dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 81
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 1603

Temat: Sterownik SPP

  1. #261
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał berdnard Zobacz post
    Witam
    już dużo razy pisałem
    automat-dobry ale w ZIMĘ
    na taki okres jak na dzień dzisiejszy-dwustan jest nie do pobicia-pod warunkiem jak masz narzędzie do ustawienia go
    Bernard, SPP to jest dwustan. Tyle że modulowany. Ustawiasz mu jakąś moc ( dawkę i dmuch ), a on sobie dobiera jakiego % ustawionej przez Ciebie mocy użyje w danym momencie dla konkretnych warunków. A jego modulacja polega na zmiennym czasie odstawienia. Bo on poda, wykona jakąś część nadmuchu ustawionego przez Ciebie dla tej dawki ( czyli jest w stanie pracy ) - i rozłączy dmuchawę na wyliczony przez siebie czas ( czyli się odstawi ). Po kilkunastu sekundach znów wykona kolejną wyliczoną część nadmuchu ( czyli wróci do pracy - wyjdzie z odstawienia ). I znów rozłączy dmuchawę - ( czyli znów się odstawi ). I tak w kółko - w jednym cyklu podanie + przerwa wykona naprzemiennie kilka odstawień i wyjść z odstawienia . Tyle, że te jego odstawienia są właśnie kilku - kilkunastosekundowe. Żar nie przygasa, pomaga w tym zresztą tło. W kotle czysto. Palnik cały czas gotowy do akcji. PS. Swoją drogą to zamiast pisać o Waszym skrypcie - pokaż co on potrafi. Wyłącz SPP i BET -a, daj podgląd przez Coalę i podnieś mu temperaturę zadaną o tych 10 stopni. Masz w chacie głowice, więc się nie przegrzejesz. Zobaczymy co jest wart w akcji. Jak do zadanej dojdzie, o ile ją przebije, jak się przy niej będzie stabilizował. Prowadzenie ustabilizowanego kotła ze stałym odbiorem nie jest żadnym wyzwaniem dla sterownika. Wyzwaniem są zmiany - pokaż jak sobie z nimi radzi.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 19-03-2014 o 14:13
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  2. #262
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dziubek23
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Pleszew
    Kod pocztowy
    63-300
    Posty
    175

    Domyślnie

    A u Boleckiego spokój aż nie miło Podobno CBA kompy zarekwirowało

  3. #263
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Ja mam access forbidden - Ty Dziubek też? Bo jak nie to pomyślę że mnie Bolek zbanował...
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  4. #264
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dziubek23
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Pleszew
    Kod pocztowy
    63-300
    Posty
    175

    Domyślnie

    No niestety tez

  5. #265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Zobaczymy jak pójdzie, ma ustawiony maksymalny krok mocy i wyłączoną adaptację. Punkt odstawienia 0,5 stopnia powyżej zadanej, na 100% mocy ma wchodzić 0,6 stopnia poniżej zadanej. Zostawiłem mu tło i na razie nieźle to wygląda. Szarpie kreskami ale idzie całkiem fajnie.
    No i mamy piękny dowód na to, że ekonomiczniej utrzymywać prostą kreskę na mocy niż na temperaturze

    No, "moderatorzy" forum Boleckiego, przyszła na nas kryska - wszyscy dostali ban-a

  6. #266
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    berdnard

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Boszowy
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    433

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Bernard, SPP to jest dwustan. Tyle że modulowany. Ustawiasz mu jakąś moc ( dawkę i dmuch ), a on sobie dobiera jakiego % ustawionej przez Ciebie mocy użyje w danym momencie dla konkretnych warunków. A jego modulacja polega na zmiennym czasie odstawienia. Bo on poda, wykona jakąś część nadmuchu ustawionego przez Ciebie dla tej dawki ( czyli jest w stanie pracy ) - i rozłączy dmuchawę na wyliczony przez siebie czas ( czyli się odstawi ). Po kilkunastu sekundach znów wykona kolejną wyliczoną część nadmuchu ( czyli wróci do pracy - wyjdzie z odstawienia ). I znów rozłączy dmuchawę - ( czyli znów się odstawi ). I tak w kółko - w jednym cyklu podanie + przerwa wykona naprzemiennie kilka odstawień i wyjść z odstawienia . Tyle, że te jego odstawienia są właśnie kilku - kilkunastosekundowe. Żar nie przygasa, pomaga w tym zresztą tło. W kotle czysto. Palnik cały czas gotowy do akcji. PS. Swoją drogą to zamiast pisać o Waszym skrypcie - pokaż co on potrafi. Wyłącz SPP i BET -a, daj podgląd przez Coalę i podnieś mu temperaturę zadaną o tych 10 stopni. Masz w chacie głowice, więc się nie przegrzejesz. Zobaczymy co jest wart w akcji. Jak do zadanej dojdzie, o ile ją przebije, jak się przy niej będzie stabilizował. Prowadzenie ustabilizowanego kotła ze stałym odbiorem nie jest żadnym wyzwaniem dla sterownika. Wyzwaniem są zmiany - pokaż jak sobie z nimi radzi.
    skoro tak twierdzisz - to tak musi być
    dla mnie nie jest tym typem czysto dwustanowym -automat tak dobry jest-ale nie ma potrzeby go puszczać bo i nie ma mrozów
    a co do dalszej części twojego wpisu-nie będzie żadnych wykresów ani filmików bo i poco -mamy takie komputerowe sterowanie ja i kol Roman i niech tak na razie zostanie-a może kiedyś wyjdzie do wszystkich-czas pokaże
    mam nauczkę-zrobiłem pożomny palnik i co mam go położyć na stół producentowi za flaszkę tyskiego

  7. #267

    Domyślnie

    Mrozy nie mrozy, możesz taką próbę zrobić i pokazać jaka jest jego reakcja na takie zmiany. Nic to nie kosztuje, a ja np mam co do tego poprzedniego wykresu zastrzeżenia

  8. #268
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    No szkoda, ciekawy jestem tego wynalazku. Bo ja Ci Bernard powiem - tylko dlatego kupiłem SPP że to taki dwustan z PID -em. Czysty dwustan to nie jest - OK. Ale powiedz - czym się różni sytuacja, kiedy ster pracuje 10 minut, dochodzi do zadanej i się odstawia na 10 minut ( to tylko przykład - żeby było jasne że o dwustan idzie ) od takiej, kiedy ster w ciągu dwudziestu minut pozornie nieprzerwanej pracy w okolicach zadanej odstawi się wielokrotnie na krótki, ale dający w sumie 10 minut czas?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  9. #269
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Bolek co to się stało z forum? Zbanowałeś wszystkich? Mam nadzieję że chociaż nie na zawsze...
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  10. #270
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    No i mamy piękny dowód na to, że ekonomiczniej utrzymywać prostą kreskę na mocy niż na temperaturze

    No, "moderatorzy" forum Boleckiego, przyszła na nas kryska - wszyscy dostali ban-a
    No ten dowód nie jest tak oczywisty - dziś jednak piździało u nas wiatrem okrutnie, słońca brak a i temperatura zewnętrzna ze 2 - 3 stopnie niższa. Jak na palniku i w popiele będzie OK, to potrzymam go tak jeszcze jutro a potem dla porównania znów załączę z małym kroczkiem mocy - wtedy będzie może wiarygodne, bo się pogoda ma ustabilizować.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  11. #271
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    No ten dowód nie jest tak oczywisty - dziś jednak piździało u nas wiatrem okrutnie, słońca brak a i temperatura zewnętrzna ze 2 - 3 stopnie niższa. Jak na palniku i w popiele będzie OK, to potrzymam go tak jeszcze jutro a potem dla porównania znów załączę z małym kroczkiem mocy - wtedy będzie może wiarygodne, bo się pogoda ma ustabilizować.
    Próbowałeś w tak "zmiennej temperaturowo" porze rocku palić tłem,wyższe obroty dmuchawy plus S w dół?Jestem ciekaw efektu,coś tam próbuję...

  12. #272
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Ja tło i dokarmianie palnika dla pracy tła wykorzystuję do minimalizowania wpływu ciągu i spowolnienia spadku temp. spalin po zakończeniu pracy dmuchawy. Bo ciągnie u mnie tak że łeb urywa jak zbliżysz zanadto do wyczystki. Zanim dostałem soft z tłem musiałem ustawiać tak żeby co jakiś czas poszedł z wyższą mocą i uzupełnił palnik, inaczej na małych mocach robiła mi się dziura. . Poza tym tło dmucha stale, gdyby go jakoś wysoko ustawić znacznie ograniczy możliwość głębszej modulacji i to mi nie pasuje. Trzeba by go ustawić na tyle wysoko żeby tło już grzało, to przy zmiennym zapotrzebowaniu spowoduje znaczne przebicia. Na mniej więcej stabilne warunki i przewidywalny odbiór ciepła da się zrobić, ale mnie bardziej chodzi o o żeby raz ustawić i zapomnieć.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  13. #273

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Bolek co to się stało z forum? Zbanowałeś wszystkich? Mam nadzieję że chociaż nie na zawsze...
    Dziubek Wam napisał ciut wyżej.

  14. #274
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Na mniej więcej stabilne warunki i przewidywalny odbiór ciepła da się zrobić, ale mnie bardziej chodzi o o żeby raz ustawić i zapomnieć.
    Właśnie.
    Na opale z Wesołej,tło zostawiłem na 10.Nie robi to na palniku żadnych znacznych ubytków (opał jest w różnej granulacji,przewaga większej frakcji) ,mało tego,jak jechałem tak jak zaczynałem (tło 10),to popiół był praktycznie bez spieków żużlowych.Jak wyłączyłem tło,spieki się jednak pokazały,małe bo małe ale są.Jest to jednak tylko "kosmetyka".Niedopału nie doświadczam,zawartość popielnika jest mocno satysfakcjonująca w porównaniu z "ES siekaczem".

  15. #275

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Właśnie.
    Na opale z Wesołej,tło zostawiłem na 10.Nie robi to na palniku żadnych znacznych ubytków (opał jest w różnej granulacji,przewaga większej frakcji) ,mało tego,jak jechałem tak jak zaczynałem (tło 10),to popiół był praktycznie bez spieków żużlowych.Jak wyłączyłem tło,spieki się jednak pokazały,małe bo małe ale są.Jest to jednak tylko "kosmetyka".Niedopału nie doświadczam,zawartość popielnika jest mocno satysfakcjonująca w porównaniu z "ES siekaczem".
    Jaki masz palnik i dmuchawę?
    MArSTER

  16. #276
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał berdnard Zobacz post
    skoro tak twierdzisz - to tak musi być
    dla mnie nie jest tym typem czysto dwustanowym -automat tak dobry jest-ale nie ma potrzeby go puszczać bo i nie ma mrozów
    a co do dalszej części twojego wpisu-nie będzie żadnych wykresów ani filmików bo i poco -mamy takie komputerowe sterowanie ja i kol Roman i niech tak na razie zostanie-a może kiedyś wyjdzie do wszystkich-czas pokaże
    mam nauczkę-zrobiłem pożomny palnik i co mam go położyć na stół producentowi za flaszkę tyskiego
    Cóż, nie chcesz nie pokażesz. No ale jak na razie to z tego kawałka wykresu co daliście na ES wynika, ze dobrze prowadzi ustabilizowany kocioł ( patrz wykres temp. kotła ) ze stałym odbiorem ciepła ( patrz wykres temp. powrotu ). Nie widać, co robi kiedy są zmiany w nastawie temperatury czy w zapotrzebowaniu od instalacji. A z opisu sposobu jego pracy wnioski mam takie: dmuchanie na podanie - to jest tło w funkcji POD z SPP. Zmiana mocy dmuchawy między dwoma ustawianymi prędkościami obrotów - to jest tło na wartość z SPP. Wyjście z podtrzymania nie po histerezie tylko po próbkowaniu co ustalony czas i po wykryciu w którymś kolejnym próbkowaniu spadku pod zadaną - takie rozwiązanie widziałem w jakimś sterze, nie pamiętam ale bodaj w starych Elektrometach to było. Dopalanie po osiągnięciu zadanej przed odstawieniem - to jest z grupowego w Bruli. Zresztą pamiętam też taki ster w którym ustawiało się wybieg ( czy tam rozbieg ) i dobieg dmuchawy - to w zasadzie śmiało można uznać za prototyp dmuchania na podanie i dopalenia przed odstawką. Reszta z typowego dwustanu. Więc pozbierane jest kilka podpatrzonych funkcji z różnych sterów i zamknięte w jedno pudełko - wot i wsio. Nihil novi.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 20-03-2014 o 10:16
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  17. #277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_mazury Zobacz post
    Jaki masz palnik i dmuchawę?
    WPa07 i małą ekoenergię
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  18. #278
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Doba testu z maxymalnym krokiem mocy minęła. Po zmianie stabilizował się około 2 godzin. Zadana 52,0 - w czasie stabilizacji najgłębszy dołek 51,4 najwyższa górka 53,8. Po ustabilizowaniu najgłębszy dołek 52,0 najwyższa górka 52,9. Najwyższy użyty po ustabilizowaniu % ustawionej mocy 45 ( czyli 5 kroków poniżej punktu odstawienia ), ten jeden pik 100% to jest przedmuch w odstawieniu. Spalił 8,1 kg ( czyli niecałe 3 zeta ), przekroczył punkt odstawienia wielokrotnie ale na króciutko i raz na dłużej, ten jeden raz musiał użyć przedmuchu.Nie jest źle - popiół i palnik OK, sadzy brak. Zmienię mu teraz krok mocy na 6 - wydaje mi się że tym sposobem powinien znaleźć stabilizację gdzieś tak między 12 a 24% i rzadziej przekraczać punkt odstawienia.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 20-03-2014 o 11:23
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  19. #279
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    berdnard

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Boszowy
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    433

    Domyślnie

    Reszta z typowego dwustanu. Więc pozbierane jest kilka podpatrzonych funkcji z różnych sterów i zamknięte w jedno pudełko - wot i wsio. Nihil novi.

    Witam
    Ostatnio edytowane przez berdnard ; 20-03-2014 o 12:32 Powód: korekta

  20. #280
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Pokręcić głową to trochę mało - na jakąś polemikę liczyłem. Ster R 501 po zakończeniu cyklu pracy wykonywał dodatkowy nadmuch przed odstawieniem - chyba do 5 minut dało się to ustawić, nie pamiętam już. Czym to się różni od waszego z R+ dopalania przed odstawieniem? SPP w funkcji TŁO - POD wykonuje dodatkowy nadmuch podczas podawania. Też nie widzę różnicy w stosunku do Waszego dodatkowego dmuchu przy podawaniu. SPP w funkcji TŁO na wartość przełącza nadmuch między dwoma mocami - ustaloną dla pracy tła i ustaloną dla zasadniczego dmuchania. Też różnicy nie widzę między tym a z R+ wziętym nadmuchem przełączanym między dwoma mocami. Znasz Wasze dzieło, więc pewnie wiesz gdzie są te różnice i miałem nadzieję że coś niecoś rozjaśnisz.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

Strona 14 z 81

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony