dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 118 z 144
Pokaż wyniki od 2.341 do 2.360 z 2874
  1. #2341

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    chyba nie nadajemy na tych samych "częstotliwościach"...
    rozmawiamy o grubości izolacji centrali wentylacyjnej czy ociepleniu rurek z glikolem ...?
    czy kanału powietrznego...?
    czas to rozdzielić ...
    Piszę o obu rzeczach - oczywiście że istotniejsze jest dobre ocieplenie rur czerpni, wyrzutni ( mniej istotne jest ocieplenie rur nawiewu i wywiewu - bo zdecydowanie niższa dT ) oraz ocipelnie rekuperatora, ale ocieplenie rurek z glikolem tez o kilka % może poprawić pracę glkolowca ( zależy to oczywiście od długości pętli - im dłuższe tym ten wpływ nieociplonych rur w PT mniejszy ). Ale jak patrzę na różnice pomiędzy temp zewnątrzną a temperaturą na wlocie ggwc u R&K - 7-8 C to jest dla mnie oczywiste że u niego bez ocipelnia czerpni ( 2-3 cm wełny to nie jest izloacja ) nie ma szans na dobra pracę reku. MIN jednym z warunków dostania dotacji z NFOS do domów niskoenergetycznych /lub pasywnych z WM i Reku jest minimalna grubość izolacji kanałów czerpni i wyrzutni 10 cm izolatora. Przy 2-3 cm izolacji kanałów czerpni i wyrzutni rekuperator nawet najlepszy niewiele nam da (bo nie dajemy mu szansy prawidłowej pracy ).
    Ostatnio edytowane przez surgi22 ; 24-02-2013 o 13:12

  2. #2342
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ale jak patrzę na różnice pomiędzy temp zewnątrzną a temperaturą na wlocie ggwc u R&K - 7-8 C to jest dla mnie oczywiste że u niego bez ocipelnia czerpni ( 2-3 cm wełny to nie jest izloacja ) nie ma szans na dobra pracę reku.
    przecież to jest bez większego znaczenia w bilansie całego sezonu grzewczego ...

  3. #2343

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    przecież to jest bez większego znaczenia w bilansie całego sezonu grzewczego ...
    Nie do końca moge się zgodzić , słabe ocieplenie czerpni i wyrzutni podważa sens instacji WM z reku jak i samej instalacji WM, bo pozostawienie iluś tam metrów bieżacych rur w których temperatura jest o 15-20 C niższa niz w domu jest bezsensem . Po co wydawać pieniadze na REKUPERATOR, któremu na starcie nie damy możliwości prwidłowej pracy ? jeżeli R&K miałby na wlocie do GGWC temperature wyższą o 2-3 C niż na zewnatrz i w dalszym ciągu narzekała na reku to miałby byc może rację, a tak to jest sam sobie winien. Nie ma dróg na skróty - nie ocieplisz kanałów czerpni i wyrzutni biegnących przez ogrzewane pomieszczenia - to tak jakbys budował pasywniaka i nie zawracał sobie głowy mostkami termicznymi.

  4. #2344
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    jakaż burzliwa dyskusja się rozpętała

    1. czerpnia jest ocieplona - cały wymiennik i stożek na nim jest opiankowany
    2. rura łącząca stożek na wymienniku z reku nie ma więcej niż 1,5m - za ok 3-4 miesiące będzie o połowę krótsza - po odwróceniu centrali wszystkie kanały dodatkowo ocieplę ok 10 cm warstwą wełny
    3. rury z glikolem w PT są opiankowane - nie jest to jakaś ah i oh izolacja - ale nie wypływa nawet w 1 % na tempreaturę czerpanego powietrza przy pracy GGWC - dlaczego ? było pytanie o temperature glikolu u mnie - niestety GGWC dzis nie pracowało wiec rano odnotowałem temperaturę ale na niepracujacym układzie termometr o godzinie 8:30 pokazywał 10 stopni , po 7 godzinach temperatura na obu pętlach wzrosła o 1 stopień do 11*C - czyli bardzo niewiele
    4. temperaturę wyrzutni mierzymy w centrali - nie mam czujnika bezpośrednio w podbitce w kanale wyrzutowym - tych strat nie liczę - ale robiąc saunę w lecie w pomieszczeniu nad garażem kanał zostanie zaizolowany

    PS. jasiek - odnosnie plucia wilgocią przez jednostkę - obecnie w domu mam 41% wilgotności - czyli od dłuższego czasu wilgotność utrzymuje się w domu na jednakowym poziomie - dziś na zewnątrz ok 2*C a na ziemi pod wyrzutnią mam ciągle ok 10 cm "sopel" lodu - ciekawe skąd co ??

  5. #2345
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    PS. jasiek - odnosnie plucia wilgocią przez jednostkę - obecnie w domu mam 41% wilgotności - czyli od dłuższego czasu wilgotność utrzymuje się w domu na jednakowym poziomie - dziś na zewnątrz ok 2*C a na ziemi pod wyrzutnią mam ciągle ok 10 cm "sopel" lodu - ciekawe skąd co ??
    dzisiaj dzwonił do mnie jeden z inwestorów któremu jakiś czas temu montowałem janka i wkur.... na maksa bo leje się z rury wyrzutowej
    sytuacja dokładnie taka sama jaką opisywałem jakiś czas temu z innym reku tego samego typu...
    jak bym wiedział że tak będzie to zamontował bym coś takiego...
    http://allegro.pl/rekuperator-z-odzy...051042230.html
    i zapomniał co to centrala...
    ale nie...
    trzeba było super hiper full wypas...
    nigdy więcej...

  6. #2346

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    jakaż burzliwa dyskusja się rozpętała

    1. czerpnia jest ocieplona - cały wymiennik i stożek na nim jest opiankowany
    2. rura łącząca stożek na wymienniku z reku nie ma więcej niż 1,5m - za ok 3-4 miesiące będzie o połowę krótsza - po odwróceniu centrali wszystkie kanały dodatkowo ocieplę ok 10 cm warstwą wełny
    3. rury z glikolem w PT są opiankowane - nie jest to jakaś ah i oh izolacja - ale nie wypływa nawet w 1 % na tempreaturę czerpanego powietrza przy pracy GGWC - dlaczego ? było pytanie o temperature glikolu u mnie - niestety GGWC dzis nie pracowało wiec rano odnotowałem temperaturę ale na niepracujacym układzie termometr o godzinie 8:30 pokazywał 10 stopni , po 7 godzinach temperatura na obu pętlach wzrosła o 1 stopień do 11*C - czyli bardzo niewiele
    4. temperaturę wyrzutni mierzymy w centrali - nie mam czujnika bezpośrednio w podbitce w kanale wyrzutowym - tych strat nie liczę - ale robiąc saunę w lecie w pomieszczeniu nad garażem kanał zostanie zaizolowany

    PS. jasiek - odnosnie plucia wilgocią przez jednostkę - obecnie w domu mam 41% wilgotności - czyli od dłuższego czasu wilgotność utrzymuje się w domu na jednakowym poziomie - dziś na zewnątrz ok 2*C a na ziemi pod wyrzutnią mam ciągle ok 10 cm "sopel" lodu - ciekawe skąd co ??
    OK R&K widziałem że masz jakoś zaizolowane kanały czerpni i wyrzutni biegnące przez ogrzewane pomieszczenie ale wyniki temperatur ktore podajesz wskazują, że jest ono niedostateczne- ale jak sam napisałeś planujesz to poprawić
    ad. 3 nie bardzo rozumię twoje pomiary - czy wynika z nich że po 7 h pracy GGWC temperatura glikolu w pętli doprowadzajacej wzrosła ???

  7. #2347
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    GGWC wczoraj nie pracowało - mowie o wzroście temp. glikolu "stojącego" w rurach

  8. #2348
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    dzisiaj dzwonił do mnie jeden z inwestorów któremu jakiś czas temu montowałem janka i wkur.... na maksa bo leje się z rury wyrzutowej
    sytuacja dokładnie taka sama jaką opisywałem jakiś czas temu z innym reku tego samego typu...
    jak bym wiedział że tak będzie to zamontował bym coś takiego...
    http://allegro.pl/rekuperator-z-odzy...051042230.html
    i zapomniał co to centrala...
    ale nie...
    trzeba było super hiper full wypas...
    nigdy więcej...
    Jetem żywo zainteresowany tematyką rekuperatorów, ale coraz więcej czytam negatywnych opinii. Czym ten wskazany z allegro rekuperator się wyróżnia ze go polecasz ?
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  9. #2349
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    GGWC wczoraj nie pracowało - mowie o wzroście temp. glikolu "stojącego" w rurach
    po nocnej pracy GGWC temperatura na pętlach 5 i 9 stopni
    na powrocie ok 8,5

    Cytat Napisał mic81 Zobacz post
    Jetem żywo zainteresowany tematyką rekuperatorów, ale coraz więcej czytam negatywnych opinii. Czym ten wskazany z allegro rekuperator się wyróżnia ze go polecasz ?
    tu nie chodzi o negatywne opinie tylko cene inwestycji do spodziewanych efektow ...

  10. #2350
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post


    tu nie chodzi o negatywne opinie tylko cene inwestycji do spodziewanych efektow ...
    czyli mam rozumieć że im droższy nie znaczy lepszy, u mnie kubatura będzie około 385 m³ - czy taki recu jak podał przykład jasiek71 byłby wystarczający ?
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  11. #2351
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    GGWC rurowy - jesli sa warunki , 2 wentylatory i wyrzut z kazdego pomieszczenia powietrza na nieuzytkowe poddasze - ale ono musi byc dobrze zaizolowane - poczytaj posty nydara

    nic więcej przy parterowce z nieuzytkowym poddaszem Ci nie potrzeba!

  12. #2352
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Art_83
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Pawłowice
    Posty
    85
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    nic więcej przy parterowce z nieuzytkowym poddaszem Ci nie potrzeba!
    a co w przypadku domu z poddaszem użytkowym?

  13. #2353
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    GGWC rurowy - jesli sa warunki , 2 wentylatory i wyrzut z kazdego pomieszczenia powietrza na nieuzytkowe poddasze - ale ono musi byc dobrze zaizolowane - poczytaj posty nydara

    nic więcej przy parterowce z nieuzytkowym poddaszem Ci nie potrzeba!
    o masz Ci los ja jednego do końca nie ogarniam a Ty juz o czyms nowym
    ufff
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  14. #2354
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    sam nie wiem .... poważnie bym się zastanawiał nad kupowaniem jakiegokolwiek reku ... jeśli już to tak jak pisze jasiek ... jak najtańsze

    i uprzedzam pytania które już na PRV się pojawiły ....


    STANÓW LICZNIKA NIE BĘDĘ JUŻ PODAWAŁ

  15. #2355
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    sam nie wiem .... poważnie bym się zastanawiał nad kupowaniem jakiegokolwiek reku ... jeśli już to tak jak pisze jasiek ... jak najtańsze
    myśle że jednak kupie jakiś recu bo ja kurka tego tak nie ogarnę jak jasiek71, nydar czy Ty, to nie moja dziedzina, ja już mam tak w głowie namieszane, że sam nie wiem co robić a czego nie , wszystkie lambdy, współczynniki i inne takie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    i uprzedzam pytania które już na PRV się pojawiły ...


    STANÓW LICZNIKA NIE BĘDĘ JUŻ PODAWAŁ.
    nie dziwie się ciągła wojna podjazdowa - też bym się wkurw...
    Człowiek robi coś w dobrej wierze a pianobijcy swoje - stado baranów i tyle
    wątek o ogrzewaniu elektrycznością na początku jeszcze idzie coś pożytecznego znaleźć ale teraz jeden wielki burd...l

    kilka minut temu własnie zamówiłem projekt (ten co w stopce) mimo że już na starcie mam pod gore bo w planie miejscowym jest napisane "dwie kondygnacje nie większe niż 9 m" a parterówka ma jedna kondygnacje i już jest cyrk mimo to zamówiłem projekt i tak go zbuduje po swojemu nikt mi na siłę do mieszkania na poddaszu nie zmusi.
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  16. #2356
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    . ................STANÓW LICZNIKA NIE BĘDĘ JUŻ PODAWAŁ
    I masz rację. Zuzycie pradu to twoja prywatna sprawa.
    W twoim DB jest tyle pożytecznych informacji że ten który potrafi wyciagnąc właściwe wnioski nie potrzebuje wskazań twojego licznika by wybrać taki sposób grzania.
    Co do reku u mnie bedzie podłączane jutro. Więc doswiadczenia faktyczne dopiero przedemną. Pozdrawiam.

    Edit: Ostatnio zauważyłem że na większości wątków tematycznych (tych które mnie interesują ) zaczyna się robić bajzel. Zamiast dyskusji merytorycznej to wzajemne najazdy, szydzenie, wysmiewanie i pyskówki. To forum chyba zaczyna schodzić na manowce.
    Ostatnio edytowane przez rewo66 ; 01-03-2013 o 15:28
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  17. #2357
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Cytat Napisał rewo66 Zobacz post

    Edit: Ostatnio zauważyłem że na większości wątków tematycznych (tych które mnie interesują ) zaczyna się robić bajzel. Zamiast dyskusji merytorycznej to wzajemne najazdy, szydzenie, wysmiewanie i pyskówki. To forum chyba zaczyna schodzić na manowce.
    ten proces zaczął się dość dawno temu, ostatnio niestety się nasilił...podejrzewam że na tyle mocno, ze niedługo przyjdzie czas się pożegnać....smutne ale prawdziwe.

    Konrad - chciałeś być miły i uczynny, a wyszło jak zawsze....ot polska właśnie...

  18. #2358
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    ja byłem .... i mam nadzieje że nadal jestem ...

  19. #2359
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    To podrzuć na priva zużycie po skończonym sezonie.Budowa dopiero przede mną ale kable i tak wylądują w podłogach. A chciałbym wiedzieć co mnie czeka!

  20. #2360
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Konrad nie daj się zniszczyć!, jest pewna grupa osób, które nie pozwalają nawet na zastanowienie się nad opłacalnością inwestycji.
    Tyle pożytecznych osób zostało zaszczutych w efekcie już opuściły to forum. Na razie jasiek i adam odpierają ataki, ciekawe na ile starczy im siły.
    Trzymaj się, szkoda, że nie poznamy już pomiarów.
    Rekuperator to dyskusyjna sprawa aby był jakikolwiek zwrot z inwestycji miejsce w którym będzie zainstalowany musi być przemyślane 5 razy!
    "Lepsze wrogiem dobrego"

Strona 118 z 144

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony