dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 572 z 673
Pokaż wyniki od 11.421 do 11.440 z 13443
  1. #11421
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    TB, jesteś megalomanem!
    Wychodzi z tego że każdy powstały dom w Polsce z izolacją termiczną i WM z rekuperacją jest twoim dziełem. Chciałbym zobaczyć te plany, dom, inwestora który przedstawiłby ciebie jako autora i wykonawcę domu o zapotrzebowaniu poniżej 10kWh/m2. A ideałem byłoby jak ten dom stałby już ponad 20 lat
    Przecież robię instalacje ( ogrzewanie i wentylacja ) do domów izolowanych - projekty robi architekt.

  2. #11422
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    No może tak.

    Nie idzie mi o sam fakt propagowania domów autonomicznych, bo ta akurat jest mi bliska, ale opowiadanie o kosztach porównywalnych, czy średniorynkowych w stosunku do budownictwa historycznie aktualnego jest w/g mnie wielkim nadużyciem.

    Ponieważ nic nie wiemy o technologii firmy dr. Dudy oprócz tych 5cm ścian betonowych w technologii "poligonowej", trudno się odnieść do całości - niech powstanie ten dom to będzie o czym dyskutować.

    EDIT

    nie będę już nic o i do, i na TB pisał bo mi całe wojsko wytłukł. Jak macie jeszcze jakieś wolne oddziały to idźcie na zmasowany atak na tego trolla - ja robię się jak Szwajcaria
    Jego wielokrotna schizofrenia już mnie męczy
    Ostatnio edytowane przez gentoonx ; 25-07-2013 o 11:42

  3. #11423
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Wydaje mi się,że dojściem do energooszczędnego budownictwa nie jest tylko gruba izolacja i brak mostków cieplnych,ale również umiejętne wykorzystanie tego ciepła co generuje dom w postaci ciepłego powietrza i pary wodnej.
    Weź z tą parą wodną ... masz wykresy i na nich jest też entalpia naniesiona ... czyli to co potrzeba na schłodzenie powietrza ... właśnie przez tą różnicę.
    Przy odpowiednich oknach bilans domu zamknie się w 15 kWh nawet przy 10cm styropianu ...
    A to tylko ze względu że nie liczysz dzień po dniu strat i zysków ! właśnie do tego trzeba mieć statystyczny rok z temperaturami ... i nasłonecznieniem .
    Inaczej cuda wyjdą na patyku bo na każde okno od południa brutto masz 350 kWh energii na sezon ! grzewczy ... a ile masz z tego w grudniu ...
    to trzeba wiedzieć ...
    Jak dobrze się przypatrzysz to właśnie dołek spowodowany niedostateczną izolacją (nie u Ciebie) generuje ogromne straty .. o których w OCZ'tach sza ... nie ma ich tak jak mostków termicznych ... bo po co się trudzić .
    A tu nagle dołek -30 i potrzeba nie poniżej 1kW mocy tylko 10 kW choć dom potrzebuje niby tylko 15kWh ... na sezon.
    10 kW * 24 h = 240 kWh tylko jednego dnia ... przez to że izolacji nie jest tyle ile trzeba !

    Bo świetnie wypełnia "gruz" zysków słonecznych w tych OCZ ...
    dobrze wiesz że raz jak podgrzejesz coś to już tej energii nie odzyskasz tak łatwo .
    Z czym chciał byś sobie poradzić, moje podejście jest takie nie karmić ... właśnie przez nie włączanie niczego do grzania w tedy nie będę miał
    czego odzyskiwać.
    Raz jeszcze to moc szczytowa generuje najwięcej strat ... jak pisałem nagle trzeba z 10 kW mocy aby utrzymać temperaturę .

  4. #11424
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Dr. Duda w przeciwieństwie do TB mówi o wiatraku z pionową osia obrotu.
    kupiłem taki i sprawdziłem... potem zdemontowałem i stai za zakładem Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	witrownia 1.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	202609

  5. #11425
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie idzie mi o sam fakt propagowania domów autonomicznych, bo ta akurat jest mi bliska, ale opowiadanie o kosztach porównywalnych, czy średniorynkowych w stosunku do budownictwa historycznie aktualnego jest w/g mnie wielkim nadużyciem.
    Kolego racja ... przy standardowym projektowaniu tak .
    Niestety bardzo dobry projekt wymaga nie 20 rysunków a 200 ... wymaga złożenia całego domu w komputerze jak z klocków/
    i przemyślenia technologi, gro czasu zajmuje budowanie, a nie sam materiał.
    Nawet taki szczegół jak deskowanie do szalunku, odpowiednio zabezpieczyć aby potem dać je jako łaty na dach np .

    Pomyśleć i w 2 -3 budować podobnie już można zaoszczędzić ... tak można do jutra pisać .

  6. #11426
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Kolego racja ... przy standardowym projektowaniu tak .
    Niestety bardzo dobry projekt wymaga nie 20 rysunków a 200 ... wymaga złożenia całego domu w komputerze jak z klocków/
    i przemyślenia technologi, gro czasu zajmuje budowanie, a nie sam materiał.
    Nawet taki szczegół jak deskowanie do szalunku, odpowiednio zabezpieczyć aby potem dać je jako łaty na dach np .

    Pomyśleć i w 2 -3 budować podobnie już można zaoszczędzić ... tak można do jutra pisać .
    święte słowa

    i w tym jednym dr Duda ma rację: architekci tego nie potrafią, to wizjonerzy od ładnego domu i matematyki opartej na wzorach z książek (jak uczyli na studiach), na technologiach nie znają się wcale. I nie ma się czemu dziwić, cały czas rysują i liczą coś tam - na zdobywanie wiedzy czasu nie starcza.

    Chociaż muszę oddać sprawiedliwość - są chlubne wyjątki ( oczywiście potwierdzające regułę)

  7. #11427
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Ponieważ nic nie wiemy o technologii firmy dr. Dudy oprócz tych 5cm ścian betonowych w technologii "poligonowej", trudno się odnieść do całości - niech powstanie ten dom to będzie o czym dyskutować.
    Nie wiem jaką konkretnie technologię chce zastosować p. Duda, ale przykład prefabrykatów wykonywanych metodą poligonową znajdziecie tutaj :
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post3073185

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2435012
    Pierwotnie miałem w tym systemie budować swój dom. Kupiłem nawet licencję (technologia jest opatentowana).

  8. #11428
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    A JA BĘDĘ MIAŁ 2 TARYFY I BĘDĘ GRZAŁ W DZIEŃ
    w droższej i w trochę tańszym okienku
    no i sobota , niedziela a w sumie poniedziałek zyski w tańszej to do artura

    asolt co i cwu to w okolicach 1000-1200 zł plus 250 zł na brykiet
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  9. #11429
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.530
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    A JA BĘDĘ MIAŁ 2 TARYFY I BĘDĘ GRZAŁ W DZIEŃ
    w droższej i w trochę tańszym okienku
    no i sobota , niedziela a w sumie poniedziałek zyski w tańszej to do artura

    asolt co i cwu to w okolicach 1000-1200 zł plus 250 zł na brykiet
    To było w I sezonie, w następne powinno byc mniej

  10. #11430
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Ale przeciez domy izolowanie nie powinny potrzebowac ogrzewania.
    Czy mowa o WM z odzyskiem ciepla z grzalkami i bez?
    Wentylacji nie łączy się z ogrzewaniem, nie ma grzałek.

  11. #11431
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Nie ogrzewa się powietrza wentylacyjnego, bo straci się wentylację. A ogrzewania w domach izolowanych montuje się bezpośrednie - elektryczne podłogowe, ścienne czy sufitowe.
    Sytuacja się nieco zmienia, gdyby Pan chciał dom zero.
    Najwięcej aktualnie przychodzi zamówień do domów z 40cm izolacją (podłoga ściana dach ) - Panu Henrykowi ( ponieważ znam maila ) wysłałem przykładowy post. Kiedyś to były głównie 30cm izolacje.

  12. #11432
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Nie wiem jaką konkretnie technologię chce zastosować p. Duda, ale przykład prefabrykatów wykonywanych metodą poligonową znajdziecie tutaj :
    Nie mam pojęcia o co mu chodzi w kwestii tego, że do transportu drogowego prefabrykat musi mieć 15 cm. Że niby co, że nie ma żadnego racjonalnego sposobu, aby transportować elementy cieńsze? W takim razie jakim cudem udaje się transportować tafle szkła?

    Uważam, że przyszłość należy wyłącznie do domów z fabryki, aż nie chce się wierzyć, że w XXI wieku każdą cegłę czy bloczek, z których składa się ściana, taki murarz musi przenieść i osadzić ręcznie. Jeden m3 betonu starczy na 10 m2 ścian (plus oczywiście zbrojenie), a dom będzie można postawić i zadaszyć filigranem w ciągu jednego dnia. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że wszystkie: przepusty, dziury, puszki, kanały czy trakty kablowe można wykonać w ramach wylewania prefabrykatu, żeby później robienie instalacji polegało na wkładaniu klocków we właściwe miejsce. Może kiedyś, uzyskawszy wcześniej wysoką precyzję, na budowę będą dowozili "prefabrykowane" elektrykę czy hydraulikę. Powiadam Wam, wielka płyta wróci w glorii.

  13. #11433
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    ...Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że wszystkie: przepusty, dziury, puszki, kanały czy trakty kablowe można wykonać w ramach wylewania prefabrykatu, żeby później robienie instalacji polegało na wkładaniu klocków we właściwe miejsce. Może kiedyś, uzyskawszy wcześniej wysoką precyzję, na budowę będą dowozili "prefabrykowane" elektrykę czy hydraulikę. Powiadam Wam, wielka płyta wróci w glorii.
    pokaż mi te rzesze tych świadomych inwestorów którzy przed wbiciem łopaty w działke wiedza już gdzie jakie światło i le i jakich i gdzie gniazd, nie mówiąc juzm o punktach wodnych

    długo poczekamy na taki stan rzeczy. To nie na nasza swiadomośc budowlaną, u nas najpierw sie stawia skorupe, a potem mysli co, gdzie i jak ma byc w środku. Tacy jak ty, nie chwaląc się ja, czy kilkunastu lub kilkudziesięciu bywalców na Fm to margines ( no i sam sie wyzwałem od marginesu...eeeechh )

  14. #11434
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    A jak dziala WM z odzyskiem ciepla?
    Czy cos bedzie nie tak jezeli poza powietrzem wylotowym dodatkowe grzalki podgrzeja swierze powietrze w zimne dni...
    Zdecydowanie będzie nie tak. Straci Pan świeże powietrze. Obecnie stosowane w centralach wymienniki RS160 dają na anemostacie prawie taką sama temperaturę jaka jest w pokoju. gdyby Pan cokolwiek podgrzał to powietrze, byłoby lżejsze od tego na dole - świeże poszłoby w strefie podsufitowej do kuchni i łazienek.

  15. #11435
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Gdy w domu jest centralne ogrzewanie grzejnikami - zalecam centrale wentylacyjne z maksymalnym odzyskiem 70% -

  16. #11436
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    pokaż mi te rzesze tych świadomych inwestorów którzy przed wbiciem łopaty w działke wiedza już gdzie jakie światło i le i jakich i gdzie gniazd,
    A po dwóch latach od wybudowania żona mi mówi, że układ salonu jej się nie podoba i że kinkiety chciałby zamienić miejscami z telewizorem
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  17. #11437
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A po dwóch latach od wybudowania żona mi mówi, że układ salonu jej się nie podoba i że kinkiety chciałby zamienić miejscami z telewizorem
    To też, ale wiesz... świadomość kobiet niezbadaną jest

  18. #11438
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    pokaż mi te rzesze tych świadomych inwestorów którzy przed wbiciem łopaty w działke wiedza już gdzie jakie światło i le i jakich i gdzie gniazd, nie mówiąc juzm o punktach wodnych
    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    pokaż mi te rzesze tych świadomych inwestorów którzy przed wbiciem łopaty w działke wiedza już gdzie jakie światło i le i jakich i gdzie gniazd, nie mówiąc juzm o punktach wodnych
    Owszem, ale można by stworzyć jakiś uniwersalny dom w wersji "as is, take it or leave it", no i za pierwszym, drugim i trzecim razem wykonawca się będzie uczył na błędach, ale za czwartym przyjedzie już z kablami, rurkami i kanałami zarobionymi i dociętymi do pół centymetra i w dwa dni poupycha to wszystko w ścianach. I tak budowa takiego domu powinna wyglądać następująco:

    1 tydzień - płyta
    2 tydzień - przerwa
    3 tydzień - prefabrykaty, filigran, instalacje
    4 tydzień - podłoga, gładzie (wylewki nie trzeba, bo rurki w płycie, tynkować prefabrykatów nie trzeba)

    i można się urządzać, równocześnie filigran doschnie, dach się dorobi, strzeli się ocieplenie, elewacje, tarasy. Prędzej czy później ktoś zrobi dobry system typu pióro-wpust i tak to będzie wyglądało.

  19. #11439
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Owszem, ale można by stworzyć jakiś uniwersalny dom w wersji "as is, take it or leave it", no i za pierwszym, drugim i trzecim razem wykonawca się będzie uczył na błędach, ale za czwartym przyjedzie już z kablami, rurkami i kanałami zarobionymi i dociętymi do pół centymetra i w dwa dni poupycha to wszystko w ścianach. I tak budowa takiego domu powinna wyglądać następująco:

    1 tydzień - płyta
    2 tydzień - przerwa
    3 tydzień - prefabrykaty, filigran, instalacje
    4 tydzień - podłoga, gładzie (wylewki nie trzeba, bo rurki w płycie, tynkować prefabrykatów nie trzeba)

    i można się urządzać, równocześnie filigran doschnie, dach się dorobi, strzeli się ocieplenie, elewacje, tarasy. Prędzej czy później ktoś zrobi dobry system typu pióro-wpust i tak to będzie wyglądało.
    ja nie pisałem o tym który bierze kasę (wykonawca), tylko o tym który wykłada (inwestor)

    co do wykonawców - masz rację, co do inwestorów - pomyśl chwilę ile jest na FM tematów typu: "postawiłem...(coś tam) w SSZ, i co dalej? czym ogrzać? jak ogrzać? jaka wentylacja? jakie to, śmo i owo? Z mojego doświadczenia wynika, że takich budujących jest co najmniej 60%. Liczę minimum minimorum. Świadomość się podnosi, ale to jeszcze długa droga przed nami, co wcale nie znaczy, że nie było by zbytu na pewną, ograniczoną ilość prefabrykowanych domów o jakich mówimy. Ale,... jeśli jest to ilość ograniczona, to bankowo tanio nie może yć, nawet nie średniorynkowo. To masa produktu determinuje jego cenę, im go mniej tym drożej

  20. #11440
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Ale,... jeśli jest to ilość ograniczona, to bankowo tanio nie może yć, nawet nie średniorynkowo. To masa produktu determinuje jego cenę, im go mniej tym drożej
    Nie zgadzam się o tyle, że wiemy przecież do dwóch miejsc po przecinku, że na dom 150 m2 z płaskim dachem zużyjesz np.:
    - 80 m3 betonu,
    - 4 tony stali,
    - ileś okien i drzwi,
    - kilometr rurek
    - kilometr kabla
    - 90 m3 styro,

    I tak dalej, i tak dalej. Koszt samych materiałów zamknie się w stówie. Transport można rozliczyć oddzielnie (znajdą się podwykonawcy), nakłady inwestycyjne nie zabijają, bo potrzebujesz tylko form do prefabrykatów, hali i typowego warsztatu. Więc wszystko sprowadza się do tego, z jaką sprawnością poskładasz to wszystko do kupy. Jeśli sprawisz, że wszystko będzie wzorcowo zorganizowane i super ergonomiczne i ekipa będzie spędzała na budowie 4 tygodnie, nie musisz mieć masówki, żeby dać dobrą cenę, wystarczy, że przebrniesz przez pierwsze 3 domy.

Strona 572 z 673

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony