Cytat Napisał antech Zobacz post
...
Nie jestem specjalistą od statyki budowli. To co wiem to taki mix tego co mozna poczytać na forum, gazetach i w Internecie ogólnie. Nie mniej to wszystko jest logiczne dosyć. Ta płyta z żebrami ZAWSZE będzie przenosiła na grunt nacisk całego domu, lub też odwracając sytuację bo to na jedno wychodzi grunt będzie zawsze na tę płytę naciskał. Nacisk w tym układzie MUSI być taki sam pod płaską częścią płyty jak i żebrami. Płyta została tak zaprojektowana (zbrojenie górą) by to wytrzymać i co najwazniejsze dobrze spełni swoją rolę. Inaczej taka konstrukcja nie mialaby sensu. Nie może zdarzyć się sytuacja że w którymkolwiek miejscu płyty tego nacisku nie bedzie (np wskutek wymycia gruntu) bo w pierwszej kolejności oznaczałoby to zgniecenie izolacji pod żebrami czyli niekontrolowane osiadanie budynku. Konstruktor zadbał pewnie o to by takie coś nie nastąpiło projektując pod płytą odpowiednie warstwy wraz z odwodnieniem co rozwiązuje problem.

Myślę że jeżeli już coś krytykujesz to napisz czemu bo inaczej robisz niepotrzebne zamieszanie. Napisałeś swoje zdanie na temat tego co jest złe w konstrukcji płyty. Ja akurat się z tym nie zgadzam ale przynajmniej jest się do czego odnieść. Gdybyś napisał jeszcze czemu takiej płyty nie można stosować na terenach podmokłych i czemu płyta fundamentowa jest złym rozwiązaniem pod szkieletor to byłoby super bo z tymi dwoma stwierdzeniami również się nie zgadzam.

Co do cen to może nie powielajmy już dyskusji tu na forum prowadzonej. Pobieżnie licząc w normalnych warunkach gruntowych płyta nie wyjdzie drożej od fundamentu liczonego wraz z podłogami na gruncie a powinna wyjść taniej ale to wszystko zalezy od okoliczności a te za każdym razem są inne. W moim projektowanym domu płyta wychodzi taniej ale nie zawsze tak musi być.