dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1
    Guest

    Domyślnie warstwy ocieplenia poddasza

    W planie mam nastepujace warstw poddasza: papa, pelne deskowanie, szczelina powietrzna 2 cm, welna min. 15cm, stelaz i miedzy stelazem styropian 5 cm (poprzecznie do krokiew), folia paroszczelna, płyta g.-k.
    Moje pytania: Czy folia moze dotykac do płyt g.-k. i czy nie zamienic steropianu na welne ale czy wtedy wełna może dotykać do foli?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: warstwy ocieplenia poddasza

    Cytat Napisał Anonymous
    W planie mam nastepujace warstw poddasza: papa, pelne deskowanie, szczelina powietrzna 2 cm, welna min. 15cm, stelaz i miedzy stelazem styropian 5 cm (poprzecznie do krokiew), folia paroszczelna, płyta g.-k.
    Moje pytania: Czy folia moze dotykac do płyt g.-k. i czy nie zamienic steropianu na welne ale czy wtedy wełna może dotykać do foli?
    Szczelina powietrzna 2 cm moze być za mała (bardzo trudno taką wąską szczelinę uzyskać) proponuje ok. 4cm.
    Folia paroszczelna (opóźniacz pary) może dotykać pły g.-k. Ważna jest szczelność paroizolacji na stykach (zakład + sklejenie taśmą).

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Kanadyskie przepisy budowlane wymagają szczeliny wentylacyjnej 63 mm.
    Układ warst masz dobry, tylko ... wymień styropian na wełnę.

  4. #4

    Domyślnie Re: warstwy ocieplenia poddasza

    Cytat Napisał Anonymous
    W planie mam nastepujace warstw poddasza: papa, pelne deskowanie, szczelina powietrzna 2 cm, welna min. 15cm, stelaz i miedzy stelazem styropian 5 cm (poprzecznie do krokiew), folia paroszczelna, płyta g.-k.
    Moje pytania: Czy folia moze dotykac do płyt g.-k. i czy nie zamienic steropianu na welne ale czy wtedy wełna może dotykać do foli?
    ja mam szczeline 5cm i wiem ze nie wszedzie bedzie tyle poniewaz welna bedzie ja lekko wypychac wiec 2cm to na pewno za malo;

    styropian mi odradzil doradca techniczny poniewaz to niedobrze laczyc materialy o zupelnie innych wlasciwosciach - ja u siebie uzylem dwoch rodzajow welny ISOVERA - jednej normalnej i drugiej od strony wewn. domu wlasnie specjalnej o podwyzszonej izolacyjnosci a w dodatku sam mi rekomendowal folie nie ISOVERA tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe

    takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny
    =============================
    Docieplasz dom??? Tynki, styropian i ...

    Masz pytania pisz śmiało

    Szczegóły i kontakt w moim profilu!
    =============================

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Czy możesz podać konkretne właściwości tej folii?
    "Czterowarstwowa folia wiatro- i paroizolacyjna do wszystkich rodzajów dachów. Posiada aluminiowa warstwę odblaskową." - cytat ze strom WWW.
    Coś co się nadaje do wszystkiego - w rzeczywistości nie nadaje się do niczego.
    Jakie właściwości ma ta folia by nazywac się folią wiatroizolacyjną?
    Jakie właściwości ma ta folia by nazywać się folia paroizolacyjną?
    Nie ma chyba drugiej takiej folii na rynku by spełniała oba te wymagania.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Nitka
    Czy możesz podać konkretne właściwości tej folii?
    "Czterowarstwowa folia wiatro- i paroizolacyjna do wszystkich rodzajów dachów. Posiada aluminiowa warstwę odblaskową." - cytat ze strom WWW.
    Coś co się nadaje do wszystkiego - w rzeczywistości nie nadaje się do niczego.
    Jakie właściwości ma ta folia by nazywac się folią wiatroizolacyjną?
    Jakie właściwości ma ta folia by nazywać się folia paroizolacyjną?
    Nie ma chyba drugiej takiej folii na rynku by spełniała oba te wymagania.
    szczerze powiem ze nie analizowalem tego az tak podjalem decyzje o jej uzyciu na podstawie rozmowy z doradca technicznym ISOVERa wlasnie ze wzgledu na jej wlasciwosci izolacyjnej - ekranowanie o ktorym pisalem - dla mnie znamienne jest to ze zalecil jej zastosowanie zamiast produktu ISOVERa wlasnie ze wzgledu na lepsze parametry

    co do wlasciwosci wiatro- to faktycznie wyglada to dziwnie jednak mysle ze pelna odpowiedz moze panu udzielic przedstawiciel (namiar z ich strony):

    Dariusz Figat
    Tel.kom.(0 602) 27 28 90
    E-mail:
    [email protected]

    za to wiem ze od strony praktycznej jestem z niej zadowolony jako uzytkownik i dlatego o tym tutaj napisalem

    pozdrawiam
    =============================
    Docieplasz dom??? Tynki, styropian i ...

    Masz pytania pisz śmiało

    Szczegóły i kontakt w moim profilu!
    =============================

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: warstwy ocieplenia poddasza

    Cytat Napisał docieplenia
    ... tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe

    takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny
    Mam poważne wątpliwości co do skuteczności działania warstwy aluminiowej jako ekran odbijający ciepło.
    Ciepło moze być odbijane jeżeli rozchodzi się poprzez promieniowanie.
    Chyba nie zamierzasz tej folii pozostawić na wierzchu, tylko przykryjesz ją warstwą np. płyty g-k. Przez płytę g-k ciepło przechodzi przez przewodzenie, jak przez wiekszość ciał stałych. Jakie więc promieniowanie ma odbijać warstwa aluminiowa ?
    Oczywiście poważnym argumentem dla producenta jest cena : DELTA-FOL DS 60 kosztuje 2,68 zł/m2 a folia DELTA-FOL REFLEX (różniąca się o tę jedną warstwę) 5,34 zł/m2.
    Aby przekonać klienta, że nie wyrzuca on pieniędzy w błoto wmawia mu się, że folia ta odpowiada dodatkowo 2 cm styropianu.
    Może się mylę, albo moja wiedza w tym względzie nie jest pełna, ale jeżeli tak jest, to z pewnością firma DORKEN POLSKA Sp. z o.o. posiada wyniki badań przeprowadzonych przez niezależne instytucje potwierdzające tak rewelacyjne właściwości i nie omieszka ich opublikować.
    Pytanie pomocnicze. Czy jeżeli ekran zagrzejnikowy pomalujemy warstwą czarnej farby, to czy nadal bedzie on miał niezmienione właściwości odbijania promieniowania cieplnego ?

  8. #8

    Domyślnie Re: warstwy ocieplenia poddasza

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał docieplenia
    ... tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe

    takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny
    Mam poważne wątpliwości co do skuteczności działania warstwy aluminiowej jako ekran odbijający ciepło.
    Ciepło moze być odbijane jeżeli rozchodzi się poprzez promieniowanie.
    Chyba nie zamierzasz tej folii pozostawić na wierzchu, tylko przykryjesz ją warstwą np. płyty g-k. Przez płytę g-k ciepło przechodzi przez przewodzenie, jak przez wiekszość ciał stałych. Jakie więc promieniowanie ma odbijać warstwa aluminiowa ?
    Oczywiście poważnym argumentem dla producenta jest cena : DELTA-FOL DS 60 kosztuje 2,68 zł/m2 a folia DELTA-FOL REFLEX (różniąca się o tę jedną warstwę) 5,34 zł/m2.
    Aby przekonać klienta, że nie wyrzuca on pieniędzy w błoto wmawia mu się, że folia ta odpowiada dodatkowo 2 cm styropianu.
    Może się mylę, albo moja wiedza w tym względzie nie jest pełna, ale jeżeli tak jest, to z pewnością firma DORKEN POLSKA Sp. z o.o. posiada wyniki badań przeprowadzonych przez niezależne instytucje potwierdzające tak rewelacyjne właściwości i nie omieszka ich opublikować.
    Pytanie pomocnicze. Czy jeżeli ekran zagrzejnikowy pomalujemy warstwą czarnej farby, to czy nadal bedzie on miał niezmienione właściwości odbijania promieniowania cieplnego ?
    oczywiscie nie jest to warstwa wierzchnia tylko pod plyta G-K
    co do reszty to sam jestem ciekaw - zobaczymy
    =============================
    Docieplasz dom??? Tynki, styropian i ...

    Masz pytania pisz śmiało

    Szczegóły i kontakt w moim profilu!
    =============================

  9. #9

    Domyślnie Re: warstwy ocieplenia poddasza

    "... tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm ..." - cytat

    Hey...
    To może zamiast 10cm styropianu lub wełny mineralnej na docieplenie np elewacji zastosujmy 5 warstw folii srebrnej firmy DELTA itd.... Nie dość, że zastąpi styropian czy wełnę to jeszcze bedzie odbijała ciepło jak piłeczkę pingpongową ...
    Pozdrawiam

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: warstwy ocieplenia poddasza

    Cytat Napisał docieplenia
    tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe
    takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny
    Już chciałem się Ciebie czepiać, skąd wziąłeś te 2 cm styropianu - ale znalazłem arytkuł w którym jest stwierdzenie "Przy folii paroizolacyjnej DELTA-FOL REFLEX warstwa metalu naniesiona na folię ekranuje część promieniowania i w efekcie równoważy dodatkową warstwę 2 cm ocieplenia. "
    Wysłałem do przedstawiciela firmy Dörken Polska Sp. z o.o. zapytanie : Czy jest to poparte jakimiś badaniami jeżeli tak to w jakich warunkach te badania zostały przeprowadzone ?
    Poczekamy, zobaczymy ...

  11. #11

    Domyślnie Re: warstwy ocieplenia poddasza

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał docieplenia
    tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe
    takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny
    Już chciałem się Ciebie czepiać, skąd wziąłeś te 2 cm styropianu - ale znalazłem arytkuł w którym jest stwierdzenie "Przy folii paroizolacyjnej DELTA-FOL REFLEX warstwa metalu naniesiona na folię ekranuje część promieniowania i w efekcie równoważy dodatkową warstwę 2 cm ocieplenia. "

    wysłałem do przedstawiciela firmy Dörken Polska Sp. z o.o. zapytanie : Czy jest to poparte jakimiś badaniami jeżeli tak to w jakich warunkach te badania zostały przeprowadzone ?
    Poczekamy, zobaczymy ...
    tak jak mowilem takiej informacji udzielil mi doradca techniczny ISOVERa - odnosnie tych 2 cm
    tez wyslalem - pozyjemy zobaczymy
    =============================
    Docieplasz dom??? Tynki, styropian i ...

    Masz pytania pisz śmiało

    Szczegóły i kontakt w moim profilu!
    =============================

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Również wysłałem zapytanie do producenta DELTA-FOL REFLEX :
    "Proszę, o ile to możliwe, o bliższe własciwości folii DELTA-FOL REFLEX.
    Jakie posiada właściowści by stosować ją jako paroizolację, a jakie jako wiatroizolację."
    Odpowiedzą? Co odpowiedzą? Czym podpatre będą wypowiedzi?

  13. #13

    Domyślnie

    wracajac do warst to szelina powietrzna powinna miec otwory wlotu i wylotu powietrza pod okapem i w kalenicy. w jaki sposob są realizowane te otwory?
    pod okapem jest to zwykłe przedluzenie szczeliny powietrznej?
    jesli chodzi o kalenice to deskowanie sie tam kończy tworzac szczeline?
    zycie w skosach czyli poddasze na calego

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Do dzisiaj producent DELTA-FOL REFLEX milczy.

    Nie dobija się desek w kalenicy do końca, tworząc ok. 4 cm szerokości (w poziomie) szczelinę. Podobnie z papą i np. dachówką bitumiczną. Następnie na samą kalenicę zakłada się specjalne wentylatory kalenicowe, które można dostać w różnym kształacie i kolorze, wykonane z plastyku lub metalu.

  15. #15

    Domyślnie

    mam dach z blachodachowki. czyli w kalenicy musze porobic jakies otwory zeby umiesic te wentylatory.
    czy mozna je zainstalowac po ociepleniu czy lepiej przed?


    dziekiuje za odpowiedz.
    zycie w skosach czyli poddasze na calego

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Nitka
    Do dzisiaj producent DELTA-FOL REFLEX milczy.
    Minął miesiąc i żadnej odpowiedzi od producenta DELTA-FOL REFLEX.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    I dalej milczy, a zadałem tak proste pytanie.
    "Proszę, o ile to możliwe, o bliższe własciwości folii DELTA-FOL REFLEX.
    Jakie posiada właściowści by stosować ją jako paroizolację, a jakie jako wiatroizolację".
    Czyżby sami nie znali odpowiedzi? Oj źle to świadczy o firmie DORKEN.

  18. #18
    Paweł Ochalski
    Guest
    Paweł Ochalski

    Domyślnie Kolejno wszystkim

    Wiatro- i paroizolacja.
    Wiatroizolacja to każda bariere stawiająca zaporę dla wiatru, podobnie jak paroizolacja stanowi zaporę dla pary wodnej. Jak pisał pan Nitka w cyklu artykułów "Po Nitce do kłębka" "...wiatroizolacja przede wszystkim chroni budynek przed nawiewaniem zimnego powietrza do wnętrza." W takim znaczeniu nie tylko folia DELTA-REFLEX, ale wszystkie folie paroizolacyjne dostępne na rynku są jednocześnie wiatroizolacyjnymi.
    Wszelkie nieporozumienia wynikają z różnej interpretacji pojęcia wietroizolacji. Cytowany już pan Wojciech Nitka napisał w tym samym artykule, że "wiatroizolacje zabezpieczają izolacje cieplną przed napływem wilgoci z zewnątrz." To niestety nie to samo.
    Reguła, że każda folia paroszczelna jest jednocześnie wiatroszczelną nie działa w odwrotną stronę. Funkcje wiatroizolacji mogą pełnić również niektóre FWK (folie wstępnego krycia), włókniny a także specjalnie impregnowany (bituminizowany) papier. Sądzę, że w drugim cytatacie o tym muślał autor. Przy czym nie mogą pełnić tej roli FWK o niskiej paroprzepuszczalności, gdyż wymagają szczeliny wentylacyjnej, w której z różną intensywnością przepływa powietrze.
    Membrany o wysokiej paroprzepuszczalności zwane potocznie foliami, to najczęściej wielowarstwowe kompozyty,w których funkcje ochronne i nośnika spełniają włókniny, zaś specjalny film stanowi barierę dla wody pozostając otwarty dla dyfuzji pary wodnej. Wiatroszczelność takich membran jest wypadkową siły napierającego wiatru oraz gęstości włóknin i rodzaju filmu.
    Przyjmując, że wiatroszczelność FWK jest wystarczająca, to wiatroszczelność przegrody uzyskamy dopiero po sklejeniu tych folii na zakłądach i stykach z przepustami dachowymi, ścianami itp., oraz uszczelniając miejsca mocowań folii i ołatowania, a także przejść instalacyjnych.

    Folia DELTA-REFLEX
    Tak jak napisano czterowarstwowa: 1) folia polietylenowa zawierająca uszlachetniacze, stabilizatory UV,dodatki utrudniające palność itp., 2)zbro-jenie z HD PE, 3) aluminium, 4) folia poliestrowa zabezpieczająca aluminium przed utlenianiem. Posiada współczynnik oporu dyfuzyjnego
    Sd>100m, co oznacza, że stawia taki opór przepływającej parze jak ponad 100 metrowa warstwa powietrza. Dla porównania: otwarte dyfuzyjnie FWK Sd<0,2m; FWK o niskiej paroprzepuszczalności Sd= od 1 do 3m; inne folie paroizolacyjne Sd= od 40 do 60m. Jeśli idzie o inne właściwości tej folii to odsyłam do Aprobaty Technicznej ITB onumerze
    AT-15-2552/2001

    Energooszczędność folii DELTA-REFLEX
    Przez płytę g-k ciepło przechodzi istotnie przez przewodzenie. Producent folii dopuszcza układanie płyt g-k bezpośrednoio na niej, jednak z wielu powodów lepiej układać płyty na ruszcie. Więżba dachowa pracuje pod naporem wiatru co prędzej czy później doprowadzi do spękań połączeń płyt mocowanych bezpośredniodo krokwi. Ponad to dystans jaki stwarza ruszt umożliwia prowadzenie instalacji między płytami a folią, a sama folia nie ulega uszkodzeniu w czasie montażu gniazdek, kontaktów i mocowań innych przedmiotów i urządzeń, pozostając szczelną barierą dla pary wodnej. W takiej sytuacji płyta wypromieniowuje ciepło pobrane z wewnątrz pomieszczenia.
    Ponieważ DELTA-REFLEX posiada: 100% wiatroszcelności, w ok 50% odbija promieniowanie cieplne, w ok. 30% chroni przed elektrosmogiem,
    - Instytut Badawczy Ochrony Cieplnej (Forschungsinstitut fuer Waermeschutz) w Monachium oszacował, iż daje to w sumie do 10% oszczędności energii. Przy standardowej grubości termoizolacji w dachach w Niemczech równej 20 cm daje to owe 2 cm.
    Czy 5 warstw folii DELTA-REFLEX zastąpi 10 cm wełny? Tak, pod warunkiem, że będą one rozpięte w pewnej odległości od siebie i zamocowane w taki sposób, że wyeliminuje się mostki cieplne. Porównaj efekt szyb zespolonych.
    Na rynku istnieją już wielowarstwowe metalizowane folie z przegrodami powietrznymi, zdolne zdaniem dystrybutorów, w zależności od ich grubości, częściowo a nawet całkowicie zastąpić termoizolację, tzw. 2 w 1 (termoizolacja + paroizolacja).

  19. #19
    Paweł Ochalski
    Guest
    Paweł Ochalski

    Domyślnie Kolejno wszystkim

    Szczelina wentylacyjna
    Zgodnie z DIN 4108 część 3, szczelina wentylacyjna przy długości połaci dachowej do 10-ciu metrów powinna wynosić min. 2 cm. Przy połaci dłuższej - odpowiednio więcej. Owe 2 cm jest to wielkość minimalna w stanie gotowym. Wykonując taką szczelinę należy uwzględnić niedokładności wykonania, tendencję do nadmiernego rozprężania się niektórych mat wełnianychi ich skłonność do osuwania się po śliskiej wiatro- i paroizolacji. W związku z tym należy ją odpowiednio powiększyć lub zastosowaćmateriał dystansujący w postaci rusztu z nierdzewnego drutu czy sznurka, albo dodatkowej przepony z włókniny i listew.
    Aby szczelina funkcjonowała poprawnie niezbędny jest w okapie nawiew o minimalnym przekroju2 promile odpowiadającej mu powierzchni dachu, jednak nie mniej niż 200 cm2 na 1 mb okapu, oraz wywiew w kalenicy o przekroju min. 0,5 promila odpowiadającej mu powierzchni dachu.
    Każda przestrzeń międzykrokwiowa musi być zwentylowana. Wymóg ten jest szczególnie utrudniony i wymaga dodatkowych nakładów pracy w takich rejonach jak kosz, naroże, komin i okno dachowe.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Muszę trochę racji przyznać p. Pawłowi. W pewnych warunkach taka folia może zastąpić część ocieplenia - tylko czy to uzasadnia jej tak wysoką cenę ?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony