dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 88 z 903
Pokaż wyniki od 1.741 do 1.760 z 18052
  1. #1741
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jest gdzieś rysunek twojego autorstwa dotyczący połączenia kotła/kominka z buforem w układzie wymuszonym? Bo ten w grawitacyjnym z zabezpieczeniem kotła to znam . Nurtuje mnie kwestia zaworów zwrotnych: gdzie i kiedy.

  2. #1742

    Domyślnie

    Z tego co sie dowiedziałem wymiennik wodny na kanale dymowym nie wychładza kominka i jest lepsze spalanie, a takie rurki zadziałaja jak płaszcz wodny...ale coż..nie ma rozwiązań idealnych. Przekalkuluje koszty jednego i drugiego bo na wiosne trzeba juz mieć decyzje podjetą

  3. #1743
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Może spróbuje pomoc.
    To ustrojstwo o którym pisze Adam wygląda mniej więcej tak
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  4. #1744
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Zdecydowałeś się już na typ wymiennika dymowego?
    Na przykład ten przedstawiony na zdjęciu poniżej ma dojść niską sprawność



    Zdecydowanie lepiej wypadają te z płomienicami.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  5. #1745
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Z płomienicami to się w kominku nie da, z płomieniówkami co najwyżej, a i tak pewnie miałeś na myśli opłomki?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  6. #1746
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie


    Poważne przejęzyczenie. Będzie mi wybaczone?

    A takie cóś miałem na myśli

    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  7. #1747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63
    A takie cóś miałem na myśli
    Tak, tylko jak takie coś czyścić?
    "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"
    .................................... Albert Einstein

  8. #1748

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63
    Zdecydowałeś się już na typ wymiennika dymowego?
    Na przykład ten przedstawiony na zdjęciu poniżej ma dojść niską sprawność
    Jeszcze nie..trzeba przemyśleć sprawe i poczytać więcej. Czy te rurki miedziane mają większą sprawność niż wymienniki dymowe? Widziałem kilka na Allegro w cenach od 600 do 1200zł ?

  9. #1749
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Chyba czas się z tym problemem przespać!
    Zaczynasz uprawiać wymyślactwo!

    Zaczęliśmy od zwykłego kominka, palonego dla nastroju i przyjemności.
    Trochę ciepełka do domu a większość - w komin!

    Potem przeszliśmy przez prosty i bezpieczny system umieszczający część wytwarzanego ciepła w cieczy a cieczą przenosimy je do magazynu (bufora) gdzie zostaje nam "na potem".

    Teraz zaczynasz kombinować jak z tego stworzyć wysokowydajny kocioł CO.

    Uważam, że trzeba zabrać tego ciepełka tyle, ile kawałek rurki umie i nie cudować.
    Im dokładniej uda Ci się tę rurkę ukształtować - tym lepiej.
    Zysk i satysfakcja już jest.

    Dalej zaczynają się kosztowne kombajny i etat palacza salonowego!
    Kotły, jak mają mieć i sprawność i skuteczność - to buduje się inaczej.
    Wyrzuć szybę. Przenieś to cudo do kotłowni. Zadbaj o bardziej masywne palenisko i lepszy sposób dokładania paliwa jak od frontu...

    Dobra!
    Odstawiam piwo na jaką godzinę!


    Adam M.

  10. #1750

    Domyślnie

    masz racje..na początku jest zachwyt kominkiem i codzienne palenie, potem coraz rzadziej aż w końcu kominek jest "dla gości"
    Wolnych etatów palacza nie mam

  11. #1751
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63

    Poważne przejęzyczenie. Będzie mi wybaczone?
    Jasne. Mnie nie chodziło o to, żeby Cię strofować! Chciałem tylko dla porządku doprecyzować, co by ktoś kiedyś nie poszedł do sklepu i nie kupił czegoś, co mu nie jest potrzebne tylko coś zupełnie innego.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  12. #1752
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał m-mormon
    Czy te rurki miedziane mają większą sprawność niż wymienniki dymowe? Widziałem kilka na Allegro w cenach od 600 do 1200zł ?
    Na pewno porównywalną z wymiennikiem dymowym z dodatkowymi opłomkami , dla którego konstruktor podaje moc 7 - 10 kW.
    Wszystkie te konstrukcje tworzą układ dodatkowego odbioru ciepła. Nie są więc konstrukcjami o takiej wydajności jak typowy kominek z PW.
    Pozwalają za to wykorzystać cześć ciepła dla potrzeb np. CWU

    Niezaprzeczalnym plusem wężownicy jest prosta budowa i prawie żadna ingerencja w budowę kominka i kanał dymowy. Odbiór ciepła następuję z przestrzeni do której normalny kominek ma jej dostarczać najwięcej

    Kominek jest wspomagającym urządzeniem grzewczym. Palimy w nim przeważnie dla przyjemności.
    Łatwo przekombinować i zrobić z salonu kotłownię o czym wspomniał już adam_mk..
    Głownie chodzi o to, że jak już korzystasz z kominka to masz wyciągnąć z niego jak najwięcej.
    Montując taką np. wężownicę oprócz przyjemności obcowania z ogniem łapiesz jeszcze trochę ciepła do bufora na potem.
    Żeby odzyskać trochę ciepła z tego co idzie w komin zastosuj coś podobnego do takiego radiatora, który montuje się na czopuchu.



    Powinieneś tanim kosztem uzyskać układ wspomagania ładowania bufora z jednoczesnym odzyskiem części energii, która normalnie idzie w komin.
    Takie dodatki nie tworzą też z kominka przekombinowanej konstrukcji.
    Pozwalają za to wyssać jak najwięcej z normalnego wkładu. IMHO
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  13. #1753
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Witam czy ktoś może mi podpowiedzieć jakiej średnicy gniazdo z gwintem po grzałkę elektryczną wspawać w bufor czy są to jakieś standardowe średnice ? i czy lepsza będzie grzałka na siłę czy kilka na na 220v?

    I jak sterować piecem na gaz , bufor mam zamiar grzać piecem na węgiel lub drzewo a gazowym chce tylko podtrzymywać temperature tak w 1/4 zbiornika czy powrot od gazowego dać na jednej czwartej wysokości zbiornika i jakiś czujnik gdzieś na tym powrocie czy może dać powrót na dole zbiornika a czujnik który będzie włączał /wyłączał piec gdzieś tam na zbiorniku na odpowiedniej wysokości???

  14. #1754
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    SELFA robi grzałki.
    Pogoogluj.
    Zwykle 5/4 cala, ale są różne.
    Dałbym 3 po 3 x 1,2kW.

    Przeczytaj własny post ze zrozumieniem!
    Pytasz o dziwne rzeczy... (ten gazowiec)
    Adam M.

  15. #1755
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    W kasecie kominkowej"produkuje się"ciepło,którego ok. 50% wylatuje kominem.
    Można je "złapać całe"do odbiornika:ceglanego,wodnego lub powietrznego jeśli schładzanie gorących spalin będzie z góry na dół.
    Radiator,który pokazał Jani powinien wtedy pracować w pionie.Należałoby wziąć takie trzy, połączyć je górą i dołem jak starego typu kaloryfer.Dołem i górą trzeba to podłączyć do komina, z tym że w górnym podłączeniu trzeba umieścić szyber.Gorące spaliny dostarczać górą(tak jak ciepłą wodę do kaloryfera) i jak komin złapie ciąg,to szyber przymknąć i spaliny będą schodzić tymi trzema radiatorami w dół naturalnie przez wychłodzenie i wylecą kominem.
    Ilość tych radiatorów(kanałów)jest dowolna,dobrać ją trzeba do mocy kasety(paleniska).

  16. #1756
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58
    W kasecie kominkowej"produkuje się"ciepło,którego ok. 50% wylatuje kominem.
    Można je "złapać całe"do odbiornika:ceglanego,wodnego lub powietrznego jeśli schładzanie gorących spalin będzie z góry na dół.
    Radiator,który pokazał Jani powinien wtedy pracować w pionie.Należałoby wziąć takie trzy, połączyć je górą i dołem jak starego typu kaloryfer.Dołem i górą trzeba to podłączyć do komina, z tym że w górnym podłączeniu trzeba umieścić szyber.Gorące spaliny dostarczać górą(tak jak ciepłą wodę do kaloryfera) i jak komin złapie ciąg,to szyber przymknąć i spaliny będą schodzić tymi trzema radiatorami w dół naturalnie przez wychłodzenie i wylecą kominem.
    Ilość tych radiatorów(kanałów)jest dowolna,dobrać ją trzeba do mocy kasety(paleniska).
    Hmmm, a jak komin się wychłodzi to straci ciąg i spalinki do saloniku???
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  17. #1757
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Schłodzić spaliny trzeba do temperatury,która nie zagraża cofnięciu spalin.Jeśli dobrze funkcjonuje komin i urządzenie grzewcze,to spaliny na wejściu powinny mieć 150 *C a na wyjściu z komina 50*C.Bardzo ważna jest temperatura na wyjściu, by nie była niższa,ponieważ może się zawilgocić komin.
    Mogą być jednak takie kominy,w których żeby na wylocie osiągnąć 50*C,to na wlocie wystarczy dostarczyć ok. 100*C a ciąg kominowy będzie odpowiedni.Wtedy można schładzać spaliny do 100*C.
    Dobrym sposobem jest budowa schładzacza większego niż potrzeba,a temperaturę w kominie można regulować wtedy szybrem w górnym połączeniu z kominem (Temperatura Dodana).

  18. #1758
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał gonzo93
    Hmmm, a jak komin się wychłodzi to straci ciąg i spalinki do saloniku???
    Przy prawidłowej eksploatacji temperatura czopucha wacha się w przedziale 180 – 250 st.
    Jeśli palisz na FULL to może mieć i 400 st.
    Jeśli cześć tego ciepła odbierzesz przez wężownicę i rozwiniętą przez radiator powierzchnie czopucha, to przy założeniu że do zapewnienia prawidłowego ciągu wystarcza temperatura 50 st na wylocie z komina nie ma prawa dojść do żadnej cofki.
    Automatyka dba żeby odbiór ciepła przez wężownice nie wychładzał za bardzo spalin na wejściu, a radiator powoduje tylko rozwiniecie powierzchni oddawania ciepła przy naturalnej cyrkulacji powietrza.
    Jak Bogusław_58 napisał, można powierzchnie oddawania ciepła rozwinąć pamiętając jednak o mocy nominalnej kominka.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  19. #1759
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Wiele typów lipnych pieców do c.o. można "ujarzmić"w podobny sposób jak z tą kasetą.Zasada wynalazku podobna, tylko za miast radiatorów należy zbudować ogniotrwałą "skrzynkę",w której należy umieścić kilka żeberek od kaloryfera żeliwnego,który trzeba podpiąć do pieca.

  20. #1760
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    No dobrze!
    A co z buforem?
    Adam M.

Strona 88 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony