dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 599 z 833
Pokaż wyniki od 11.961 do 11.980 z 16657
  1. #11961

    Domyślnie

    Cytat Napisał kotarek Zobacz post
    Czyli z tego można zaryzykować stwierdzenie że rozwiązanie grzewcza płyta fundamentowa jest lepsze (?).
    Jeśli tak to dlaczego takie rozwiązanie nie jest powszechnie stosowane?
    Przecież łatwiej chyba wykonać od razu wszystko od a do z bez dodatkowych wylewek, ekip, dylatacji itd. Jeden projekt, jeden wykonawca - brak "odpowiedzialności rozmytej" (kto wie, może wychodzi też taniej?).
    Gdzieś znalazłem wątek o takim rozwiązaniu ale zatrzymał się na etapie budowy i już Inwestor nie napisał jak to się sprawdza w praktyce.
    Stanałem przed podobnym problemem mniej więcej przed rokiem. Dyskutowałem wiele, pytałem, korzystałem z Forum, przeprowadziłem godziny rozmów z Wykonawcami znanymi tutaj na forum aż wreszcie zdecydowałem się na fundament grzewczy. Dla mnie atutem jest akumulacja, której mam poza tym niewiele, bo dom jest z BK, choć strop jest lany (monolityczny). Zwrócono mi jednak uwagę, że to rozwiązanie jest szczególnie zalecane dla domów dobrze izolowanych termicznie, a nasz ma taki być.
    Co powinieneś mieć na uwadze: wszystkie przyszłe instalacje trzeba "puścić" nad sufitem, ew. w ścianach. To jest ważne, musisz uświadamiać wykonawców o tym i cały czas o tym przepominać. Rodzi to czasami kłopoty, jest to mniej standardowe rozwiązanie, ale jest to do zaakceptowania. W tego względu polecam zaplanowac pustkę nad finalnym sufitem właśnie na instalacje. U mnie to rozwiązanie się sprawdziło. Ściany i tak niestety są "prute", bo jakość tę wodę w otulinie, odkurzacz centralny (doprowadzenie od góry, to znowu rarytas) trzeba doprowadzić. Musisz też wiedzieć, że po takiej decyzji wszysktie punkty kanalizacyjne oraz "szafkę" - rozdzielnię CO już masz zafiksowane i jeśli miałeś zaplanowany zlew na wyspie, to już tak zostanie. Niestety podczas budowy przychodzi dużo pomysłów zmian i w pewnej mierze jesteś już ograniczony (choć czasami to dobrze). Również wszystkim wykonawcom musisz przypominać, że rurki są już w podłodze i że nie mogą tam wiercić, choć rurki są głęboko... a na zimę z instalacji koniecznie wypompuj wodę.
    Poza tym jest ok. Do użytkowaniu domu jeszcze nam sporo zostało, ale dobrze jest widzieć przyszłą podłogę na parterze (dojdą jeszcze płytki).
    Energetycznie ma być faktycznie nieco lepiej, ale nie będę odpierał argumentów tych, którzy zdecydowali się na rozwiązania alternatywne.
    Uważam, że bardzo istotne jest solidne wykonanie, dlatego polecam sprawdzonych wykonawców z Forum, których i ja wybrałem. Tutaj są różne opcje/szkoły - niektórzy zrobią Ci obwody CO precyzyjnie pod pomieszczenia, inni potraktują fundament jako całość bez możliwości regulacji poszczególnymi strefami. Jedno i drugie znowu ma swoje zalety i wady.
    Weź pod uwagę, że pod fundamentem jest zawsze temp. dodatnia i nie zawsze dokładanie izolacji się opłaca.
    Sam jestem ciekawy jak to będzie działać, ile ciepła ze słońca zimowego (w czasie kiedy nas nie ma w domu) da się zaakumulowac w posadzce, czy nie będzie wtedy zbyt ciepło, jak fundament zareaguje na dodatkowe ciepło z kominka, itd.... Życzę powodzenia!

