dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie Zaskoczyli mnie opłatą - pas drogowy

    Witam!

    Czy Wasze gminy również pobierają roczną opłatę za "umieszczanie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych
    z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego".

    "Za zajęcie pasa drogowego, o którym mowa w § 1 pkt. 2 ustala się roczne stawki opłat za 1m2 powierzchni pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczanego urządzenia:
    1) w terenie zabudowanym 50,00 zł"

    Właśnie załatwiam przyłącze wodne i kanalizacyjne i trochę zaskoczyła mnie ta opłata. Za zajęcie pasa jest 6 zł za m2 dziennie i wiedziałam, że takie coś będzie do zapłacenia, ale ta coroczna danina niezbyt mi się podoba.

    Jutro idę się dowiedzieć, jak to będzie naliczane - w drodze będzie niespełna 10 m rury kanalizacyjnej i 1 m wodociągowej, reszta (w tym studzienka) już na mojej działce. Szczegóły podam jutro. Dziś proszę o informacje, jak jest w Waszych gminach.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    tak, płacę za to ze 30 zł rocznie i najwiekszy problem mam żeby zapamiętać, że mam zaplacić.

  3. #3

    Domyślnie

    u mnie jakieś grosze, zapłaciłem za pięć czy dziesięć lat kilkanaście złotych z góry i zapominam o tym, jak się kiedyś upomną to kiedyś "im też zapłacę"

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    U mnie w wodociągach sami sugerowali żeby ciągnąć po działce nie po drodze, bo opłaty duże wychodzą. ale nie wiem ile. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    A jak tu ciągnąć po działce, skoro kanaliza w drodze?
    Nierówność społeczna się tu robi, bo sąsiedzi z przeciwka mają mniej rury do położenia (główna leci zaraz obok ich granicy).
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    No i wreszcie mam kalkulację - za jeden dzień zajęcia pasa drogowego gmina naliczyła 20 złotych, a za urządzenia w drodze, o zgrozo, 72 złote rocznie.

    Tu pierwotnie wypisałam listę moich narzekań, które postanowiłam przerzucić do dziennika budowy, żeby wątek nie zrobił się śmieciowy.

    Po pierwsze - drogo, po drugie - również sama mam pamiętać o płaceniu.
    Ostatnio edytowane przez bowess ; 24-05-2010 o 12:59
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    bowess tak nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi ? zły dzień ? pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Dzień może i nie taki zły.

    Zaczyna mi brakować tolerancji na opłaty za wszystko. Wnioskuję, że po prostu podatki są za niskie, skoro za każdy papier należy ekstra dopłacać.
    Edytowałam wpis - chętni moje narzekania mogą poczytać w dzienniku, w tym wątku powróćmy do kwestii porównania stawek w różnych gminach.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  9. #9

    Domyślnie

    skoro porównujemy to proszę:
    - opłata roczna za zajęcie pasa drogowego (umieszczenie w nim urządzeń infrastruktury technicznej): 2,47zł/rok (1,37m2 x 18zł x 10%, gdzie 1,37m2 to powierzchnia rzutu urządzeń: woda 9mb x 0,063 średnica + kanalizacja 5mb x 0,16 średnica)
    - opłata za zajęcie pasa drogowego w związku z budową przyłączy: 36,25zł (jeden dzień, zajęcie 25m2 pobocza x 0,25zł/m2 i 15m2 jezdni x 2zł/m2)

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar papuch
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    908
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    80

    Domyślnie

    A to ciekawostka... a czy w przypadku 'wodociągów' też jest opłata coroczna?

  11. #11

    Domyślnie Za co płacić??

    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    No i wreszcie mam kalkulację - za jeden dzień zajęcia pasa drogowego gmina naliczyła 20 złotych, a za urządzenia w drodze, o zgrozo, 72 złote rocznie.

    Tu pierwotnie wypisałam listę moich narzekań, które postanowiłam przerzucić do dziennika budowy, żeby wątek nie zrobił się śmieciowy.

    Po pierwsze - drogo, po drugie - również sama mam pamiętać o płaceniu.
    Za co trzeba płacic skoro infrastruktura która jest w pasie drogowym jest przechodzi na własność wodociągów po odbiorze, wiec nie rozumiem czemu trzeba płacic co roczną opłate??
    rozumie ze moze byc opłata jednorazowa za zajecie pasa ale dzierżawa nie rozumiem.

    pozdrawiam adrian
    Ostatnio edytowane przez siwymiki ; 30-05-2010 o 21:16

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar papuch
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    908
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    80

    Domyślnie

    ja też nie wiem o co chodzi- nic mi nie mówili w wodociągach o opłatach???

  13. #13

    Domyślnie

    bo to nie wodociągów sprawa tylko samorządu lokalnego

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar papuch
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    908
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    80

    Domyślnie

    Dzwoniłam do naszego pana od projektu wodnego i on twierdzi że jest opłata za zajęcie pasa drogowego na czas budowy przyłącza ale nie ma w naszej gminie opłaty corocznej za posiadanie urządzenia w drodze. On chyba wie co mówi więc mi lepiej
    Mówi że urządzenia przechodzą na własność wodociągów i to oni musieliby płacić jakby co. Poza tym musiałaby być uchwała gminy dotycząca tego itd- a nie ma.
    pozdrawiam
    pap

  15. #15

    Domyślnie

    w mojej gminie nie istnieją takie opłaty-płaciliśmy jednorazowo przy wykonywaniu przyłącza i koniec.Widocznie co kraj to obyczaj

  16. #16

    Domyślnie

    Moja rada sprawdź najpierw czy droga w której masz zamiar robić przyłącza rzeczywiście ma status drogi gminnej czyli czy jest na oficjalnym wykazie dróg gminnych jeśli nie to nie maja podstawy prawnej do naliczania ci takich opłat gdyż opłaty tyczą się wyłącznie dróg publicznych (gminnych, powiatowych itp).

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Droga jak najbardziej gminna i od dawna w wykazie. Też żyłam sobie w przekonaniu, że rury kanalizacyjne i wodociągowa aż do licznika przejdą na własność lokalnego przedsiębiorstwa wodno-ściekowego. Niestety już tak nie jest - przynajmniej lokalnie. Czysty zysk dla gminy - pobierają opłaty za urządzenia w drodze, a w razie awarii na "moim" kawałku rur za wszystkie ekscesy związane z rozkopaniem drogi, usunięciem usterki i przywróceniem ładu po całej zabawie płacę również ja.
    Ostatnio edytowane przez bowess ; 21-07-2010 o 10:12
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  18. #18

    Domyślnie

    No to nie ma wyjścia trzeba płacić ale strasznie dużo za ta rurę naliczyli ?. No i oczywiści musisz do 15 stycznia każdego roku zapłacić (tak powinno być w decyzji), bo jak nie to będą naliczali odsetki itp.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    Droga jak najbardziej gminna i od dawna w wykazie. Też żyłam sobie w przekonaniu, że rury kanalizacyjne i wodociągowa aż do licznika przejdą na własność lokalnego przedsiębiorstwa wodno-ściekowego. Niestety już tak nie jest - przynajmniej lokalnie. Czysty zysk dla gminy - pobierają opłaty za urządzenia w drodze, a w razie awarii na "moim" kawałku rur za wszystkie ekscesy związane z rozkopaniem drogi, usunięciem usterki i przywróceniem ładu po całej zabawie płacę również ja.
    Nie wiem jak to ustalili w twojej gminie ale trochę coś nie gra. Skoro płacisz opłatę a nie tylko ty, to z zebranych opłat powinno się finansować naprawę wszelkich awarii.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Od 2007 każdy, kto przyłącza się do sieci płaci za umieszczenie urządzenia. Jest w tym jakiś tam sens, bo gdyby ktoś na mojej działce zakopał lub postawiłby sobie coś, to oczywiste byłoby wnoszenie za tą rzecz opłat i naprawy w gestii tego kto umieścił. Jednak takie postępowanie ze strony gminy budzi pewien niesmak - chociażby z tego powodu, że gmina powinna być dla ludzi, w ich imieniu podejmować pewne zadania ale nie na zasadzie komercyjnej, bo to nie jest firma, tylko jednostka samorządowa. Wybory pokażą, jak ludziom podobała się ta polityka.

    Numeru posesji tez nie dostanę przed zakończeniem budowy. Urzędnicy stwierdzili, że odbiór jest konieczny do tego. Co ciekawe rozporządzenie inaczej do tego podchodzi. "Rozporządzenie określa sposób ustalania numerów porządkowych oraz oznaczania nimi nieruchomości zabudowanych, jak i przeznaczonych pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego". A numer by się przydał - dom stoi, wykończeniówka w toku i przy zakupach z dostawą wieczne tłumaczenie, że numeru jeszcze nie ma i opowiadanie, jak ten dom wygląda. Muszę zarezerwować sobie jakiś wtorek, podrukować parę ustaw i rozporządzeń i tak uzbrojona wybrać się na rozmowę z burmistrzem. Drugie rozwiązanie to list do Palikota - niech wie, jak wygląda przyjazne państwo.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony