Cytat Napisał heron Zobacz post
j-j, a ja tak z zupełnie innej beczki Znalazłem info, że zastosowałeś jakiś ciekawy sposób mocowania rur spustowych eliminujący/minimalizujący mostek. Niestety zdjęcia brak mimo, że to co pisałeś w tamtym wątku wyraźnie sugeruje, że powinno być. Czy mógłbyś opisać (wkleić zdjęcie jesli gdzieś masz) uchwyt, który zastosowałeś?

A tu link do tego co pisałeś kiedyś:
http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post3591019
Zaraz pod linkiem, który podałeś jest kilka sposobów na montowanie rur spustowych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.
Przy 30cm styropianu jest to już dosyć poważne wyzwanie. W zimie taka rura spustowa o długości ponad 4m, wypełniona prawie całkowicie lodem waży ~200kg. Zazwyczaj wisi na dwóch uchwytach + ew. podparcie od spodu wpustem do rur spustowych. Moim zdaniem mocowanie w samym styropianie tu nie wystarczy, no chyba, że rozłożyć te siły na znacznej powierzchni, np. przyklejając do styropianu kawałek płyty OSB.

Niedawno stanąłem przed podobnym wyzwaniem na budowie domu pasywnego, który zaprojektowałem i nadzoruję jego wykonanie.
Rozwiązałem to tworząc taką konstrukcję:

Ma ona sporą wytrzymałość na siły pionowe, a jednocześnie dwa pręty fi 8mm od długości 30cm i 41cm dają niewielki mostek termiczny, który moim zdaniem jest do zaakceptowania.
Uchwyty zostały już wykonane i zamontowane. W przyszłym tygodniu rozpoczyna się ocieplanie budynku styropianem, będzie można zobaczyć jak to się sprawdza w praktyce. Przestrzeń przy uchwytach w trakcie montażu ocieplenia będzie zapiankowana.