  2. #11962
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Ja zrobiłem inaczej z instalacjami. Wszystko czyli woda prąd odkurzacz puściłem w xps pod płytą grzewczą, ale wymaga to starannego rozplanowania tych instalacji oraz ścianek działowych przed rozpoczęciem budowy. Późniejsze zmiany są trudne do wykonania ale też nie niemożliwe. Mi się udało nic nie zmieniać, a zaleta takiego rozwiązania jest duża, bo nie było potem rycia ścian pod rury z wodą czy odkurzacz centr. Mniej też elektryki do ciągnięcia po ścianach.

  3. #11963
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kotarek

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Milanówek
    Kod pocztowy
    05-822
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał nk Zobacz post
    a) Co powinieneś mieć na uwadze: wszystkie przyszłe instalacje trzeba "puścić" nad sufitem, ew. w ścianach.

    b) Weź pod uwagę, że pod fundamentem jest zawsze temp. dodatnia i nie zawsze dokładanie izolacji się opłaca.
    Sam jestem ciekawy jak to będzie działać, ile ciepła ze słońca zimowego (w czasie kiedy nas nie ma w domu) da się zaakumulowac w posadzce, czy nie będzie wtedy zbyt ciepło, jak fundament zareaguje na dodatkowe ciepło z kominka, itd.... Życzę powodzenia!
    a)
    Czy ja dobrze rozumiem żę CWU też idzie po sufitem a nie pod płytą? Co prawda chciałem ponieść o te 25 cm wysokość budynku I zrobić pustkę pod sufitem żeby tamtędy puścić rury do WM ale o wodzie nie pomyślałem że można to tam dać - choć pomysł może być niezły.

    b)
    Cenna uwaga - ja gzieś słyszałem o takiej metodzie że na obrzeżach płyty daje się grubszą izolację ale bliżej środka ta izolacja jest mniejsza co powoduje zmniejszenie kosztów ale jeszcze nie do końca to analizowałem (choćby czy nie ma to pływu na nośność takiej konstrukcji) - pewnie na to przyjdzie pora później.

    To co mnie martwi w tym rozwiązaniu to nie "zafiksowanie" punktów wodnych na wieki wieków ale ewentualna awaria systemu ogrzewania (np pęknięcie rurki) Nie wiem czy może nastąpić ale w takim wypadku chyba trzeba byłoby od nowa inny system grzewczy wkładać.

    Tak czy inaczej bardzo dziękuję za opis Twojego rozwiązania - na pewno będzie bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji.

    Przy okazji - jeśli możesz zdradzić jaką grubość izolacji dałeś pod płytą?

    Pozdrawiam

  4. #11964
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kotarek

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Milanówek
    Kod pocztowy
    05-822
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Ja zrobiłem inaczej z instalacjami. Wszystko czyli woda prąd odkurzacz puściłem w xps pod płytą grzewczą, ale wymaga to starannego rozplanowania tych instalacji oraz ścianek działowych przed rozpoczęciem budowy. Późniejsze zmiany są trudne do wykonania ale też nie niemożliwe. Mi się udało nic nie zmieniać, a zaleta takiego rozwiązania jest duża, bo nie było potem rycia ścian pod rury z wodą czy odkurzacz centr. Mniej też elektryki do ciągnięcia po ścianach.
    Kurcza, a jak coś poprawić jak się zepsuje (np kabel elektryczny się "upali"?)

  5. #11965
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał kotarek Zobacz post
    Kurcza, a jak coś poprawić jak się zepsuje (np kabel elektryczny się "upali"?)
    Nie upali się A jakby co zawsze nowy po ścianie można dać. Poza tym kable pod PF kładzie się raczej w peszelu albo rurce i można wciągnąć nowy. Rurki wodne bez łaczeń, firmowe, przeżyją nas wszystkich.

  6. #11966

    Domyślnie

    U mnie istalacje oprócz prądu idą w płycie zrobił bym i prąd gdybym wiedział gdzie będą kontakty. Co do awarii pex to największe nerwy miałem jak uruchomiłem ogrzewanie (wcześniej nie robiłem próby cisnieniowej) ale okazało się że wszystko jest ok Moje rurki są podwieszane pod górne zbrojenie więc w razie awarii postępowanie takie samo jak w przypadku rurek w wylewce. Tak czy inaczej trzeba kuć.
    Dziennik+komentarze http://forum.muratordom.pl/showthrea...12#post6488212
    Parterówka 120m2+24m2, 33m3 betonu jako bufor ogrzewany piecem Elterm Generał 9kW,
    zasobnik Galmet 300L, okna średnia 0,84, ściany grafit 20cm 031, strop 35 cm granulatu styropianu + 25 wełny
    Rekuperator Kinetic B Vent Axia
    OZC 34,7kWh/(m2·rok)

  7. #11967

    Domyślnie

    Cytat Napisał kotarek Zobacz post
    a)
    Czy ja dobrze rozumiem żę CWU też idzie po sufitem a nie pod płytą? Co prawda chciałem ponieść o te 25 cm wysokość budynku I zrobić pustkę pod sufitem żeby tamtędy puścić rury do WM ale o wodzie nie pomyślałem że można to tam dać - choć pomysł może być niezły.

    b)
    Cenna uwaga - ja gzieś słyszałem o takiej metodzie że na obrzeżach płyty daje się grubszą izolację ale bliżej środka ta izolacja jest mniejsza co powoduje zmniejszenie kosztów ale jeszcze nie do końca to analizowałem (choćby czy nie ma to pływu na nośność takiej konstrukcji) - pewnie na to przyjdzie pora później.

    To co mnie martwi w tym rozwiązaniu to nie "zafiksowanie" punktów wodnych na wieki wieków ale ewentualna awaria systemu ogrzewania (np pęknięcie rurki) Nie wiem czy może nastąpić ale w takim wypadku chyba trzeba byłoby od nowa inny system grzewczy wkładać.

    Tak czy inaczej bardzo dziękuję za opis Twojego rozwiązania - na pewno będzie bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji.

    Przy okazji - jeśli możesz zdradzić jaką grubość izolacji dałeś pod płytą?

    Pozdrawiam
    a) Tak, CWU mamy pod sufitem. Poczytaj i zastanów się (wiem, że na tym etapie, to kosmos, ale ma to znaczenie) jakiej grubości izolacje rur warto zastosować. To i tak nie będą najgrubsze przewody. Największą średnicę ma WM i tutaj jest o tyle problem, gdyż jak na drodze instalacji wyskoczy jakaś belka (podciąg), a o tym będziesz wiedział dopiero po projecie konstrukcji, to już jest to pewien kłopot. Możesz albo obniżyć całość, albo zaplanować miejscowe obniżenie sufitu w miejscu belki.

    Ogólnie ja nie przekonuję Cię go pchania wszystkich instalacji pod sufit (choć tak mam), ale będziesz musiał zdecydować czy i które instalacje dajesz do fundamentu, a które pod sufit. Jak pisze rydzadam instalacje w fundamencie też są możliwe.

    b) No i kolejne wybory - jak izolować płytę funcamentową i czym. To jest znowu Twój wybór, ale trzeba poczytać różne głosy na ten temat.
    U nas jest 20 cm XPS pod i na obrzeżach płyty.
    Weź pod uwagę, że te wszystkie decyzje trzeba powiązać w ogólną koncepcją stylu i izolacji domu, specyfiki Twojej lokalizacji i oczekiwań oraz możliwości wykonawców.
    Myślę, że dobrze jest mieć jakiegoś doradcę od spraw energetyki i zarazem doświadczonego i nowoczesnego budowlańca, który Cię wesprze swoją opinią. Ja miałem to szczęście, że takich doradców mam, ale i tak weryfikuje te informacje z opiniami na forum.
    Nie jest łatwo, ale dasz radę!

  8. #11968
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alternatywy 4

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    61-408
    Posty
    18

    Domyślnie

    Ja chciałbym zastosować GWC pod płytą, nie wiem, nie doczytałem czy ktoś u siebie instalował? Jeśli chodzi o płytę grzaną, ok. aspekt ekonomiczny mnie przekonuje, ale myślę o tym /ktoś tu wspomniał/, że będzie często następowało przegrzanie.Wtedy reku ma wyrzucać to ciepło?Mam dzieciaki ocierające się o astmę /b. zaawansowana alergia/ i przegrzanie je dobija.Co w przypadku zwariowanych temperatur?Ekonomika tak ,ale komfort i zdrowie przede wszystkim. Dlatego myślę o GWC, też mocno w aspekcie klimatyzowania i wymiany powietrza w lecie.Niestety moje doświadczenia z klimatyzacją tradycyjną są upiorne.
    Gdybym dał GWC, wtedy całe ciepło mam z reku a podłogówka by mi dogrzewała,poza tym mam 100 % sterowalność. Rozumiem i nie neguję grzania w płycie z punktu widzenia portfela , ale patrzę też na to ,że mam się w domu czuć komfortowo.Zaoszczędzę kasę na grzaniu a skrzywdzę rodzinę.Poproszę o komentarz w tym aspekcie.Kombinacje z instalacjami też mnie trochę przerażają.

  9. #11969
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał alternatywy 4 Zobacz post
    Ja chciałbym zastosować GWC pod płytą, nie wiem, nie doczytałem czy ktoś u siebie instalował? Jeśli chodzi o płytę grzaną, ok. aspekt ekonomiczny mnie przekonuje, ale myślę o tym /ktoś tu wspomniał/, że będzie często następowało przegrzanie.Wtedy reku ma wyrzucać to ciepło?Mam dzieciaki ocierające się o astmę /b. zaawansowana alergia/ i przegrzanie je dobija.Co w przypadku zwariowanych temperatur?Ekonomika tak ,ale komfort i zdrowie przede wszystkim. Dlatego myślę o GWC, też mocno w aspekcie klimatyzowania i wymiany powietrza w lecie.Niestety moje doświadczenia z klimatyzacją tradycyjną są upiorne.
    Gdybym dał GWC, wtedy całe ciepło mam z reku a podłogówka by mi dogrzewała,poza tym mam 100 % sterowalność. Rozumiem i nie neguję grzania w płycie z punktu widzenia portfela , ale patrzę też na to ,że mam się w domu czuć komfortowo.Zaoszczędzę kasę na grzaniu a skrzywdzę rodzinę.Poproszę o komentarz w tym aspekcie.Kombinacje z instalacjami też mnie trochę przerażają.
    GWC pod domem nie ma sensu. Porozmawiaj z Barthem.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  10. #11970
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    alternatywy 4 Jest tu gdzieś pokaźny temat o GWC chyba "tymi rękami" z tego co pamiętam to takie GWC obniża temp w domu jak dobrze zrobione o zaledwie 1-2 stopnie w lecie - no ale zawsze coś. Za mała moc Mając natomiast pompę ciepła możesz zawsze w lecie na odwrót schłodzić sobie dodatkowo płytę jeśli w niej masz zatopione ogrzewanie

  11. #11971

    Domyślnie

    No cóż widziałem pierwszy raz projekt swojej płyty. I nie jestem do końca zadowolony
    I co mnie podkusiło na tą płytę, a długo się nad nią zastanawiałem. Nawet konstruktor mówił że woli tradycyjne. Trza było posłuchać.
    Ale do rzeczy. Płyta grubości 25 cm , minimalnie wychodzi po za obrys ścian (nie wiem po co , tu na forum raczej piętnowane to jest ) Styropian 10 cm pod i 10 cm nad wraz z opaską przeciwwysadzinową. Tu tak chciałem i jest to uwzględnione.
    Ale najbardziej boli mnie. 10 cm chudziaka pod płytą. Jest to potrzebne. Tym bardziej , że u mnie grunty wysadzinowe. A gdzieś czytałem w necie, że chudy beton nie stosuje się wtedy. Pod chudziakiem 30 cm piasku.
    Druga rzecz poziom. Przydało by się, żeby górną powierzchnia płyty była 10 cm ponad gruntem. Podobno nie da się.
    No i w związku z tym sądzę że wyjdzie drożej niż przy ławach.

  12. #11972
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alternatywy 4

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    61-408
    Posty
    18

    Domyślnie

    Mnie projektant zaproponował płytowy wymiennik , mam od niego wykresy temperatur zima/lato z monitoringu pod obiektami.Pompa ciepła oczywiście też,Jak może obniżyć tylko o 1-2 stopnie,skoro spod płyty wychodzi w lecie stała 14 st. ? Wyliczył mi koszty użytkowania,stąd średnio podchodzę do płyty grzewczej.Po ubiegłorocznym lecie, kiedy mnie niestety nie było, dzieciaki podobno powiedziały ,że wolą marznąć ale klimatyzacja musi być. Jestem też po wykładzie u speców tam gdzie gorąco, że to tak naprawdę kwestia nie temperatury a wilgotności. Ja jestem w zasadzie przekonany tylko szukałem użytkowników takich systemów pod płytą, ale dziękuję wszystkim za sugestie.

  13. #11973
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkat Zobacz post
    ...
    Ale najbardziej boli mnie. 10 cm chudziaka pod płytą. Jest to potrzebne. Tym bardziej , że u mnie grunty wysadzinowe. A gdzieś czytałem w necie, że chudy beton nie stosuje się wtedy. Pod chudziakiem 30 cm piasku.
    Druga rzecz poziom. Przydało by się, żeby górną powierzchnia płyty była 10 cm ponad gruntem. Podobno nie da się.
    No i w związku z tym sądzę że wyjdzie drożej niż przy ławach.
    To może taniej zrobić nowy projekt niż się bawić z tym? U mnie 2m w głąb glina i jeszcze raz glina. Zaczynam zaraz po świętach. Zwykła wymiana gruntu na piach + opaska i tyle (no i dobry drenaż jako zabezpieczenie. Jak robisz wylewki i rurki na płycie to wiadomo że koszt większy i robota dłuższa.

  14. #11974

    Domyślnie

    Polecam skorzystanie z doświadczeń i możliwości zaprojektowania indywidualnej płyty przez osoby, które się w tym specjalizują. Udzielają się w tym wątku, np. tmann*
    Niestety projekt płyty, to nadal problem dla większości konstrukturów

  15. #11975
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał alternatywy 4 Zobacz post
    ...Jak może obniżyć tylko o 1-2 stopnie,skoro spod płyty wychodzi w lecie stała 14 st. ?...
    Myślę, że to nie ten temat - ale pewnie wypowiedzą się tu spece na ten temat mądrzejsi ode mnie - jednak dla mnie bajki ci facet opowiada. Co ma temperatura pod ziemia, czy wylatującego powietrza z anemostatu do całej powierzchni domu i ilości całego ogrzanego i stale ogrzewanego w nim powietrza.

    Tutaj jest wszystko o GWC polecam: http://forum.muratordom.pl/showthrea...pod-szaf%C4%85

    Jest tam np. że jeśli przyjmiesz 4KW GWC to i tak potrzeba aż 3 wymian całego powietrza na godzinę przy zakładanym obniżeniu temp o 10K

    Ciekawe poza tym jaka była by temp. takiego wymiennika po jakimś czasie tak intensywnego przepływu powietrza? Tego nie wiem
    Ostatnio edytowane przez Janek795 ; 21-03-2016 o 12:59

  16. #11976

    Domyślnie

    Kurde gdy policzę te wszystkie warstwy od poziomu gruntu to będę musiał wybrać na głębokość 75 cm.
    Nie no jak już mam płytę 25 cm, to chyba wyniesienie jej 10 cm w górę ponad grunt nie powinno stanowić problemu.

  17. #11977
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jaki jest problem w/g tego konstruktora aby płytę wynieść nawet 0,5m nad poziom gruntu?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #11978

    Domyślnie

    Nie wiem. Architekt tak to pasuje

  19. #11979

    Domyślnie

    Mam pytanie, czy jest możliwe wykonanie płyty pod taki dom: http://assets.archon.pl/images/produ...ach-5__256.jpg ?

    Chodzi o to, że część z garażem jest niżej położona od części z domem.
    Chciałbym aby płyta była w "jednym kawałku".

  20. #11980
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Jest możliwe wykonanie takiej "łamanej" płyty. Mam tak u siebie.

Strona 599 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony