dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 107 z 1022
Pokaż wyniki od 2.121 do 2.140 z 20440
  1. #2121
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    TwójPanie,zobacz jak wyygląda grzanie w nowych domach i zobacz jakie to "niewolnictwo".Poniżej cytaty grzejacych gazem ziemnym czyli bez taryf,zobacz w jakich przedziałach czasowych grzeją i odpowiedz czemu tak a nie w dzień ?.Niewolnicwto przy gazie ?






    Tak jak powyżej.
    O poczuciu chłodu przy komfortowej temp.pisałem już dawno.Zwiększyłem krzywą grzewczą tylko.


    Następny,który w domu prawie pasywnym liczy na spadki temperatur 2-3st.C przez kilka godzin
    Obudź się i poczytaj jeszcze raz cytaty powyższe osób grzejacych gazem bez taryf.
    Zobacz jakie mają temperatury i jakie spadki w ciągu dnia.
    Jak zwykle cytujesz tylko to co wygodne do twojej teorii.
    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jade na krzywej, ale z uwzględnieniem sterownika pokojowego i programu grzania.
    Podbicie mam w godzinach 4-8, 14-16 i 18-23.

    Czyli wtedy, kiedy wstajemy, wracamy z pracy, idziemy pod prysznic.
    Zgodzę się, że mały dom albo bliźniak ma małe wahania temp, ale nie odnoście tego do komfortu i dużych domów szczególnie z poddaszem, które zachowują się zupełnie inaczej...
    Ale skoro ja w dużym domu potrafię podbić temp. pompą o 1C w kilka godzin to widoczne twoja masa akumulacyjna jest inteligentniejsza bo trzyma to ciepło i nie puszcza do puki chodzi pompa i potem bardzo stopniowo je oddaje....
    A masy akumulacyjnej mamy bardzo podobną ilość...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  2. #2122

    Domyślnie

    witam mam pytanie w sprawie CWU, mam Tcapa 12KW i sterownik salusa tygodniowy dołożony, nastawiłem sobie grzanie w tańszej taryfie w timerze w stylu 13 do 14 heat + tank ON , potem 14 heat ON, potem np 3 rano heat + tank on i 4 rano heat ON
    i wszystko działa tylko jest problem jak temperatura wody spadnie nawet o 20 stopni to pompa ( moim zdaniem ) powinna nawet w droższej taryfie ją podgrzać a tego nie robi - czeka i podgrzewa dopiero w godzinach ustawionych w timerze ?
    z góry dzięki

  3. #2123

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Mam gaz i grzeję wtedy kiedy potrzeba czyli w dzień. Grzanie w nocy aby mieć ciepło w dzień to tylko i wyłącznie dla oszczędności a nie dla komfortu.
    Niezaprzeczalny fakt jest taki, że w nocy lepiej się śpi przy obniżonej temperaturze. Takie mam doświadczenia mieszkając w bloku, na noc zawsze zakręcam grzejniki. Niestety nie mam doświadczeń przy podłogówce, więc mogę zdać się tylko na Wasze opinie

  4. #2124

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    Niezaprzeczalny fakt jest taki, że w nocy lepiej się śpi przy obniżonej temperaturze. Takie mam doświadczenia mieszkając w bloku, na noc zawsze zakręcam grzejniki. Niestety nie mam doświadczeń przy podłogówce, więc mogę zdać się tylko na Wasze opinie
    witam niestety zgodzę się z tym jak miałem w poprzednim domku ogrzewanie gazowe grzałem w dzień w nocy ustawione o -2 stopnie
    obecnie nowy dom nowe rozwiązanie PC ( gazu brak) i żeby obniżyć koszty grzeję w nocy co jak dla mnie jest mniej komfortowe i tego nie ukrywam, mam w całym domu podłogówkę i na szczęście faktycznie temperatura podnosi się w pomieszczeniach o ok 1 stopień przez noc a więc tragedii nie ma ale wypadałoby odwrotnie. Jednak oszczędności w grzaniu w tańszej taryfie są rzędu 40 % - 45 %a więc warto

  5. #2125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Mam gaz i grzeję wtedy kiedy potrzeba czyli w dzień. Grzanie w nocy aby mieć ciepło w dzień to tylko i wyłącznie dla oszczędności a nie dla komfortu.
    A możesz napisać konkretnie w jakich godzinach? Bo to co napisałeś to oznacza że grzejesz w dzień aby mieć ciepło w nocy.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  6. #2126

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Ale skoro ja w dużym domu potrafię podbić temp. pompą o 1C w kilka godzin to widoczne twoja masa akumulacyjna jest inteligentniejsza bo trzyma to ciepło i nie puszcza do puki chodzi pompa i potem bardzo stopniowo je oddaje....
    To jak w kilka h podbijesz temp. o 1 st C (bez zmiany temper. zasilania CO) to tak samo w kilka h możesz stracić 1 st C. To jak dla mnie duże wahania temperatury i brak komfortu i nie dziwię się, że boisz się 2 taryf w takim domu! Tez bym grzał w dzień jakbym miał mięć: 22.0 st C za dnia i 23.00 st C w nocy.

    Tylko pamiętaj, że jakoś większość ludzi nie potrafi grzejąc PC kilka h podnieść temp. w domu ponad 0,5 st C! A co za tym idzie u nich przyrost temp ale i spadek jest wolniejszy. Ja 95% sezonu jadę w przedziale 0,4 st C. Generalnie gdyby nie termostat to bym tego nie wiedział. I ten przedział 0,4 st C to maks rozrzut (wyjątkiem jest > temp. po gotowaniu/pieczeniu).

    Może jakbyś miał wahania rzędu 0,4 st a nie 1 lub więcej to łatwiej Ci zrozumieć że grzanie w 2 taryfie praktycznie nie sprawia żadnej różnicy z grzaniem w 1 taryfie bo tempo. jest niemal stała.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  7. #2127
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Jak zwykle cytujesz tylko to co wygodne do twojej teorii.


    Zgodzę się, że mały dom albo bliźniak ma małe wahania temp, ale nie odnoście tego do komfortu i dużych domów szczególnie z poddaszem, które zachowują się zupełnie inaczej...
    Ale skoro ja w dużym domu potrafię podbić temp. pompą o 1C w kilka godzin to widoczne twoja masa akumulacyjna jest inteligentniejsza bo trzyma to ciepło i nie puszcza do puki chodzi pompa i potem bardzo stopniowo je oddaje....
    A masy akumulacyjnej mamy bardzo podobną ilość...
    Nie wiem jak u mnie z masą akumulacyjną - mam 10-11cm wylewki + 1,5cm gres, dom też dość duży i u mnie nie da się podnieść temp o 1st w ciągu paru godzin. Żeby to osiągnąć potrzebuję co najmniej dobę ciągłego grzania, przy założeniu, ze nie dotykam krzywej grzewczej.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  8. #2128
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Następny,który w domu prawie pasywnym liczy na spadki temperatur 2-3st.C przez kilka godzin
    To czy pasywny czy nie jest mało istotne. Tu chodzi o masę akumulacyjną. Jeśli domek zbudowany w całości z ytonga, strop drewniany ocieplony wełną, a podłoga to anhydryt, to gdzie te ciepło chcesz przetrzymać ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #2129
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    To czy pasywny czy nie jest mało istotne. Tu chodzi o masę akumulacyjną. Jeśli domek zbudowany w całości z ytonga, strop drewniany ocieplony wełną, a podłoga to anhydryt, to gdzie te ciepło chcesz przetrzymać ?
    Odniosłem się do TwojegoPana,ktory nie dosc że ma wylewke betonowa to jeszcze na płycie bez izolacji czyli tak jak w moim przypadku.
    Zresztą i bez płyty wylewka swoje zrobi nawet przy BK.

  10. #2130
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Odniosłem się do TwojegoPana,ktory nie dosc że ma wylewke betonowa to jeszcze na płycie bez izolacji czyli tak jak w moim przypadku.
    Zresztą i bez płyty wylewka swoje zrobi nawet przy BK.
    W moim domu - bliski pasywnemu, gdzie w podłodze mam pseudo płytę fundamentową o grubości 12cm betonu, na to 8cm wylewki bez żadnej przekładki styropianowej, działówki z silki wychodzi że dobowy spadek temp. przy -20oC to ok. 3oC.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  11. #2131
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    To jak w kilka h podbijesz temp. o 1 st C (bez zmiany temper. zasilania CO) to tak samo w kilka h możesz stracić 1 st C. To jak dla mnie duże wahania temperatury i brak komfortu i nie dziwię się, że boisz się 2 taryf w takim domu! Tez bym grzał w dzień jakbym miał mięć: 22.0 st C za dnia i 23.00 st C w nocy.

    Tylko pamiętaj, że jakoś większość ludzi nie potrafi grzejąc PC kilka h podnieść temp. w domu ponad 0,5 st C! A co za tym idzie u nich przyrost temp ale i spadek jest wolniejszy. Ja 95% sezonu jadę w przedziale 0,4 st C. Generalnie gdyby nie termostat to bym tego nie wiedział. I ten przedział 0,4 st C to maks rozrzut (wyjątkiem jest > temp. po gotowaniu/pieczeniu).

    Może jakbyś miał wahania rzędu 0,4 st a nie 1 lub więcej to łatwiej Ci zrozumieć że grzanie w 2 taryfie praktycznie nie sprawia żadnej różnicy z grzaniem w 1 taryfie bo tempo. jest niemal stała.
    Nie boję się drugiej taryfy. Na razie obserwuję. Jeszcze nie mieszkam nie mam zysków bytowych.
    Ustawiam na sterowniku pokojowym temp 20 C i ogrzewanie włącza się przy 19,5 wyłącza 20,5 czyli histereza 1C...
    Osobne sterowniki mam na parter, piętro i duży gabinet.
    Najczęściej włącza się grzanie parteru. Pięto przy tej pogodzie prawie wcale.Fizyka.


    Wylewki mam faktycznie mniej bo 7-8cm... Ale dużo silikatu...

    Sprawdzałem u siebie jak to jest z grzaniem w 2 taryfie (bo mogę tak ustawić sterowniki żeby to zasymulować). Robiłem to przy ok. -5 w dzień i nie ma szans, żeby temp nie spadła tylko o 0,5C przez cały dzień grzejąc tylko do 6 rano i 13-15.... przynajmniej u mnie
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  12. #2132
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    W moim domu - bliski pasywnemu, gdzie w podłodze mam pseudo płytę fundamentową o grubości 12cm betonu, na to 8cm wylewki bez żadnej przekładki styropianowej, działówki z silki wychodzi że dobowy spadek temp. przy -20oC to ok. 3oC.
    Miałem przyjemność "dyskutować" z Arturo-szkoda czasu.

    Wróćmy może do tematu wątku.
    Dziś dostałem odpowiedź od Stiebel Eltron,w sprawie porównania pompy Panasonic Aquarea i Siebel Eltron WPL- ACS15.
    Druga kosztuje 50% więcej niż Panas.Więc zapytałem dlaczego takie różnice.Przedstawiciel napisał,że na spotkaniu było by łatwiej to wyjaśnić.A tak musiałby zapisać kilka stron o tych różnicach (wszystko na niekorzyść Panasa).
    Panowie,to jak to jest z tym Panasem,bo z jaką firmą bym nie rozmawiał (NIbe,Stiebel,Viesman) wszyscy uśmiechają się na słowo Panasonic Aquarea
    Dziękuje.

  13. #2133
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    A możesz napisać konkretnie w jakich godzinach? Bo to co napisałeś to oznacza że grzejesz w dzień aby mieć ciepło w nocy.

    chyba 6.00-23.00
    Grzeję w dzień aby było ciepło w dzień i był odczuwalny komfort. W parę godzin jestem bez problemu podnieść temp o 1st.

  14. #2134
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    W moim domu - bliski pasywnemu, gdzie w podłodze mam pseudo płytę fundamentową o grubości 12cm betonu, na to 8cm wylewki bez żadnej przekładki styropianowej, działówki z silki wychodzi że dobowy spadek temp. przy -20oC to ok. 3oC.
    Najpierw wybuduj,potem zamieszkaj a następnie dziel się spostrzeżeniami

  15. #2135
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    chyba 6.00-23.00
    Grzeję w dzień aby było ciepło w dzień i był odczuwalny komfort. W parę godzin jestem bez problemu podnieść temp o 1st.
    Dziwnie gadasz
    Chwal się domem to zobaczymy jak i czemu tak grzejesz I czym grzejesz.
    Druga sprawa. Pierwszy sezon miałem G11 i sterownik pokojowy ustawiony na 22,5-23st.C i pompa wlaczala sie głównie w nocy a w dzien cisza.
    Wytlumaczysz ten fakt czemu tak było ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 09-03-2016 o 09:32

  16. #2136
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Panowie,to jak to jest z tym Panasem,bo z jaką firmą bym nie rozmawiał (NIbe,Stiebel,Viesman) wszyscy uśmiechają się na słowo Panasonic Aquarea
    Dziękuje.
    Kurwica ich bierze bo muszą sprzedać klientowi produkt 50% droższy a nie koniecznie lepszy?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  17. #2137

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Nie wiem jak u mnie z masą akumulacyjną - mam 10-11cm wylewki + 1,5cm gres, dom też dość duży i u mnie nie da się podnieść temp o 1st w ciągu paru godzin. Żeby to osiągnąć potrzebuję co najmniej dobę ciągłego grzania, przy założeniu, ze nie dotykam krzywej grzewczej.
    10-11 cm wylewki? Bardzo dużo. Proponuję, żeby Pan umieścił tą informację w stopce, ponieważ mówiąc o spadkach temperatury, nie mówiąc o grubości wylewki w odniesieniu do standardowych 6-7cm, czytający jest wprowadzany w błąd.

  18. #2138
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    10-11 cm wylewki? Bardzo dużo. Proponuję, żeby Pan umieścił tą informację w stopce, ponieważ mówiąc o spadkach temperatury, nie mówiąc o grubości wylewki w odniesieniu do standardowych 6-7cm, czytający jest wprowadzany w błąd.
    A gdzie jest napisane że 6cm wylewka to standart ? Ja po adaptacji miałem 10cm a skończyło się na 8-9cm.
    Nie ma standardowych projektów a wszystko zależy od inwestora co sobie zazyczy.
    Projekt gotowy to jedynie skorupa i baza to zmian.

  19. #2139
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Panowie,to jak to jest z tym Panasem,bo z jaką firmą bym nie rozmawiał (NIbe,Stiebel,Viesman) wszyscy uśmiechają się na słowo Panasonic Aquarea
    Dziękuje.
    No uśmiechają się, a co mają robić Prawda jest taka, że Panas większość z tych wymienionych bije na głowę parametrami, ale nawet nie o to chodzi, chodzi o stosunek jakość/cena, to po pierwsze, a po drugie koszty serwisu, napraw. Sprężarka Panasa kosztuje 1800zł netto, spytaj w Viessmannie ile sobie życzą za swoją?
    Ale nie przejmuj się ja jak kupowałem pompę to również szargały mną podobne dylematy. Moim guru był kolega, który rok wcześniej zainstalował Nibe Split i u mnie tez miała taka być, piękna, błyszcząca z kolorowym wyświetlaczem ale na szczęście zacząłem czytać forum, nauczyłem się też porównywać różne parametry i wyszło mi, że ten Panas którego wybrałem nie dość, że był o 7tys tańszy o Nibe to jeszcze przy -15st dysponował mocą 9kW, podczas gdy Nibe 12kW przy -15st daje około 6kW Od tego czasu minęły już trzy sezony grzewcze i powiem tylko tyle, że kolega płaci 2x większe rachunki w podobnym domu - taka jest różnica...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  20. #2140
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Pierwszy sezon miałem G11 i sterownik pokojowy ustawiony na 22,5-23st.C i pompa wlaczala sie głównie w nocy a w dzien cisza.
    Wytlumaczysz ten fakt czemu tak było ?
    A jaką miałeś ustawioną temperaturę na noc ?
    I jaki masz czas reakcji ogrzewania ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

Strona 107 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony