dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 62
  1. #41

    Domyślnie

    Ufff, kamień spadł mi z serca, dziękuję za odpowiedz.
    Chcę piec dwufunkcyjny to chyba do niego nie trzeba zasobnika?

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Mags

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    597
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    242

    Domyślnie

    Może być bez zasobnika - ja mam tak w mieszkaniu
    Może być z zasobnikem

  3. #43

    Domyślnie

    Kocioł dwufunkcyjny grzeje c.w.u. przepływowo czyli po odkręceniu wody w kranie zaczyna grzać. Może być oczywiście z zasobnikiem bo są takie które można podłączyć do kotła 2-f jednak są dosyć drogie, więc lepiej się od razu zdecydować czy kocioł 2-f czy może jednak 1-f z zasobnikiem.

  4. #44

    Domyślnie

    Ale co jest bardziej ekonomiczne z zasobnikiem czy bez???
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

  5. #45

    Domyślnie

    Kocioł 2-f żeby wyprodukować odpowiednią ilość ciepłej wody przepływowo potrzebuje palnika o mocy co najmniej 21kW wtedy będzie w stanie przygotować około 11-12l wody na minutę o temperaturze dt-35stC czyli jeżeli woda zimna wpływająca do kotła ma temperaturę 8stC to otrzymasz około 12 litrów wody o temperaturze 43stC. Kocioł z zasobnikiem możemy dać o mniejszej mocy ponieważ ma zapas wody ciepłej nagrzanej w zasobniku. I teraz jezeli OZC wychodzi 13kW dla twojego budynku to dobrym rozwiązaniem byłby kocioł z zasobnikiem 80l-120l o mocy np 16-18kW w przypadku 2-f kocioł powinien mieć 24kW

  6. #46

    Domyślnie

    A czy nie jest tak że woda w zasobniku jest cały czas podgrzewana? Jeśli tak to ile gazu na to idzie, lepiej chyba trochę poczekać na ciepłą wodę niż mieć cały czas podgrzewaną.

  7. #47

    Domyślnie

    Woda w zasobniku zaizolowanym traci temperaturę w tempie 6 stC na 8 godzin więc podgrzanie tej wody do zadanej temperatury jest symboliczne, poza tym można zaprogramować w automatyce kotła czas podgrzewania wody np. między 6 i 9 rano a później np między 16 a 22.

  8. #48

    Domyślnie

    Jak instalator wyceni ci w rozsądnej cenie kondesata, i różnica będzie się mieściła w 2tys w stosunku do Turbo to bierze kondesata.

    Czy kondesat czy tylko turbo rura przez sciane idzie ta sama - tzw rura w rurze bo to najlepsze wyjscie. Temp. spalin nie ma tu znaczenia

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko
    czytając niektóre posty to aż się nóż w kieszeni otwiera.
    rożnica między kotłem kondensacyjnym a kotłem z zamkniętą komorą jast tak mała że naprawdę trzeba mieć nie pokolei by się zastanawiać który wybrać. Zwiększone nakłady inwestycyjne poniesione na kocioł kondensacyjny w porównaniu z kotłem turbo (dla domku 150 m2) zwracają się już po 2-3 latach i nie jest to tylko propaganda.
    a to dlaczego może 2 słowa uzasadnienia dla zadumanych nad ogrzewaniem.
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko
    czytając niektóre posty to aż się nóż w kieszeni otwiera.
    rożnica między kotłem kondensacyjnym a kotłem z zamkniętą komorą jast tak mała że naprawdę trzeba mieć nie pokolei by się zastanawiać który wybrać. Zwiększone nakłady inwestycyjne poniesione na kocioł kondensacyjny w porównaniu z kotłem turbo (dla domku 150 m2) zwracają się już po 2-3 latach i nie jest to tylko propaganda.
    trzeba miec niepokolei zeby pisac takie ogolnikowe posty.

  11. #51

    Domyślnie

    Ja też zastanawiałam się nad kotłem, wśród moich znajomych zdania również podzielone (każdy chwali swoje) ale zastanowiła mnie informacja, że podobno przy kondensacie trzeba założyć większą ilość grzejników?. Czy to prawda?.

    Nasz domek będzie miał o. 150 m2 + garaż, podłogówki będzie ok 35 m2

    Pozdrawiam.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie Re: piec z zamkniętą komorą kontra kondensacyjny

    Cytat Napisał rael_ww
    Poza tym ta wyższa sprawność pojawia się tylko w okreslonych uwarunkowaniach. No i teraz mam dylemat. Przyznam, że nie znam się na tym.

    Czy macie jakieś przemyślenia w tej kwestii?

    Przypomniało mi się. Jeżeli chodzi o "wyższą sprawność ... w określonych warunkach" to w przypadku Moduli II: norm. stopień wykorzystania przy 40/30st. - 110,3%, a przy 75/60st. tylko 107%. CITY przy średniej 70st. ma 90,9%, przy 50st. 89,9%

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Re: piec z zamkniętą komorą kontra kondensacyjny

    Cytat Napisał RAPczyn
    Przypomniało mi się. Jeżeli chodzi o "wyższą sprawność ... w określonych warunkach" to w przypadku Moduli II: norm. stopień wykorzystania przy 40/30st. - 110,3%, a przy 75/60st. tylko 107%. CITY przy średniej 70st. ma 90,9%, przy 50st. 89,9%
    Oczywiście - przecież w kondensatach tak wysoka sprawność jest uzyskana poprzez odzysk ciepła z kondensatu ... Im niższa temp wody na wyjściu z kotła tym zjawisko kondensacji większe - co za tym idzie większy zysk energetyczny ...

    Jednak im niższa temperatura wody na wyjściu z kotła tym bardziej trzeba zwiększyć powierzchnię grzewczą grzejników aby otrzymać tą samą moc grzewczą - trzeba więc albo przewymiarować grzejniki albo zastosować ich więcej w danym pomieszczeniu ...

    Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego - które z założenia jest ogrzewaniem niskotemperaturowym - wprost stworzonym do takiego rodzaju kotłów ...

    Pozdrawiam

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie Re: piec z zamkniętą komorą kontra kondensacyjny

    Cytat Napisał pablitoo
    Oczywiście - przecież w kondensatach tak wysoka sprawność jest uzyskana poprzez odzysk ciepła z kondensatu ... Im niższa temp wody na wyjściu z kotła tym zjawisko kondensacji większe - co za tym idzie większy zysk energetyczny ...

    Jednak im niższa temperatura wody na wyjściu z kotła tym bardziej trzeba zwiększyć powierzchnię grzewczą grzejników aby otrzymać tą samą moc grzewczą - trzeba więc albo przewymiarować grzejniki albo zastosować ich więcej w danym pomieszczeniu ...

    Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego - które z założenia jest ogrzewaniem niskotemperaturowym - wprost stworzonym do takiego rodzaju kotłów ...

    Pozdrawiam

    Chodzi mi o to, że kondensat ma zdecydowanie większą sprawność w każdej sytuacji, nieważne czy w okresie przejściowym (niskie temp. zasilania i powrotu) czy przy maksymalnym zapotrzebowaniu na moc - ostrej zimie (wysokich temp. zasilania i powrotu, także powyżej punktu rosy).

  15. #55

    Domyślnie Re: piec z zamkniętą komorą kontra kondensacyjny

    Cytat Napisał RAPczyn
    Chodzi mi o to, że kondensat ma zdecydowanie większą sprawność w każdej sytuacji.
    Ok. 10%, kotły kondensacyjne mają średnioroczną sprawność 91%, a zwykłe turbo 81%.
    Tutaj można poszukać sprawność swojego kotła http://www.sedbuk.com/

  16. #56

    Domyślnie

    Znowu walka na beznadziejna argumenty. Jak kondesat z osprzetem nie wyjdzie jakos strasznie drozej od zwyklego to bierz kondesat. Macie problem rzeczywiscie...

  17. #57

    Domyślnie

    kupowałem ostatnio (w zeszłym tygodniu) kocioł:
    mcr24 + zasobnik bs100 w pakiecie + termostat pokojowy (uniwersalny nie de diet..)
    wyszło około 5000zł
    firma de diet... ma we wrześniu promocję
    więc: jeśli w tej cenie mam kondensat z zasobnikiem tej firmy (ponoć dobra prawda 1950? ) a mogę mieć turbo firmy Vail.. lub Viess.. to wolę wziąć kondensat

    pozdrawiam
    To_masz

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Heath
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.468
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTiiii
    J
    Czy kondesat czy tylko turbo rura przez sciane idzie ta sama - tzw rura w rurze bo to najlepsze wyjscie. Temp. spalin nie ma tu znaczenia
    z tego co wiem, jest też przepis o minimalnej odległości wylotu spalin od okna - min. 0,5 m. Może to ktoś potwierdzić?

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heath
    Cytat Napisał MARTiiii
    J
    Czy kondesat czy tylko turbo rura przez sciane idzie ta sama - tzw rura w rurze bo to najlepsze wyjscie. Temp. spalin nie ma tu znaczenia
    z tego co wiem, jest też przepis o minimalnej odległości wylotu spalin od okna - min. 0,5 m. Może to ktoś potwierdzić?
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    Par. 175.

    1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
    2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
    3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.
    Już w domku!!!

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Heath
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.468
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    akacja - dzięki.

    No to u mnie warunek nr 3 nie będzie spełniony. od ściany na której będzie wisiał kocioł do okna mam 55 cm.Chyba że wypuszczę przewód 0,6 m pod oknem

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony