dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    Wszędzie słysze obiegowe opinie, na temat wystawania parapetów. Rzekomo, jakoby mają wystawać tyle co grzejnik. Tylko po co?
    Przecież wówczas moc grzejnika wynosi 0,9 mocy nominalnej.
    Jakie jest uzasadnienie?

    Sebastian

  2. #2

    Domyślnie

    A gdzie słyszałeś takie opinie ?
    Parapet ma wystawać tyle, ile Ci sie podoba, u mnie wystaje 1,5cm . Przy parapecie szerokim jak grzejnik powinno sie wyciąć w nim otwory, dla swobodnego przepływu powietrza znad grzejnika w górę.

  3. #3

    Domyślnie

    taki wątek pojawił się już kilka tygodni temu...
    ponieważ wiercenie w parapecie otworów mija się z celem (bo co mi z powierconego parapetu) - wysuń parapet do połowy grzejnika i po sprawie - ważne żeby ciepłe powietrze mogło opływać okno powyżej...
    u mnie parapet ma szerokość 300mm, wystaje z wnęki okiennej około 30mm, parapet drewniany lity...

    nie wiem jak będzie się miało 'zabudowanie' grzejnika parapetem z PCV (czy nie będzie miękł pod wpływem ciepła - ale chyba nie..)

    snow

    ...gust jest kwestią ... gustu??

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    hmm..a ja chciałam aby parapet zakrył gore grzejnika nie zamawiałam jeszcze parapetów..ale chce 35 cm..i czytajac zgłupiałam..

    powiedzcie jak to wyglada kiedy wystaje gora grzejnika?

  5. #5

    Domyślnie

    teska a jak głęboką masz wnękę okienną?
    wszystko zależy od tego...
    bo szerokość parapetów praktycznie zależy od głębokości osadzenia okna w murze...

    co do wystawania parapetu poza obrys murów to tak jak mówiłem - można go wyciągnąć tak aby zakrył grzejnik pod spodem, ale utrudnia sie wtedy przemieszczanie się ciepłego powietrza z nad grzejnika na okno - przy niesprzyjających warunkach może (ale nie musi) pojawić się problem z roszeniem okien ...

    pomysł z powierceniem otworów w parapecie uważam za bezsensowny - gdyż nie po to montuje sie szeroki parapet aby go potem nawiercać ...

    tym bardziej że część osób zamawia obecnie parapety z PCV...

    jak mówiłem ja wyciągnąłem parapet na ok. 30mm z wnęki okiennej (przy grubości parapetu 50mm i szerokości 300mm wygląda naprawdę ładnie)

    trzeba pamiętać także o jednym - zwykle nad oknem jest karnisz albo roleta - jeśli parapet zostanie wyciągnięty za bardzo to firana lub roleta będzie się 'załamywać' - a to już nie wygląda najlepiej...

    jeśli ktoś ma ochotę na robieie wnęk na grzejniki, proszę bardzo (widziałem nawet niekiedy grzejniki zabudowane drewnianymi osłonami - ale to już kwestia gustu)

    snow

    PS. do Art Media
    skąd wziąłeś ten współczynnik 0,9 dla zasłoniętych grzejników???
    _________________
    http://www.republika.pl/prokom_/aktyprawne.htm
    modrzew rulez!!!!!

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Snowdwarf dnia 2003-05-29 08:23 ]</font>

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Z głowy... a tak poważnie to może się nieco różnić, ale pamiętam rysunek z materiałów technicznych któregoś producenta grzejników, że jeśli jest parapet wystający tyle co grzejnik ok. 10 cm. nad nim to grzejniki razy coś tam minimalnie... chyba 1,05 nie pamietam dokładnie. To 0.9 powinno byc w cudzysłowie.

    Sebastian

  7. #7

    Domyślnie

    To ja, wylogowało...

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Teraz sdsa grzejniki plytowe ktore niewiele wystaja. Uwazam ze 5 cm wystajacy parapet to ladny parapet zwlaszcze jesli sie robi na niego wneke. Jesli troche wystaje mnie to nie przeszkadza. Ale 35 cm to mocna przesada.

  9. #9

    Domyślnie

    Niedawno byla chyba tu mowa o tym w innym watku i ktos podawal link do GW gdzie nakazywali przykrycie grzejnika przez parapet w celu minimalizacji strat ciepla przez okno (cieple powietrze oarapet kieruje do wnetrza pokoju a nie na okno). Mysle ze to ma sens i u siebie mam zamiar wystawic tak aby grzejnik byl przykryty.

    D.

  10. #10

    Domyślnie

    Grzejnik we wnęce na pewno lepiej wygląda,
    tylko czy spełnia wtedy dobrze swoją funkcję?
    O ile pamietam, to cyrkulacja powietrza jest od grzejnika w górę,
    jeżeli jest on zabudowany, to ogrzewa głownie wnękę i parapet od dołu...

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-05-29 14:51, Dave wrote:
    Niedawno byla chyba tu mowa o tym w innym watku i ktos podawal link do GW gdzie nakazywali przykrycie grzejnika przez parapet w celu minimalizacji strat ciepla przez okno (cieple powietrze oarapet kieruje do wnetrza pokoju a nie na okno). Mysle ze to ma sens i u siebie mam zamiar wystawic tak aby grzejnik byl przykryty.

    D.
    A ja myślę że większy sens ma rozumowanie tego typu że ciepłe powietrze ogrzewając się od kaloryfera unosi się do góry, tam ogrzewa szybę (co zapobiega w dużym stopniu jej parowaniu), zostaje wypchnięte do pomieszczenia opada oziębijąc się itd. Cały czas zapewniona jest cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu.
    Unoszące się ciepłe powietrze tworzy jakby kurtynę oddzielajacą zimne okno od wnętrza pomieszczenia.
    Jezeli grzejnik zakryty od góry to nie tylko okno zimne, ale i ściany wokół okna (pleśń się kłania)itp, gdzie jakakolwiek większa oszczednośc energiiiii?

  12. #12

    Domyślnie

    On 2003-05-29 20:22, Anonymous wrote:
    A ja myślę że większy sens ma rozumowanie tego typu że ciepłe powietrze ogrzewając się od kaloryfera unosi się do góry, tam ogrzewa szybę (co zapobiega w dużym stopniu jej parowaniu), zostaje wypchnięte do pomieszczenia opada oziębijąc się itd.
    w miedzyczasie tracac energie na bezsensowne grzanie szyby...

    Cały czas zapewniona jest cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu.
    ona jest zapeniona tak czy siak.

    Unoszące się ciepłe powietrze tworzy jakby kurtynę oddzielajacą zimne okno od wnętrza pomieszczenia.
    Jezeli grzejnik zakryty od góry to nie tylko okno zimne, ale i ściany wokół okna (pleśń się kłania)itp, gdzie jakakolwiek większa oszczednośc energiiiii?
    bez przesady. Zimne ale nie przemarzniete. Sciany chlodne ale nie rozgrzane. Nie ma sensu grzac scian. Grzane ma byc powietrze we wnetrzu.

    D.

  13. #13

    Domyślnie

    Anonimowy ma dużo racji.To dlatego właśnie zaleca sie instalowac grzejniki pod oknami i to w miarę możliwości szerokie jak okno, aby stanowily kurtynę cieplną i przeciwdziałały przykremu uczuciu zimna od okien.Oczywiście sam parapet, nawet jeśli
    trochę zakrywa grzejnik nie przeszkodzi cyrkulacji.Ale też faktem jest, że grzejnik schowany w niszy , cyrkulację będzie miał troche zakłóconą i będzie grzał ścianę Można wyklejać za grzejnikami folię aluminiową , to ograniczy straty.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-05-30 13:24, Dave wrote:

    Nie ma sensu grzac scian. Grzane ma byc powietrze we wnetrzu.

    D.
    Gdyby tak było najlepszym rozwiązaniem by było ustawienie grzejnika na środku pomieszczenia.
    To że grzejniki montuje się pod oknami, a nie np z boku pomiedzy nimi itp. wynika na pewno z tego co napisałem powyżej.
    Jezeli mimo to nie przekonuje Cię to rób jak uważasz - do usłyszenia mrożną zimą może w kaciku "Rady- zbiór madrości budowlanych"
    Może ktoś ma doświadczenie jak sprawdza się wobec tego ogrzewanie podłogowe.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    PITTBUL .. wneka okienna to 23 cm...wiec parapet wystaje poza 12 cm...to przeciez nie jest tak duzo?

  16. #16

    Domyślnie

    grzanie ścian ma oczywiście głęboki sens... wystarczy spojrzeć na krzywą przenikania ciepła przez przegrodę pionową...
    wnioski zostawiam wam

    snow

    PS. teska - 23++12??? a jak 'głęboki' masz grzejnik?

    s.

    ...gust jest kwestią ... gustu??

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Snof..

    sorki wystaje 14 cm...i zakrywa grzejnik, ostatnio wyczytałam w ładnym domu z 2001 roku ze grzejnik najlepiej zeby był od góry zakryty parapetem, bo to zapewnia dobra cyrkulacje ciepłaego powietrza, to powietrze nie idzie na zimna szybe tylko w kierunku pomieszczen..

  18. #18

    Domyślnie

    wydaje mi sie że cyrkulacja podłoga-sufit jest korzystniejsza przy parapecie krótszym (czyli grzejniku nie zakrytym)- nie wiem czy zasłonięcie grzejnika od góry nie bedzie udrudniało naturalnego ruchu ciepłych mas powietrza go góry...

    snow

    ...gust jest kwestią ... gustu??

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Teska, Osobiscie bym wolal wystawanie parapetu do okolo 8 cm od sciany przylegajacej (czyli zala wneka zakryta). Ale wneke masz spora.
    Sa grzejniki odpowiednio wyprofilowane w ktorych jest "kierownica" wydmuchujaca podgrzane powietrze w kierunku pomieszczenia a nie pionowo w gore.

  20. #20

    Domyślnie

    Oczywiście, że trochę utrudni, ale nie na tyle, żeby się tym
    przejmować.Ogrzane powietrze i tak pojdzie do gory bo wynika
    to z praw fizyki, trochę ogrzewając przy okazji wystający
    parapet.No może nie tak całkiem trochę. W pomieszczeniu socjalnym w pracy mam podobną sytuację, elektryczny konwektor
    o mocy 1.5 kW zawieszony pod parapetem, który go całkowicie
    zakrywa.Kiedy grzejnik jest wlączony na maxa, na parapecie
    można " gotować wodę" - jest taki gorący. Na dodatek nieco
    się od tej temperatury odkształcił, ale to zapewne dlatego
    że zamontowano cienki parapet plastykowy ?
    Dużo większym problemem mogą być zasłony, a nawet firanki
    zakrywające grzejnik.Wydawałoby się, cieniutka firana, stanowi
    skuteczna bariere w swobodnym przepływie ogrzanego powietrza
    i w strefie przyokiennej robi się swoisty mikroklimat, gdzie
    może byc dużo cieplej niż w pozostałej części pokoju.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony