dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Jaki piec ?

Głosujących
503. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Junkers

    73 14,51%
  • Termet

    40 7,95%
  • Viessman

    112 22,27%
  • Buderus

    46 9,15%
  • Vaillant

    140 27,83%
  • Saunier Duval

    20 3,98%
  • Ulrich

    14 2,78%
  • Ferroli

    7 1,39%
  • De Ditrich

    51 10,14%
Strona 11 z 12
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 230

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygul
    nie znalazłem opcji termostat porażka...
    Na poziomie fachowca, na stronie C8 i ew C10, masz podłączenie pomieszczenia - i tam można wybrać prawym pokrętłem wg. intrukcji 'nie ma', 'włączenie' lub 'termostat' - ja mam 'brak', 'korekta' i 'termostat'. Mam ustawione brak na obu ekranach i wtedy grzeje. Jak zmieniałem na termostat lub korekta, to mi się wyłącza grzanie w tym obiegu, dla którego grzeję.
    Ale np. w pomieszczeniu z podłogówką jest ustawione 20 a regulator pokazuje 23.

    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrmrooz
    Cytat Napisał Zygul
    nie znalazłem opcji termostat porażka...
    Na poziomie fachowca, na stronie C8 i ew C10, masz podłączenie pomieszczenia - i tam można wybrać prawym pokrętłem wg. intrukcji 'nie ma', 'włączenie' lub 'termostat' - ja mam 'brak', 'korekta' i 'termostat'. Mam ustawione brak na obu ekranach i wtedy grzeje. Jak zmieniałem na termostat lub korekta, to mi się wyłącza grzanie w tym obiegu, dla którego grzeję.
    Ale np. w pomieszczeniu z podłogówką jest ustawione 20 a regulator pokazuje 23.

    Michał


    U mnie znowu Serwisant przy pierwszym uruchomieniu poustawiał "korekta". W sumie w miare dobrze grzeje. Myślę, po delikatnym przestudiowaniu instrukcji, że ta zwiększona temp na wyświetlaczu w stosunku do zadanej jest zależna w pewnym stopniu od krzywej grzewczej a tym samym od temperatury zewnętrznej. Trzeba by spróbować na ustawieniach "ręczny" a nie"auto". Wtedy programator nie analizuje krzywej grzewczej, tyko ma za zadanie utrzymać temperaturę w pomieszczeniu.

    Pozdrawiam
    Krzysiek

  3. #3

    Domyślnie

    Mam "termostat" w C8, znalazłem wieczorem i tak ustawiłem. Dziś testuję.
    Chce dojsc do sytuacji kiedy jesli jest cieplo w domu piec nie grzeje, jesli jest chlodno (ponizej zadanej) piec dogrzewa. Aktulanie u mnie piec grzał w godzinach w jakich mu kazałem, ale bez kontroli temp i nagrzewał nawet do 25,5C. Jedyna regulacja polegałana wyłaczaniu pieca na 2-3 godziny. Skoro mamy tak zaawansowane rozwiązanie z czujnikami i pogodówką warto chyba poszukac ustawienia, które zapewniające pełen komfort temperaturowy oraz oszczednosci w zuzyciu gazu

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygul
    Mam "termostat" w C8, znalazłem wieczorem i tak ustawiłem. Dziś testuję.
    Chce dojsc do sytuacji kiedy jesli jest cieplo w domu piec nie grzeje, jesli jest chlodno (ponizej zadanej) piec dogrzewa. Aktulanie u mnie piec grzał w godzinach w jakich mu kazałem, ale bez kontroli temp i nagrzewał nawet do 25,5C. Jedyna regulacja polegałana wyłaczaniu pieca na 2-3 godziny. Skoro mamy tak zaawansowane rozwiązanie z czujnikami i pogodówką warto chyba poszukac ustawienia, które zapewniające pełen komfort temperaturowy oraz oszczednosci w zuzyciu gazu

    Odnotuj na forum swoje spostrzeżenia


    Pozdr
    Krzysiek

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JATANER
    U mnie znowu Serwisant przy pierwszym uruchomieniu poustawiał "korekta". W sumie w miare dobrze grzeje. ...Trzeba by spróbować na ustawieniach "ręczny" a nie"auto". Wtedy programator nie analizuje krzywej grzewczej, tyko ma za zadanie utrzymać temperaturę w pomieszczeniu.
    A jakie masz temperatury zadane ustawione? Czy masz dwa obiegi czy jeden? Jak dwa - to czy podłogówka i mieszacz i np. jeszcze moduł do mieszacza VR61?
    Jestem ciekaw, bo po ustawieniu wieczorem na termostat dla pomieszczenia w którym jest podłogówka (salon) (czyli u mnie na C10) i regulator, ten ostatni pokazywał 22°C ale było ciut za chłodno (chyba mniej niż te 22 na wyświetlaczu) - po prostu przez całą noc pompa podłogówki była wyłączona i podłoga z samego rana była zimna.
    Czekam też na info od Zygula jak mu działało.
    Pozdrawiam
    Michał M

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrmrooz
    Cytat Napisał JATANER
    U mnie znowu Serwisant przy pierwszym uruchomieniu poustawiał "korekta". W sumie w miare dobrze grzeje. ...Trzeba by spróbować na ustawieniach "ręczny" a nie"auto". Wtedy programator nie analizuje krzywej grzewczej, tyko ma za zadanie utrzymać temperaturę w pomieszczeniu.
    A jakie masz temperatury zadane ustawione? Czy masz dwa obiegi czy jeden? Jak dwa - to czy podłogówka i mieszacz i np. jeszcze moduł do mieszacza VR61?
    Jestem ciekaw, bo po ustawieniu wieczorem na termostat dla pomieszczenia w którym jest podłogówka (salon) (czyli u mnie na C10) i regulator, ten ostatni pokazywał 22°C ale było ciut za chłodno (chyba mniej niż te 22 na wyświetlaczu) - po prostu przez całą noc pompa podłogówki była wyłączona i podłoga z samego rana była zimna.
    Czekam też na info od Zygula jak mu działało.
    Pozdrawiam
    Michał M
    Mam dwa obiegi: gróra kalafiory dół podłogówka z mieszaczem (grupa pompowa BIMsa) ora moduł VR61. Temperatury mam ustawione po 20 st na każdym obiegu. I wydaje mi się, że raczej trzyma temperature. Podwyższona jest tylko wtedy, gdy dogrzewam kominkiem z PW.

    Pozdrawiam
    Krzysiek

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrmrooz
    Cytat Napisał JATANER
    U mnie znowu Serwisant przy pierwszym uruchomieniu poustawiał "korekta". W sumie w miare dobrze grzeje. ...Trzeba by spróbować na ustawieniach "ręczny" a nie"auto". Wtedy programator nie analizuje krzywej grzewczej, tyko ma za zadanie utrzymać temperaturę w pomieszczeniu.
    A jakie masz temperatury zadane ustawione? Czy masz dwa obiegi czy jeden? Jak dwa - to czy podłogówka i mieszacz i np. jeszcze moduł do mieszacza VR61?
    Jestem ciekaw, bo po ustawieniu wieczorem na termostat dla pomieszczenia w którym jest podłogówka (salon) (czyli u mnie na C10) i regulator, ten ostatni pokazywał 22°C ale było ciut za chłodno (chyba mniej niż te 22 na wyświetlaczu) - po prostu przez całą noc pompa podłogówki była wyłączona i podłoga z samego rana była zimna.
    Czekam też na info od Zygula jak mu działało.
    Pozdrawiam


    Aha

    U mnie mam jeszcze ustawioną temp obniżoną w czasie 6 - 22 na 18 st.

    Zobacz czy u Ciebie nie ma takiego ustawienia bo niższa temp może być wynikiem działania tej funkcji.

    Pozdr
    Michał M
    Krzysiek

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał JATANER
    U mnie mam jeszcze ustawioną temp obniżoną w czasie 6 - 22 na 18 st.
    Zobacz czy u Ciebie nie ma takiego ustawienia bo niższa temp może być wynikiem działania tej funkcji.
    Nie, to nie to - ja sobie ustawiłem 3 przedziały czasowe obejmujące całą dobę i 3 różne temperatury, od 5 do 9 ma być najcieplej, żeby było łatwiej wstać
    Ja po prostu nie wiem, czy ustawienia korekta albo termostat biorą pod uwagę temperaturę z pomieszczenia, w którym jest regulator (czyli tą wyświetlaną na ekranie głównym) czy jest wymagany jakiś zewnętrzny czujnik i czy ma wpływ na tą całą sytuację, że regulator mam w pomieszczeniu, gdzie jest obwód HK2 (podłogówka) a nie HK1.
    Mam podejrzenie, że regulator jest trochę przestawiony i pokazuje wyższą temperaturę niż jest w rzeczywistości, ale mam obawy przed ustawieniem zadanych temepratur na 23 - 24 (zakładając, że regulator dodaje jakieś 2 stopnie). Chyba będę musiał zaopatrzyć się w zwykły termometr.

    Michał M

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrmrooz
    Cytat Napisał JATANER
    U mnie mam jeszcze ustawioną temp obniżoną w czasie 6 - 22 na 18 st.
    Zobacz czy u Ciebie nie ma takiego ustawienia bo niższa temp może być wynikiem działania tej funkcji.
    Nie, to nie to - ja sobie ustawiłem 3 przedziały czasowe obejmujące całą dobę i 3 różne temperatury, od 5 do 9 ma być najcieplej, żeby było łatwiej wstać
    Ja po prostu nie wiem, czy ustawienia korekta albo termostat biorą pod uwagę temperaturę z pomieszczenia, w którym jest regulator (czyli tą wyświetlaną na ekranie głównym) czy jest wymagany jakiś zewnętrzny czujnik i czy ma wpływ na tą całą sytuację, że regulator mam w pomieszczeniu, gdzie jest obwód HK2 (podłogówka) a nie HK1.
    Mam podejrzenie, że regulator jest trochę przestawiony i pokazuje wyższą temperaturę niż jest w rzeczywistości, ale mam obawy przed ustawieniem zadanych temepratur na 23 - 24 (zakładając, że regulator dodaje jakieś 2 stopnie). Chyba będę musiał zaopatrzyć się w zwykły termometr.

    Michał M

    Ja postanowiłem sprawdzać temp wyświetlaną zwykłum termometrem i niemalże pokrywają się temperatury (różnica czasami tylko o 1 st).

    Sam programator ma wbudowany czujnik temp, który mierzy temp w miejscu jego zainstalowania. W Twoim przypadku w obiegu podłogówki tj. HK2 (u mnie też z resztą). Można też zainstalować dodatkowy czujnik VR81 np. na innej kondygnacji.


    Pozdrawiam
    Krzysiek

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie różnica temperatur pomiedzy wskazaniem programatora a termometrem wynosi około 1,5 - 2C.
    Po ustawieniu opcji "termostat" dostrzegam sterowanie temperaturą. Ustawiam ze chcę 24,5 i mam okolo 24,5 czyli na serio jakies 22,5C. jak otworze okno i wychlodze pokój, to piec się załacza i zaczyna dogrzewać dom. Do tej pory ustawiałem 18 a miałem nawet pod 25 w zaleznosci od długosci czasu nieprzerwanej pracy pieca.
    Co do zużycia gazu, to na razie nie widzę niestety specjalnej różnicy. Zbyt krótki czas obserwacji.
    Jesli ktoś już wie, czy lepiej (oszczędniej) grzać równomiernie, prawie przez całą dobę z wykorzystaniem termostatu, czy raczej tylko w okreslonych godzinach ale bez termostatu, to proszę o informację.
    Co to za opcja "korekta" o której piszecie? Do czego służy?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar aga&piotr
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    813
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    staneło na vaillancie, kondensacyjny + zasobnik 120 L.
    ecoTEC VC plus 186/3-5 + VIH120 do tego regulator pogodowy calorMATIC 430
    uruchomiony w środe, oczekiwania jakby spełnione, zobaczymy jak się będzie sprawował

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar aga&piotr
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    813
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Zygul, opcje "korekta" ustawił nam instalator, wytłumaczył to tak że regulator w pomieszczeniu współpracuje z czujnikiem zewnętrznym tj pogodówką, chodzi o korekte krzywej grzewczej, jak to sie wszystko ma, i która z opcji jest najlepsza jeszcze nie wiemy, też będziemy testować
    Jeśli chodzi o oszczędne grzanie, cóż każdy mówi co innego, pan instalator: do 3 stopni, inni do 1,5 stopnia..
    Aga

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygul
    Co to za opcja "korekta" o której piszecie? Do czego służy?
    Myślę, że korekta na wyświetlaczu jest równoważna opcji włączenie w instrukcji. Ta mówi, że w przypadku użycia opcji włączenie, temperatura wody jest obniżana, jak w pomieszczeniu jest wyższa niż zadana, w przypadku opcji termostat, instrukcja stwierdza, że piec jest wyłączna/dopływ wody jest odcinany do danego obiegu.
    W przypadku nie włączenia kontroli temperatury pomieszczenia (włączona opcja brak lub nie ma) - temperatura dopływu jest zależna tylko i wyłącznie od temperatury zewnętrznej.

    Pozdrawiam
    Michał M

  14. #14

    Domyślnie

    Junkers Cerapur Smart 14-3 ZSB
    - z zasobnikiem 120 L
    - wiszący
    - kondensacyjny
    Szukałem taniego kotła możliwie najniższej minimalnej mocy grzewczej.
    Chyba przez wiekszosc czasu przy obecnych temperaturach ( +5/-5 stopni) chodzi z moca minimalna.
    Dodatkowo pogodowka FW200 oraz moduł IPM do sterowania mieszaczem podłogowki.

  15. #15

    Domyślnie

    Centrala kondensacyjna Wolf CGS-24, pracuje od roku. Sterowniki pogodowy i pokojowy współpracują ze sobą w ten sposób,że kotłem steruje pogodowy a pokojowy modyfikuje jego pracę. Stopień wpływu sterownika pokojowego może zawierać się w przedziale 0-20, fabrycznie ustawiony jest na 4 i tego nie zmieniałem. Początkowo instalator ustawił krzywą grzewczą na 1,1 - temp.wody osiągała 50 stopni,dom nagrzewał się szybko i po przekroczeniu temp. pomieszczenia 22,5 piec się wyłączał aż temp. spadła poniżej 21,5, wtedy włączał się ponownie.Próba przejścia na sterowanie wyłącznie pogodowe kończyła się przegrzewaniem pomieszczeń nawet do 25 st.oraz częściowym ignorowaniem obniżenia nocnego.W tym roku obniżyłem krzywą grzewczą na 0,9 - temp.wody na wyjściu osiąga 40 st.pomieszczenia po obniżeniu nocnym nagrzewają się wolniej, osiągnięta zostaje zadana temp. 22 st.i nie jest przekraczana o więcej jak 0,1 st.To samo dzieje się przy przejściu na sterowanie wyłącznie pogodowe.
    JERZYSTAR

  16. #16

    Domyślnie

    De Dietrich
    - z zasobnikiem
    - wiszący,
    - kondensacyjny
    - z zamkniętą komorą
    Dlaczego? Teściowa ma hurtownię, wybrała, zapłaciła. Na razie się sprawdza. I piec i teściowa

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    U mnie stanęło na Viessmann Vitodens 333F, stojący (popularnie zwany lodówką )
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  18. #18

    Domyślnie Regulacje kotła

    Witam forumowiczów.
    Mam podobny zestaw Vaillant 126 VR61 VRC430. Właśnie szukam swoich krzywych dla pieca. Dodam że domek ma 140m pow użytk., z czego 70m ogrzewane jest podłogówką i 70m kaloryferami.

    Mój instalator wskazał mi początkowe wartości krzywych 0.8 dla kaloryferów oraz 0.4 dla podłogówki. Na razie i tak mam za ciepło więc zmniejszam krzywe.
    Kto startuje od krzywych 1.0 dla podłogi? Jak wczytacie się w krzywe wynika że dla krzywej 1.0 i 0 st na zewnątrz piec da w obieg 50st o to zdecydowanie za dużo jak na ciepłe domy.

    Jak znajdę swoje krzywe podzilę się wynikami.

    Pozdrawiam,
    Robert

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mdodi

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    5

    Domyślnie

    Po długich i burzliwych analizach zakupiłem :

    Vaillant EcoTec VC 186 19kW + zbiornik 120l + CalorMATIC 430 - jestem informatykiem więc nie mogłem się mu oprzeć

    Ogrzewanie 60m2 podłogówka + 100m2 grzejniki każdy osobno sterowany.

    Komfort użytkownia przeszedło moje oczekiwania, zdecydowanie jakość adekwatna do ceny.

    Za powyższą konfigurację + montaż + wykonanie kotłowni (rurki) + wyprowadzenei spalin (rura w rurze) przez ścianę : 11k PLN.

  20. #20

    Domyślnie

    Junkers smart 14-3 , wziołem po konsultacjach z inwestorami, instalatorami, rodziną ale decyzja zapadła jak się dowiedziałem , że Niemcy go najcześciej wybieraja.

    Wiadono Niemiec to sknera na mode i marketing nie patrzy i kitu wcisnać sobie nie da .
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

Strona 11 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony