witam wszystkich i na wstepie prosze o pomoc.praszukalem forum i nie znalazlem odpowiedzi na moj problem dlatego zakladam nowy temat.w zeszlym roku zalozylem nowy piec co ktory spala wszystko oprocz koksu.piec jest z pleszewa typu uks ze sterownikiem i dmuchawa.wczesnie byl piec bardzo starego typu ( ok.30 letni)malo oszczedny i trudny w obsudze.ze wzgedu na narodziny dziecka trzeba bylo zainwestowac w piec dlatego zdecydowalem sie na pleszew poniewaz byly dosc tanie i ponadto znajomy ma taki piec i jest zadowolony.piec zostal zainstalowany a ja bylem szczesliwy poniewaz od teraz zimy mialy byc przyjemne dzieki nowoczesnemu piecowi. i zaczelo . problem polega na tym ze piec osiaga za duza temp a wyglada to tak zadaje temp 55 stopni a piec rozpala sie kolejno do ok 80 stopni (rano rozpalam na piecu jest ok 19 stopni start rozpala sie do 55 zawsze szybko od 15 d0 25 min i dochodzi do ok80 stopni spada do ok46 i znow dochodzi do 80 spada do 50 dochodzi do 80 spada do 54 dochodzi do 75 i tak jeszcze kilka razy az po ok 3 godz jezeli dojdzie do 75 spadnie do ok56 lub ok64 trzyma tak ze 40 minut i pozniej co jakis czas dobija 1 stopien.jezeli spadlo wczesniej do 56 to dobije do 75 ale jezeli spadlo do 64 to dobije po kilku godz do 85 stopni) od kiedy pale pelnym zasypem czyli od 2 tygodni piec zagotowal sie 2 razy!!!!!!!!!! ma stara 25 letnia instalacje z duzym przekrojem rur i zeliwnymi grzejnikami (projektowal ja inzynier do grawitacyjnego obiegu i przez te lata pracowala dobrze) teraz przy montazu pieca w uklad zostala wpieta pompa 25-60/180 czyli mocna.na wentylatorze jest prawidlowo dociazona klapka ciag w kominie jest dobry pale mialem 19 tys kalorii a obejscie z pompa zamontowane jest na powrocie (za niska piwnica) piec ma moc 14kw(1.8 pow grzewczej) i trzy kanaly konwekcyjne (standardowo 2 taki piec doradzil producent!!!!!!!!!!!!!!!)mieszkanie 80m kw wys ok 3 m w starej kamienicy okna drewniane nie jest to wina ustawien sterownika tak mysle bo temp rosnie nast po osiagnieciu zadanej temp 55stopni do pierwszego przedmuchu (5min) o ok 12-15 stopni a przedmuchy podbijaja tylko o kilka stopni


prosze bardzo o pomoc poniewaz caly czas piec pracuje blisko gotowania wody.gdzie moze byc przyczyna tego ze piec osiaga takie temp. ja nie spie po nocach a jak wychodze do pracy to mam serce w gardle bo zona zostaje sama z malym dzieckiem