dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

Głosujących
40. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • poniżej 2 ton

    6 15,00%
  • 2-3 tony

    16 40,00%
  • 3-4 tony

    10 25,00%
  • 4 i więcej

    8 20,00%
Strona 89 z 1421
Pokaż wyniki od 1.761 do 1.780 z 28404
  1. #1761

    Domyślnie

    Mojemu rbr własnie stuknąło 24h palenia i co?? a no nic... nie ma się do czego przyczepić
    Ostatnio edytowane przez Piotrek42 ; 21-09-2012 o 18:38

  2. #1762
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    Mojemu rbr własnie stuknąło 24h palenia i co?? a no nic... nie ma się do czego przyczepić
    Noo, jak ty nie masz się czego czepić to naprawdę musi być dobrze hehe
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  3. #1763

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Noo, jak ty nie masz się czego czepić to naprawdę musi być dobrze hehe

    A myslisz ze czemu ojcu kupiłem rbr-a??? po to zeby na starość miał odpoczynek a nie, zeby staruszek zamiast w fotelu resztę życia spędził w kotłowni!!! on ma tylko pilnować żeby groszek był i na czas wybrać popiół ... i sprawa zamknięta

  4. #1764
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roizdek
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Dankowo k. Kwidzyna
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    41

    Domyślnie Gorące spaliny - czyli marnotrawstwo?

    Podesłałem wczoraj koledze (roczny kocioł Galmet, ...naście kW) link na esterownik i dzisiaj przybiegł do mnie zaaferowany: NIE KUPUJ TEGO KOTŁA RBR - mówi - temperatura spalin strasznie wysoka! Moc idzie w komin zamiast w wodę!

    Dzisiaj wybrałem pierwszy-lepszy i patrzę na spaliny z 17.02.2012 (mrozy). To był akurat ten: https://esterownik.pl/remote/748 i faktycznie Na różnych wykresach eCoali / Bruli 100-200*C. I jak mam to rozumieć? Że spalanie w automacie jest nieekonomiczne? Nie wiem jaki kocioł ma akurat ten użytkownik.

    U mojego wątpiącego kolegi zimą czopuch sam dotykałem ręką i letni był ledwo - czyli 40-50 stopni miał. Proszę skomentujcie, bo ogarniają mnie wątpliwości. Czy tak wysoka temperatura świadczy o: a) niskiej sprawności kotła b) złym prowadzeniu pieca (czyli "winny" jest sterownik) c) braku umiejętności ustawienia parametrów przez palacza?
    Czy miał ktoś zimą temperaturę spalin rzędu 40-50*C na RBR/eCoala? Jeżeli tak, w jaki sposób to osiągacie?
    SKAM-P Premium 12kW / Cobra + Alligator / zawór 4D WOMIX MIX M + siłownik MP 06

  5. #1765
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Normalna temp. spalin RBRa przy pracy ciągłej w sezonie zimowym to około 130 do 150 stopni.
    Poczytaj więcej jakie problemy mają ludzie przy takiej niskiej temp spalin.
    Przy Ogniwo np. na lato zatykają płomieniówki żeby ją podnieść.
    Oj fachowcy, fachowcy.
    Ostatnio widziałem RBRa który od zakupu wczesną wiosną do teraz nie był czyszczony, na wymienniku była około 2cm warstwa pyłu, jak myślisz jaka będzie wtedy sprawność i temp. spalin ?
    Nie tak dawno będąc na serwisie Kotła Ognowo Eko Plus podobnie, nie czyszczony od zakupu wiosną. gościu naczytał się na forum że tylko sypie się węgiel i wysypuje popiół. Komora nawrotna była tak zawalona że hakiem trzeba było wydłubać otwór za szufladą o którym oczywiście klient nie wiedział że tam jest.
    Dym zamiast przez komin wydobywał się przez drzwi kotłowni.

  6. #1766
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roizdek
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Dankowo k. Kwidzyna
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Normalna temp. spalin RBRa przy pracy ciągłej w sezonie zimowym to około 130 do 150 stopni.
    Czyli energia faktycznie się marnuje, to niedobrze

    Czy jest prawdziwe stwierdzenie, że przewymiarowanie kotła może spowodować obniżenie temperatury spalin? Chodzi o to, że większy kocioł ma większy wymiennik (tak na chłopski rozum - ale czy to prawda w RBR?), zatem przy zadanym przepływie spalin oddane jest więcej energii do medium grzewczego.

    O wadach przewymiarowania dużo czytałem..., to takie pytanie akademickie
    SKAM-P Premium 12kW / Cobra + Alligator / zawór 4D WOMIX MIX M + siłownik MP 06

  7. #1767
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Zmierz temp. spalin w czopuchu "śmieciuszka" to zobaczysz ile tam idzie z dymem do nieba.
    W kotłach ekologicznych z podajnikiem o ile dobrze pamiętam norma dopuszcza bodajże 300 stopni w czopuchu.
    Były badane kotły bardzo znanych producentów których oczywiście nie wymienię i powiem ci że przy 20kW w czopuchu było już ponad 400 stopni i niestety nie dostali ci producenci eCoala.
    Skoro na cały kraj tylko 5-ciu producentów kotłów montuje te regulatory to chyba też o tym świadczy.

  8. #1768

    Domyślnie

    Cytat Napisał roizdek Zobacz post
    ,,,, Dzisiaj wybrałem pierwszy-lepszy i patrzę na spaliny z 17.02.2012 (mrozy). To był akurat ten: https://esterownik.pl/remote/748 i faktycznie Na różnych wykresach eCoali / Bruli 100-200*C. I jak mam to rozumieć? Że spalanie w automacie jest nieekonomiczne? Nie wiem jaki kocioł ma akurat ten użytkownik.

    U mojego wątpiącego kolegi zimą czopuch sam dotykałem ręką i letni był ledwo - czyli 40-50 stopni miał. Proszę skomentujcie, bo ogarniają mnie wątpliwości.? ,,,,
    Ocena czy też pomiar metodą organoleptyczną jest często używaną metodą kontrolną.
    Metoda mało dokładna i w dużej mierze zależna jest od doświadczenia osoby badającej.


    Pytanie co Ty mierzyłeś dotykając ręką powierzchnię czopucha.
    Moim zdaniem mierzyłeś wypadkową temperatury kotłowni i temperatury spalin w czopuchu. I właśnie ta temperatura była na powierzchni zewnętrznej czopucha.

    Na wykresach sterowników eCoal i Bruli jest uwidoczniona temperatura spalin o ile czujnik został umieszczony w prawidłowym miejscu czopucha. Czyli środek przekroju czopucha i odległość od kotła równa czterem średnicom czopucha
    Andrzej

    Słucham Radia Wnet http://wnet.fm/

  9. #1769
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roizdek
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Dankowo k. Kwidzyna
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Zmierz temp. spalin w czopuchu "śmieciuszka" to zobaczysz ile tam idzie z dymem do nieba.
    W kotłach ekologicznych z podajnikiem o ile dobrze pamiętam norma dopuszcza bodajże 300 stopni w czopuchu.
    Dziękuję za komentarz. Sęk w tym, że nie porównuję RBR/eCoala do "śmieciuszka" tylko do Galmeta EKO-GT KWPD16 (?) z podajnikiem (modelu sterownika nie znam, chyba dedykowany).
    Argument kolegi jest prosty: "w moim kominie mam 50 stopni, czyli mniejsze straty niż by było w twoim (150); czyli kup taki piec jak ja, a zaoszczędzisz".
    Ma rację czy nie?
    Do obrońców i zwolenników RBR - poproszę o argumenty do dyskusji z kolegą-sąsiadem
    Stawka nie byle jaka: waży się kwestia jaki kociołek stanie w mojej kotłowni...

    P.S. Właśnie mi wyładowali 3t Pieklorza, więc do tematu podchodzę poważnie
    SKAM-P Premium 12kW / Cobra + Alligator / zawór 4D WOMIX MIX M + siłownik MP 06

  10. #1770
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roizdek
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Dankowo k. Kwidzyna
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_M_ Zobacz post
    Moim zdaniem mierzyłeś wypadkową temperatury kotłowni i temperatury spalin w czopuchu. I właśnie ta temperatura była na powierzchni zewnętrznej czopucha.
    Może być. Kolega czujnika temperatury spalin nie posiada. Pamięć mi podpowiada - tuż za piecem dotykałem...

    A może obecni użytkownicy mogliby "sobie podotykać" i w ten sposób wykonamy (niedokładną oczywiście) próbę kontrolną? Oczywiście - trzeba jednocześnie odczytać co pokazuje czujnik... Np. czujnik 100*C - przy dotyku nie parzy
    Ostatnio edytowane przez roizdek ; 22-09-2012 o 15:12
    SKAM-P Premium 12kW / Cobra + Alligator / zawór 4D WOMIX MIX M + siłownik MP 06

  11. #1771

    Domyślnie

    ehhh fachowcy....niech wsadzi czujnik do srodka ( w tym galmecie) i niech zmierzy wtedy temp spalin.... na zewnątrz rbr tez jest chłodny... ehhh mierzy się strumień spalin a nie,czopuch.. niech czopuch ma warstwe sadzy w srodku np 1 cm i wtedy czopuch będzie zimny... to dotyczy wszystkich kotłów a nie tylko tych 2 wymienionych...

  12. #1772
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roizdek
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Dankowo k. Kwidzyna
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    niech czopuch ma warstwe sadzy w srodku np 1 cm i wtedy czopuch będzie zimny...
    Piotrek42 - Czy faktycznie aż tyle sadzy się tam zbiera czy mówisz teoretycznie? Jeżeli tak, jak długo po jego oczyszczeniu się tyle może zagromadzić?
    Co do metody pomiarowej - masz oczywiście 100% racji

    Pozostali użytkownicy - czy wasze czopuchy są także w dotyku letnie? I takimi je pamiętacie z okresu zimowego, gdy kocioł na "pełnej mocy" hulał?
    SKAM-P Premium 12kW / Cobra + Alligator / zawór 4D WOMIX MIX M + siłownik MP 06

  13. #1773

    Domyślnie

    kol roizdek ktoś gdzies napisał ze ludzie żyją w błogiej nieświadomosci i .......jest im z tym dobrze a tu wykresy pokazują WSZYSTKO ,każdy detal kazde zachwianie temperatury, każdy bład palcza etc.... zbiera, zbiera powoli ,latami... a myślisz że po co kominiarz czysci kominy 1x- 2x do roku??? tak sobie??

  14. #1774
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Kolega Andrzej już ci odpowiedział, temp. spalin powinna być mierzona w strudze spalin w czopuchu, podotykać to sobie można kobitkę za biust.
    Na czopuchu możesz siedzieć gołym tyłkiem a w środku jajeczka upalisz i zależy kiedy twój sąsiad go dotykał.
    Poczekaj niech kociołek pójdzie na większej mocy ciągle to i paluszki popiecze.
    Jak teraz w trybie letnim mam czopuch zimny i tamperatura spalin oscyluje w większości poniżej 50 stopni ale mierzona w czopuchu, czopuch jak napisałem zimny albo letni.

  15. #1775

    Domyślnie

    Cytat Napisał roizdek Zobacz post
    Piotrek42 - Czy faktycznie aż tyle sadzy się tam zbiera czy mówisz teoretycznie? Jeżeli tak, jak długo po jego oczyszczeniu się tyle może zagromadzić?
    Co do metody pomiarowej - masz oczywiście 100% racji

    Pozostali użytkownicy - czy wasze czopuchy są także w dotyku letnie? I takimi je pamiętacie z okresu zimowego, gdy kocioł na "pełnej mocy" hulał?
    My też mamy letnie czopuchy jak przejdzie kocioł w podtrzymanie
    Zapytaj kolegi ile mu wytrzyma komin obojętnie z czego jest i zapytaj kolegi o rosę w kotle bo nie wierzę aby przy takiej temp. na czopuchu normalnie palił się jakikolwiek ekogroszek tym bardziej że tam jest wentylator o odpowiednim nadmuchu.
    Tak że ja w takie bajki nie wierzę aby taka temp. była podczas palenia, podczas podtrzymania to tak a nawet niższa
    Ciekawe kiedy kolega będzie się za nowym kotłem rozglądał lub za budowlańcami bo trzeba będzie komin przemurować

  16. #1776
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roizdek
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Dankowo k. Kwidzyna
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmaz01 Zobacz post
    Tak że ja w takie bajki nie wierzę aby taka temp. była podczas palenia (...)
    To już ustaliliśmy, że metoda pomiarowa była zgrubna, myląca i niedokładna
    Kolega-sąsiad wyznaje teorię dużego wymiennika (duży wymiennik = dobry wymiennik bo spaliny zimniejsze). Stąd już tylko krok do za dużego kotła.
    SKAM-P Premium 12kW / Cobra + Alligator / zawór 4D WOMIX MIX M + siłownik MP 06

  17. #1777
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał roizdek Zobacz post
    To już ustaliliśmy, że metoda pomiarowa była zgrubna, myląca i niedokładna
    Kolega-sąsiad wyznaje teorię dużego wymiennika (duży wymiennik = dobry wymiennik bo spaliny zimniejsze). Stąd już tylko krok do za dużego kotła.
    To daj mu Boże zdrowie. Amen.

  18. #1778
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar roizdek
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Dankowo k. Kwidzyna
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    To może teraz z całkiem innej beczki

    RBR 11kW versus 17kW czym się od siebie różnią? W DTR wyczytałem: powierzchnią grzewczą płaszcza, pojemnością wodną - te dwa parametry rozumiem jako większy wymiennik. Oczywiście wymiarami się różnią.
    A co z palnikiem w obu opcjach (Ekoenergia / Burner-S)? Czy istnieją w sumie 4 wielkości tych palników, do każdego z wymienionego kotła po jednej wielkości?
    Ostatnio edytowane przez roizdek ; 22-09-2012 o 16:53 Powód: dopisek
    SKAM-P Premium 12kW / Cobra + Alligator / zawór 4D WOMIX MIX M + siłownik MP 06

  19. #1779

    Domyślnie

    Witam szanowne grono
    Jestem właśnie na etapie zamawiania RBR 11KW od kolegi Minertu. Czy uda mi się w tym roku odpalić piec i grzać nim przez zimę? Niestety nie wiem - wszystko zależy od tego czy zdążę zrobić instalację wokół pieca. Liczę tutaj na waszą pomoc merytoryczną Tymczasem zastanawiam się nad konfiguracją mojego RBR'a. Chodzi o ilość i rozmiar króćcy oraz o to czy zrobić instalację otwartą czy zamkniętą. Koszt jest generalnie zbliżony a układ zamknięty jest wygodniejszy biorąc pod uwagę że będę chciał w przyszłości zaadaptować poddasze. Z tymi i innymi bardziej szczegółowymi pytaniami walczy tymczasem Minertu
    Bądźcie pozdrowieni

  20. #1780
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    My z kolei mamy już instalację gotową (no z wyjątkiem kotłowni) i na dniach będziemy zamawiać 17-kę od kolegi karoka65. Instalacja otwarta, 100% podłogówki (dodatkowo grzejniki w łazienkach, pralni i garażu).

Strona 89 z 1421

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony