dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 164 z 245
Pokaż wyniki od 3.261 do 3.280 z 4881
  1. #3261

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    ...Ja u siebie drzwi mam pootwierane ale raz na jakis czas ze wzgledu na gosci w domu spimy przy zamknietych i wtedy nawet WM puszczona na 180 m3/h nie daje takiego efekty jak 50 m3 i otwarte drzwi...
    Nie zauważyłem u siebie problemów ze świeżością nawet przy zamkniętych drzwiach od sypialni. Fakt, że obok posiadam garderobę, a w niej pod sufitem "kratkę wentylacyjną" fi70, i przy zamkniętych drzwiach od sypialni, przepływ powietrza zwiększa się właśnie tą kratką. Może nieświadomie wykonałem WM z przepustami w garderobach pod sufitem, stąd rozlegle opisywane tu zjawisko nieusuwania pp-mów przez WM u mnie nie występuje?
    Dodam, że kratki garderób pokojów na piętrze wychodzą na hol, skąd prosta droga do anemostatu wywiewnego.
    Ostatnio edytowane przez Karlsen ; 02-09-2013 o 07:39

  2. #3262
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubic Zobacz post
    nawiewy mam od dołu. rury spiro 160 - zawsze można tam jakąś nagrzewniczkę dać która coś z czegoś odzyskuje albo mini pc jak radzi TB.trochę mi słychać szumy z tych spiro jak się włączy na wyższy bieg reku. wywiewy mam z rur PE 75 zatopionych w stropie i tu uważam że to są najlepsze rury do wentylacji w domu. tak więc jeden nawiew na około 65 m2 na kondygnację a ty jaką masz powierzchnie?
    Te nawiewy prowadzisz od reku przez poddasze ?
    Ja planuje z GWC, w warswie ocieplenia posadzki 2x na dole oraz 2xgore - 1 z nich tez najpierw w posadzce i do gory. Oczywiscie nie na spiro 160 . GWC bede mial 160 i podziele to na 4 mniejsze, tak zeby laczny przekroj miec o x% wiekszy.

  3. #3263
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie


    następnym tematem jaki się pomija w dyskusjach jest nawyk otwierania okien do wietrzenia...
    budujemy sobie chałupę ze wszelkimi nowinkami i udogodnieniami ( mowa o WM...) a potem nagminnie uchylamy okna, szczególnie płeć piękna ma jakieś problemy z tym...
    mam kontakt z kilkoma znajomymi rodzinami którzy mają WM u siebie i wszędzie to samo, facet podchodzi do porządku dziennego z tym że mu się samo wentyluje a baba dalej usilnie otwiera okna i często gęsto dochodzi do drobnych sprzeczek z tego powodu...
    podobna sytuacja jest z oknami typu fix, wystarczy tylko jakiejś wspomnieć że przy wentylacji można zrezygnować w większości z otwieranych a od razu jakaś "blondynka" prawie ze szponami skacze i twierdzi że ona musi mieć otwierane ...

    Moja tylko farbowana, ale tez fixy wykluczyla a i ja zapodalem temat bardziej jako sonde - otwieranie mam wpisane w plan na nastepne 50 lat. Poza tym przyjemnie posluchac odglosow przyrody.
    Dodatkowo mam wrazenie, ze wyciag w kazdym pomieszczeniu + uchylone okno zwiekszy predkosc dyfuzji

  4. #3264
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Jestem swiecie przekonany ze troche wieksze straty nie powstrzymalby go przed "rozkreceniem"

  5. #3265

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post

    Moja tylko farbowana, ale tez fixy wykluczyla a i ja zapodalem temat bardziej jako sonde - otwieranie mam wpisane w plan na nastepne 50 lat. Poza tym przyjemnie posluchac odglosow przyrody.
    Dodatkowo mam wrazenie, ze wyciag w kazdym pomieszczeniu + uchylone okno zwiekszy predkosc dyfuzji
    Mam w sumie 6 sporych fix-ów (180x150).
    Dom jest dla człowieka, a nie człowiek dla domu. Mi w domu wolno wszystko. Chyba, że ma się obok drogę piaskową ......
    W aucie klimatyzacja, ale od czasu do czasu każdy lubi sobie szybkę uchylić.

  6. #3266

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ...
    Jasiek.. jakiego miernika CO2 używasz, za niedługo będę sobie w domu testował WM, zobaczę jak się to będzie spisywać jak się tam pomieszka
    na teraz widzę że WM coś daje, jak się wyłączy to robi się duchota, jak włączę na przynajmniej 80m3/h i tak sobie chodzi nonstop, to jest całkiem ok, no ale dom niezamieszkały.
    a co do wentylacji wyporowej, to ten wlot powietrza gdzie powinien być - sufit czy przy podłodze ?
    Jeśliby WM nie spełniało dobrze swojego zadania to jest szansa przerobić to na wyporową

  7. #3267
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    @kszhu - alez chodzi takze i o wiare. Bo ty nie wierzysz w empiryczne dane od jaska i nydara, relacje kilku innych osob ktore wizytowaly wspomiane miejsca. Bo ci w modelu nie wychodzi. To wez mi wymodeluj pogode.

    Bylem w domach z WM - wrazenia pozytywne. Ale WMG mnie przekonala swoja koncepcja obiegu energii, usuwaniem zanieczyszczen w miejscu ich powstania, wieksza zgoda z natura i dotychczasowymi przyzwyczajeniami. I zgodnie z zaleceniami nydara - bede mial ulepszona wersja - z 2 nawiewami (per poziom) I mam zamiar uzywac wentylacji rowniez do obnizania temp - do wartosci znosnych. Wcale nie ma mi to zastapic klimatyzacji - bo po wielu latach pracy w klimatyzowanych pomieszczeniach organicznie jej NIENAWIDZE. Jak bym mieszkal a Arabii to co innego

    A twoje negatywne doswiadczenie z etapu budowy wez wymodeluj
    pozdrawienia z klimatyzowanego biura.

  8. #3268
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Nie wiadomo nadal jaka będzie różnica w temp. odczuwalnej latem gdy przepuści się te same m3 górnymi nawiewami. Zbadam na sobie w przyszłym roku ale nie sądzę, żeby przekraczały kilka %.
    Czy to znaczy ze masz amiar robic kolejne testy? Bo tylko wtedy mozesz oznaczac roznice.

    Ja nie widze takiej potrzeby w moim przypadku. Tym bardziej, ze u mnie bedzie slabo z "tymi rencami" wiec musialbym najac pro firme. Wiec od razu robie tak aby kowadlo latalo. W zgodzie z natura

  9. #3269
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Co oznacza jednoznacznie, że jeden nawiew jest niewystarczający. Wiem o tym bo testowałem takie ustrojstwo kilka tygodni.
    Jeden nawiew może być wystarczający w przypadku nydara, jeśli jego posadzka w korytarzu - tam gdzie ma nawiew centralny nie jest podgrzewana. Wtedy chłodniejsze powietrze znuje się po podłodzę do szczeliny pod podłogą. Tą szczelinę możesz traktować jako nawiewnik WW dla każdego pomieszczenia.

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Nie wiadomo nadal jaka będzie różnica w temp. odczuwalnej latem gdy przepuści się te same m3 górnymi nawiewami. Zbadam na sobie w przyszłym roku ale nie sądzę, żeby przekraczały kilka %.
    Zależy z jaką prędkością będzie realizowany nawiew. Jeśli rzędu 300m3/h to raczej ciężko będzie zauważyć stratyfikacje ciepła i rzeczywiście w tym przypadku może to być różnica tylko kilku %.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 02-09-2013 o 11:06
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  10. #3270
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    I wtedy napisze ile m3 potrzebowalem. Zakladam ok 100-120 dla 4 osob i psa. Ale to za 2 lata. Moze.

  11. #3271

    Domyślnie

    Dodam jeszcze od siebie iz u Nydara czy Jaska o wiele latwiej osiagnac zamierzona/wlasciwa wilgotnosc powietrza ze wzgledu na brak wymiennika.

    Ja mam non stop ok 33%, jest normalnie, nikt nie ma zadnych objawow ale jakos wolalbym miec blizej tych 40-45%, a nijak nie moge nawet jak WM chodzi na full.

    Chyba ta moja silka wypija wszystko
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  12. #3272
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Dodam jeszcze od siebie iz u Nydara czy Jaska o wiele latwiej osiagnac zamierzona/wlasciwa wilgotnosc powietrza ze wzgledu na brak wymiennika.
    Zastosowanie wymiennika nie ma kompletnie wpływu na poziom wilgotności.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #3273

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Zastosowanie wymiennika nie ma kompletnie wpływu na poziom wilgotności.
    Nic z wilgotnosci powietrza nawiewanego nie jest tracone na wymienniku?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  14. #3274
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Nic z wilgotnosci powietrza nawiewanego nie jest tracone na wymienniku?
    Nic.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #3275
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Zastosowanie wymiennika nie ma kompletnie wpływu na poziom wilgotności.
    W domyśle Wymienni = Rekuperator
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  16. #3276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Od września ub.roku wilgotność w domu nie spadła pon.42%,max.to 56%,nawiewy w czystych,wywiewy b brudnych,u mnie silka nie wypija,być może mam za szczelny dom
    A jak dlugo mieszkasz i na ile masz ustawiony reku?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  17. #3277
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    W domyśle Wymienni = Rekuperator
    czy wymiennik, czy rekuperator to praktycznie to samo - nie jest tracona wilgotność powietrza nawiewanego.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  18. #3278
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Skontaktowalem sie z supportem netatmo - potwierdzili ze dostalem modul z serii wadliwej. Czekam na kolejne dwa, sprawdzam i ew. odsylam.
    Ostatnio edytowane przez karolek75 ; 02-09-2013 o 11:32

  19. #3279
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A co to za wielki test puścić w upały jaśkowe 500m3/h z GWC przez nawiewy i sprawdzić zachowanie się temp?
    Sądzę, że nie będzie gorzej niż to samo z centralnego kanału przez inne ciepłe pomieszczenia.
    Taki test mnie nie interesuje. Interesowalby mnie test z centralnym nawiewem u dolu - bo z tego co pamietam masz parterowke - i wywiewami w kazdym vs tradycyjna WM przy tym samym poziomie nawiewu. Podobnie jak zrobil jasiek. I tu WW w jakiejkolwiek wersji powinna byc lepsza.

  20. #3280
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A co to za wielki test puścić w upały jaśkowe 500m3/h z GWC przez nawiewy i sprawdzić zachowanie się temp?
    Sądzę, że nie będzie gorzej niż to samo z centralnego kanału przez inne ciepłe pomieszczenia.
    Zgadzam się. nie będzie różnicy przy takim przepływie.

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Warunek, że od tego nawiewu do wszystkich szczelin nie ma zmian temp. (również latem), przeszkód itp. A tak naprawdę sprowadza się do tego, że najbezpieczniej zrobić nawiew w każdym pomieszczeniu.
    Zgadza się, przestrzeń nawiewu musi być niezakłócona.
    Można zrobić nawiew do każdego pokoju, ale po co, skoro zysku będziesz miał max kilka procent, a koszty nigdy nie zwrócą ci tej inwestycji. Sądzę, że jeden centralny nawiew na kondygnację o powierzchni do 100m2 wystarczy.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

Strona 164 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony