dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 569 z 903
Pokaż wyniki od 11.361 do 11.380 z 18054
  1. #11361

    Domyślnie

    Witam,

    czy może mi ktoś dorysować do rysunku bufor ze schematem podłączeń?

    Może nie wygląda ale obrazek przedstawia 2 kotłownie oddzielone ścianą. Miejsce na bufor po lewej stronie od kotła gazowego.

    Opis instalacji:
    1) kocioł stałopalny – podstawowy, ma grzać zimą, do poprawienia kultury pracy chcę wstawić niewielki bufor o pojemności 300 – 500 litrów. Większy nie wejdzie przez drzwi, a chcę kupić gotowy. Kocioł będzie prosty, dolnego spalania, z zaworem mieszającym i pompą sterowaną prostym czujnikiem temperatury. Instalacja zamknięta, naczynie wzbiorcze, spirala schładzająca na kotle ew. zawory bezpieczeństwa temperaturowy i ciśnieniowy.
    2) Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – CWU oraz CO w okresach przejściowych czy awaryjnie (jeśli wygaśnie na kotle stałopalnym, ew. wyjazd w delegację) – na tym samym obiegiem. Sterowany termostatem pokojowym.

    Zeszłej zimy ten system nawet się sprawdzał, jak wygasało mi w kotle stałopalnym, to po spadku temperatury w sypialni uruchamiał się kondensat i ratował sytuację. Zdarzało się, że kondensat pracował, kiedy rozpalałem w stałopalnym, kiedy temperatura wody na powrocie rosła w miarę rozgrzewania stałopalnego i osiągała temperaturę zadaną dla kondensata, czyli 60 stopni to przestawał on grzać ale jeszcze jakiś czas pracowała pompa (to za sprawą termostatu pokojowego, który dążył do podniesienia temperatury w pokoju). Po osiągnięciu właściwej temperatury pokojowej kondensat wyłączał się a dalej grzał stałopalny.

    Obecnie kocioł stałopalny rozciekł się i wymieniam go na nowy.

    Założenia:
    1) system ma działać automatycznie, bez potrzeby ręcznego zamykania zaworów;
    2) dopuszczam zainstalowanie jakiejś automatyki ale bez przesady – nie chcę by koszty automatyki przekroczyły wartość kotła a poza tym ma być w miarę prosto;
    3) kondensat ma pracować w warunkach odpowiednich dla efektywnej pracy czyli powiedzmy przy temperaturach 60/40, co oznacza, że używany będzie w cieplejsze dni (lub w zimne ale awaryjnie, np. na okres nieobecności, kiedy temperatura w domu może być niższa);
    4) CWU załatwia kondensat;
    5) kondensat nie grzeje bufora na zasileniu, a na powrocie? Chyba tylko wtedy, jeśli nastąpiłoby dalsze schłodzenie powrotu przed kondensatem w celu poprawy kondensacji – ale tu nie jestem pewien;
    6) stałopalny pracuje przy temperaturze na zasilaniu 70 – 80, temperaturę powrotu do kotła na poziomie 65 zapewnia zawór mieszający; czujnik temperatury sterujący pompą obiegu będzie na wyjściu zasilenia z kotłem;
    7) jak zapewnić rozładowanie bufora – czy ustawienie sterownika pompy obiegu np. na 30 stopni zapewni rozładowanie bufora do tego momentu, kiedy temperatura układu (stygnący kocioł oraz woda z bufora spadną poniżej 30 stopni?
    a może jakieś inne pomysły, z tym że mam pewne ograniczenia związane ze stanem obecnym

    Z góry dzięki i pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kotly.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	59,6 KB
ID:	323461  
    Nie mam Windowsa, dlatego PITa składam na papierze...

  2. #11362

    Domyślnie

    Jeszcze 2 sprawy:

    1) instalacja ogrzewania na cienkich rurkach miedzianych, ogrzewanie grzejnikami.
    2) schemat instalacyjny do kotła kondensacyjnego przewiduje możliwość połączenia z kotłem stałopalnym ale na odrębnych obiegach za pomocą wymiennika. Jednak dwóch instalatorów z autoryzowanej listy, niezależnie od siebie proponowało instalację kondensata w jednym układzie i tak się to skończyło.

    Ponieważ jednak i tak czeka mnie mała rewolucja w związku z wymianą kotła stałopalnego to chodzi mi też po głowie taka opcja, jak użycie bufora z wężownicą. Bufor zasilany byłby z kotła stałopalnego, natomiast wężownica służyłaby jako wymiennik ciepła dla drugiego układu z kondensatem. Jedyną wadą, jaką dostrzegam, jest konieczność zainstalowania drugiej pompy obiegu do przetłaczania wody przez bufor oraz instalację CO w czasie, kiedy kondensat nie pracuje. Pompa byłaby zintegrowana z pompą małego obiegu (obie pracują jednocześnie, kiedy grzeje stałopalny). Pompę już mam, bo trzymam jedną w rezerwie.

    Dzięki
    Nie mam Windowsa, dlatego PITa składam na papierze...

  3. #11363
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Tak na szybko, to bufor połącz bezpośrednio z kotłem stałopalnym i otwórz tą część instalacji, połącz z pozostałą częścią wymiennikiem.

  4. #11364
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Niewidoczny

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Nowa Sarzyna
    Kod pocztowy
    37-310
    Posty
    35

    Domyślnie

    Witam
    Proszę o podanie jaka będzie cena za wykonanie bufora ok 750l średnica 80 cm według schematu adam_MK

  5. #11365

    Domyślnie

    Mnie 750l o średnicy 68 cm kosztowało 2050,00

    30m wężownicy fi22
    4 pary wejście zimnej + wyjście ciepłej:

    - solar
    - wężownica
    - grzejniki
    - kociołek

    Oczywiście doprowadzenie wody kotłowej plus wyjście do naczynka wzbiorczego.

    Do tego miejsce na wkręcenie grzałki, oczywiście jest też lejek. Nic nie robiłem sam, wszystko kupione i zrobione u ślusarza (wężownica na allegro).

  6. #11366
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inż.maliniak
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post
    Mnie 750l o średnicy 68 cm kosztowało 2050,00

    ...
    wrzuć jakieś foto

  7. #11367
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Niewidoczny Zobacz post
    Witam
    Proszę o podanie jaka będzie cena za wykonanie bufora ok 750l średnica 80 cm według schematu adam_MK
    Ja jest taki bufor w ofercie ? Jeśli tak to gdzie go można kupić, jakiś link ?

  8. #11368

  9. #11369
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Według mnie to bym zamontowal mały zaworek do odpowietrzania bufora na zewnątrz ocieplenia żeby był bo automatyczne mogą się zablokować l

  10. #11370
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    W sam raz na naczynie do otwartego układu tak z dwutonowym zładem...
    Taaa. Jako generator korozji w układzie. Miałem stalowe naczynie i wywaliłem, oddam za piwo.
    Naczynie bezpieczeństwa - nierdzewka (u mnie keg piwny).
    Naczynie wzbiorcze - beczka plastikowa.

  11. #11371
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Rozciekło się? Jeszcze nie spotkałem się, żeby ktoś miał taki problem (zwłaszcza, że taki bojler jest przeważnie emaliowany)...

  12. #11372
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Rozciekło się? Jeszcze nie spotkałem się, żeby ktoś miał taki problem (zwłaszcza, że taki bojler jest przeważnie emaliowany)...
    No może i racja, bojler emaliowany to nie do końca zły pomysł.

  13. #11373
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Jak hydrałlik nie chce wam podłączyć bufora to pewnie nigdy w życiu nie robił takiego czegoś , ja zrobiłem tak ze dostał schemat jak ma wyglądać podłączenie pieca do bufora na zbiorniku pokazałem do czegoś jest dany króciec i mu powiedziałem ma być tak jak na kartce ja wiem ze Pan sądzi ze nie będzie działać ale ma być jak na schemacie i za to place . Pseudo hydrałlik jak robił to jeszcze do sąsiad mówił ze nie będzie działo i ze za krótki komin do 30 kw pieca .

  14. #11374
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    225

    Domyślnie

    Witam . I pospawałem . Wyszła lipa . W założeniu miło się ładować warstwowo , tymczasem przy próbie grzania dolną grzałką większość zładu była w podobnej temperaturze , różnica między wierzchołkiem a dolną częścią zbiornika to ok 5 st nagrzałem do 35 st. Dlaczego nie ładowało się warstwowo? Może za słaba grzałka 2 kW do przekroju pionowej rury , a może odejścia od pionowej rury powinny być w poziomie . Te odejścia są pod kontem , może to powoduje " zasysanie " przez ogrzaną wodę , wody o niższej temperaturze ? To jeden problem . Większy to taki że z wężownicy wycieka woda , znaczy nieszczelna . Lutowałem na twardo , sprawdzałem pod ciśnieniem , było szczelne , może przy spawaniu wszedł drut z półautomatu i wypalił dziurkę ? Jak sprawdzić gdzie jest nieszczelność żeby dwóch dennic znowu nie odcinać ? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lutowanie .jpg
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	326100 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zasobnik.jpg
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	64,2 KB
ID:	326101

  15. #11375
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Gdzie masz lejek?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #11376

    Domyślnie

    I wszystko jasne.

    U mnie różnica od dołu do góry z teraz: 28 - 34 - 58.

  17. #11377
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    225

    Domyślnie

    Stożka nie ma. miało działać na zasadzie "zewnętrznej drabinki " Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor 2.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	326179 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mail0047.JPG
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	46,7 KB
ID:	326180 https://www.youtube.com/watch?v=CV5rt49T7yw https://www.youtube.com/watch?v=6BW-0NMV0_I
    Ostatnio edytowane przez rjarek ; 01-08-2015 o 08:10

  18. #11378
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    No, to czemu nie działa?
    Co spaprałeś?
    Wygodnictwo?
    NATURĘ chcesz nagiąć do chciejstwa?


    Zrób jak na rysunku, który wkleiłeś.
    Wloty skosem w dół z wyjątkiem najwyższego.
    Przestanie uśredniać, zacznie ładować warstwowo.
    Duperela, ale nie dopatrzyłeś.

    Pomiędzy baniak a "drabinkę" wstaw zawory.
    Zechcesz to puścisz w układzie "zewnętrznego kotła elektrycznego" - MUSI zadziałać!

    Czy Ty na pewno ZROZUMIAŁEŚ JAK to ma działać?
    Zobacz ile jest wlotów na rysunku a ile u Ciebie...
    Inżektorów narobiłeś - to uśrednia.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 01-08-2015 o 10:28
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #11379
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    225

    Domyślnie

    Wloty są pod kontem , może za mały zrobiłem . Na rysunku są 4 wloty u mnie 5 , mogę jeden zaspawać , ale czy to coś zmieni . Może za małe skosy . Nie wiem ile niżej powinien być wlot wylot w baniaku , od wylotu z rury pionowej . Wydaje mi się że tu właśnie leży pies pogrzebany , za wysoko otwory w baniaku od otworów w róże pionowej . Na wygodnictwo to ja nigdzie nie idę , chcę żeby działało , a jak wiadomo na takie działanie metod jest kilka , ja wybrałem taką . u nikogo na forum nie spotkałem takiej metody ładowania warstwowego . Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rura boczna .jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	102,2 KB
ID:	326212 Może zaspawam najwyższy wlot. ten niżej zrobię jako najwyższy prosty , a niższe zrobię większe skosy , byle by nie przesadzić .
    Ostatnio edytowane przez rjarek ; 01-08-2015 o 14:50

  20. #11380
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Zaspawałbym ten drugi od góry.
    Na niższych większe skosy.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 569 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony