dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 57
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 1130
  1. #301
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jacol57

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    7

    Domyślnie Obliczenia w OZC

    Dom parterowy z użytkowym poddaszem i podłoga wszędzie na gruncie.
    W garażu tylko 8cm styr.w podłodze, w pozostałych pomieszczeniach 15 styro.
    w podłodze.
    Początkowo myślałem, że program liczy jakieś różnice temperatur
    z dwóch stron przegrody ale i tak mi to nie pasuje.

  2. #302

    Domyślnie

    a jaką dałeś dodatkową izolację podłogi w narożnikach?
    może tam tkwi problem?
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

  3. #303
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jacol57

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    Podłoga w garażu i w domu jest identyczna, różnią się jedynie grubością styro.
    Sprawdzałem wielokrotnie.

    Garaż, wiatrołap, spiżarnia są w grupie pomieszczeń nie ogrzewanych i w innej strefie.
    Ale nawet w pomieszczeniach mieszkalnych które są w jednej grupie i jednej strefie przy temp. 20*C w pomieszczeniach pod podłogą jest 2,2*C a w łazience przy 24*C pod podłogą liczy tylko 0,4*C.

    Izolacja krawędziowa w obydwu rodzajach podłóg jest identyczna;
    2cm paski styropianu o szerokości 20cm

  4. #304
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jacol57

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    W zakładce Ogólne/Parametry obliczeń w sekcji:
    Korekta błędów w nowych normach jeśli nie odchaczę żadnego okienka to sytuacja wygląda tak: Na zewnątrz -16*C, w garażu -7,4*C a pod podłogą w garażu plus 14,6*C.
    Muszę się poważnie zastanowić nad wykorzystaniem tego ciepła no i opatentować przegrodę :-?

  5. #305
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Wydaje mi się też, że jeśli wentylacja nie jest zrównoważona to straty na wentylacji bardzo rosną. Kolejna sprawa to parametr n50 - jego wartość znacząco zmienia straty na wentylację. Właściwie to nie wiem jaki należałoby przyjąć.
    Parametr n50 charakteryzuje budynek pod względem szczelności. Doczytałem się na forum i w sieci (przepraszam, nie pamiętam źródła), że 0,8 to wartość jaką można przyjąć w nowym domu ze szczelnymi oknami. Zauważyłem, że od tego parametru zależy ile świeżego powietrza wejdzie do domu niezaleźnie od ustawień wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej
    Tu można dużo oszczędzić - albo ostro przekłamać wyniki.

    Cytat Napisał am76
    Na chwilę obecną nadal mam wątpliwości co do tej wentylacji. Strumień nawiewny i wywiewny mam po 330m3/h, n50=1,5 i wychodzi mi ciepło na wentylację 4743kWh/rok co stanowi 33% wszystkich strat, a po uwzględnieniu zysków solarnych i bytowych ponad 50% - STRASZNIE DUŻO. Czy tak ma być z rekuperatorem o sprawności 85%? Jak wam to wyszło?
    Nie rozumiem, do strat dodajesz zyski bytowe?
    Sprawność rekuperatora 85% uważam, że to bardzo dużo. U siebie ustawiłem 70, program zaniżył na 48% (średnia roczna sprawność rekuperacji), a temp rekuperacji dałem 12stC.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  6. #306
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Rzeczywistość weryfikuje obliczenia. Albo potwierdza.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  7. #307
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Frykow dosyć juz dawno temu pisał o błędzie w programie OZC :
    http://forum.muratordom.pl/post3159948.htm#3159948
    Prawdopodobnie błąd ten związany jest z obliczeniami strat do gruntu (pozostałe straty się nie zmieniają)
    Sprawdzałem ostatnio jak wpływa zmiana grubości izolacji pod posadzką na wynik i natrafiłem na podobny, a być może taki sam błąd.
    Zmiana grubości izolacji z 0,282m, na 0,283m (o 1 mm) powoduje zmianę w obliczonych stratach do gruntu z 6,22GJ/rok, na 3,91GJ/rok.
    Oczywiście pozostałe dane w programie się nie zmieniły.
    Wie ktoś z czego może ten błąd wynikać?

  8. #308

    Domyślnie

    HenoK - chyba tylko implementator programu Ci takie coś wyjaśni. Może nawet się ucieszy że znalazłeś mu błąd.

    Mam takie pytanko - czy w ściankach działowych K-G uwzględnialiście niewentylowaną szczelinę powietrza? Jest to 10cm - jak się okazuje - bardzo dobrej izolacji. Np. w moim przypadku ścianka z podójnego K-G po wstawienu szczeliny powietrza 10cm zmienia U z 1,5 W/m2K na 2 W/m2K.

    Z tego co się orientuję to przy sufitach skośnych poddasza też występuje szczelina ok. 3cm.

  9. #309

    Domyślnie

    a nie masz tam przypadkiem wełny?
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

  10. #310

    Domyślnie

    Cytat Napisał enickman
    a nie masz tam przypadkiem wełny?
    Wełna powiadasz?
    Jak na razie mam tylko konstrukcje i obliczenia OZC. Reszta ma być później. Nie wiedziałem, że do ścianek wstawia się wełnę.

  11. #311

    Domyślnie

    jakoś to trzeba wygłuszyć
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

  12. #312
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq
    Henok, ja akurat korzystam ze starszej wersji Purmo 4,01b (Frykow pisal o bledzie w nowej wersji. widocznie starszych wersji tez to dotyczy
    Ten błąd występuje właśnie w tej wersji, o której piszesz .

  13. #313
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    HenoK - chyba tylko implementator programu Ci takie coś wyjaśni. Może nawet się ucieszy że znalazłeś mu błąd.
    Tak też zrobiłem. Wysłałem zapytanie do twórców programu. Dam znać, co odpowiedzą.

  14. #314
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Z tego co się orientuję to przy sufitach skośnych poddasza też występuje szczelina ok. 3cm.
    W warstwach dachu dodałem szczelinę 2,5cm, jako warstwę powietrza słabo wentylowaną. Nie sprawdzałem jej wpływu na wynik.

    BLA-DACH...............0.045...............Blacha trapezowa lub dachówkowa.
    WAR.POW.DW...............0,06...............Warstw a powietrzna dobrze wentylowana. (łaty i kontrłaty)
    PAPA-ASF...............-0,005...............Papa asfaltowa.
    SOSNA...............0,025...............Drewno sosnowe w poprzek włókien.
    WAR.POW.SW...............0,025...............Warst wa powietrzna słabo wentylowana. (wentylacja połaci)
    WEŁNA-PŁ-S...............0,3...............Płyty z wełny mineralnej - ułożone szczelnie.
    POLIETYLEN...............0,001...............Folia polietylenowa.
    GIPS-KART...............0,012...............Płyty gipsowo-kartonowe.

    Mostek: IWR1

    U=0,13 W/m2*K

    Co wy na to?
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  15. #315

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeZet
    Cytat Napisał am76
    Z tego co się orientuję to przy sufitach skośnych poddasza też występuje szczelina ok. 3cm.
    W warstwach dachu dodałem szczelinę 2,5cm, jako warstwę powietrza słabo wentylowaną. Nie sprawdzałem jej wpływu na wynik.

    BLA-DACH...............0.045...............Blacha trapezowa lub dachówkowa.
    WAR.POW.DW...............0,06...............Warstw a powietrzna dobrze wentylowana. (łaty i kontrłaty)
    PAPA-ASF...............-0,005...............Papa asfaltowa.
    SOSNA...............0,025...............Drewno sosnowe w poprzek włókien.
    WAR.POW.SW...............0,025...............Warst wa powietrzna słabo wentylowana. (wentylacja połaci)
    WEŁNA-PŁ-S...............0,3...............Płyty z wełny mineralnej - ułożone szczelnie.
    POLIETYLEN...............0,001...............Folia polietylenowa.
    GIPS-KART...............0,012...............Płyty gipsowo-kartonowe.

    Mostek: IWR1

    U=0,13 W/m2*K

    Co wy na to?
    Możesz poobserwować jak się zmienia U przegrody po dodaniu warstwy powietrza. Jest tam taka kolumna Rcor. Szczelina wentylowana zwiększa U a niewentylowana jest dobrym izolatorem. W twoim przypadku dodanie szczeliny urealnia (pogarsza) U.

    Ja u siebie do dachu nie wprowadzałem niczego co jest powyżej wełny bo założyłem, że nad wełną jest szczelina wentylowana a więc właśnie tam kończy się izolacja termiczna. Mnie bardziej iteresuje niewentylowana szczelina które jak mi się zdaje powstaje pomiędzy wełną a płytami K-G. Nie wiem jeszcze dokładnie jaka ona jest przy motarzy na tzw. grzybki bo nie widzalem nigdy na oczy tych profili ani grzybków ale chyba ze 3cm to będzie.

  16. #316

    Domyślnie

    A próbowaliście w swoci oblliczeniach w OZC zrobić eksperyment z włączonym ogrzewaniem w garażu i z opcją "garaż bez ogrzewania". Jak to wpływa na wasze wyniki. Pisałem o tym wcześniej. U mnie dom z ogrzewaniem w garażu ma mniejsze zapotrzebowanie niż dom z garażem nieogrzewanym.

  17. #317

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Ja u siebie do dachu nie wprowadzałem niczego co jest powyżej wełny bo założyłem, że nad wełną jest szczelina wentylowana a więc właśnie tam kończy się izolacja termiczna. Mnie bardziej iteresuje niewentylowana szczelina które jak mi się zdaje powstaje pomiędzy wełną a płytami K-G. Nie wiem jeszcze dokładnie jaka ona jest przy motarzy na tzw. grzybki bo nie widzalem nigdy na oczy tych profili ani grzybków ale chyba ze 3cm to będzie.
    na tych profilach leżeć będzie wełna więc pustki nie będzie
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

  18. #318

    Domyślnie

    Cytat Napisał Diakon
    A próbowaliście w swoci oblliczeniach w OZC zrobić eksperyment z włączonym ogrzewaniem w garażu i z opcją "garaż bez ogrzewania". Jak to wpływa na wasze wyniki. Pisałem o tym wcześniej. U mnie dom z ogrzewaniem w garażu ma mniejsze zapotrzebowanie niż dom z garażem nieogrzewanym.
    Jeśli temperatura w garażu w obu przypadkach pozostaje bez zmian to zapotrzebowanie na moc też powinno pozostać bez zmian. U mnie tak włąsnie jest.

    Natomist po włączeniu ogrzewania zapotrzebowaie na ciepło maleje z 8970 do 8125. Dziwne. Ale czy faktycznie? Ponieważ temperatury nie zmieniamy tzn. że nic energii do bilansu nie dodajemy na ogrzewanie garażu bo pochodzi ona z pomieszczeń sąsiednich i otoczenia tak samo jak przy ogrzewaniu wyłączonym. Za to w bilansie pojawia nam się dodatkowy grzejnik jakim jest niocieplona podłoga na gruncie - w moim przypadku ma ona aż 177W. Dodatkowy korzystny element w bilansie to zyski solarne - prawdopodobnie są dość duże nawet dla jednego okna. Wydaje mi się że stąd właśnie wynikają te rozbieżności.

    Wydaje mi się też, że w rzeczywistości temperatura w nieogrzewanym garażu ze względu na zyski solarne może być wyższa niż tak którą pokazuje OZC. Kolejna rzecz która mi się wydaje jest taka, że rzeczywiste zapotrzebowanie na energię będzie takie jak przy ogrzewaniu w garażu włączonym. Najlepszym więc sposobem na uzyskanie dobrych wyników sumarycznych jest włączenie wszędzie ogrzewania i ustawienie w nieogrzewanych pomieszczeniach temperatury przy której zapotrzebowanie na moc wynosi 0W.

    Co o tym sądzicie?

  19. #319
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Anemone

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Mam pytanie jak uwzględnić w OZC mając niepodpiwniczony dom, że ściany fundamentowe wychodzą 30cm ponad grunt, a później są ściany zewnętrzne?
    Czy głębokość ścian fundamentowych też muszę gdzies uwzglęniać?
    Drugie pytanie: Jeżeli część pomieszczeń znajduje się 45cm ponad grunt a reszta nie czy należy to uwzględnić?

  20. #320
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Tu jest pies pogrzebany. Też nie wiem. Nadzieja jedynie w tym, że OZC chyba zawyża straty na ścianach fundamentowych.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

Strona 16 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony