dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 274 z 2205
Pokaż wyniki od 5.461 do 5.480 z 44087
  1. #5461
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    I nie piszcie, że ja już nie mam żadnej alternatywy. Ja również mam WM i również mogę pod nią podpiąć jakąś PC. Ale raczej nie przewiduje takiego wydatku, chyba że będzie w cenie taniego LCD lub taniej lodówki

  2. #5462
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    A teraz wracając do tematu. Mamy za sobą dwie mroźne zimy. Liczymy kWh/m2. Magazynujemy ciepło w taniej taryfie by oddać je w drogiej. Ciekawi mnie ile % tej energii zużywamy niepotrzebnie z uwagi na zyski słoneczne czy bytowe następnego dnia. Załóżmy, że mamy super nowoczesną pogodynkę, która przewidzi takie sytuacje. Ciekawi mnie ile to może być procent w stosunku rocznym. 5-10%?

  3. #5463

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    zgoda, on zna się na tym lepiej. Ale jak ktoś potrafi obsłużyć OZC, to też potrafi to obliczyć i uzasadnić. Z całym szacunkiem dla tych co wiedzą więcej...
    Jak budowałem swój dom to OZC nie było, ale już wtedy dokładnie policzyłem, że 5,6kW wystarczy do ogrzania mojego domu i tak wyszło, chociaż jak pisałem o koszcie ogrzewania swojego domu w 2006/7r to zostałem trolem.
    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A teraz wracając do tematu. Mamy za sobą dwie mroźne zimy. Liczymy kWh/m2. Magazynujemy ciepło w taniej taryfie by oddać je w drogiej. Ciekawi mnie ile % tej energii zużywamy niepotrzebnie z uwagi na zyski słoneczne czy bytowe następnego dnia. Załóżmy, że mamy super nowoczesną pogodynkę, która przewidzi takie sytuacje. Ciekawi mnie ile to może być procent w stosunku rocznym. 5-10%?
    "OLIMPIE FORUM" - ale o co chodzi??? Znajdź takiego co potrafi Ci przewidzieć długość sezonu grzewczego i jego średnią temperaturę - bo głównie to zadecyduje o koszcie ogrzewania. Zyski słoneczne czy bytowe będą policzone w stracie domu - one aż tak bardzo się nie zmienią, chyba że sami je sobie zmienimy np śpiąc przy otwartym oknie.
    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    A to za ile ?
    11990zł
    http://allegro.pl/rekuperator-z-pomp...960799817.html
    ale są ponad 30k, już kiedyś wklejałem
    http://allegro.pl/rekuperator-z-pomp...972897753.html
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-12-2011 o 09:59
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  4. #5464
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Przy tym rozwiązaniu obawiałbym się nieco hałasu. Jednak co innego cichy wentylator, a co innego sprężarka.
    Ale być może się mylę i da się ze soba te dwie rzeczy pogodzić .

  5. #5465
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A teraz wracając do tematu. Mamy za sobą dwie mroźne zimy. Liczymy kWh/m2. Magazynujemy ciepło w taniej taryfie by oddać je w drogiej. Ciekawi mnie ile % tej energii zużywamy niepotrzebnie z uwagi na zyski słoneczne czy bytowe następnego dnia. Załóżmy, że mamy super nowoczesną pogodynkę, która przewidzi takie sytuacje. Ciekawi mnie ile to może być procent w stosunku rocznym. 5-10%?
    Im dom ma większą akumulacyjność, tym oszczędność z tytułu takiego sterowania będzie mniejsza, ale pewnie w przyszłości takich rozwiązań także się doczekamy. Już dzisiaj "inteligentne" sterowniki starają się nauczyć charakterystyki cieplnej ogrzewanego obiektu i na tej podstawie regulują ogrzewanie.
    Dodanie do ich funkcji prognozy pogody z pewnością pozwoli na dalsze, chociaż niewielkie oszczędności.

  6. #5466
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Im dom ma większą akumulacyjność, tym oszczędność z tytułu takiego sterowania będzie mniejsza, ale pewnie w przyszłości takich rozwiązań także się doczekamy. Już dzisiaj "inteligentne" sterowniki starają się nauczyć charakterystyki cieplnej ogrzewanego obiektu i na tej podstawie regulują ogrzewanie.
    Dodanie do ich funkcji prognozy pogody z pewnością pozwoli na dalsze, chociaż niewielkie oszczędności.
    Szacunkowo ktoś to wyliczył? Czysta ciekawość, choć ci co mają np. ogrzewanie nadmuchowe w domu z niską akumulacyjnością zużywają zapewne mniej tych kWh. Pomińmy to że my korzystamy z tańszej taryfy.

  7. #5467
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Ewentualnie stałby na poddaszu oddzielony 30 cm. warstwą wełny od parteru.
    Kanałami dalej by się niósł hałas. To jest chyba dość dobre rozwiązanie w miejscach gdzie niewielki hałas nie stanowi problemu.

  8. #5468
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Ewentualnie stałby na poddaszu oddzielony 30 cm. warstwą wełny od parteru.
    Chodzi o hałas przenoszony przez kanały, a nie przez obudowę.
    Rozwiązanie jest ciekawe, ale nie wiadomo jak są dopracowane szczegóły.

  9. #5469
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ale można by zastosować do wentylacji kanały z płyty climaver-u i hałas nie był by już problemem. Kanały z rur spiro są tanie ale niestety to jest już przestarzały materiał. Warto zainwestować w climaver.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  10. #5470
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Ale można by zastosować do wentylacji kanały z płyty climaver-u i hałas nie był by już problemem. Kanały z rur spiro są tanie ale niestety to jest już przestarzały materiał. Warto zainwestować w climaver.
    Widzę : http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4398243 , że takie kanały masz zastosowane częściowo u siebie. Jak się sprawdzają ?

  11. #5471
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Niestety nie miałem funduszy na płyty climaver, ale dziś trochę żałuję że ich nie dałem. U mnie climaver jest tylko przy jednostce wew, jako kanał zbiorczy wlotu i wylotu, ale nawet te kawałki już mocno wyciszyły pracę jednostki. Miałem okazje być w domu z ogrzewaniem nadmuchowym z płyt climaver i jest to naprawdę super sprawa, hałas praktycznie wogóle się nie rozchodzi
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  12. #5472
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kszh.uint
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    ɐıןɐɹʇsnɐ
    Dzielnica
    sbuuds ǝɔıןɐ
    Posty
    694

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Nie będę tego szerzej komentował. Wyjaśnij może tylko, dlaczego usunąłeś ze swojej stopki dane o swoim domu? Czyżbyś się ich wstydził? :
    Nie wstydzę się. jakbym się wstydził, to bym go nie zamieszczał i nie podawał zuzycia. Od wczoraj mam nowy. I pamiętaj: to, że czegoś nie widziałeś / nadal nie widzisz, to nie znaczy, ze tego nie ma.

    Cytat Napisał Marcin Cetera Zobacz post
    komentuje ale z własnej woli, nie wymuszonej przez kol. żytko

    Kolejny raz się pytam jak można namawiać ludzi do oszczędzania na izolacyjności domu, tylko z tego powodu że mają PCI? Co z tego że mają dobre warunki gruntowe.
    Takich domów - standardowo ocieplonych, budowanych niedawno 5 max 10 lat temu stoją całe osiedla a ludzie w nich teraz marzną, żeby płacić ludzkie rachunki.
    jak można w dobie XXI wieku, łatwego dostepu do dobrych i juz nie drogich izolacji, odwodzić od niech ludzi. Niech ten ktoś nie buduje płotu kutego z klinkieru a dołoży w izolację.
    nic nie wymuszam - to wolny kraj; ciekaw byłem Twojego zdania, bo parę postów wyżej sugerowałeś słusznie - bodajże z Arturo - budowanie termosów; HenoK sugeruje odwrotne podejście (jak się dalej okazało zataił kluczowe info) a wasz entuzjazm w wygłaszaniu waszego zdania jakby mniejszy - czyżby lęk przed OLIMPEM?

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Stopka żytko:

    Opowiedź jest jedna. żytko ma dom 7-litrowy (wynika tak z podawanego przez niego zużycia prądu). Inwestycja w PCi w takim domu ma sens ekonomiczny (jeśli ktoś chce, zaraz przeprowadzę dowód matematyczny). Niestety pod posadzką są kable, a nie rurki. Układ niereformowalny.
    otóż układ jak najbardziej reformowalny. nie zamierzam patrzeć do emerytury (czyli przez następne 30lat) na tę samą terakotę - choć jest całkiem ładna masz prawo o tym nie wiedzieć - ale należę do osób, które notorycznie coś przestawiaja, meblują, zmieniają - nie lubię mnotonii, dlatego max co 7 lat robię rewolucję.

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Stopka żytko:

    Co gorsza, sprzedać taki dom za 'normalne' pieniądze - mission impossible... Co innego gdyby był mocno energooszczędny, a on tylko zahacza o granicę energooszczędności.
    Zapędziłes się troszeczkę. Pomimo tego, ze mam działkę 10a, to zapewniam Cię, że jest ona warta porównywalnie lub więcej, niż mój dom. To dowodzi jednego - jak będę chciał sprzedać dom, to wbrew pozorom działka będzie grała pierwsze skrzypce.

    Cytat Napisał Marcin Cetera Zobacz post
    prawda, kable tak ale nie w takim domu
    Pisałem już x razy - powtórzę. Nie onanizuję się przy liczniku. Stać mnie a ma być ciepło i wygodnie wtedy, kiedy ja chcę a nie wtedy, by zużyć jak najmniej w taniej taryfie.

    Cytat Napisał Jacekss Zobacz post
    twój wniosek nietrafny, policz sobie U dla ściany bez izolacji i nawet z niewielką izolacją (np 5cm), zobaczysz ze różnica jest duża
    ale za to napewno jeśli ktoś idzie w kierunku PC do CO i CWU może zmniejszyć koszty izolacji - jak w danym przypadku to się kalkuluje
    tak samo postępują ogrzewający prądem, dobrze izolując dom rezygnują np z komina, kotłowni, czasami kominka.. redukując koszty gdzie indziej

    jak dla mnie to naturalna sprawa, kwestia zrobienia sobie własnego bilansu tech-ekono i wyboru rozwiązania które komuś będzie odpowiadać
    przejaskrawiłem, jakbyś nie zrozumiał; z drugim akapitem się zgadzam, dlatego mam kable

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Własnie - to nie każdy potrafi, a już o obliczeniu strat przez stolarkę, jej osadzenie, płytę czy strop - to dla amatorów jest raczej niemożliwe. HenoK jest fachowcem i nie ma z tym problemów, potrafi dokładnie policzyć ile rocznie kWh zaoszczędzi wprowadzając zmiany w izolacji termicznej, potrafi to uzasadnić w ponoszonych kosztach zarówno inwestycyjnych jak i eksploatacyjnych - z całym szacunkiem dla reszty która w tym temacie ma mierne pojęcie.
    przesadzasz. jestem jednym z tych, którzy zadali sobie trud zainstalowania i pojęcia OZC, dodatkowo w swoim projekcie także miałem załączone obliczenia i zwyczajnie sprawdziłem projektanta - wyszło nam podobnie. Nie jest to jakaś wiedza tajemna, którą posiadło tylko parę osób z tego i nie tylko forum.

    i na koniec Liwko

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nie przejmuj się HenoK. Żytko skopał jeden dom, teraz w celu zmniejszenia rachunków będzie budował drugi. Tylko komu wciśnie swój?
    drugi jako lokatę kapitału, bejbe...
    Ostatnio edytowane przez kszh.uint ; 05-12-2011 o 11:36
    ¡ısʍ ǝʍ ɾǝɔʎłdɾɐu ɯɐıʍɐpɐsod oʇ ɐz ˙˙
    ::ıʞdǝzɔɐz ǝıdnłƃ ɐu ɯɐpɐıʍodpo ǝıu ::

  13. #5473
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał żytko Zobacz post
    Nie wstydzę się. jakbym się wstydził, to bym go nie zamieszczał i nie podawał zuzycia. Od wczoraj mam nowy. I pamiętaj: to, że czegoś nie widziałeś / nadal nie widzisz, to nie znaczy, ze tego nie ma.
    Jak widzę, tego nowego także się wstydzisz :
    Forumowiczu!
    Jeśli na swojej działce posiadasz: "(...) wysoki poziom wody gruntowej, (...) coś w rodzaju "podziemnej rzeki", co gwarantuje (...) dużą wydajność dolnego źródła pompy ciepła" pamiętaj, że w tej sytuacji
    AUTOR 8030 POSTÓW & NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA & OŚWIECONA GÓRA RANKINGU
    HenoK
    proponuje "(...) zastosować tańszą stolarkę okienną i mniejszą grubość ocieplenia, co z kolei pozwala na rezygnację z montażu stolarki w warstwie ocieplenia."
    Żałosne .

  14. #5474
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post

    Żałosne .
    Nie przejmuj się HenoK. Żytko skopał jeden dom, teraz w celu zmniejszenia rachunków będzie budował drugi. Tylko komu wciśnie swój?

  15. #5475
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Idąc waszym tokiem rozumowania (Cetery i mu podobnych) należy wybudować dom 3-5 litrowy i... grzać go prądem, bo kiedy taka PC się zwróci...
    Zakładacie wzrost cen prądu. Zgoda. Jak życie pokazuje będzie to około 7% rocznie. (300% za dwa lata żadna gospodarka świata by nie wytrzymała, wtedy nam wszystkim potrzebne by były tylko kominki i chrust z lasu). Jeżeli wzrost cen będzie rak postępował (nie wierzę w to) to za 17 lat osiągniemy 300%. Przez ten czas rachunki będę miał mniejsze od waszych. Wystarczy, że macie je o złotówkę większe a przez ten czas będą się coraz bardziej rozjeżdżały. Mija 17 lat. Ja wymieniam pompę ciepła na albo wydajniejszą, albo na inne nieznane nam dzisiaj źródło ciepła. (wcale te rachunki za tych 17 lat nie muszą nikogo zabijać, tak jak dzisiaj nie zabijają a są kilkukrotnie wyższe niż 20 lat temu.) Wy musicie ponieść dużo większe nakłady. Jeżeli będzie to gruntowa PC, to ci co mają wodną podłogówkę oprócz PC będą musieli zrobic odwierty (o ryciu ogródka raczej nie ma co już wtedy myśleć). Gorzej z tymi z kablami. Tak czy siak inwestycja będzie dużo większa. Zgoda, po tej inwestycji wy będziecie mieć niższe rachunki, tyle że nie wiemy czy za te 17 lat nie będą już dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba ogniwa fotowoltaniczne czy inne ustrojstwa, które tanio dostarczą nam energię do domu. Nikt dzisiaj tego nie wie. Jak na razie to przez te 17 lat to ja się będę cieszył z mniejszych rachunków. Do zobaczenia za niemal ćwierć wieku
    Tak czy inaczej za 20 lat nasze domy będą pzestarzałymi ruderami z jeszcze bardziej przestarzałymi systemami ogrzewania.

  16. #5476
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nie przejmuj się HenoK. Żytko skopał jeden dom, teraz w celu zmniejszenia rachunków będzie budował drugi. Tylko komu wciśnie swój?
    Raczej ciężko mu będzie, dlatego ma jeszcze plan B :
    Cytat Napisał żytko Zobacz post
    ja zrobię inaczej. zeskrobię swoje marne 15cm styro i wrzucę sobie 40 - przy okazji wymienię okna. na 8 szybowe, bo już takie wtedy będą.

  17. #5477
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Tak czy inaczej za 20 lat nasze domy będą pzestarzałymi ruderami z jeszcze bardziej przestarzałymi systemami ogrzewania.
    Nikt tego nie wie. Nawet nie wiemy czy tego dożyjemy, zbliża się przecież 2012

  18. #5478
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Raczej ciężko mu będzie, dlatego ma jeszcze plan B :
    A wystarczyło, w jego przypadku, tylko zrobić wodną podłogówkę

  19. #5479
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kszh.uint
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    ɐıןɐɹʇsnɐ
    Dzielnica
    sbuuds ǝɔıןɐ
    Posty
    694

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Raczej ciężko mu będzie, dlatego ma jeszcze plan B :
    także przejaskrawiłem - to jakbyś nie wiedział;

    na razie kończę offtop i zamieniam się w słuch

    liwko czytaj wyżej, bo się minęlismy postami
    Ostatnio edytowane przez kszh.uint ; 05-12-2011 o 11:43
    ¡ısʍ ǝʍ ɾǝɔʎłdɾɐu ɯɐıʍɐpɐsod oʇ ɐz ˙˙
    ::ıʞdǝzɔɐz ǝıdnłƃ ɐu ɯɐpɐıʍodpo ǝıu ::

  20. #5480

    Domyślnie

    Cytat Napisał żytko Zobacz post
    na razie kończę offtop i zamieniam się w słuch
    Nie to żebym coś miał przeciwko Tobie, ale zmień tą stopkę na starą - była o niebo lepsza i nie zafałszowana.
    Ok, może wyjaśnię Ci jak odebrałem wypowiedź HenoKa. Powiedział, że potrafi tak dopasować dom na działce z dobrymi warunkami aby zapotrzebowanie sięgało 20kWh/m2, i to bez nadmiernego pogrubiania docieplenia, czy też dużo droższych okien o bardzo niskim U - zatem doskonałe parametry budynku przy akceptowanym koszcie.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 05-12-2011 o 12:05
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

Strona 274 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony