się nad takim połączeniem:
    1. kocioł na drewno
    2. Bufor ciepła co najmniej 1000l zwykły bez wężownicy + bojler CWU 200 L
    3. Ogrzewanie podłogowe + grzejniki

    Przegladalem cały wątek ale co inna instalacja to inny schemat i już się pogubiłem. Chciałbym mieć dwa rozdzielacze i jedną pompę do podłogówki, najlepiej w kotłowni. Rozdzielacze z zaworem mieszającym czy z z głowicą termostatyczną? znalazłęm schemat na stronie atmosa:
    ale nie rozumiem niektórych użytych tutaj bajerów i rozwiazania sterowania.
    Czy ktoś ma sprawdzony sposób podłoczenia pieca zasypowego z buforem podłączonego do podłogówki?


    Pozdrawiam
    J.P.

  14. #11334
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurek_kiler Zobacz post
    Witam
    Przegladalem cały wątek .
    Raczej nie dokładnie, bo wszystko już było....
    Poproś adama_mk o odświeżenie rysunków z pierwszych stron, poszukaj postów kolegi Piczmana - w ogóle przejrzyj wątek
    Od siebie dodam, że powinieneś zrezygnować z bojlera na korzyść wężownicy - same zalety

  15. #11335
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Od siebie dodam, że powinieneś zrezygnować z bojlera na korzyść wężownicy - same zalety
    Kol. miedziannik ma inne zdanie na ten temat, a tak w ogóle to dziw ze przy tej ciągle namnażąjącej sie w wezownicy legionelli jeszcze zyjesz.

  16. #11336
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Nie kop leżącego...

  17. #11337

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurek_kiler Zobacz post
    podłoczenia pieca zasypowego z buforem podłączonego do podłogówki?


    Pozdrawiam
    J.P.
    Zrezygnuj z podstawowej funkcji śmieciucha.
    Zajrzyj do wątku o ekonomicznym spalaniu węgla.
    Nie truj siebie i innych
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 27-06-2015 o 22:14
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #11338
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A czy koniecznie to bufor, musi pełnić funkcję dezynfekującą?

    Dla 1000 litrów wody
    Pogrzanie jej do 80-90 st C (deltaT 50K) to 60 kWh.
    Ok 40 zł.
    Funkcję tą pełniła by grzałka elektryczna w buforze.
    Koszta te zmniejszają się wprost proporcjonalnie do ilości ciepła uzyskanego ze źródeł odnawialnych.

    Czy miedziana spirala o sumarycznej pojemności 10 litrów musi być dezynfekowana termicznie?
    Rolę przygotowania CWU przejmują solary i np. PC (okres letni)
    Mamy 3 - 4 miesiące, gdy w buforze nie występują temperatury 80 - 90 st. C.

    Na instalacji CWU (za buforem) można wykonać bypass i zamontować podgrzewacz przepływowy,
    Podgrzewacz ten służyłby wyłącznie do okresowego przygotowania wody dezynfekującej o temp. 70 - 80 st.

    Domyślam się, że zasilanie spirali wodą o temp 80 - 90 st nic nie da,
    Bo całe ciepło ukradnie nam bufor napełniony wodą o temp 40 - 50 st. C. (ogrzewacz przed buforem).
    A nie lepiej zamiast robic jakieś baypasy dołożyc mały zbiorniczek do którego będzie podłączona wężownica z bufora czyli szeregowo w zbiorniczku grzałka lub wężownica pod którą podpinamy np piec gazowy, u mnie w tej chwili instalacja wygląda tak bufor 650l z wezownicą w większości na górze dogrzewany solarem tymi recami robiony a jak nie ma słonka to załącza się gazowy i grzeje góre bufora dawno juz miałem dołożyc taki zbiorniczek własnymi rękami robiony a jeszcze jak by był miedziany to było by idealnie ,gdy pracowałem w irlandii to tam w większości w starszych domach były z miedzi ,
    W zimie gdy mam czas i jak mi się chce grzeje drewnem a jak nie to gazowy grzeje mi tylko mały zbiorniczek jak dla mnie to jest idealne rozwiązanie

  19. #11339

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Raczej nie dokładnie, bo wszystko już było....
    Poproś adama_mk o odświeżenie rysunków z pierwszych stron, poszukaj postów kolegi Piczmana - w ogóle przejrzyj wątek
    Od siebie dodam, że powinieneś zrezygnować z bojlera na korzyść wężownicy - same zalety
    przepraszam ale postów o ogrzewaniu z użyciem bufora jest tyle ze nie starczyłoby mi urlopu na jego ogarnięcie. Chciałbym jedynie uzyskać pomoc w zaprojektowaniu kotłowni bo moi miejscowi fachmani mi wszystkiego odradzają (wg nich kocioł na eko i bez bufora). Ja natomiast mam pod dostatkiem drewna lisciastego i chciałbym moc je wykorzystać. Z racji ogrzewania podłogowego musze mieć bufor. Do tego jeszcze problem CWU (mam na stanie 3 letni nieużywany ocieplony bojler).
    Coś naszkicowałem i proszę o opinie, czy bedzie ok:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_pj.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	42,0 KB
ID:	322479
    Czy ten układ z syfonem zdaje egzamin? czy zrobic to z laddomatem czy może wg kolegi NILSONA (zamiast laddomatu ) z tej strony a może wystarczy zawór temperaturowy VTC 300. ?

    Rozwiązań jest wiele, tylko które najlepsze?

  20. #11340
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Schemat zasadniczo dobry, tylko bez sensu naczynie przeponowe. Jeśli chodzi o układ zasilania buforu, to ja stosuje i sobie chwale układ nielsena. A wracając do CWU - zastosuj wężownice - uprości układ, zmniejszy straty, da Ci praktycznie niewyczerpalny zapas wody.

Strona 567 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony