dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 36
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 709
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    To już i logika i ekonomia
    Adam M.

  2. #62

    Domyślnie

    oczywiście zgoda w całości i po to jest to forum, aby logikę poprzeć teorią i wykorzystać to w praktyce. Ale najlepiej jest swoją decyzję oprzeć nie tylko na teorii znawców i fachowców, warto również poznać opinię tych, którzy już takie rozwiązania zastosowali, oraz jak one sprawują się w eksploatacji. Na dzień dzisiejszy nikt prawidłowo nie jest w stanie wyliczyć zwrotu z inwestycji w solary, a to dlatego, że ceny zastawów są zróżnicowane, każdy kto twierdzi że jest to energia darmowa mija się z prawdą (koszt zasilania, przeglądów, napraw, amortyzacji), oraz nieznane są przyszłe koszty energii. Jedno jest pewne - energia będzie rosła, natomiast czas zwrotu z poniesionej inwestycji będzie ulegał skróceniu.

  3. #63

    Domyślnie

    Tak naprawdę sprawa z "opłacalnością" w solary jest chyba jasna...
    Im trudniejszy do wyliczenia/wykazania zwrot/zysk/oszczędność tym chyba jaśniejsze to, że ten "zysk" jest tak mały że aż trudny do oszacowania...lub może żaden...
    Jeśli byłoby inaczej, nie byłoby to takie trudne...żeby wyliczyć korzyści...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Tak naprawdę sprawa z "opłacalnością" w solary jest chyba jasna...
    Im trudniejszy do wyliczenia/wykazania zwrot/zysk/oszczędność tym chyba jaśniejsze to, że ten "zysk" jest tak mały że aż trudny do oszacowania...lub może żaden...
    Jeśli byłoby inaczej, nie byłoby to takie trudne...żeby wyliczyć korzyści...
    Nikt nie mówi tu o zyskach bo te są żadne, można brać pod uwagę zmniejszenie wydatków na energię w swoich domach lub ochronie środowiska. A wracając do tematu kosztów to nie spotkałem się z rzetelnym wyliczeniem kosztów np ogrzewania, bo każdy liczy wydatki na gaz, opał, ale nie spotkałem się z doliczaniem kosztu prądu dostarczonego do pieca, kosztu serwisu, chociaż bardzo dokładny forumowicz w którymś poście usiłował doliczyć ciepło wydalane z organizmu po zjedzeniu kapusty. Chyba najlepiej o zapotrzebowaniu na energię można powiedzieć w gospodarstwach zasilanych jedynie prądem, chociaż i tam szacunkowo można wyliczyć koszt ogrzewania, przygotowania CWU, czy gotowania, ale już całkowity koszt energii w takich domach jest jak najbardziej rzetelny.

  5. #65

    Domyślnie

    Od początku budowy (2003) jestem zafascynowany ideą solarną i przez cały czas łudzę się, że systemy te potanieją. Od września mieszkam w wybudowanym domu a solary niestety jak stanęły na poziomie ca. 6k PLN tak stoją. Czyli na proces potanienia systemów w najbliższym czasie nie ma co liczyć. Z drugiej strony korzystam z LPG (propan) + kominek z DGP. Koszty miesięczne zima ca. 500 PLN za gaz (latem jeszcze nie eksploatowałem) + 2k PLN za drewno na cały rok, czyli ca. 800 PLN miesięcznie w okresie grzewczym. Jeżeli solary urwałyby mi z tego miesięcznie 200 PLN zimą i 100 PLN latem to dostaję ca. 1800 PLN rocznie. Zaznaczam są to kalkulacje "małego Kazia" z sufitu, jeśli praktycy mają inne dane to proszę o sprostowanie. Ostatnio dowiadywałem się o cenę. Zestaw dwóch paneli płytowych bez ZCW (bo już mam) kosztuje ca. 5300 PLN + 1800 PLN montaż. To zaczyna już być w zasięgu ręki, ale ostatnio dowiedziałem się, że istnieje możliwość podciągnięcia do mnie gazu sieciowego. Czyli solary znów się oddalają. Ja oszaleję.
    I pytanie do użytkowników solarów bo nigdzie nie podawane są te dane. Co się dzieje jak latem jest duże nasłonecznienie z nadmiarem energii i jakie jest prawdopodobieństwo przegrzania układu?
    ppp.j

  6. #66
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppp.j
    Jeżeli solary urwałyby mi z tego miesięcznie 200 PLN zimą i 100 PLN latem to dostaję ca. 1800 PLN rocznie.
    nie licz na to,

    po pierwsze - w miesiącach zimowych jest tego słońca bardzo mało,
    jak wejdziesz na strony producentów, to spotkasz się ze słupkami, gdzie jest pokazany procent pokrycia potrzeb cwu w ciągu roku,
    na grudzień wypada około 6%, w lipcu i sierpniu pokrycie wynosi, w tej chwili nie pamiętam, ale kilka procent ponad 100, czyli ciepłej wody masz tyle, że jej nie zużyjesz,

    po drugie - zależy to wszystko nie tylko od tych słupków, ważne jest co masz i w jakiej konfiguracji, bo tych 6% ze słupka w grudniu nie uzyskasz mając przykładowo źle dobrany zestaw, poza tym wystarczy, że będzie taka zima jak ubiegła i kolektory pierwszy raz ruszyły u mnie w okolicach marca,

    i wreszcie trzecia sprawa
    , pytałeś co się dzieje latem gdy tego słońca jest za dużo,
    nic, w przypadku naładowania zasobnika, automatyka wyłącza pompę, a kolektory gotują się na dachu,

    natomiast dywagacje czy kiedy to się zwróci zostawiam innym

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab
    Cytat Napisał rimo
    A czy ktoś wyorzystuje kolektory do ogrzewania?

    Zamierzam założyć ogrzewanie podłogowe w całym domu i do częściowego podgrzania chciałabym wykorzystać solary.
    Oczywiście, ale nie jako główne źródło ciepła. W zintegrowanym systemie ogrzewać można wykorzystując każde źródło ciepła: słońce, drewno, gaz, prąd, jednak słońca w sezonie grzewczym jest zbyt mało aby w naszych warunkach. Dodam, że np w dniu wczorajszym u mnie zasobnik (300l) podgrzał się od solarów o ok 11 st.C, i mogę zdecydować o tym gdzie to ciepło skierować - ogrzać CWU czy podgrzać podłogi.
    kbab tymi 11C bym się tak bardzo nie gorączkował,
    tak prawdę mówiąc to uzyskałeś ze słońca 3,84 kWh,
    nie jest to wynik rewelacyjny, ale z drugiej strony to mimo wszystko jest 3,84 kWh, czyli odliczając pracę pompy zyskałeś gdzieś 3,8 kWh

  8. #68

    Domyślnie

    Witam.

    Widze, że gorąco sie zrobiło za sprawa solarów . Na temat czy zwróca sie koszty czy nie można rozmawiać w nieskonczoność. Sprawa opłacalnosci dotyczy zarówno solarów jak i pomp ciepla.


    Pozdrawiam
    W branży nie ma rzeczy nie możliwych...........................

  9. #69

    Domyślnie

    A tak może z innej beczki, w ostatnim muratorze była reklama Brassa, i promocja ze po 1lutego jak zakupisz dach to dostaniesz .... (wlasnie co??). Panel a może cos wiecej. Byla podana infolinia ale tam w sumie nie dowiedzialem sie niczego oprocz tego ze szczegoly beda 1 lutego i trzeba zakupic produktow firmy brass za conajmniej 8 tys. A tak sie wlasnie skalda ze sie lapie na warunki i to z b, duzym zapasem i zrzera mnie ciekawosc, moze wie ktos cos o tym?? Jestem tylko ciekaw czy to jakas podpucha czy cos sie ma na rzeczy.


    Sprzet w promocji jest firmy Viessmann, a jak wiadomo taki kolektorek 100zl nie kosztuje.

    A waracajac do tematu, jak mozna wyczytac powyzej jestem na etapie kladzenia dachu. Domek ma 200m kw, sciany 3w (14cm OC) i to co nam spedza sen z powiek to decyzja czym grzac, i jak wiecie jest to chyba najgorsza decyzja w trakcie budowy domu. Jak pisalem wczesniej nie chce sie wpierdzielic w gaz bojakos mnie nie bawi placic 50 za gaz i 50 oplat stalych miesiecznie, a tak mam teraz w mieszkaniu. Jako podstawowym zrodlem ciepla bedzie piec na wegiel kamienny i brunatny (automatyczny z podajnikiem) i to rozwiazuje temat co i cwu w okresie grzania, teraz tylko kwestia ogrzania w lato wody i jezeli udalo by sie cokolwiek wyciagnac z tej promocji to bym nawet sie nie zawachal i zalozyl solary. W moim przypadki dysponuje kwota ok 6 tys zl i mam wybor GAZ czy Solary, za gazem nie przemawia chyba nic poza tym ze dom bez gazu to jakos tak dziwnie, a za solarami to ze:
    - szpan (zazdrosej rodzince zagotuje sie pod sufitem )
    - ekologia
    - brak abonamentu
    - nic ci domu nie wysadzi w powietrze

    To tak z mojej prespektywy, wg. mnie kazdy musi sobie sam odpowiedziec na pare pytan, chodzby takich czy ma komin klasyczny czy systemowy bo jak klasyczny to dochodzi jeszcze wklad do pieca gazowego. Trzeba to naprawde dobrze przemyslec. 3majcie sie

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF
    dla zastanawiających się

    21. STYCZEN!! 2007

    64'C na kolektorze, do godz 14 woda w zasobniku osiaga 45'C


    Jakiej firmy masz instalacjie ??

  11. #71

    Domyślnie

    ...
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  12. #72
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    casper

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3

    Domyślnie

    Hej
    A mozna dostac jaka kolwiek i skad kolwiek dotacje dla osoby prywatnej?

  13. #73

    Domyślnie Dotacje

    Wiem o dotacjach z UE na kolektory słoneczne dla rolników.
    Zwrot 50%ceny netto.

  14. #74
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    casper

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3

    Domyślnie Re: Dotacje

    Cytat Napisał Piotrek77
    Wiem o dotacjach z UE na kolektory słoneczne dla rolników.
    Zwrot 50%ceny netto.
    hmm trzba byc rolnikiem

    ja znalazlem www.ekofundusz.org.pl

    zwrot 50% kosztow

    "Koszty instalacji solarnej powinny wynosić min. 50 000 zł." - srednio dla domku wynosi 10tys zl !- wiec skorzytac nie mozna

    a wie ktos moze z jakiegos funduszu ochrony srodowiska ???
    chodzi mi o dotacje a nie preferencyjny kredyt !

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie Re: Dotacje

    Cytat Napisał Piotrek77
    Wiem o dotacjach z UE na kolektory słoneczne dla rolników.
    Zwrot 50%ceny netto.
    mozna jakes dokladniejsze dane?

  16. #76

    Domyślnie Re: Dotacje

    ...
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  17. #77
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie Re: Dotacje

    Cytat Napisał SNCF
    dla zastanawiających się

    17. LUTY 2007
    godzina 15:45!

    lokalizacja wciąż PRL bis (nie południowa Francja)
    Takie argumenty mi się podobają - utwierdzają mnie w przekonaniu, że solary muszę mieć.

    SNCF, możesz napisać co to za sterownik, jakiego producenta masz solary i ile kosztowała instalacja?

  18. #78

    Domyślnie

    Zapałka daje 400 stopni C, ale nawet łyżeczki wody nie zagotuje
    Podaj ile kWh nałapałeś w ten dzień to uwierzymy że działa

  19. #79
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Zapałka daje 400 stopni C, ale nawet łyżeczki wody nie zagotuje
    Podaj ile kWh nałapałeś w ten dzień to uwierzymy że działa
    Widzę, że ktoś tu nie za bardzo wie, jak działa kolektor słoneczny. Nie "łapie" on kWh, tylko podgrzewa wodę w zasobniku CWU. Jeśli wężownica jest długa, to wystarczy godzina-dwie i przy takiej temperaturze woda w zasobniku podgrzeje się o 20-30 stopni.

  20. #80

    Domyślnie Re: Dotacje

    Cytat Napisał brachol
    Cytat Napisał Piotrek77
    Wiem o dotacjach z UE na kolektory słoneczne dla rolników.
    Zwrot 50%ceny netto.
    mozna jakes dokladniejsze dane?
    Witam.
    Ze środków UE można otrzymać zwrot 50% ceny netto solarów z programu
    SPO 2.6-02 Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem.
    Trzeba być rolnikiem i być ubezpieczonym w KRUS.
    Dofinansowanie dotyczy ekologicznych źródeł energii: solarów, pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
    Na rozpatrzenie wniosku czeka się ok 2-3 miesięcy zwrot 50%kosztów po ok 4-6 miesiącach po zakończeniu inwestycji.

Strona 4 z 36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony