dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie ile okien w domu pasywnym

    od jakiegoś czasu szukam po sieci analiz bilansu cieplnego okien. wszędzie piszą "okna od północy ujemnie energetycznie" "okna od południa dodatnio energetycznie" "duże przeszklenia od południa". jak mantra wszędzie.
    spotkał się ktoś z analizą ile tych okien powinno być w domu pasywnym?

    wg mnie każde okno jest ujemne energetycznie. dlaczego? bo jak takie okno powiedzmy 8m2 od południa (mam mniej więcej takie u siebie) złapie w sezonie grzewczym 1400kWh (100% energii docierającej w okresie grzewczym) to w okresie letnim 2000kw (tylko 25% energii w okresie letnim tyle na pewno złapie, nawet pod okapem a bez niego pewnie 50%), które trzeba usunąć klimatyzacją albo się przed nimi obronić nierzadko drogimi metodami. wiem, duże okapy, roślinność, żaluzje pod odpowiednim kątem itp. ale czy jest ktoś kto skutecznie to zrobił bez zasłaniania się roletą? proszę o przedstawienie konkretnych domów albo rozwiązań i temperatur z nich w upały. nie zdjęć z sieci bo wszystkie teoretyczne rozwiązania znam.
    a powyższe to tylko słońce a gdzie jeszcze przenikalność termiczna.

    ja mam takie nieduże okno (w porównaniu do tego co mają domy pasywne) i gdyby nie całkowite zamknięcie roletą w lato to byśmy wymiękli w domu. wiem jak jest różnica jak się na 1 dzień nie spuści rolety. wiem też, że całkowite zaciemnienie po kolei okien (mam w tym pokoju jeszcze 2 okna na innych kierunkach) daje wewnątrz naprawdę niską temperaturę. gwarantuję, nie trzeba klimy ale trzeba ręcznie śledzić słońce i zasłaniać/odsłaniać.

    jakby rozpatrywać tylko energetycznie to trzeba by wybudować pudełko ze styropianu. szklarnia to najgorsze rozwiązanie. i teraz gdzie tu między tymi dwiema skrajnościami się ustawić z domem pasywnym? mi wychodzi na to, że na minimum, żeby zapewnić komfort światła. ja mam ok 10m2 (nie wiem czy tu się powinno brać tylko powierzchnię szyby - to tylko szacunki) przy pow. troszkę ponad 40m czyli mam 2x więcej niż minimum normowe i wg mnie mogłoby być mniej
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 02-04-2015 o 07:46

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    W domach izolowanych i tak klimatyzacja jest konieczna (ściana i podłoga nie odprowadza ciepła do gruntu. Załącznik 311191. Poza tym klimatyzacja to najtańszy system ogrzewania. Zimą mamy z jednej kWh 4 a latem jeszcze więcej. Główne start ciepła są do gruntu, przeszklenia mogą być duże, dom jest dla nas, a skoro technologia pozwala obniżyć cenę instalacji i eksploatacji nie rezygnując z dużych przeszkleń, to dlaczego nie korzystać z wyboru?
    proszę usunąć swój post i napisać coś na temat. jeśli dobrze kojarzę to powyższe wklejał Pan z informacją, że to właśnie korzystne bo schłodzi w lato dom
    najlepiej dać 30m2 przeszklenia od południa (jak mój znajomy bo mu powiedzieli, że dom energooszczędny musi mieć dużo) za gruuuubą kasę i do tego 15kW klimy (nie znam się, strzelam) bo przecież COP będzie aż 3. Panie Tomaszu, proszę zamieszkać w szklarni, przecież Pan wtedy prawie za damo tymi klimatyzatorami w lato schłodzi a zimą ogrzeje.

    naprawdę nikt się nie spotkał z taką analizą ile okien? mhhh a wszędzie piszą, że to trzeba wyznaczyć, żeby nie przewymiarować. ale jak?
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 03-04-2015 o 06:58

  3. #3

    Domyślnie

    Masz tutaj bilans okien w domu pasywnym.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	robocza.jpg
Wyświetleń:	228
Rozmiar:	81,6 KB
ID:	311467  

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    dzięki karedo
    podane wyliczenia pokrywają się mniej więcej z tym co piszą tu
    http://www.swiat-szkla.pl/archiwum/1...t-cieplny.html
    chciałem zrobić podobne zestawienie dla sezonu letniego. ile myślicie przyjąć zacienienie dla okna południowego w lato, 0,4? znaczy 40% słońca wpadnie przy zastosowaniu np. dużych okapów?

    nikt się nie chce podzielić wrażeniami z mieszkania w domach z dużym przeszkleniem? i czy chciałby jeszcze więcej czy mniej? albo jakiej mocy klimę musi używać latem?

    w której wartości z certyfikatu energetycznego musi zawierać się energia na klimatyzowanie?
    głupio tak dyskutować z samym sobą

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    najkonwm

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    50-116
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jak najwiecej okien od polnocy, to chyba jednyna najwazniejsza zasada, w sumie sciana powinna byc przeszklona najlepiej..
    Tutaj znalazlem duzo informacji na ten temat http://www.dedietrich-solary.pl/dom_...oizolacyjnosc/

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Powierzchnia szyb musi być większa lub równa ósmej części powierzchni podłogi.
    Bardzo dobre okno po zmroku jest 7-8 razy zimniejsze od pasywnej ściany. W zimie mroku jest dużo. Więcej mroku w zimie, niż słońca latem. No i latem można zastosować okap, a zimą co zrobisz?

    Dlatego też jednoznacznie należy stwierdzić, że okien warto stosować tyle, ile trzeba, oraz tyle, ile się podoba. Reszta to jakieś fanaberie.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Powierzchnia szyb musi być większa lub równa ósmej części powierzchni podłogi.
    Zgadza się, ale dotyczy to jedynie pomieszczeń mieszkalnych pokoi i sypialnie, wydzielona kuchnia musi miec 1/12 a pozostałe pomieszczenie moga byc bezokienne
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Zgadzam się z Przemkiem co do ilości okien. Na pewno cała południowa elewacja w szkle nie jest za dobrym pomysłem ale minimalne okna dadzą za mało ciepła do pasywnego ogrzewania. Myślę że do tego ile dać okien to trzeba obliczyć w programie bo w jednym domu trzeba więcej a w drugim przesadna ilość nie da efektu.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał najkonwm Zobacz post
    Jak najwiecej okien od polnocy, to chyba jednyna najwazniejsza zasada,
    Do tego musiałbyś obrócić słońce

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał cympekwm Zobacz post
    Chyba nie ma określonej liczby okien, która musi byc w domu. Wszystko zależy od projektu?
    Ilosci okien nie, ale wielkosc powierzchni przeszklonych do powierzchni pomierszczenia juz tak i projekt to powinien uwzglednic

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    overmind

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Zgadzam się z Przemkiem co do ilości okien. Na pewno cała południowa elewacja w szkle nie jest za dobrym pomysłem ale minimalne okna dadzą za mało ciepła do pasywnego ogrzewania. Myślę że do tego ile dać okien to trzeba obliczyć w programie bo w jednym domu trzeba więcej a w drugim przesadna ilość nie da efektu.
    A o jakim programie jest mowa ?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Do tego musiałbyś obrócić słońce
    Ale nie w Australii

    Tak na poważnie, to u mnie nie ma żadnego okna od południa, jedyna ślepa ściana w całym budynku.
    Specjalnie zrezygnowałem z ciepła słonecznego pobieranego przez południowe okna, aby mieć komfort latem. Zimą zaś, złapię promyki słoneczne panelem FV i wepchnę grzałką do bufora, latem zresztą też na cwu. Okno tarasowe, przesuwkę mam od Północy.
    Bez sensu dla mnie, buduje się wielkie okna od południa, a później wielkie okapy. To chcemy tego światła, czy nie?
    Jak okna od południa, to kosztowne żaluzje zewnętrzne, i aby spełniały swoją funkcję to z automatyką. Zważywszy wysokie koszty inwestycyjne i użytkowe, prąd do automatyki i ewentualna wymiana jej uszkodzonych składników, to korzyści energetyczne dla domu wątpliwe.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Cóż okna to klucz prawdziwej pasywności.
    Na szukaniu grala okiennego nie powiem spędziłem sporo czasu, z przerwami oczywiście - jakieś 4 lata ..
    sumarycznie to pewnie bity miesiąc w dzień w dzień by wyszło.
    Tyle grzebania-upartego aby nie tyle wiedzieć - co rozwiązać problem.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    nikt się nie chce podzielić wrażeniami z mieszkania w domach z dużym przeszkleniem? i czy chciałby jeszcze więcej czy mniej? albo jakiej mocy klimę musi używać latem?
    1. Najlepsze okna oddają zimą około 10 razy szybciej ciepło niż ściana.
    2 Ale wpuszczają światło słoneczne (pod warunkiem że tego dnia mamy słoneczną pogodę) które nagrzewa wnętrze. Czasami to plus (zimą) czasami minus (podczas upałów - najlepsze są wtedy rolety zewnętrzne).

    To są moje wrażenia w mieszkaniu w domu z dość dużymi przeszkleniami od południa. Mam zwykły dom "energooszczędny" cokolwiek to znaczy.
    Pasywne domy w naszym klimacie to raczej utopia.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    ...u mnie nie ma żadnego okna od południa, jedyna ślepa ściana w całym budynku.
    Bez sensu dla mnie


    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Okno tarasowe, przesuwkę mam od Północy.
    Bez sensu dla mnie


    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Bez sensu dla mnie, buduje się wielkie okna od południa, a później wielkie okapy. To chcemy tego światła, czy nie?
    Świetnym rozwiązaniem są rośliny od południa które latem dają cień, a na zimę zrzucają liście


    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    żaluzje zewnętrzne, i aby spełniały swoją funkcję to z automatyką.
    U mnie są bez automatyki, a spełniają swoją funkcję - dziwne
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  16. #16

    Domyślnie

    Zmniejszając ilość przeszkleń południowych zmniejszasz wskaźnik mocy cieplnej na m2, ale zwiększasz zapotrzebowanie na ciepło.
    Odwrotnie jest z północą.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Bez sensu dla mnie


    Bez sensu dla mnie


    Świetnym rozwiązaniem są rośliny od południa które latem dają cień, a na zimę zrzucają liście


    U mnie są bez automatyki, a spełniają swoją funkcję - dziwne
    Z tymi roślinami to masz rację.

    A jeśli żaluzje bez automatyki, to trzeba pilnować słoneczko osobiście.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  18. #18

    Domyślnie

    U mnie wychodzi, że okna od południa nie są szczególnym problemem w lecie, bo okap odcina słońce całkiem skutecznie.

    Problemem w lecie jest za to okno od zachodu, nad którym nie mam okapu, a i tak by nic nie dał, bo po południu słońce jest nisko i daje prosto w okno.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Ale nie w Australii

    Tak na poważnie, to u mnie nie ma żadnego okna od południa, jedyna ślepa ściana w całym budynku.
    Specjalnie zrezygnowałem z ciepła słonecznego pobieranego przez południowe okna, aby mieć komfort latem. Zimą zaś, złapię promyki słoneczne panelem FV i wepchnę grzałką do bufora, latem zresztą też na cwu. Okno tarasowe, przesuwkę mam od Północy.
    Bez sensu dla mnie, buduje się wielkie okna od południa, a później wielkie okapy. To chcemy tego światła, czy nie?
    Jak okna od południa, to kosztowne żaluzje zewnętrzne, i aby spełniały swoją funkcję to z automatyką. Zważywszy wysokie koszty inwestycyjne i użytkowe, prąd do automatyki i ewentualna wymiana jej uszkodzonych składników, to korzyści energetyczne dla domu wątpliwe.
    Tej przesuwki od północy to zupełnie nie rozumiem, bo to same straty. A okap od południa nie jest bez sensu, jeśli jest przewidziany taki, by tylko latem chronił wnętrze od najmocniejszego słońca. To najtańszy i najlepszy sposób na regulację słońca w budynku.
    Żaluzje- nie muszą być z kosztowną automatyką. Zimą wystarczy je podnieść rano jeśli zapowiada się w miarę pogodny dzień. Automatyka dobrze regulująca pracę żaluzji względem nasłonecznienia to chyba najtrudniejszy wątek , wszelkie dane mogą być obarczone takim błędem, że czerpanie zysków nie będzie optymalne.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał mwie Zobacz post
    . A okap od południa nie jest bez sensu, jeśli jest przewidziany taki, by tylko latem chronił wnętrze od najmocniejszego słońca. To najtańszy i najlepszy sposób na regulację słońca w budynku.
    Są lepsze.
    Pergola lub drzewa liściaste od strony południowej. Do tego rolety zewnętrzne. Zdecydowanie lepsze.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 05-11-2015 o 09:34
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony