dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 35 z 36
Pokaż wyniki od 681 do 700 z 709
  1. #681
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Herbatniczek
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    345

    Domyślnie

    Latem powietrze cieplejsze od gruntu zatem powietrzna bedzie miala lepsze COP...przeciez to logiczne.

  2. #682
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał manix76 Zobacz post
    Nie,nie mam takiego zaworu.
    Sporo ten zawór kosztuje,myślisz że będzie mi się kalkulowało ?
    Czy będzie się kalkulowało? Nie wiem czy to pytanie jest prawidłowe.
    W głównej mierze chodzi o względy bezpieczeństwa - puszczenie takiej temperatury grozi poparzeniem. Takie zawory mieszające termostatyczne powinny być obowiązkowe przy 99% instalacjach kolektorów słonecznych.
    Jeśli chodzi o względy ekonomiczne to taniej jest domieszać zimną wodę przy zbiorniku niż w kranie oraz znacznie zwiększamy zapas energii na później.
    Są tańsze zawory, ESBE VTS są zaprojektowane ze szczególnym uwzględnieniem instalacji kolektorów.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #683

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Nie chciałbym, żeby zrozumiano mnie źle. Ja absolutnie nie mam nic przeciwko samodzielnemu montażowi solarów. Doskonale wiem jaka jest sytuacja. Ludzie oszczędzają każdą złotówkę i dużo rzeczy wykonują sami. Jeden jedzie z autem do mechanika a drugi ze szwagrem coś tam w garażu dłubie. I nawet często dużo lepiej niż ten mechanik.
    Chodzi mi tylko o to, żeby nie karmić ludzi takimi porównaniami, że samodzielna instalacja to koszt 7 tys zł a firma kasuje 13 tys zł. Bo należy porównywać takie same instalacja, a jak się wgłebi w temat, to nagle okazuje się, że ta instalacja samodzielna to jest liczona bez podłączenia górnej wężownicy, bez uchwytów dachowych (a raczej na samoróbkach), rurociąg ma 15 metrów długości a zbiornik jest kupiony najtańszy na allegro (nota bene polityka niektórych sprzedawców na zasadzie minimalnej marży na sprzedaży urządzeń w internecie to temat na oddzielną dyskusję). Dlatego należy porównywać instalacje identyczne, bo u instalatora taka instalacja jak ta opisana to nie kosztuje 13 tys zł a dużo mniej. A ludzie potem czytają na forum, że samemu jak się założy to to wychodzi połowę taniej. Ja też mogę klientowi założyć najtańszy zbiornik, uchwyty samoróbki i powiedzieć, że górna wężownica to oddzielna instalacja. I cena wtedy też będzie inna.
    Tak samo jak nieuprawnione jest pisanie, że założyłem za 7 tys to, co Viessmann ma za 18 tys. Viessmann to Viessmann a Hewalex to Hewalex - broń boże nie uważam, że gorszy (wręcz przeciwnie), ale ceny należy porównywać na takich samych instalacjach. Bo to trochę tak, jakby np kupić Golfa i mówić, że ma się to samo co sąsiad, który kupił Passata, bo to też auto.
    No właśnie- chyba jesteś pierwszym instalatorem jakiego spotkałem , który sprzedaje klientom zestawy kolektorów za tę samą cenę co można kupić w internecie + montaż + elementy dodatkowe - dofinansowanie.
    Dlaczego ja się nie zdecydowałem na taki wariant? Bo każdy instalator na dzień dobry miał cenę co najmniej katalogową + koszty zakupu + koszty zysku i po porównaniu kosztów całkowitych jakie mi instalatorzy oferowali własnoręczny montaż wyszedł taniej niż firmy instalatorskiej z dotacją.

  4. #684
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    ...Dlaczego ja się nie zdecydowałem na taki wariant? Bo każdy instalator na dzień dobry miał cenę co najmniej katalogową + koszty zakupu + koszty zysku i po porównaniu kosztów całkowitych jakie mi instalatorzy oferowali własnoręczny montaż wyszedł taniej niż firmy instalatorskiej z dotacją.
    Dokładnie taki sam rachunek mi wychodził - przy własnoręcznym montażu i bez dotacji zostało jeszcze na konkretnego grilla
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  5. #685

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Dokładnie taki sam rachunek mi wychodził - przy własnoręcznym montażu i bez dotacji zostało jeszcze na konkretnego grilla
    Nie mówiąc o tym, że spędziłeś na montażu minimum dwa dni (lub więcej) a w tym czasie mógłbyś zarobić na kilka takich grilli.
    Mała dygresja na marginesie.

  6. #686
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Nie mówiąc o tym, że spędziłeś na montażu minimum dwa dni (lub więcej) a w tym czasie mógłbyś zarobić na kilka takich grilli.
    Mała dygresja na marginesie.
    Na montażu spędziłem jedno popołudnie (około 5 godzin) - wszystko było zmontowane
    Na drugi dzień od rana działałem około 4 godziny- wpompowanie glikolu, naprawa nieszczelności, otuliny itd.
    Moja odpowiedź na małą dygresję brzmi:- montaż odbywał się w piątek po pracy i w sobotę - tak wiec w tym czasie nic bym nie zarobił
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  7. #687
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam w te niecałe 2 dni zaoszczędziłem=zarobiłem około 3 tys zł.
    Taka różnica wyszła mi pomiędzy własnym montażem, a zleceniem go firmie zewnętrznej z dopłatami, projektami i kredytami (odsetkami).
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  8. #688
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    na tej stronie znajdziecie mały kalkulator do obliczeń dofinansowania:
    http://www.inwestujwkolektory.pl/kalkulator
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  9. #689
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    i do tego dodajmy jeszcze:

    przyjmując roczny uzysk z kolektora 500-550kWh/m2, każdy policzy jak mu się opłaca posiadanie jakiej wielkości kolektorów, a znając koszty nagrzania CWU tym czym grzeje teraz, policzy kiedy instalacja mu sie zamortyzuje.

  10. #690

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Z tego co pamiętam w te niecałe 2 dni zaoszczędziłem=zarobiłem około 3 tys zł.
    Taka różnica wyszła mi pomiędzy własnym montażem, a zleceniem go firmie zewnętrznej z dopłatami, projektami i kredytami (odsetkami).
    I znowu niestworzone historie...
    Montaż instalacji w 9 godzin - powiem Ci, że mało która wykwalifikowana ekipa zakłada instalacje w takim tempie, w dodatku używając jakiś samoróbek jako uchwytów a nie oryginalnych mocowań. A Ty uzyskałeś taki wynik robiąc to po raz pierwszy... Może i były to dwa dni plus wcześniej 2 tygodnie przygotowań.
    A co do ceny, to nie wiem skąd ci wyszło to 3 tys oszczędności. Sam pisałeś, że kosztowało 7200 zł a instalator chciał 13 tys. Po dotacji, kosztach bankowych i podatku kosztowałoby to około 9 tys czyli niecałe 2 tys zł. Nie mówiąc o tym, że taka instalacja jak Twoja (bez przyłaczenia górnej wężownicy, na uchwytach niefabrycznych, ze zbiornikiem z niższej półki) to byłby koszt nie 13 tys a ok. 11 tys, czyli po dotacji dokładnie to samo co u Ciebie minus czas poświęcony na montaż.
    Znowu podkreślam, że nie jestem przeciwny samodzielnemu montażowi ale jestem przeciwny sztucznemu wyolbrzymianiu cen instalatorów oraz zaniżaniu kosztów samodzielnego montażu.

  11. #691
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    I znowu niestworzone historie...
    Montaż instalacji w 9 godzin -
    No, raz tylko udało mi się założyć kompletna instalację w 6 godzin składającą się z 2 kolektorów. Ale dach był na wysokości 2,5 m. Ale to tylko raz. Teraz za to siedzimy trzy dni wiercąc samą tylko ścianę stropową robiąc tylko dwa otworki na rurkę. To zależy na co się natrafi.
    Red, jeżeli się zgrali przy zakładaniu nie dyskutując za dużo o pryncypiach to mogli to machnąć w 9 godzin. Natomiast faktycznie irytuje mnie koszt jaki zaśpiewali instalatorzy, 3 tyś to już jest po niżej pasa.

  12. #692

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    No, raz tylko udało mi się założyć kompletna instalację w 6 godzin składającą się z 2 kolektorów. Ale dach był na wysokości 2,5 m. Ale to tylko raz. Teraz za to siedzimy trzy dni wiercąc samą tylko ścianę stropową robiąc tylko dwa otworki na rurkę. To zależy na co się natrafi.
    Red, jeżeli się zgrali przy zakładaniu nie dyskutując za dużo o pryncypiach to mogli to machnąć w 9 godzin. Natomiast faktycznie irytuje mnie koszt jaki zaśpiewali instalatorzy, 3 tyś to już jest po niżej pasa.
    Watpie, żeby ktoś kto robi to po raz pierwszy zamknął się w 9 godzin czyli prawie dniówce. Nie mówię, że to niemożliwe, ale mało prawdopodobne. Montując instalacje Hewalexa i robiąc to po raz osiemdziesiąty rzadko kiedy zamykamy się w jednym dniu.

  13. #693

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Na montażu spędziłem jedno popołudnie (około 5 godzin) - wszystko było zmontowane
    Na drugi dzień od rana działałem około 4 godziny- wpompowanie glikolu, naprawa nieszczelności, otuliny itd.
    Moja odpowiedź na małą dygresję brzmi:- montaż odbywał się w piątek po pracy i w sobotę - tak wiec w tym czasie nic bym nie zarobił
    Też robiłem po pracy.
    Wielu to podobnie argumentuje, że w tym czasie mogliby gdzie indziej dorobić. Pytanie ilu jest tu na forum takich ludzi, że po powrocie z pracy mają tyle innej za pieniądze, że w każdą wolną chwilę zarabiają?

  14. #694
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    I znowu niestworzone historie...
    Montaż instalacji w 9 godzin - powiem Ci, że mało która wykwalifikowana ekipa zakłada instalacje w takim tempie, w dodatku używając jakiś samoróbek jako uchwytów a nie oryginalnych mocowań.
    Najwyraźniej samoróbki są znacznie łatwiejsze i szybsze w montowaniu.
    Jeżeli chodzi o montaż to zamontowałem 2 szyny na dachu i do tego przykręciłem kolektory jednocześnie skręcając je śrubunkiem ze sobą. Zajęło to około 3 godziny - potem wejście na łączeniu blachodachówki i podłączenie do grupy pompowej. Całość wykonana z miękkiej rury miedzianej. Odejście dołem od grupy pompowej około 50 cm w dół i pod kątem prostym do zbiornika. całość lutowana i skręcana z użyciem pasty i włosia. IE było potrzeby żadnego przewiercania się przez strop itd. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że grupa pompowa została zamontowana na słupie podporowym konstrukcji dachowej. Kolektory, grupa pompowa i bojler znajdują się w jednym pionie. Sterowanie kablami schodzi bezpośrednio w dół do kotłowni.
    Krótko mówiąc nie lubię ściemniać, a tym bardziej obijać się przy pracy.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  15. #695
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    ...Znowu podkreślam, że nie jestem przeciwny samodzielnemu montażowi ale jestem przeciwny sztucznemu wyolbrzymianiu cen instalatorów oraz zaniżaniu kosztów samodzielnego montażu.
    W takim razie ile kosztowałaby taka robocizna? skoro twierdzisz że ceny te są tutaj wyolbrzymiane.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  16. #696
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    i do tego dodajmy jeszcze:

    przyjmując roczny uzysk z kolektora 500-550kWh/m2, każdy policzy jak mu się opłaca posiadanie jakiej wielkości kolektorów, a znając koszty nagrzania CWU tym czym grzeje teraz, policzy kiedy instalacja mu sie zamortyzuje.
    Nad tym czy się opłaca gdybałem kilka miesięcy i skoro zamontowałem to wyszło, że się opłaca.
    W moim przypadku przeliczyłem to na gaz butlowy do Junkersa. Średnie zużycie to 100zł/miesiąc x 7 miesięcy grzania bo zimą ciepło biorę z pieca CO.
    Wychodzi, że inwestycja w Solary zwróci się po 10 latach. Nie mówię tu o kosztach Junkersa, przeglądach itd, nie mówię również o kosztach wymiany glikolu itp. Zakładam, że te koszty byłyby podobne.
    Dodatkowym argumentem, który zrodził mi się to absolutna wygoda i komfort. Ponad pół roku nie muszę palić w piecu, rąbać drewna, nosić popiołu czy też nosić butli gazowych.
    Jeżeli myślimy o kosztach i zwrocie tej inwestycji to można porównać to do zakupu samochodu: Samochód to urządzenie do jeżdżenia. Więc dlaczego nie kupujemy tych najtańszych tylko wybieramy te drogie, które nie koniecznie mało spalają, mają drogie przeglądy i całą amortyzację? Bo bo to wygoda o tym wszystkim decyduje. Nikt w tym przypadku nie mówi o kosztach przejechania 1 kilometra.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  17. #697

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    W takim razie ile kosztowałaby taka robocizna? skoro twierdzisz że ceny te są tutaj wyolbrzymiane.
    Zależy o co pytasz. Standardowo gdy ktoś pyta o SAM MONTAŻ instalacji solarnej, to odpowiadam mu - 2000 zł. Ale zabieram same narzędzia, po stronie klienta jest każdy nawet najmniejszy detal jeśli chodzi o materiał, bo skoro płaci za montaż to ma montaż. W przypadku prostego montażu bez podłączenia górnej wężownicy byłoby taniej, myślę że góra 1500-1700 zł.
    Natomiast instalacja taka jak Twoja to koszt wg mnie ok 11 tys zł razem z materiałem. Po dotacji którą ja szacuję realnie na 30-35% wychodzi cena podobna do twojej.

  18. #698
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Natomiast instalacja taka jak Twoja to koszt wg mnie ok 11 tys zł razem z materiałem. Po dotacji którą ja szacuję realnie na 30-35% wychodzi cena podobna do twojej.
    Tak więc te dopłaty to krótko mówiąc pranie pieniędzy i nabijanie ich m.in. bankom. Zrobiłem to samo w tych samych pieniądzach bez zbędnego łażenia za projektantem, bez starania się o kredyt, pozwolenia, odbiory itd.
    Dodatkowo jest to przyjemne z pożytecznym.
    P.S.
    1500-1700 zł w niecałe 2 dni to ja nie potrafię zarobić
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  19. #699

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Tak więc te dopłaty to krótko mówiąc pranie pieniędzy i nabijanie ich m.in. bankom. Zrobiłem to samo w tych samych pieniądzach bez zbędnego łażenia za projektantem, bez starania się o kredyt, pozwolenia, odbiory itd.
    Dodatkowo jest to przyjemne z pożytecznym.
    P.S.
    1500-1700 zł w niecałe 2 dni to ja nie potrafię zarobić
    PIiP masz rację.
    Już pisałem że,, tzw DOPŁATY ''to dla banków i po części dla firm instalacyjnych.
    Forum zdominowane jest przez montażystów i oni promują tzw-DOPŁATY.
    Ale ja się nie dziwię - ONI z tego żyją.
    Nie będę komentował kwoty ......... zł z 2 dni pracy.
    Każdy liczyć umie i sam decyduje co mu się opłaca.

  20. #700

    Domyślnie

    No to sobie policz: 2-3 ludzi za 2 dni pracy 1500 zł - ZUS - PIT - koszty prowadzenia firmy (księgowość, telefony, paliwo i inne) podziel to na 2 a potem na 3 lub 2 i ile ci zostanie dniówki???
    W teorii praktyka powinna się zgadzać z teorią, w praktyce tak nie jest.

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...10#post4757510
    SILKA 24 + 20 cm Styro 0,040; Dach: folia Alum'X + 24 cm wełny ISOLIGHT + deskowanie i papa + Sun'X + ceramika SIRIUS 13 Rupp; Okna Salamander SL szyby u = 0,5; drzwi K&P + KMT; ogrzewanie podłogowe + wylewki anhydrytowe.

Strona 35 z 36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony