dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 107

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #10

    Domyślnie

    Trochę czasu upłynęło i aby zakończyć wątek napiszę na co się zdecydowałem i jak sprawuje się kominek dotychczas nie było czego pisać bo temperatura na dworze max -6 stopni teraz jest w granicach do -14 stopni więc można coś więcej powiedzieć jak sprawuje się. Tekst nieco przydługawy ale jak komuś się nudzi może poczytać może coś znajdzie interesującego dla siebie przez zakupem.

    Ostatecznie stanąłem pomiędzy wyborem Termokausta, Salzburga L+1 i produkcji Piotra Batura. Termokaust odpad ze względu na to że albo mamy kafle albo obudowany płytami. Nie można go było potem obłożyć kafelkami po zabudowaniu. Więc wybór stanął ostatecznie między dwoma konstrukcjami. Piotr ma bardzo dobre referencje ale jakoś nie było czasu i okazji aby przyjechać. Zdecydowałem się na Salzburga L+1 który na pierwszy rzut oka wyglądał dobrze, konstrukcja prosta jak klocki lego i przynajmniej można było sobie go dobrze wyobrazić jak wkomponuje się do domu.

    Muszę też przyznać że w fazie szukania informacji u producentów Unico, Nordpeis i Termokaust bardzo dobrze i fachowo wszystko tłumaczyli na temat swoich produktów i tam nazbierałem trochę tej wiedzy o kominkach. Na całej linii poległ Cebud i kominki wkład + kostki. Praktycznie suche informacje lub dezinformacje im trudniejsze pytanie tym bardziej się plątali lub nie umieli odpowiedzieć na pytania więc odpadli dość szybko.
    Po użytkowaniu 3 miesięcy tego kominka mogę co nieco o nim teraz napisać, ogólnie co do kominka ocena ostateczna jest pozytywna ale zachwytu nie ma nie jest to może Brunner ale nie jest to też marketowy szajs.

    - zacznijmy od temperatury na wylocie spalin producent jak i wszyscy sprzedawcy podają temperatury na wyjściu spalin, ale temperaturę którą podają jest trochę oszukana jak ktoś chce używać sterownik ponieważ (temperatura mierzona jest w punkcie pomiarowym określonym normą, jest to ok 1,3 m powyżej wylotu spalin). Więc bezpośrednio przy wylocie jest ona wyższa która dla Salzburga L wynosi 135oC a przy wysokości 1,3 wynosi 113oC stopni te podane są w dokumencie RRF.

    I tak dla po szczególnych modeli (wysokość 1,3m / bezpośrednio na wylocie):
    Salzburg M - 157 / 163
    Salzburg M+1 - 133 / 144
    Salzburg L - 113 / 135
    Salzburg L+1 - 113 / 135
    Resztę modeli Salzburga na razie pominiemy ale model C posiada wysokie temperatury jak M a z kolei XL,1,2 bliskie L.
    Wszystko by pasowało ale dlaczego model mój L+1 ma takie same jak L mimo że jest o 30% cięższy i obieg dłuższy o jakieś 80cm. Jest to jedyny przypadek w Salzburgu z racji różnych pomiar temperatur u mnie przy spaleniu jak podaje producent 11,6kg na wyjściu wychodzi 115stopni max za każdym razem mimo że używałem dwóch różnych urządzeń do pomiaru na wyjściu by wyeliminować błąd. Żeby osiągnąć te 135 stopni muszę spalić jak w pysk strzelił 13,5-14kg drewna czyli około 20% więcej opału. Już z tym pytanie napisałem teraz do producenta jestem ciekaw co odpiszę, znając te informacje przejdę do konkretów

    - Temperatury na obudowie. Dzięki niezbyt dużym wymiarą kominka obudowa bardzo szybko i mocno się nagrzewa ma to swoje plusy jak i minusy. Zacznijmy od minusów na pewno nie można jej dotknąć przez najbliższe kilka godzin i z czasem zobaczymy jak z wytrzymałość materiału będzie. Z drugiej strony to duży plus bo przy paleniu małym porcjami drzewa około 3-4kg może się nagrzać miejscami do 70 stopni, przy spaleniu 100% temperatura osiąga nawet do 107 stopni z kolei spalając 120% temperatura na obudowie wynosi jak na zdjęciu 123 stopni całkiem sporo jak na to że na wylocie mamy 135 stopni. Więc konstrukcja kominka idealnie sprawdza się w okresie jesiennym i pewnie wiosennym bardzo mały wsad a sporo ciepła. Dojąc do tego że model L posiada kratkę która można otwierać i zamykać można w bardzo szybki sposób nagrzać pomieszczenie przy małych wsadach bardzo dobre rozwiązanie a do tego kominek wciąż akumuluje ciepło. Przy dużych wsadach mam ją cały czas zamkniętą wówczas powietrze krąży po zewnętrznej stronie Power Stone i po obudowie przez co bardziej równomiernie nagrzewa cała obudowa. Sama kratka nagrzewa się w krótkim czasie do 150stopni nawet do 200stpni więc zakładam temperatura ciepła też wylatuje taka sama.

    Kończąc opis na temat temperatury na obudowie skoro ja przy wylocie spalin mam 135 stopni i obudowa ma 120stopni przy wsadzie 120% to całkiem sporo, jestem ciekaw jaką temperaturę ma Salzburg M bo tam na samym wylocie mamy 163 stopni przy wsadzie 100%. Tam to chyba już można spokojnie stawiać obok patelnie i smażyć Może się też mylę patrząc jak poszczególne modele się nagrzewają ale nie jest chyba zbytnim przegięciem paląc 120% czyli 14kg w moim przypadku. I tak osiągam niższe temperatury niż modele M,C a nawet XL.

    - Piotr Batura bardzo krytykował że jest popielnik i ruszt na PW oraz to że sam popielnik zapełnia się w ciągu 3 dni. U mnie to wygląda tak sam popielnik aby się zapełnił potrzeba około 7dni przy paleniach 100%, po tym czasie ciągle palę i aż uzbiera się tego więcej palenisku wówczas wyciągam popiół. Średnio wychodzi około 15dni. Zapewne wynik nie specjalny ale sam kominek i palenisko nie jest duże więc nie da się tego tam nagromadzić nie wiadomo ile. Wynik mój jest inny niż u Piotra Batura ponieważ on używał chyba M a ja model L+1. Z czasem też dochodzę do wniosku że ten ruszt i popielnik jest zbędny mogli zrobić głębsze palenisko na to samo by wyszło. Powietrze i tak tamtędy nie wchodzi więc w konstrukcji by nie przeszkadzało chyba. Jedynie co za tym przemawia to daje możliwość w szybki sposób dostania się do kanałów obiegowych kominka aby wyczyścić i sprawdzić co się w środku dzieje. Do tego od góry też jest możliwość dostania się do kominka za pomocą trzech przykrywek.

    -wymiary są bardzo dobre podstawa 80x55cm oraz 210cm wysokości. Ciężko zmieścić się inną akumulacją w takich wymiarach i do tego ważąc 1270kg mój jest nieco zmodyfikowany i waga końcowa to 1350kg. Dzięki konstrukcji jak lego można go szybko zdemontować bez żadnego kucia. Do tego możliwość rozebrania wkładki wewnętrznej Thermot aby sprawdzić stan wewnątrz lub też jej wymiany. Co do samej masy końcowej to w przyszłości planuje czymś obłożyć kominek ale z tym poczekam. Jeden z użytkowników forum ma Salzburga M i przymierzał sie do położenia kafli. Mogę stwierdzić że gdybym go wykończył waga kominka mogła by i nawet przekroczyć 2000kg co daje już wagę średnią co do akumulacji

    - co do samej wkładki Thermot producent podawał że podczas palenia ma się robić biała pod wpływem temperatury, co po pierwszych małych paleniach wydawało mi się bajką ale po 2 tygodniach nauki da się osiągnąć ten efekt. Teraz z czasem dochodzę do tego czemu wcześniej nie udało mi się tego osiągnąć skoro to takie proste teraz Teraz praktycznie zawsze jest biały/piaskowy po zakończeniu palenia. Ogień ładnie się prezentuje na tle thermotu a po skończeniu palenia wewnątrz wkładu jest jasno.

    - jeszcze jedna rzecz warta uwagi to szyber zamykający wylot spalin ze 150mm na 30mm daje bardzo dobry rezultat ciepła duże mniej ucieka sprawdzałem z otwartym i zamkniętym, pomiary jak by to potwierdzały, dzięki temu rozwiązaniu mogę stwierdzić że w cyklu 24h temperatura zewnętrzna na obudowie jest blisko o 10 stopni większa.

    - sama szyba nie zabrudza się - powstaje jednolita powłoka nie zauważalna podczas użytkowania wystarczy raz na 2 tygodnie płynem do szyb ją zmyć więc nie trzeba używać zaawansowanych środków do kominka do czyszczenia jej

    To może na tyle stricte o Salzburgu może kilka słów o samej akumulacji. Już dziś wiem że inwestycje w kominek akumulacyjny była bardzo dobra ponieważ:
    - czytając forum wiele ludzi ma kominki z PW i tam co chwile coś jest nie tak lub trzeba po prostu wymienić elementy, do tego gdy jest awaria prądu nie działa ogrzewanie. Akumulacja jest niezależna mam gdzieś wodę, zawory i awarię prądu. Palę, mam ciepło i rozkłada się to w czasie 24h.
    - druga rzecz to rozpalanie, dzięki temu że utrzymuje ciepło w cyklu 24h gdy zaczynam znów palić, wkładka thermot ma temperaturę jeszcze 90-120 stopni, do tego komin delikatnie ciepły więc problemy z wiatrami, złą pogodą itp mnie nie przeszkadzają. Póki co ciągle się uczę ale raz udało mi się że w środku było 150stopni i jeszcze się żarzyło, nieźle jak na leszcza kominkowego zważywszy że palę raz na dobę tylko nawet teraz gdy jest już -14oC za oknem.
    - robimy jeden załadunek i to wszystko więc sama czynność przygotowania, rozpalenia, pozamiatania i zamknięcia obiegu akumulacyjnego trwa 20min i to by było na tyle roboty przy kominku na co dzień.
    - za dnia można sie zawsze oprzeć i wygrzać plecy, stopy itp dzięki temu że trzyma ciepło. W Salzburgu jest jeszcze jeden plus obieg powietrza przechodzi przez dół paleniska przez co obudowa jest też zagrzana na samym dole. Co daje też zagrzaną podłogę przez kilka godzin po zakończeniu palenia. Można powiedzieć że takie mini ogrzewanie podłogowe mam w salonie Sama podłoga w salonie ma około 30-28 stopni po paleniu a w salonie jest wówczas 24 stopnie. W czasie palenia przy kominku nagrzewa się nawet do 45 stopni.

    A tak na zakończenie kilka słów jak sprawuje się u mnie w domu. Założenie było takie aby ogrzało mi parter jako minimum, kominek miał być dodatkiem do głównego ogrzewania gazowego i mieć ogrzewanie niezależne. Dziś mogę powiedzieć że ogrzewanie gazowe od początku sezonu grzewczego jest wyłączone nawet teraz gdy jest -14stopni. A w domu nikt nie marznie, palę raz dziennie to wystarczy aby zagrzać cały dom 160metrowy. Przy -12,-14 stopni na parterze temperatura 24,5-22,5 stopni, na piętrze 21,5-20,5 stopni, na kolejnym piętrze "strychu" około 19-18,5 stopni. Dodam że wszędzie mam otwarte drzwi aby powietrze swobodnie krążyło. Dla mnie wynik bardzo zadowalający w tamtym roku przy ogrzewaniu gazowym miałem pomiędzy 21-20 i (17 stopni na strychu). Zakładam że tak wszystko się dobrze rozkłada jest fakt że klatka schodowa otwarta do tego na środku domu. Kominek przylega do ściany schodów zaraz na zakręcie a wyjście z salonu ma 250cm na 220cm więc ma jak wydostać się ciepło. Mogę też śmiało stwierdzić i przypuszczać że przy -20stopnia i jednym załadunku temperatura w domu będzie zadowalająca i nikt nie będzie musiał ubierać nie wiadomo ile spodni i swetrów na sobie, chodź aktualnie wszyscy chodzą w krótkich rękawach. Zawsze mogę drzwi na strych zamknąć i wówczas tyle ciepła nie ucieknie. Więc teraz mogę nawet wyłączyć prąd a i tak będzie ciepło

    Kończąc ten bardzo długi tekst, jestem bardzo zadowolony z inwestycji i samego Salzburga L+1 zaskoczony jestem pozytywnie. Kominek posiada swoje plusy i minusy ale ogólnie zaskoczony pozytywnie jestem. Chodź droga nim będę już dobrze palić jest jeszcze daleka ale motywacja jest bardzo duża. Można by jeszcze wiele napisać o samym Salzburgu L+1 o rozkładzie temperatur na obudowie i rozkładzie temperatur w czasie itp. ale myślę że to co napisałem przyszłym kupującym da jakieś pojęcie o tym kominku.

    Na zakończenie jeszcze tekst który powiedział gość z termokausta podczas rozmowy. Nie zależnie jaki kupie kominek akumulacyjny, takiego kominka trzeba nauczyć obsługiwać, nauczyć się w nim palić poznać swój dom jak rozchodzi się ciepło kiedy palić i jak aby było komfortowo, mieć dobry opał oraz palenie w kominku musi dawać przyjemność oraz regularność nie spełnianie tych rzeczy okazuje się porażką przy akumulacji. Podsumowałem sobie to tak mając najlepszy sprzęt może dawać mizerny rezultat a mając marketowy " mały kaflok" można stworzyć dobre warunki w domu.

    Ps. Ciężko to nazwać postem na forum gdy tekst ma 1882 wyrazów i 9659 znaków bez spacji
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schowek01.jpg
Wyświetleń:	155
Rozmiar:	85,4 KB
ID:	341805
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schowek02.jpg
Wyświetleń:	147
Rozmiar:	84,9 KB
ID:	341806
    Ostatnio edytowane przez zaper13 ; 01-01-2016 o 19:49

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony