Jarecki, pozdrowienia dla etatowego wykładowcy

Danutka, gratulacje, widać, że masz gorący wpływ tego gościa w kotłowni. Aż mu zazdroszczę.. twoich wizyt!

Co do Sadpalu, to on też pracuje na poprawę termiczną pieca, bo osad wysuszonej sadzy na ściankach wymiennika, daje słabszy efekt izolacji, w mniejszym stopniu obniża jego sprawność. Być może nie jest to jakaś rewelacja ale różnica z pewnością jest dostrzegalna.
U siebie od jakiegoś czasu niczego już nie reguluję na piecu. Zaworu też nie ruszam. Trochę bawię się ilością i formą dodanego drewna na górnym palenisku. Ostatnio doszedłem do wniosku, że korzystniej jest palić łupanymi tylko na pół kawałkami, tak by tylko dały radę przejść przez otwór zasypowy. Wzrost temperatury kotła jest wolniejszy i w sumie nie przekracza 6şC ale czas palenia jednego klocka, który zajmuje prawie całą niezasłoniętą część rusztu to około 10 –12 godz. To rozwiązanie bardziej wolę. Jest też bardziej ekonomiczne i prostsze. Nie muszę też zatrzymywać pieca, więc odpada kolejny moment produkcji dymu i obniżanie temperatury kotła. Same plusy a wielkość spalonego drewna ta sama. Coś mi się wydaje, że latem będę mógł ogrzewać c.w.u. samym drewnem, już bez palnika retorty. W sumie korzystam w tej chwili tylko z 1/3 powierzchni paleniska górnej komory a poza tym do górnego deflektora jest jeszcze sporo miejsca. Odkryłem w okolicy dostawcę brykietu dębowego 580zł/t. Muszę sprawdzić, czy ta forma dębowego paliwa nie opłaci się bardziej. Teoretycznie wychodzi taniej, bo jest go większa ilość i ma większą moc o 3-4MJ od naturalnego drewna dębowego. Poza tym ma tylko 12% wilgotności. Warto wypróbować

Podliczyłem stan zużycia węgla w okresie od 8.12.2008 do 4.02.2009. co daje 57 dni z dokładnością co do godziny. Spaliłem 1560kg węgla o wartości 25MJ, w tym 650kg Retopal. Całość z KWK PIAST. Zużycie dobowe 27,369kg.Ogrzewana kubatura wnętrz ą1100mł, 20şC ą 1. Dodatkowo zużycie drewna dębowego około 0,5 -0,7 mp, jako dopalacza na górnym palenisku i 3 mp w kominku otwartym w salonie. Koszt paliw sumarycznie 1228zł.
Zważywszy, że był to okres najniższych jak dotąd temperatur tej zimy, nie ma co narzekać. Dodam jeszcze dla dokładności, że temperatura wnętrza mierzona jest w otwartym dwupoziomowym wnętrzu (salon, jadalnia, kuchnia) na wysokości 1m mierząc z poziomu kuchni i jadalni a 2m z poziomu salonu. W dolnej części salonu usytuowany jest kominek.