dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 419 z 997
Pokaż wyniki od 8.361 do 8.380 z 19940
  1. #8361
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dex001
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Kamiennik
    Kod pocztowy
    48-388
    Posty
    258

    Domyślnie

    WITAM WSZYSTKICH

    PANOWIE JEŚLI PAMIĘTACIE TO TEN WĄTEK ZAŁOŻYŁ SZANOWNY KOLEGA LAST RICO!!!!!!!
    I JEST TO WĄTEK DLA POSIADACZY GÓRNIAKÓW
    KAŻDY KTO MA GÓRNIAKA POMAGA SOBIE NA WZAJEM ŻEBY BYŁO SUPER!
    A NAJWIĘCEJ POMAGA NAM NASZ GURU LS
    TAK WIĘC PROSIŁ BYM WSZYSTKICH CWANIAKÓW CO TO POSIADAJĄ SUPER KOTŁY DS LUB INNE Z NASA O NIE OBRAŻANIE NIKOGO NA TYM FORUM KTO MA KOCIOŁEK GS
    I DOPISKI TYPU GÓRNIAKI BE FE WŁÓŻCIE SOBIE DO WIECIE GDZIE
    cysiokysio poczytaj parę razy 8post na 1 str i dopiero się wypowiadaj
    BYŁO JUŻ WIELE RAZY PISANE ŻEBY DOLNIAKI ZAŁOŻYLY SOBIE OSOBNE FORUM
    JA OSOBIŚCIE JAK WYMIENIĘ KIEDYŚ KOCIOŁEK TO NA DOBREGO DOLNIAKA (ale czy taki naprawdę istnieje??)
    lysemu dajcie spokój on tylko broni nas wszystkich GÓRNO PALĄCYCH
    POZDRAWIAM WSZYSTKICH GS I DS
    CIEKAWE GDZIE NASZ GURU LAST RICO PEWNIE SIEDZI W KOTŁOWNI I ZNÓW NAS WSZYSTKICH CZYMŚ ZASKOCZY!
    Ostatnio edytowane przez dex001 ; 08-10-2012 o 22:33

  2. #8362
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mati8201
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Łukowa
    Posty
    104

    Domyślnie

    Pytanie do wszystkich używających wentylatora czy macie tak obciożoną klapkę na wentylatorze ze otwiera sie dopiero przy 10% pracy wentylatora czy odrazu razem ze startem wentylatora

  3. #8363
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    spokojnie chłopaki, przecież ja nie wrzucam na eko spalanie w Gs-ach, ja tyko chciałem podkreślić pogląd dużej części górno palaczy udzielających się w tym wątku że tak jak
    Cytat Napisał dex001 Zobacz post
    JA OSOBIŚCIE JAK WYMIENIĘ KIEDYŚ KOCIOŁEK TO NA DOBREGO DOLNIAKA (ale czy taki naprawdę istnieje??)
    bo chcąc niechcąc jest wątek z którego nauczyć się można nie tylko palenia górą ale także na przykład jak odróżnić dobrą od złej konstrukcji kotła, zasad bezpieczeństwa w kotłowni itd... No ok jeżeli waszym zdaniem jest to wystarczająco podkreślione to ok, wystarczy to napisać a nie od razu "pluć w twarz" robiąc osobiste wycieczki.
    Pozdro, Krzysiek
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  4. #8364
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Witajcie Wszyscy

    A tu jak zwykle wesoło he he, górne kontra dolne i tak na okrągło. Vld ma swoje racje i Wy macie swoje racje i oba podejścia do tematu mają rację bytu. Mam górniaka i przyznam, że odpowiednie (ekologiczne - czyste) palenie w nim może być upierdliwe. Bez zadymienia okolicy raczej nie da się do niego dołożyć węgla w większej ilości na raz - z drewnem jest OK. U mnie sprawdził się deflektor a la palnik ze szczeliną 3cm od sklepienia kotła + kierownica powietrza wtórnego + palenie z mocą w przedziale 70-100% nominalnej + bufor który łyka wszystkie piki mocy.
    Palenie z odpowiednią mocą + odpowiednie wymieszanie gazów(spaliny + PP + PW) + wysoka temperatura w komorze w zasadzie załatwiają sprawę z dokładaniem do górniaka i stałopalnościa na poziomie 10 godzin (wyjście do pracy), oczywiście fabryczne górne konstrukcje kotłów raczej nie pozwalają na to w 90%przypadków. No ale okresy przejściowe i mniejsze zapotrzebowanie na moc będą zawsze generować problemy.

    Pozdrawiam Wszystkich

  5. #8365
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawel_i
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    215

    Domyślnie

    ... ooo zima idzie bo forum ożyło.
    Pozdrawiam wszystkich czysto spalających.
    A co do polemiki dolne czy górne spalania, moim skromnym zdaniem obojętne byłe czysto i bez dymu.
    DS - Defro Optima Plus 20kW plus 3x750L bufor - obecnie DS
    PG pod ruszt, PW w drzwiach załadunkowych, palnik z szamotu, rura Wezyra.
    Podtrzymanie zasilania Tatarek + 100Ah

  6. #8366
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    co ciekawe do kłótni chętni zawsze są, ale odpowiedzieć np kol AVE5074, to już chętnych brak

    gruby węgiel spokojnie możesz spalać tradycyjnie od dołu, ponieważ pali się powierzchniowo i pomiędzy kawałkami jest na tyle dużo przestrzeni, że nigdy nie zabraknie mu tlenu. Jak dorzucisz jeden czy drugi kawałek też nic się nie stanie, bo nie przykryją one całego żaru i nie przytłumią płomienia.
    R-290 pod strzechy

  7. #8367
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lysy1l

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    279

    Domyślnie

    Vld, ochłoń trochę. On nie pyta, czy może palić od dołu, bo już tak pali od dawna i wie, że spala czysto.
    Pyta, czy może spalać od góry?
    Cytat Napisał AVE5074 Zobacz post
    UFF
    Zaczołem w zeszłym sezonie palić węglem sortu kostka taki gruby wrzucałem ze 4szt i do roboty na 12h wracałem i jeszcze żar był piec czysty komin też w sezonie 2x czyszczone wybrane 2 wiaderka popiołu taki pył tylko. Czy taki sort nadaje się na palenie od góry?
    Więc odpowiem, że spalam z powodzeniem od góry samą, jak i mieszaną z brunatnym grubą kostkę wysokokalorycznego węgla typu 33, pozostaje z niego niewielka ilość niedopalonego koksu. Kocioł to SWK 28 z miarkownikiem, bez żadnych przeróbek.
    Od dołu nie palę, bo jednak ten typ węgla, który mam mocno kopci przy tym spalaniu, nawet przy frakcji kostka.
    Ostatnio edytowane przez lysy1l ; 09-10-2012 o 20:49
    Wykwalifikowany palacz górnego spalania po kursie korespondencyjnym.

  8. #8368

    Domyślnie

    witam

    po zabudowaniu szamotem tylnej ściany cegły na płasko położone w GS w celu zmniejszenia mocy (30% zmniejszony) kociołek w wymienniku poci się
    i dość znacznie gromadząca woda wylewa się z pod drzwiczek wyczystki.
    dzieje się zawsze to podczas odgazowywania węgla co w sumie jest normalne że skrapla się woda w połączeniu H-O2

    ale to jakieś przegięcie bo za dużo jej jest!

    co mi poradzicie? jaka przyczyna jest tego? winna jest w szamocie
    niszczy mi sznurek , oblewa kocioł

  9. #8369
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    zmniejszenie mocy paleniska zawsze musi pociągać za sobą zmniejszenie powierzchni wymiany i przekrojów poprzecznych w wymienniku.
    jak widzisz nie jest to taka prosta sprawa i poniżej 100C w czopuchu po prostu nie wolno zejść. Z górniakiem powinieneś w zależności pod temperatury za oknem spalać określoną ilość paliwa paląc na pełen gwizdek, a dom traktować jako bufor ciepła. Czyli zadana 70C wszystkie grzejniki odkręcone na max i grzejesz przykładowo z 18-19C do 22-23C. Po wychłodzeniu domu do 18-19 jazda od nowa. Można też zainwestować w bufor i w nim przechowywać nadmiary ciepła do późniejszego wykorzystania. Buforowanie ciepła w rozżarzonym paliwie nie jest najlepszym rozwiązaniem niestety!
    R-290 pod strzechy

  10. #8370

    Domyślnie

    no właśnie ruszt zmniejszysz szamotem a wymiennik zostaje taki jaki jest.
    dokładnie jak na czopuchu mam ponad 100stC to jest zdecydowanie mniej wody

    muszę zmienić metode palenia taką którą tu opisałeś i powinno byc lepiej.
    wiadomo mamy okres przejściowy co niesie za sobą kłopoty w tych przewymiarowych kotłach
    i steruje właśnie ilością zasypu wegla z tym że mam tak ustawione dopływy PG i PW że na czopuchu mam poniżej 100stC

    jak zasypywałem 10kg węgla starczało mi na 9godz ,natomiast jak zasypałem 14kg wegla to zdecydowanie spadła
    stałopalność a zrobiłem po to aby paliło się 12godz. a to widać że się nie da i szkoda węgla.
    lepiej robić na mniejszym zasypie i z tego co piszesz Vld dom robić jako bufor a jak przyjdą mrozy to się wszystko unormuje.

  11. #8371
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AVE5074

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    150

    Domyślnie

    Poprzedni mój post na 420 stronie
    teraz dołączam zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_s0.zmniejszacz.pl_P1070552_zmniejszacz-pl_667524.jpg
Wyświetleń:	374
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	141295Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_s0.zmniejszacz.pl_P1070553_zmniejszacz-pl_621509.jpg
Wyświetleń:	320
Rozmiar:	55,8 KB
ID:	141296Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_s0.zmniejszacz.pl_P1070554_zmniejszacz-pl_182809.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	51,3 KB
ID:	141297
    Palenisko zmniejszone o długość cegły szamotowej - zabudowa tylnej ścianki kotła, pierwsza warstwa leży na 2 ceownikach ponacinanych coby ruszt ruchomy pracował na to cegła ochronna ta ponacinana (taka ochrona ceownika przed temp.) jak skończę testy to będzie na zaprawie szamotowej teraz na glinie położone. Nie zmierzyłem rozmiaru paleniska (piec sas 2.0 ruszt zmniejszony od tyłu na 22cm)
    Czy taka przeróbka zda egzamin?

    PS. Piec miałowy 2.0 sas mocy chyba 23KW
    Ostatnio edytowane przez AVE5074 ; 10-10-2012 o 19:36 Powód: uzupełnienie

  12. #8372
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    jaki model masz tego SAS-a?
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  13. #8373

    Domyślnie

    jaki musi być minimalny przekrój komina do dolniaka?

  14. #8374

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_i Zobacz post
    ... ooo zima idzie bo forum ożyło.
    Pozdrawiam wszystkich czysto spalających.
    A co do polemiki dolne czy górne spalania, moim skromnym zdaniem obojętne byłe czysto i bez dymu.
    No właśnie

    Wątek jest dla osób, które kupiły nieco mniej doskonałe wyroby po tanich pieniązkach i tanio chcą palic czysto.
    Ja w strikte kotle miałowym z zasypem cyklicznym przez 17lat paliłem miałem (ostatnie 3 czy 4 groszkiem) na temp. od 40 do max.45jesienią i góra 50zimą.
    Temp. spalin do mega wysokich nie należały, komin ceglany, nic nie zakwitło....
    Złoże węgla zawsze było dobrym filtrem.

    Kocioł odłączony i trafił do biedniejszych i nadal będzie chodził, co więcej sąsiadom nigdy nie kopciłem, więc jak czytam niektóre opowieści dziwnych treści...

    Dolnika tez nie jest bez wad, choćby zasmolenie komory załadowczej, brak udziału tej części wymiennika w czynnym procesie grzewczym, większe emisje pyłów


    ale każdy ma prawo do własnej opinii, znowu musi kilka dolniaków szybciej skończyć żywot i sprawa ponownie się odwróci.
    albo za jakiś czas znikną zarówno dolniaki jak i górniaki i tematu nie będzie.

    Tymczasem spalajmy czysto
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  15. #8375
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dex001
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Kamiennik
    Kod pocztowy
    48-388
    Posty
    258

    Post

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    zmniejszenie mocy paleniska zawsze musi pociągać za sobą zmniejszenie powierzchni wymiany i przekrojów poprzecznych w wymienniku.
    jak widzisz nie jest to taka prosta sprawa i poniżej 100C w czopuchu po prostu nie wolno zejść. Z górniakiem powinieneś w zależności pod temperatury za oknem spalać określoną ilość paliwa paląc na pełen gwizdek, a dom traktować jako bufor ciepła. Czyli zadana 70C wszystkie grzejniki odkręcone na max i grzejesz przykładowo z 18-19C do 22-23C. Po wychłodzeniu domu do 18-19 jazda od nowa. Można też zainwestować w bufor i w nim przechowywać nadmiary ciepła do późniejszego wykorzystania. Buforowanie ciepła w rozżarzonym paliwie nie jest najlepszym rozwiązaniem niestety!
    I spalasz dwa razy więcej opału niż paląc na mniejszych temp i ciągle.
    POCZYTAJCIE MOJE POSTY problemy przeróbki i sukcesy.
    U mnie na kociołku 40st na czopuchu 60st i jest ok
    ZUG za mało PW lub KPW po zmniejszeniu komory nie celuje w środek zasypu.
    A zapomniałem spytać kol. ZUG a opał wysuszyłeś sobie dobrze przed sezonem?
    Ostatnio edytowane przez dex001 ; 10-10-2012 o 17:01

  16. #8376

    Domyślnie

    Cytat Napisał dex001 Zobacz post
    I spalasz dwa razy więcej opału niż paląc na mniejszych temp i ciągle.
    POCZYTAJCIE MOJE POSTY problemy przeróbki i sukcesy.
    U mnie na kociołku 40st na czopuchu 60st i jest ok
    ZUG za mało PW lub KPW po zmniejszeniu komory nie celuje w środek zasypu.
    A zapomniałem spytać kol. ZUG a opał wysuszyłeś sobie dobrze przed sezonem?
    dex zakupiłem węgiel latem suchy i składuje u siebie w magazynie gospodarczym.
    rozpałkę mam suchą (ścinki z produkcji osuszone) którymi rozpalam brykiet i węgiel.

    moje podejrzenie jest takie że z racji dużego wymiennika i przy zmniejszonym ruszcie i ta duża różnica
    jest powodem że podczas odgazowywania trzymając poniżej 100stC skrapla się woda.

  17. #8377

    Domyślnie

    No to nie czyść wymiennika albo jakoś ogranicz jego powierzchnię tak żeby wzrosła temperatura spalin, Będziesz wiedział czy jest poprawa.

  18. #8378
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dex001
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Kamiennik
    Kod pocztowy
    48-388
    Posty
    258

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    dex zakupiłem węgiel latem suchy i składuje u siebie w magazynie gospodarczym.
    rozpałkę mam suchą (ścinki z produkcji osuszone) którymi rozpalam brykiet i węgiel.

    moje podejrzenie jest takie że z racji dużego wymiennika i przy zmniejszonym ruszcie i ta duża różnica
    jest powodem że podczas odgazowywania trzymając poniżej 100stC skrapla się woda.
    Ja u siebie zabudowałem boczną i tylną ścianę kotła cegłą szamotową na szóstkę ( na 6 cm ) ponad wysokość drzwiczek załadowczych i dorobiłem dodatkowy ruszt i uwierz mi kolego ile st na kotle tyle na czopuchu po odgazowaniu węgla.
    Przy rozpalaniu dochodzi do max 150st ale to tylko przez moment.
    NAJLEPSZE Z TEGO WSZYSTKIEGO TO TO ZE KOMIN U MNIE NIGDY NIE BYŁ CZYSZCZONY W SENSIE TAKIM ŻE JAKAŚ TAM SZCZOTKA I DRAPANIE OD GÓRY JEDYNIE WYBIERANIE RAZ DO ROKU OTWIERAM NA DOLE DRZWICZKI I WYBIERAM 3 WIADRA POPIOŁU Z RESZTKA SADZY.
    Komin mam strasznie wielki 50 na 50 cm albo i więcej to taki stary poniemiecki komin.
    DODAM TYLKO ZE JA ZAWSZE SPRAWDZAM KOMIN 2 RAZY W SEZONIE CZY WSZYSTKO OK I PAMIĘTAJCIE KOLEDZY PODSTAWA TO CZYSTY KOMIN I DBAJCIE O TO!!!!

    Kominiarz w tym roku siedział u mnie w domu 2godz jak mu powiedziałem jak palę i jak zobaczył komin
    Nie wierzył chłopina że tak się da.
    Dodam jeszcze tylko że na strychu nie ocieplonym zrobiły mi się przebarwienia na kominie ale jest to raczej spowodowane tym ze mam wlot do komina jak do studni i jak pada deszcz to pare wiader wody pewnie tamtędy wlatuje + to zimne poddasze w zimie robi swoje
    Teraz wezmę zię za ocieplenie komina na poddaszu a na wiosnę założę daszek z kwasówki
    Pytanie do kolegów czy ktoś z was posiada taki daszek na kominie i czy jest z tego zadowolony?
    Daszek to taki jak cos w stylu kapelusza Napoleońskiego
    Ostatnio edytowane przez dex001 ; 10-10-2012 o 22:34

  19. #8379
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    znaczy się niemcy robili kominy pod mikołaja
    R-290 pod strzechy

  20. #8380
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dex001
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Kamiennik
    Kod pocztowy
    48-388
    Posty
    258

    Domyślnie

    Vld
    Serio jest to taki komin ponoć służył im tez za wędzarnie ale to z opowiesci już tylko wiem
    Wiele jest tu w naszym rejonie domów z takimi kominami woj opolskie

Strona 419 z 997

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony