dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 150

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MaciekTyr.
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-503
    Dzielnica
    Arturówek
    Posty
    641

    Domyślnie Zbieram zespół, postawmy prototyp taniego domu pasywnego

    Mam nadzieję, że doczekamy czasów, gdy w sprzedaży będą zoptymalizowane, tanie, indywidualne systemy mieszkalne (specjalnie nie użyłem słowa "dom", gdyż to automatem kojarzone jest z dachówką, prostokątami i ceramiką). Ponieważ pewnie szybko to nie nastąpi postanowiłem zaproponować 2 rozwiązania optymalne, możliwe do wykonania w dostępnych technologiach i (jeśli znajdą się maniacy) sfinalizowanie prototypu. Koszty mogę ponieść, ale jeśli barierą okażą się głupawe przepisy, to bez wsparcia się wykruszę. Lokalizację mam upatrzoną taką, że nie powinno być przeszkód - praktycznie jest to część polskiej aglomeracji a administracyjnie leży na terenie Czech, gdzie do przepisów podchodzą znacznie liberalniej, więc tam raczej się uda.

    I. OMEGA, czyli kopuły.





    To moja koncepcja prezentowana już przez Redakcję Muratora i szczegółowo opisana na prostysystem.pl natomiast jeszcze dopracowałem konstrukcję.

    Potrzebne nam będą - wylewka, obręcze stalowe, siatka sferyczna, metalowa, piana PUR, okna płaskie PCV okrągłe, drzwi, 6 ościeżnic, tynk żywiczny, farba wewnętrzna

    Konstrukcja.
    1. Izolowana wylewka o kształcie podstawy (w zasadzie ten etap jest najbardziej typowy i najbardziej uciążliwy
    2. Szkielet.
    Na wylewce mocujemy obręcze, które dzięki oznaczonym miejscom łączeń wyznaczają styczność do sfery (sfera ma tę dobrą cechę, że dowolny okrąg może być do niej styczny na całym obwodzie). Niektóre z obręczy wyznaczą miejsca na okrągłe okna PCV.
    tu przykład takiego obręczowania z papierowych rolek, my użylibyśmy mniejszej ilości obręczy z pręta:

    3. Bariera i szablon, czyli siatka
    Do szkieletu mocujemy płaty sferycznej siatki metalowej o oczkach 2-3 cm, o wypukłości adekwatnej do sfery. Te elementy należy zamówić u producenta sit
    4. Ściana/izolacja termiczna - piana PUR zamkniętokoworowa.
    Od wewnątrz siatkowej sfery wykonujemy natrysk piany do grubości ok 20cm (w zależności od pożądanych parametrów termicznych), budynek może funkcjonować jako pasywny (żadnych mostków, zminimalizowana pow ścian). Piana będzie lekko przechodzić przez oczka siatki, tworząc fakturę "pikowanego kołderki" (na wizualce). Zamkniętokomorowa pina PUR jest materiałem stosowanym w budownictwie do dociepleń wewnętrznych i zewnętrznych. Jest używana jak wierzchnie pokrycie dachów - odporna na bezpośrednie czynniki atmosferyczne i mechaniczne.
    5. Wzmocnienia.
    W miejscach otworów (okna, drzwi) nakładamy twardą warstwę kompozytu (biała warstwa na wizualizacji). Zaproponowałem 2 wzory - w pierwszym są tylko podparciem stolarki, w drugim - dodatkowym elementem usztywniającym konstrukcję, chociaż sama kopuła z piany jest już nośna.
    6. Łączniki między kopułami.
    Można wykonać w "technologii sita" lub płyty obornickiej. Potrzebne będą trapezy podpierające (np z profili alu). Przeszklenie górne da ciekawy efekt i łatwo je wykonać; może się składać ze zwykłej, płaskiej szyby zespolonej wzdłuż której umieszczamy ugięty kawałek półprzeźroczystej płyty poliwęglanowej 2-3mm





    II. ALFA, czyli hangar mieszkalny



    To całkiem typowa, stosowana w przemyśle konstrukcja łukowa. Łuki z blachy trapezowej są rozwiązaniem najtańszym, ponieważ kształt eliminuje nośne elementy konstrukcyjne, jest to też rozwiązanie tanie w wykonaniu. Takie hale dociepla się zwykle przez natrysk piany PUR (koszt z robocizną od 35 zł za m2 o gr.15cm, czyli dużo taniej niż docieplanie systemem styropianowym). W obu konstrukcjach chcę postawić na podkreślanie nowych materiałów i form a nie ich ukrywanie, dlatego proponuję pozostawić fakturę piany wewnątrz , malując ją tylko na odpowiedni kolor farbą silikonową (efekt skały). Należy pamiętać, że większość ścian wewnątrz będzie jednak tradycyjna (ściany działowe) a "skałka" ścian zewnętrznych do dobry motyw do aranżacji.

    Wyzwaniem tego projektu było w zasadzie tylko oderwanie od ujemnych konotacji i chyba się udało. Pochyły układ ma nie tylko znaczenie estetyczne, dostosowuje się do funkcji (sypialnie w górnej części).

    Ponieważ łukowy dom pozbawiony jest właściwości nośnych dla dodatkowych elementów, dlatego uzupełniony został w szkielet (znany wszystkim z kosmicznych pojazdów), na którym można umieszczać anteny, panele, kolektory, klimatyzacje.

    W tej konstrukcji znów najuciążliwsze będą elementy typowe - wylewka i strop dla piętra (wsparty na słupach). Poniżej układ wnętrza:



    Ostatnio edytowane przez MaciekTyr. ; 31-01-2015 o 23:56
    Dom ma być jedynie zewnętrzną warstwą chroniącą i umilającą nasze życie a nie wewnętrzną warstwą naszego życia. konstrukcje przyszłości: http://www.facebook.com/media/albums...14864131886813
    --------

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony