dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 52 z 52
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    na poprzedniej stronie prosiłem abyś nie podawał ile czego w domu używasz, naprawdę wystarczy tylko ilość kWh - mniej pisania, ale bardziej zrozumiałe
    No to napiszę tak.
    Jeden z tych domów zużywa 10000kWh, drugi 20000kWh. Ile kosztuje ogrzewanie w jednym i drugim skoro wiadomo że obie PC zużyły tyle samo energii procentowo w I i II taryfie?

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    do mojego licznika zagląda 2 razy w roku inkasent (za to bierze pieniądze), mnie interesują tylko te dwie dane z faktury
    Mnie interesuje trochę więcej danych z tej faktury. Chociażby dlatego, żeby wiedzieć, czy warto pozostać w aktualnej taryfie, czy może kalkuluje się ja zmienić na inną bardziej korzystną, czy też w jaki sposób korzystać z energii, aby bez pogorszenia komfortu zapłacić mniej.
    Energia elektryczna jest u mnie podstawowym nośnikiem energii (oprócz tego używam jeszcze gazu z butli do kuchenki).
    W zamian za to nie muszę analizować cen gazu, drewna, węgla. Nie muszę opału magazynować, suszyć. Nie muszę dokładać do kotła, czy kominka i dbać o czystość przewodów kominowych.
    Roczny koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, w zależności od sposobu liczenia, wynosi u mnie 1200-1400 zł.
    Całkowity roczny rachunek za energię elektryczną zamyka się u mnie w kwocie 3320zł. Dotyczy on zużycia 7500kWh energii elektrycznej.

  3. #43

    Domyślnie

    re wit74, oczywiście, że mają mały wpływ na zużycie energii przez pc, ale za to mają spory wpływ na jej cenę.
    re adiqq, przy średnim cop=3 dostarczyłeś 2700x3=8100kWh ciepła - dużo czy mało, nie wiem, ale zapewnia odpowiedni komfort, ja swoje roczne podałem wyżej
    re Liwko, bez zapłaconych kwot nie da się wyliczyć kosztu ogrzewania - na pewno będą mocno się różnniły w tych 2 przypadkach.
    re HenoK, ja w 2010r zapłaciłem 3474 zł za prąd, gaz i drewno, w sumie zużyłem 21000 kWh (netto po skorygowaniu o sprawność16750) - tyle kosztował mnie komfort w ubiegłym roku, rachunki oczywiście prowadzę rzetelnie, mam taryfę G-11, za to zmniejszyłem w przeciągu 5 lat zużycie prądu. Tak dla ciekawości to z moich rachunków z prąd (1kWh) od 2006r płaciłem ostatnio o 44,69% więcej (średnia z fakt z IX 2006 to 0,3817, z IX 2010 to 0,5523), pozostaje nadzieja że w takim tempie cena energii nie będzie nadal rosła.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 18-02-2011 o 13:33

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    bez zapłaconych kwot nie da się wyliczyć kosztu ogrzewania - na pewno będą mocno się różnniły w tych 2 przypadkach.
    Ja doskonale sobie zdaje sprawę z tego że to ma wpływ na ogólny rachunek za prąd ale nie można liczyć całkowitej ceny rachunku jeśli chcemy liczyć tylko ogrzewanie. Do tego służy podlicznik! Owszem, w tych dwóch przypadkach wyjdzie inna średnia za kWh ale wpływ na nią będzie miała pozostała część urządzeń a nie PC! Rozumiesz teraz?

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pokles

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-651
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Koszt wyprodukowania 1kWh energii przez tą PCi przy założeniu COP 2,0-2,5 i cenie energii elektrycznej w 2 taryfie 25gr/kWh wyniesie 10-12,5gr/kWh. Ile to wychodzi przy gazie ? Z uwzględnieniem sprawności kotła zapewne ok. 2 krotnie więcej.
    W tym układzie jest pewne ryzyko. Część ciepła wykorzystywanego przez PCi pochodzi z kanału wentylacyjnego biegnącego przy kominie. Spowoduje to oczywiście wychłodzenie samego komina. To z kolei może spowodować gorszy ciąg w kominie, a w skrajnych przypadkach także zawilgocenie komina. Warto więc zadbać o szczegóły przy tym rozwiązaniu.
    pompa napewno wychladza mi komin ale pracuje tylko od 21 do 6 (wylacza sie wczesniej gdy zbiorniki sa juz nagrzane przez reszte godzin na dobe komin mysle ze jest osuszany), w tym samym czasie codziennie pracuje kominek ogrzewajac komin, robi to dosc sprawnie, caly czas chodzi mi po glowie jak to cieplo lepiej wykorzystac.... niestety komin na 2 kondygnacjach mam oblozony plyta karton-gips,
    ja mam taryfe G12W czyli tanszy prad od 21 do 6 plus cale weekendy i swieta, moja aktywnosc elektryczno-konsumpcyjna w drozszej taryfie to cos kolo 10%, da sie tak jesli wszyscy w domu pracuja i nie choruja,

  6. #46

    Domyślnie

    Witam, napisze tutaj bo odpowiedni ludzie ten watek nawiedzili

    Zastanawiam sie nad zaprzegnieciem do wspolpracy: GWC glikolowe + reku + CWU Hewalex. Dom ok. 75 metrow. Dla tych urzadzen preferowana wodna podlogowka. Widze w tym ukladzie 1 glowny problem: zapewnienie ciaglego zrodla powietrza o temp znacznie poprawiajacej COP tej pompy. Mam poki co 2 pomysly: polowe powietrza pobrac zaraz za GWC, druga polowe z wyrzucanego powietrza przez reku. Nie znam sie na tyle zeby stwierdzic, czy nawiew mozna jaaks skrzynka podzielic na "pol". Mozna jeszcze wziasc pod uwage czerpanie powietrze spod polaci dachu, bo bedzie blacha na rabek, ok. 30 m2 dachu na poludnie (chyba Jasiek tak robi), ale to tylko wchodza w gre dni chodz troche sloneczne.

    Czekam na konstruktywna krytyke Przy takim ukladzie (jesli jest w ogole do zlozenia) nie musialbym miec kabli grzejnych, mialbym wodna podlogowke no i nizsze koszty jak przy grzaniu kablami przez COP (zakladam, ze wodna podlogowka wyjdzie nie drozej niz kable ze sterowaniem).

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Witam, napisze tutaj bo odpowiedni ludzie ten watek nawiedzili

    Zastanawiam sie nad zaprzegnieciem do wspolpracy: GWC glikolowe + reku + CWU Hewalex. Dom ok. 75 metrow. Dla tych urzadzen preferowana wodna podlogowka. Widze w tym ukladzie 1 glowny problem: zapewnienie ciaglego zrodla powietrza o temp znacznie poprawiajacej COP tej pompy. Mam poki co 2 pomysly: polowe powietrza pobrac zaraz za GWC, druga polowe z wyrzucanego powietrza przez reku. Nie znam sie na tyle zeby stwierdzic, czy nawiew mozna jaaks skrzynka podzielic na "pol". Mozna jeszcze wziasc pod uwage czerpanie powietrze spod polaci dachu, bo bedzie blacha na rabek, ok. 30 m2 dachu na poludnie (chyba Jasiek tak robi), ale to tylko wchodza w gre dni chodz troche sloneczne.

    Czekam na konstruktywna krytyke Przy takim ukladzie (jesli jest w ogole do zlozenia) nie musialbym miec kabli grzejnych, mialbym wodna podlogowke no i nizsze koszty jak przy grzaniu kablami przez COP (zakladam, ze wodna podlogowka wyjdzie nie drozej niz kable ze sterowaniem).

    Pozdrawiam
    WM zostaw w spokoju nie ta wydajność, zrób tylko czerpnię pod południową połacią dachu na okres zimowy (tam jest zawsze cieplej niż na zewnątrz, a jak masz by-pas to też trochę podgrzejesz chałupę w dni słoneczne )
    do tej pompy wykorzystaj GGWC w obiegu zamkniętym tj. pompa zasysa z wymiennika i do niego wdmuchuje zimne...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    WM zostaw w spokoju nie ta wydajność, zrób tylko czerpnię pod południową połacią dachu na okres zimowy (tam jest zawsze cieplej niż na zewnątrz, a jak masz by-pas to też trochę podgrzejesz chałupę w dni słoneczne )
    do tej pompy wykorzystaj GGWC w obiegu zamkniętym tj. pompa zasysa z wymiennika i do niego wdmuchuje zimne...
    Wrzucam wstepne OZC.

    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ozc.JPG
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	48,4 KB
ID:	88013  
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.541
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Wrzucam wstepne OZC.

    Pozdrawiam
    Mała uwaga do obliczeń w OZC. Zapotrzebowanie na ciepło obliczamy wg normy 13790 która to norma jest nowsza i dokładniejsza. Uzywanie poprzedniej normy B-02025 jest mniej dokładna.

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    m3j

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kraków - okolice
    Posty
    16

    Domyślnie

    Witaj,
    w budynku będzie większa infiltracja niż zakładasz (chyba że domek jednokondygnacyjny) dodatkowo trzeba uwzględniać mostki termiczne a i tak moc będzie zaniżona - bardzo pracochłonne jest wymodelowanie rzeczywistego obiektu w OZC (obecnie korzystam z instalsoft'u który jest o niebo lepszy a i tak...)

    Wykorzystanie ciepła z WM według mnie świetny pomysł. Sprzęganie tych dwóch układów jest niedopuszczalne (wentylatory będą sumować wydatki i zmienią parametry pracy zarówno PC jak i WM) natomiast gdyby wywiew WM realizowany był na poddasze skąd powietrze dostawać się będzie również przez kratkę w ścianie szczytowej wtedy PC zasysa powietrze z poddasza z "rozcienczonym powietrzem z WM. Pytanie tylko co z tym powietrzem gdy nie chodzi PC?

    Wyrzut z PC na zewnątrz. Powietrze po przejściu przez PC jest zimne i nie ma co z niego już ciągnąć ciepła.

    Zasysanie powietrza z GWC wymagało by dodatkowego wentylatora, dodatkowo GWC musiał by być zaprojektowany na większą ilość powietrza niż do WM.

    Zwróć uwagę na długość kanałów montażowych PC! Dodatkowo jeżeli chodzi o PC Hewalex (monoblok bez zasobnika) to wydatek minimalny wynosi min. 500m3/h a i tak wg mnie trzeba nawet liczyć koło 1000m3/h (jak nie więcej). Poza tym ta pompa jest dedykowana jako uzupełnienie ogrzewanie CWU w okresie letnim/wiosennym - może nie wydalać przy -10oC

    P.S.
    sam się zastanawiam na tą PC ale to dopiero z rok - na etapie instalacji- jako ogrzewanie tylko CWU za cenę 3300zł myślę że warto. (Ogrzewanie ekogroszek, wen grawitacyjna
    pozdrawiam i życze powodzenia

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał m3j Zobacz post
    wykorzystanie ciepła z WM według mnie świetny pomysł. Sprzęganie tych dwóch układów jest niedopuszczalne (wentylatory będą sumować wydatki i zmienią parametry pracy zarówno PC jak i WM) natomiast gdyby wywiew WM realizowany był na poddasze skąd powietrze dostawać się będzie również przez kratkę w ścianie szczytowej wtedy PC zasysa powietrze z poddasza z "rozcienczonym powietrzem z WM. Pytanie tylko co z tym powietrzem gdy nie chodzi PC?

    Wyrzut z PC na zewnątrz. Powietrze po przejściu przez PC jest zimne i nie ma co z niego już ciągnąć ciepła.

    Zasysanie powietrza z GWC wymagało by dodatkowego wentylatora, dodatkowo GWC musiał by być zaprojektowany na większą ilość powietrza niż do WM.

    Zwróć uwagę na długość kanałów montażowych PC! Dodatkowo jeżeli chodzi o PC Hewalex (monoblok bez zasobnika) to wydatek minimalny wynosi min. 500m3/h a i tak wg mnie trzeba nawet liczyć koło 1000m3/h (jak nie więcej). Poza tym ta pompa jest dedykowana jako uzupełnienie ogrzewanie CWU w okresie letnim/wiosennym - może nie wydalać przy -10oC

    P.S.
    sam się zastanawiam na tą PC ale to dopiero z rok - na etapie instalacji- jako ogrzewanie tylko CWU za cenę 3300zł myślę że warto. (Ogrzewanie ekogroszek, wen grawitacyjna
    pozdrawiam i życze powodzenia
    wyrzutnia WM na poddasze jest bez sensu, dość szybko będzie tam taka wilgoć że ciurkiem będzie leciało...
    przy sprawnym wymienniku w rekuperatorze na wylocie będzie bardzo niska temperatura, na poddaszu też jest zimno
    montując trochę przewymiarowany glikolowy gruntowy wymiennik ciepła (GGWC ) w układzie zamkniętym gdzie ten Hewalex zasysa powietrze z wymiennika i do niego wdmuchuje zimne jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość energii
    można wykorzystać południową część dachu jako kolektor powietrzny...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #52

    Domyślnie

    Opisywałem to już wielokrotnie. Mam Hewalexa zainstalowanego w piwnicy, który wymusza mi wentylacje mechaniczną w domu, ciągnie powietrze z pod dachu i zewnątrz. Hewalex wydmuchuje powietrze przez zawór zwrotny (aby np mroźne powietrze nie cofało się do piwnicy). Ma zinstalowany filtr. Przypuszczam że ma dość mocno stłumiony przepływ powietrza być może mniej niż 500 m3/h. Mnie faktycznie interesuje aby temperatura parownika nie była zbyt niska (nie przekroczyła jeszcze -1 C - czyli mimo stłumienia energia cieplna dostarczana w temperaturze (obecnie 14 - 15 C) jest wystarczająca. Dodam jeszcze że powietrze domowe ma dużo więcej wilgoci przez to energia jego jest wyższa. Obserwuję jeszcze temperaturę powietrza wylotowego - gdy różni się więcej niz o 1 C od temperatury parownika to czyszczę filtr. Dzięki temu, że używam Hewalexa do CO i CWU zyskałem tyle że rano do tej pory nie musiałem jeszcze palić w tradycyjnym piecu. Puszczam Hewalexa na chwilę obecną maksymalnie 8 godzin dziennie w godzinach potencjalnie słonecznych. Przy cenie za 1 kWh = 0,67 PLN to wychodzi to tak sobie - rachunki za miesiąc skoczyły mi o jakieś 130 PLN - nie jest to jakaś porażająca kwota. Do tej pory w piecu palę drewnem wynikającym z pielęgnacji ogródka - darmowym, więc sam koszt użykowania PC jest po stronie strat.
    Pozdr

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony