dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 51
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 1016
  1. #201
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Daro_K
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    2.787
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Kominiarz nie kumaty w wentylacji mechanicznej to DU.PA a nie kominiarz!

    Trzeba poszukać mistrza kominiarskiego, bo taki MUSI się na tym znać!
    Mają , zresztą, osobny kwit odbioru do wentylacji mechanicznej!

    A jak są kwity, to i musi być ktoś, co je umie wypełnić...

    Adam M.
    No i wszystko jasnę. Adam jak zwykle krótko i rzeczowo - dzięki.

  2. #202
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Adam - TY CHYBA WIESZ WSZYSTKO !!!
    Ja po prostu z kilkoma kominiarzami rozmawiałem i tylko J E D E N ( DOSŁOWNIE ) stwierdził , że działająca wentylacja mechaniczna i gaz w kuchni się nie kłóci . Pozostali koniecznie chcieli kratkę grawitacyjną .
    Fakt - o szarżę zadnego nie pytałem .

  3. #203
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Oj Wicku!
    Czasem sam się dziwię, że ludzie tyle żyją!
    Żebyś Ty wiedział ile razy życie usiłowało strzelić mi kopniaka!
    Jakiś zadziorny jestem. Głupi taki , czy co... Starałem się tego kopniaka nie dostać i tylko to, że w chwili konfrontacji z oponentem wiedziałem więcej na dany temat - wychodziłem bez większych siniaków!
    Wiele razy musiałem zmienić fach. Kilka razy się przeprowadzałem (po całym kraju).
    Nowe miejsca, nowe problemy i problemiki, nowe mikrospołeczności, nowy fach (najczęściej...).
    Pamięć mam jaką-taką to i w niej zostało to i owo...
    Pozdrawiam Adam M.

    A z kominiarzami - oddawałem system wentylacji mechanicznej o bardzo ostrych kryteriach budowy. "Normalny" kominiarz by się tam nie sprawdził, więc przyszedł mistrz kominiarski i z nim uciąłem sobie pogawędkę na tematy służbowe. Stąd wiem. Pokazał kwity, jakie musi wypełnić (a moje urządzenia muszą spełniać zapisane tam wymogi) i stwierdził ze smutkiem, że wie, że nie każdy w jego fachu o takich kwitach wie...
    Powiedział też, że w Cechu trzeba szukać takiego, co wie i że każdy mistrz MUSI wiedzieć, żeby tym mistrzem zostać!

  4. #204
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    No i dzięki losowi za Twoją różnorodność wiedzy - a Forum za to , że nas z Tobą spotkał .
    No i w obrazek w profilu jakby oddaje sylwetkę właściciela .

  5. #205
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ukasz_bmw

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam
    Jestem nowy na forum więc mam pytanie być może głupie
    Otóż planuje remont starego domku (około 120m) chciałbym między innym założyć wentylacje mechaniczna z GWC oraz rekuperatorem.
    Do niedawna nawet nie wiedziałem że takie systemy istnieją i się je stosuje i sam wszytko wymyślałem (nieźle się zdziwiłem jak się okazało że to nic nowego ) Wiec ma to wyglądać tak: GWC z rury 160 do rekuperatora za nim skrzynka rozprężna z odejściami na 100 na każdym przepustnica i do każdego pomieszczenie wlot, tak samo wylot ( z pominięciem oczywiście GWC ) ewentualnie zamiast przepustnic na wlotach kratki z "żaluzją".
    Poza tym jeszcze chciałem założyć prostą instalacje alarmową , po uzbrojeniu alarmu (więc wtedy gdy nikogo niema) wentylacja zwalnia przepływ do najmniejszej prędkości o wyłączeniu wraca do normy. Co o tym myślicie ?

    pzdrawiam

  6. #206

    Domyślnie

    Witam.
    Odpowiedzcie mi na takie pytanie.
    Czy lepiej łączyć/rozdzielać przewody na trójnikach? Czy lepiej użyć skrzynek rozprężnych, a tym samym każdy anemostat ma swój oddzielny przewód.
    Podobno przy skrzynkach instalacja sie "samoreguluje" i jest cichsza.
    Dzieki za odp
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  7. #207
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Witam.
    Odpowiedzcie mi na takie pytanie.
    Czy lepiej łączyć/rozdzielać przewody na trójnikach? Czy lepiej użyć skrzynek rozprężnych, a tym samym każdy anemostat ma swój oddzielny przewód.
    Podobno przy skrzynkach instalacja sie "samoreguluje" i jest cichsza.
    Dzieki za odp
    Jeżeli chodzi o mie to było tak : policzyłem wentylację na trójnikach i w zasadzie wyszło mi bardzo dobrze .
    W międzyczasie odbyłem dość długą rozmowę z człowiekiem sprzedającym i montujacym rekuperatory . Z niej wyciągnąłem dla siebie wniooski :
    1. Poprawnie policzona i wykonana instalacja bedzie działać ( choć nie zawsze dobrze )
    2. Nie policzona i wykonana przez fachowca instalacja będzie działać .
    3. W instalacji na trójnikach , przy małych przepływach , w najodleglejszych gałęziach może brakować ruchu powietrza - mało tego : podobno mogą powstawać strumiemie wsteczne .
    4. W instalacji na skrzynkach rozprężnych , niezależnie od ilości powietrza , na każdym wlocie/ wylocie skrzynki mamy takie samo ciśnienie - a co za tym idzie : mamy ruch powietrza w każdej gałęzi instalacji .
    5. Kanały instalacji ze skrzynkami schodzą się w jednym miejscu i nie powinno występować zjawisko przenikania dźwięku pomiędzy pomieszczeniami ( a podobno zdarza się przy szeregowym rozgałęzianiu kanału do sąsiednich pomieszczeń )
    Po zastanowieniu , przemyśleniu za i przeciw , mając taką możliwość zmieniłem układ z trójnikowego na skrzynki rozprężne .
    Całość jest już w zasadzie zmontowana , prób jeszcze mnie robiłem .
    Co do pytania o ciszę : wydaje mi się , że bardziej zależy to od długości kanałów ( odległości od centrali ) i szybkości powietrza w kanałach .

  8. #208
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Na skrzynkach łatwiej, ale to wcale nie zawsze oznacza taniej.
    Na trójnikach wcale nie oznacza gorzej.
    Nie bardzo umiem tak "na niewidziane" określić co TU byłoby lepsze. Bardzo wiele zależy od rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń w bryle (i długości koniecznej kanałów).
    Adam M.

  9. #209
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Na skrzynkach łatwiej, ale to wcale nie zawsze oznacza taniej.
    Adam M.
    No właśnie tego nie napisałem - w moim przypadku wyszło drożej : wyszło mi wiecej kanałów ( na długość ) , mało tego - w trakcie składania instalacji , z racji sporej ilości rur , musiałem zmieniać miejsce zainstalowania jednej skrzynki rozprężnej . W efekcie musiałem dokupić kanał 160 ( jakieś 5 m ) , w zamian poskracałem wszystkie kanały wywiewne fi 100 o te 5 m i pozostawały mi te kawałki .
    A właśnie - gdyby ktoś chciał nabyć po atrakcyjniej cenie trochę kanałów flex izolowanych 5 cm wełny ( odcinki od 2 do 8 m ) to mam na zbyciu .

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Na skrzynkach łatwiej, ale to wcale nie zawsze oznacza taniej.
    Na trójnikach wcale nie oznacza gorzej.
    Nie bardzo umiem tak "na niewidziane" określić co TU byłoby lepsze. Bardzo wiele zależy od rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń w bryle (i długości koniecznej kanałów).
    Adam M.
    Jeśli możecie to podpowiedzcie, wytknijcie błedy, doradzcie
    Powierzchnia uzytkowa ok 145 m^2,
    kubatura parteru ok 300m^3, poddasze ok 150 m^3
    2-3osoby na stałe mieszkające.

    Poniżej przekrój.
    Żółty kolor - kubatura pomieszczenia.
    Czerwony - nawiew
    Niebieski - wywiew
    Reku w pomieszczeniu gospodarczym.
    Cała instalacja poprowadzona jest nad jętkami oraz po skosach.
    Na poddaszy są planowane dwa nawiewy (2x30m^3) oraz dwa wywiewy (2x30m^3). (poddasze z mozliwościa zagospodarowania, w zależności od $$$ będzie od razy albo później)
    Z obliczeń wychodzi mi nawiew 190 m^3/h, natomiast wywiew 170 m^3/h.




    Rozprowadzenie kanałów na poddaszu. 33 stopnie oraz 50 stopni nachylenie dachu.
    Linia fioletowa to ściany poddasza (z prawej i lewej bedzie ścianka kolankowa z karton gipsu) Jeden lukarn nad łazienką i garderobą.




    1. Tak jak pisałem wczesniej, nie wiem czy nie lepiej bedzie na skrzynkach rozpręznych, np http://www.kratki.com/product_info.p...1b598197baf7d0

    2. Zastanawiam się, czy nie dac małego wywiewu (10m^3/h) nad samym kominkiem (odbieranie ciepła i rozprowadzenie po innych pomieszczeniach).
    DGP nie biorę pod uwagę, ewntulanie PW.

    3. Kuchia gazowa. W kuchni okap z filtrem węglowym nie podłaczony do reku.

    Z góry dziekuję za odzew.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  11. #211
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Nawiew = wywiew.
    Tak powinno być, bo gdzie Ty tę różnicę chcesz magazynować?
    Dążysz do wywołania stałego, niewielkiego nadciśnienia? Po co? (kurz?)

    TAK poprowadzona instalacja może nie pracować liniowo w całym zakresie wydajności. (widzę powody - sposób prowadzenia kanałów)
    Jaką maksymalną wydajność zakładasz?
    To istotna informacja.

    W wiatrołapie dołożyłbym nawiew. Malutki (nie jest bezwzględnie konieczny, tylko korzystniejszy).
    Adam M.

  12. #212

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Nawiew = wywiew.
    Tak powinno być, bo gdzie Ty tę różnicę chcesz magazynować?
    Dążysz do wywołania stałego, niewielkiego nadciśnienia? Po co? (kurz?)
    Adam M.
    Podobno bardziej korzystne, szczególnie przy paleniu w kominku. Oczywiście kominek z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz

    Cytat Napisał adam_mk
    TAK poprowadzona instalacja może nie pracować liniowo w całym zakresie wydajności. (widzę powody - sposób prowadzenia kanałów)
    Jaką maksymalną wydajność zakładasz?
    To istotna informacja.
    Adam M.
    Nie mam innej możliwości poprowadzenia kanałów. Musiałbym obic podwieszany sufit w salonie i sypialniach. Swego czasu rozważałem montaz kanałów prostokatnych i umieszczenie ich w wylewce poddasza. Niestety maxymalne przekroje to chyba odpowiednik fi 150, jeszcze sprawdze.
    Chyba, że masz inny pomysł

    Cytat Napisał adam_mk
    W wiatrołapie dołożyłbym nawiew. Malutki (nie jest bezwzględnie konieczny, tylko korzystniejszy).
    Adam M.
    Stwierdziłem ,ze i tak sie beda drzwi oteirac to bedzie napływ powietrza, ale wezme to pod uwage.


    A co myślisz o malutkim wywiewie w salonie nad kominkie?
    Oraz o skrzynkach rozpręznych?
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  13. #213
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Nie mogę do końca być czegokolwiek pewny, bo nie byłem, nie widziałem... ale..

    Ten wiatrołap. Był tu obszernie dyskutowany. Wnioski były takie, że powinno to być pomieszczenie z pełną, choć nikłą wentylacją usuwającą "aromat" schnących butów, płaszczy i parasoli...

    Te kanały...
    MNIE wydaje się , że jest nieoptymalne tworzenie czegoś w kształcie litery "Y" z ramionami o RAŻĄCEJ różnicy długości.
    To powodować musi nierówne rozkłady spadku ciśnień (które można kompensować zwiększeniem przekroju rury takiego "ramienia"). Wszystko zależy od tego, czy na "dalszym "ramieniu chcemy uzyskać proporcjonalnie mniejsze przepływy. Czasem warto ponieść małą stratę i dołożyć gdzieś "zbędny" kawałek rury dla zrównoważenia rozpływów. Powietrze to płyn (choć nie ciecz), ale pomyśl o nim jak o wodzie, to wiele spraw stanie się jaśniejszych.
    Spójrz na swój rysunek. Lewa strona, czerwona nitka. Anemostat w samym rogu i na dole, praktycznie JEST WYŁĄCZONY (ale może tak ma być).

    Ja czasem daję wywiew z przepustnicą sterowaną linką w okolicy kominka. Ma sens zbieranie "czapy" gorącego powietrza spod samego sufitu.
    Adam M.

  14. #214

    Domyślnie

    Możesz podpowiedziec jak to rozwiązać (chodzi o poprowadzenie kanałów)?
    Moze cos z przekrojami.
    A jakby tak zastosowac 2 skrzynki rozprężne: za rozgałęzieniem czerwonym, za redukcja 160 na 130? Czyli 160 dzieli sie na 130 która "wchodzi" do skrzynki a wychodzą 3 fi 100 do kazdego kanału?
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  15. #215

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk

    TAK poprowadzona instalacja może nie pracować liniowo w całym zakresie wydajności. (widzę powody - sposób prowadzenia kanałów)
    Jaką maksymalną wydajność zakładasz?
    To istotna informacja.
    Adam M.
    Wymiana na poziomie 0,5-0,8 kub/h
    Około 150m^3/h
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  16. #216
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Domek 100 metrowy.
    Z tymi kanałami zawsze da się coś wymyślić. Proponujesz niezłe wyjście.
    Adam M.

  17. #217

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Ten wiatrołap. Był tu obszernie dyskutowany. Wnioski były takie, że powinno to być pomieszczenie z pełną, choć nikłą wentylacją usuwającą "aromat" schnących butów, płaszczy i parasoli...
    Przed rejestracją na forum kopałem głęboko wstecz i przyznam, że nie znalazłem nic na ten temat. Też się kiedyś nad tym zastanawiałem i w końcu w projekcie, w wiatrołapie mam tylko wywiew. W czym gorszy jest taki wiatrołap od np. kuchni, gdzie z reguły daje się tylko wywiew? No chyba, że robimy szczelne drzwi między wiatrołapem a resztą domu...

  18. #218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Taka jest jego rola, że zwykle są tam szczelne drzwi...
    Wtedy, pomimo faktu, że ma tylko ze 3m2, daje się i nawiew i wywiew.
    Podobnie było z dyskusją nad garażem. Dawać, nie dawać...
    Wyszło, że dawać takie ledwo, ledwo. Stopi się i spłynie do kratki samo (śnieg, lód). Schnie w tych niższych temperaturach słabo. Zostawić mokre? Wspomuc małą wentylacją? Czas jest. Mały przepływ, za to cały czas, robi dobrą robotę.
    Takie były wnioski.
    Adam M.

  19. #219

    Domyślnie

    Zwykle, to są tam jakieś drzwi
    Ja też nie chcę dawać szczelnych - kombinuję tak: wentylację mam zaprojektowaną z lekkim nadciśnieniem, ciepłe powietrze z domu będzie się dostawać do wiatrołapu, a stamtąd zostanie wyssane zabierając przy okazji "zapaszki". Oczywiście wydajność wywiewu - niewielka.
    Co do garażu, to będę miał wolnostojący. Grzać tam nie będę, nie będę też docieplał podłogi, za to ściany - owszem. Niech się grzaniem grzaniem zajmie Matka Natura, te kilka stopni wystarczy
    Wentylacja rzecz jasna będzie - tak jak piszesz delikatna, ale grawitacyjna (może pociągnąć z GWC?). Tylko że to już nie w tym temacie

  20. #220

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Domek 100 metrowy.
    Adam M.
    Z obliczeń wychodzi mi 190m^3 (z poddaszem 250m^3).

    Dobrze czy za mało?

    Nie wiem co miałes na mysli "domek 100m".?
    Mój ma ok 145 m^2 uzytkowych
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

Strona 11 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony