dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 88
  1. #21

    Domyślnie

    a co powiecie o tym -
    znajomi kupili w Szczecinie dom o pow całkowitej około 320 m2. ogrzewają około 200 gazem ziemnym i rachunek za grudzień - 780 zł.
    niby mają ustawione różne temp o różnych porach dnia ale tak się zastanawiam co mają źle.

  2. #22

    Domyślnie

    Witam
    dom 130m2, technologia TH300,
    w styczniu zużyłem (4 osoby)
    prąd 320 kWh wg licznika taryfa G-11
    gaz GZ50 58m3 wg licznika taryfa W-2
    dąb do kominka niecałe 1,5mp
    temp na dole 22-25 st.C, na górze 21,5-23 st.C, do dzisiaj zużyłem ok 2/3 drewna (7mp dąb)
    Dodam, że w 2006r za zużyty gaz, drewno i prąd zapłaciłem 3157 zł, nie potrafię wyliczyć ile z tego poszło na ogrzewanie, CWU, gotowanie, prąd na potrzeby życiowe. Nie mam reku, ale nie widzę podstaw ekonomicznych do takiej inwestycji w moim przypadku.

  3. #23
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    KrzysiekO

    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    2

    Domyślnie

    Czytam z ciekawoscia posty na temat kosztow poszczegolnych rodzajow ogrzewania. Ze swojego doswaodczenia moge dodac ze wlasnie od VIII2006r, zastapilem piec gazowy, piecem na paliwo stale z podajniiem. I tak koszty dla porownania: Dom pietrowy, ocieplony, pow. ogrzewana 180m2, wys. 2.70m.

    Przy piecu gazowym (STEGGLES 23KW - gaz z sieci miejskiej GZ50) ze sterownikiem pokojowym - temp. w pomieszczenich - 19-21C. Tyle ze w ciagu dnia. Od godz 22 do 6 piec nie wchodzil w tryb grzania i nad ranem temperatura spadala do 17 czasami 16C (w nocy piec byl wylacznie w stanie spoczynku - w celu ogranczenia kosztow ogrzewania). koszty miesieczne ok.700.(wraz z ciepla woda uzytkowa i gotowaniem)

    Przy piecu weglowym (Zywiec KDO 25 KW z podajnikiem) od poczatku wrzesnia do teraz spalil 101 25 kg workow z zgroszkiem (czyli 2.5 t). Temperatura 21-23C (w zaleznosci od pomieszczen), przez caly dzien, sterownik pokojowy nie podlaczony. Piec podgrzewa tez CWU.
    Mieszkam w Jaworznie i tona groszku kosztowala mnie 420 zl. Za gaz na gotowanie place ok 50zl.

    W moim przypadku roznica jest oczywista i nie uwierze ze ogrzewanie gazem jest tansze niz weglem. Oczywiscie musze co jakis czas schodzic do piwnicy i usuwac popiol i uzupelniac zasobnik, co przy gazie nie mialo miejsca. Ale zawsze jest cos za cos.

    Pozdrawiam

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KW100

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie Re: Jakie ogrzewanie byście wybrali??

    Cytat Napisał dorcha
    Witam

    Najpierw proszę o wyrozumiałość, wiem, że temet ogrzewania był wielokrotnie wałkowany i ile ludzi tyle opinii. Niemniej po przeczytaniu wielu wypowiedzi ciągle mam dylemat: jakie ogrzewanie wybrać??

    Dom parterowy z użytkowym poddaszem 120 m2, częściowo podpiwniczony,
    gaz ziemny na działce.


    Wiem, że najwygodniej byłoby tylko gazowe, ale wiadomo, że jest to drogi interes. Myslałam o piecu gazowym joko ogrzewaniu uzupełniającym i piecu na paliwo stałejako podstawowe głównie zimą, poza tym ogrzewanie podłogowe w kuchni i w łazienkach, a kominek tylko czysto "przyjemnościowo". I jak się ma do tego wszystkiego reku??

    Bardzo prosze o opinie.
    Witam

    Ja buduję dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 104 m2 (po pdołogach 115 m2) plus garażo-graciarnia 24 m2.
    Na działce mamy gaz ziemny.
    Ja zdecyduję się na ogrzewanie gazowe - prawdopodobnie jednofunkcyjny kocioł (niekondensacyjny) + zasobik do c.w.u. 100-120 litrów. Będzie toto grzało grzejniki w pokojach na poddaszu i salonie na dole oraz podłogówkę w kuchni, jadalni, hallu, łazience na dole.
    Oprócz tego będę miał kominek (prawdopodobnie wkład Tarnava) z ktorego rozprowadzę ciepłe powietrze. Kominek jest usytuowany centralnie więc do DGP jest idealnie.
    Taki jest mój wybór. Acha, dom będzie z betonu komórkowego 24 cm plus dam minimum 12 cm styropianu.

    W Twoim przypadku zalezy jaki masz projekt i jaką masz tam mieć kotłownię. Taki piec na paliwo stałe musi trochę miejsca zajmowac i to paliwo też gdzieś trzeba trzymać.
    Ja na Twoim miejscu mając gaz w zasięgu ręki wybrałbym ogrzewanie gazowe a dogrzewałbym kominkiem, to nie jest wcale ąz taki problem. Znajomy tak robi i wcale kotłowni z salonu nie zrobił. Grunt to porządny wkład, który utrzyma ciepło ładnych parę godzin.
    Wybór nalezy do Ciebie.
    Pozdrawiam

    Acha, kondensacyjnego pieca ja nie biorę gdyż uważam, ze przy moim małym domu jego duuużo większy koszt zakupu zwracał by mi się bardzo długo, pewnie prędzej by się rozleciał niż się zwrócił.

  5. #25

    Domyślnie

    Podciągam.
    Projekt kupiony i robi się adaptacja.
    Ponieważ będę miała kawałek piwnicy, będę miała równiez gdzie składować paliwo stałe.
    Czytam i czytam to forum i mam coraz większy mętlik w głowie.


    http://www.domoweklimaty.pl/index.php?id=4&hid=1521

  6. #26

    Domyślnie

    Tylko gaz... paliwo stale musisz gdzies magazynowac drewno czy wegiel(rozne postacie tzn mial koks itp) a gaz to masz tak wygode ze glowa mala... sam mam i polecam i wcale nie place Bog wie ile... mam 120 m temp w domu zima ok20 stopni i podgrzanie cieplej wody i kuchenka i placilem ok 400 na miesiac czy to duzo... pamietaj o robociznie jaka musisz wlozyc w ogrzewanie paliwem stalym... nikt o tym nie pamieta i nie liczy tego a to jest jednak cos warte

  7. #27

    Domyślnie

    Ponieważ bedę miała piwnicę prawie pod połową domu, mam gdzie magazynować ekogroszek. Poza tym ceny gazu cały czas nieznacznie, ale rosną.
    Najchetniej zrobiłabym 2 piece na ekogroszek i gaz, ale nie wiem czy da sie tak zrobic, a poza tym strasznie podwyższyłoby to koszty.

  8. #28

    Domyślnie

    Zrobic mozna wszystko... kwestia odpowiedniego polaczenia kotlow w jeden uklad... tylko ze kasy pojdzie jak wszyscy diabli

  9. #29

    Domyślnie

    Dorcha


    Sory ale nie rozumiem.

    Jak masz gaz ziemny to go wykorzystaj. To z tego co wiem dośc tanie na razie żródło.


    Jeśli chodzi o głowne żródło ogrzewania to ja z pewnością będę miał w domu podłogówkę (gdzie sie da - parter i piętro). Nie chcę grzejników przy ścianach. W takim przypadku jakbym miał gaz to z pewnością rozważał bym kupno pieca kondensacyjnego.


    Będę miał również kominek w moim domu. Jak kominek to dlaczego by go nie wykorzystać tylko po to, żeby trochę zaoszczędzić. Więc może warto by pomyśleć o wentylacji mechanicznej i wykorzystaniu kominka do podgrzewania powietrza.

    Wentylacja mechaniczna bo chcę mieć ciepły dom no i wtedy taki system z rekuperacją się sprawdza.


    To jest moja propozycja.


    Ja niestety nie mam gazu na działce a jako wariant podłogówki rozważam poważnie Legalet z ogrzewaniem na prąd, ale jak bym miał gaz to być może zastanowił bym się nad piecem gazowym w systemie legalet.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Moim zdaniem najbardziej ekonomicznie wyjdzie:
    1. Dobrze ocieplony dom,
    2. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła + ewentualnie GWC,
    3. Ogrzewanie kotłem gazowym.
    4. Kominek jako rezerwa lub bardziej dla rozrywki i "klimatu" .

  11. #31

    Domyślnie

    Ogrzewam gazem około 150 m2. Dodatkowo kominek bez rozprowadzania jako wspomaganie. Zeszły rok (pierwszy rok grzania) maksymalny rachunek (wietrzny i mroźny miesiąc) za gaz 300 zł/miesiąc (CO, woda, kuchenka). Średnio ok. 200 zł/miesiąc. Co prawda nie była to mroźna zima, ale wiatry dały popalić. A te jak wiadomo bardzo potrafią wychłodzić dom.
    Dla mnie gaz to najlepsze rozwiązanie - nie jest drogi (pomimo, że kopalnię mam o rzut kamieniem), a całkowicie bezobsługowy.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Moim zdaniem najbardziej ekonomicznie wyjdzie:
    1. Dobrze ocieplony dom,
    2. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła + ewentualnie GWC,
    3. Ogrzewanie kotłem gazowym.
    4. Kominek jako rezerwa lub bardziej dla rozrywki i "klimatu" .
    No jakbym swoje założenia domu widział
    Tylko obecnie bez GWC

  13. #33

    Domyślnie

    Mieszkamy z żonką i córką w domku ok 130m2, cegła wapienna ok 24 cm + 12 cm styropianu, dom 2 kondygnacyjny z nieogrzewanym poddaszem nad jętkami, na dachu 20 cm wełny, dom dość mocno przeszklony ( dużo okien ).
    Ponad 60 % podłogówka ( salon, kuchnia, hol łazienki ) a sypialnie ( cała góra ) grzejniki. Wszystko to ogrzewa kociołek kondensacyjny z zasobnikiem 120 L.
    Kocioł był odpalony w lipcu ubiegłego roku i do dnia dzisiejszego spalił na ogrzewanie + cwu + gotowanie 1300 m3 gazu gz50. Temperatura nastawiona w dzień, kiedy jesteśmy na 21 st. kiedy nas nie ma i kiedy śpimy na 19 st.
    Mamy kocioł kondensacyjny bo nie mamy ani kotłowni ani pomieszczenia gospodarczego i kocioł jest w ubikacji na dole. Nawiew do atmosferyka w ubikacji odpadał i miał być to kocioł cichy ze względu na umiejscowienie, dlatego też zainwestowaliśmy w kondensata.
    W najzimniejsze miesiące 01.07-02.07 rachunek nie przekroczył 700 zł
    Ktoś tu pisał w tym wątku że w tez w tych miesiącach spalił ok tonę ekogroszku czyli ok 400 zł / miesiąc - sądzę że nic dodać nic ująć .
    Moim zdaniem ekogroszek będzie niewiele tańszy od ogrzewania gazem a zachodu przy tym co niemiara - opisywać nie muszę. Pomijam fakt że EKO.. to jest tylko w nazwie co w nim jest tak na prawdę EKO to ja nie wiem
    Tańsze paliwo to z pewnością drewno, mniej też z niego popiołu ale to też zależy z jakiego źródła i za jaką cenę bo nie wszyscy maja drewno od znajomego leśniczego za 40-50 zł za m3
    Do tego opalanie drewnem wymaga dokładania i trzeba sobie odpowiedzieć samemu na pytanie czy jest ktoś w rodzinie kto będzie tego pilnował i wynosił popiół. U nas nie było by komu, dlatego kondensat.
    Do tego dochodzi miejsce na paliwo, u nas nie ma, dlatego kondensat.
    Reasumując ... jeśli dom 120-140m2 to moim zdaniem przychylę się zdecydowanie do przedmówców że tylko kociołek na gaz + ewentualnie dla entuzjastów kominek jeśli jest kiedy palić i komu, u nas brak chętnych i czasu.
    Dodam jeszcze że faktycznie w niektórych przypadkach kondensat nie musi być wcale ekonomicznie uzasadniony byc może wystarczył by zwykły turbo, z drugie zaś strony kiedy różnica między kondensatem a turbo jest niewielka to moim zdaniem warto dołożyć tą róznicę w cenie
    Pozdrawiam

  14. #34

    Domyślnie

    Ja jestem na wstępnym etapie. Gazu z rury nie mam. Dom 181 m2 pow. użytkowej, ok. 210 ogrzewanej. Analogiczny dylemat. Przy swoich wyliczeniach brałem pod uwagę gaz butla, baz sieć (czysto teoretycznie, do porównania ), prąd i paliwo stałe (groszek) no i pompę ciepła. jak na razie wychodzi, że pójdę w pompę ciepła, uwzględniając wyższy kredyt, wzrost cen paliw i inne. Butla jest na minusie od samego początku, gaz ziemny pod 2-3 latach zaczyna być na minusie, prąd po 3-4 latach, groszek całkiem nieźle przez pierwsze 5 lat. Wiem, zaraz będzie, że inwestycja duża ale wbrew pozorom nie aż tak dużo (mi na mój dom przedstawiono wyceny na średnio ok. 40-45 000 pln), jeżeli uwzględni się wszystkie elementy, nie tylko wysokość inwestycji i koszty eksploatacji. Wg mnie warto ten rodzaj ogrzewania również uwzględnić.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek-L
    Ja jestem na wstępnym etapie. Gazu z rury nie mam. Dom 181 m2 pow. użytkowej, ok. 210 ogrzewanej. Analogiczny dylemat. Przy swoich wyliczeniach brałem pod uwagę gaz butla, baz sieć (czysto teoretycznie, do porównania ), prąd i paliwo stałe (groszek) no i pompę ciepła. jak na razie wychodzi, że pójdę w pompę ciepła, uwzględniając wyższy kredyt, wzrost cen paliw i inne. Butla jest na minusie od samego początku, gaz ziemny pod 2-3 latach zaczyna być na minusie, prąd po 3-4 latach, groszek całkiem nieźle przez pierwsze 5 lat. Wiem, zaraz będzie, że inwestycja duża ale wbrew pozorom nie aż tak dużo (mi na mój dom przedstawiono wyceny na średnio ok. 40-45 000 pln), jeżeli uwzględni się wszystkie elementy, nie tylko wysokość inwestycji i koszty eksploatacji. Wg mnie warto ten rodzaj ogrzewania również uwzględnić.

    To mniej więcej jak ja.

    Nie zastanawiałeś się nad legaletem?

  16. #36

    Domyślnie

    niestety już za późno. Muszę szukać w "konwencjonalnych" systemach (czyli piec i inne rurki), a do tego zaliczam PC. Poza tym jak czytam, że ktoś robi sobie ogrzewanie DZ, do tego kominek z płaszczem i solary - toż to mała elektrownia! I to ma być tańsze, jeżeli chodzi o inwestycje? Albo gaz a do tego piec na groszek/pelety itp.? Strasznie skomplikowane (w moim odczuciu) systemy, składające się z kilku źródeł. Oczywiście bezpieczeństwo, ale czy to ma sens? Najbardziej właśnie rozwalają mnie komentarze, że ktoś zrobił jakiś tam sys. ogrzewania, a przepala w kominku tudzież innym piecu, żeby było taniej.

  17. #37

    Domyślnie

    Zainstaluj PC.... to też bedziesz "przepalał".
    Pozdrawiam

  18. #38

    Domyślnie

    Zacytuję filmowo: "po czym wnosisz"? Wiem, że dla ciebie "ze beściak" jest gaz, ale ja takowego nie posiadam. Proszę o rozsądne argumenty, którymi mnie przekonasz.
    Ok, wiem, teraz padnie "każdy musi dokonać wyboru..." i takie inne. Konkret proszę. Jestem otwarty na argumenty, jak pisałem ciągle szukam rozwiązania.

  19. #39

    Domyślnie

    coś ucichł wątek a chyba ciekawy.

    Ja chyba jednak wezme legalett na parterze o PC na pietrze + CWU

  20. #40

    Domyślnie

    ja jak na razie wybieram PC. Teraz najprostsze - wybór dostawcy.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony