dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 54
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 1068
  1. #341
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Idea pasywnosci przeczy sensowności dużej masy akumulacyjnej. Im większa masa tym większa moc grzewcza a w pasywnym to 10W/m2. Więc trzeba optymalizować akumulacje aby nie przesadzać bo chodzi o to aby nie grzać a nie że grzać po to by dom naładować bo to bez sensu. A im grubszy mur tym więcej trzeba grzać bo mimo że sensownie wykorzystuje się 10cm przegrody to trzeba grzać całą jej grubość a to co głębiej już się nie wykorzysta tyle że program tego nie uwzględnia a uważa że nic się nie dzieje. Skoro tak to można i mur zrobić z cegły o gr.50cm albo i grubiej. Tak jak pisałem to im dom bliżej pasywnego to tym mniej ma sens duża akumulacja a zarazem im dom gorszy to lepiej jak masa jest większa.
    W tych badaniach twierdzą dokładnie odwrotnie. Kto ma rację? Ty, z twoimi domysłami wziętymi nie wiadomo skąd czy naukowcy posługujący się danymi? Nie rozumiem jak można być tak upartym? 10 cm uczestniczy w dziennym cyklu odbierania - oddawania ciepła. Reszta ma stałą temperaturę, istotną choćby, jak pisałem w okresach, w których temperatura zewnętrzna zmienia się na dłużej. W domu z dużą akumulacją jeszcze nie trzeba grzać, w domu z tylko 10 cm lub bez trzeba.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 26-04-2016 o 09:02
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  2. #342
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Londyn, Warszawa i Astana leżą na tej samej szerokości geograficznej. Londyn jest najbliżej wody, Astana najdalej. W londynie klimat jest najbardzej stabilny, w Astanie najmniej. W Londynie nawet palmy widziałem, a Kazachstan to step.

    Ale co tam jakiś Kazachstan, badania, zdrowy, rozsądek, spostrzezenia użytkowników i zalecenia projektantów. Według Kamila to wwszystko banialuki.

    Jeszcze odnośnie zwiększonej mocy grzewczej przy większej akumulacji. Izolacja przepuszcza proporcjonalnie do różnicy temperatur, a nie w zależności od rodzaju izolowanej zawartości. Większa moc grzewcza potrzebna jest jednorazowo do nahrzania murów, a i tak nie jest konieczna, bo można zaizilowany dom nagrzać i farelką.

  3. #343
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Nieprawda. W kontekście, o którym rozmawiamy napisałem, że po wyłączeniu ogrzewania energia zgromadzona w płycie przegrzewa mi dom o jakiś 1 st. C. Ale tak jak wspomniałem, może to przedwczesne wnioski, ewentualnie będę musiał zmienić system sterowania włączaniem kotła.
    Jak zamieszkasz to będzie jeszcze gorzej, wspomnisz moje słowa. To nie jest jakaś tragedia czy coś takiego tylko większa strata energii gdyż płyta grzeje wtedy gdy nie trzeba a to jest wina zbyt masywnej podłodze grzewczej.

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    ...
    Duża masa pochłonie nadmiar zysków ale nie od razu. A żeby jakby nie kisić się w tym cieple to i tak każdy otwiera okna aby się szybciej ochłodziło więc nic z tego ta masa nie wykorzysta bo nikt nie będzie czekać parę godzin zanim masa spowoduje że się ochłodzi bo i tak to jest niemożliwe dopóki goście się nie ulotnią. W pasywnym jak i w każdym domu będzie ten sam problem no chyba że ktoś odpali klimę ale wtedy to inna sprawa. Wszystko zależy od liczby gości a nie od akumulacji. A jak jeszcze oprócz tradycyjnego kielicha będzie jakaś potańcówka to i w zamku w Malborku zrobi się gorąco i nic ta masa nie pomoże a jest tylko kłopotliwa przy pasywnym ogrzewaniu bo pasywność wyklucza.

  4. #344
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    bzdury. nie w każdym tak samo cieplej.



    nie trzeba być wróżką, żeby stwierdzić, że będzie cieplej w lżejszym domu o lepszej izolacji. chyba, że prawa fizyki się ostatnio zmieniły?
    Nie zmieniły się ale często się zdarza że jest cieplej czy zimniej w domu mimo że termometr pokazuje cały czas tą samą temperaturę.

  5. #345
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    W tych badaniach twierdzą dokładnie odwrotnie. Kto ma rację? Ty, z twoimi domysłami wziętymi nie wiadomo skąd czy naukowcy posługujący się danymi? Nie rozumiem jak można być tak upartym? 10 cm uczestniczy w dziennym cyklu odbierania - oddawania ciepła. Reszta ma stałą temperaturę, istotną choćby, jak pisałem w okresach, w których temperatura zewnętrzna zmienia się na dłużej. W domu z dużą akumulacją jeszcze nie trzeba grzać, w domu z tylko 10 cm lub bez trzeba.
    Jak masz czas to mi przetłumacz ten artykuł bo mnie zaciekawiłeś z tym co tam napisali.
    Jeszcze raz powtarzam, nie wykluczam akumulacji tylko uważam że musi być odpowiednio dobrana w zależności od ocieplenia domu.

  6. #346
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Londyn, Warszawa i Astana leżą na tej samej szerokości geograficznej. Londyn jest najbliżej wody, Astana najdalej. W londynie klimat jest najbardzej stabilny, w Astanie najmniej. W Londynie nawet palmy widziałem, a Kazachstan to step.

    Ale co tam jakiś Kazachstan, badania, zdrowy, rozsądek, spostrzezenia użytkowników i zalecenia projektantów. Według Kamila to wwszystko banialuki.

    Jeszcze odnośnie zwiększonej mocy grzewczej przy większej akumulacji. Izolacja przepuszcza proporcjonalnie do różnicy temperatur, a nie w zależności od rodzaju izolowanej zawartości. Większa moc grzewcza potrzebna jest jednorazowo do nahrzania murów, a i tak nie jest konieczna, bo można zaizilowany dom nagrzać i farelką.
    Najszybciej ogrzewa się przez podczerwień.

  7. #347

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Nie zmieniły się ale często się zdarza że jest cieplej czy zimniej w domu mimo że termometr pokazuje cały czas tą samą temperaturę.
    czyli chcesz powiedzieć że w trakcie imprezy w domu z małą masą akumulacyjną będzie odczuwalnie chłodniej niż w domu z dużą masą akumulacyjną, pomimo faktu, że w cięższym domu termometr będzie pokazywał mniej i przegrody będą chłodniejsze?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  8. #348
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Jak masz czas to mi przetłumacz ten artykuł bo mnie zaciekawiłeś z tym co tam napisali.
    Jeszcze raz powtarzam, nie wykluczam akumulacji tylko uważam że musi być odpowiednio dobrana w zależności od ocieplenia domu.
    Nie wiem jak sens ma tłumaczenie całości. Ważne są wnioski.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  9. #349
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    czyli chcesz powiedzieć że w trakcie imprezy w domu z małą masą akumulacyjną będzie odczuwalnie chłodniej niż w domu z dużą masą akumulacyjną, pomimo faktu, że w cięższym domu termometr będzie pokazywał mniej i przegrody będą chłodniejsze?
    Chcę powiedzieć że w każdym domu gdy będzie nagły przypływ zysków zrobi się odczuwalnie ciepło niezależnie od masy akumulacyjnej. Nie ważne czy to będzie większa liczba gości, słonko nagle zaświeci czy w kuchni będziesz gotować więcej bo nagle dostaniesz wilczy apetyt. Żaden dom nie jest w stanie w ciągu kilki minut przejąć te zyski by nie zrobiło się za ciepło. I pasywny też nie da rady tego zrobić bo na to nie ma bata. Więc albo okno i wietrzenie albo klima tyle że sensownie tych zysków się nie wykorzysta no chyba że nie będzie nam przeszkadzać że zrobi się za ciepło ale czy wtedy dalej mówimy o komforcie? Inaczej też jest jak jest chwilowy wzrost zysków przykładowo że na pół godziny zaświeci słońce a inaczej gdy świeci przez kilka godzin. Duża masa akumulacyjna nie jest lekarstwem na wszystko. A jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

  10. #350
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Nie wiem jak sens ma tłumaczenie całości. Ważne są wnioski.
    Wnioski są na podstawie tego co piszą w artykule a nie wiedząc co pisze to nie wiem jak interpretować te wnioski. Nie wiem do czego z tą akumulacją się odnoszą.

  11. #351
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Przyroda dostarcza wielu przykładów, że zapas jest wskazany.
    Miałem koleżankę co uprawiała sport i na tyle była "chytra" że miała prawie 0% tłuszczu, zupełnie prawie brak tłuszczu,
    Organizm bez dostarczania z zewnątrz energii nie był by wstanie przetrwać intensywnego wysiłku dłużej jak 1 godziny.
    Zysków nie ma się wykorzystywać.. co one mają dmuchnąć +50 st ciepełka .. bo widzę, że takie pobożne życzenia co do tych zysków są.
    Dom po prostu ma stygnąć długo, owszem będzie się długo nagrzewał... a może lubicie samochody bez tłumienia ? same sprężyny ?
    Właśnie masa akumulacyjna ma tłumić wahania różnic temperatur.
    A jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
    e tam .. człowiek to takie stworzenie do wszystkiego się nada.


    http://demotywatory.pl/4644548/Nowy-smak

  12. #352
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Wnioski są na podstawie tego co piszą w artykule a nie wiedząc co pisze to nie wiem jak interpretować te wnioski. Nie wiem do czego z tą akumulacją się odnoszą.
    Co ty chcesz interpretować??? Interpretować można wyniki a nie wnioski.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  13. #353

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Chcę powiedzieć że w każdym domu gdy będzie nagły przypływ zysków zrobi się odczuwalnie ciepło niezależnie od masy akumulacyjnej. Nie ważne czy to będzie większa liczba gości, słonko nagle zaświeci czy w kuchni będziesz gotować więcej bo nagle dostaniesz wilczy apetyt. Żaden dom nie jest w stanie w ciągu kilki minut przejąć te zyski by nie zrobiło się za ciepło. I pasywny też nie da rady tego zrobić bo na to nie ma bata. Więc albo okno i wietrzenie albo klima tyle że sensownie tych zysków się nie wykorzysta no chyba że nie będzie nam przeszkadzać że zrobi się za ciepło ale czy wtedy dalej mówimy o komforcie?
    tak, mówimy o komforcie, bo dzięki dużej masie akumulacyjnej dom nie przegrzewa się w trakcie kilkugodzinnej imprezy, chyba że twierdzisz że jest inaczej. jeszcze raz zapytam - w którym domu temperatura w trakcie imprezy będzie wyższa - w lekkim czy ciężkim? zauważ, że napisałem o eksponencjalnym przyroście temperatury - wystarczył wzrost o 0,5°C żeby strumień odbioru ciepła przez ściany zrównoważył się z mocą grzewczą imprezowiczów. potem temperatura powietrza przestała rosnąć. myślisz, że lżejszym domu przestałaby rosnąć w tym samym momencie? nie kręć, tylko odpowiedz na te pytania prostym tak lub nie, bo nie ma żadnych pośrednich odpowiedzi. to tak jak 2+2=4 (tak) albo 2+2=5 (nie).
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  14. #354
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Wnioski są na podstawie tego co piszą w artykule a nie wiedząc co pisze to nie wiem jak interpretować te wnioski. Nie wiem do czego z tą akumulacją się odnoszą.
    Dom z małą pojemnością cieplną można porównać do Hondy Civic 1.4 na autostradzie Niby szybko jedzie i niby mało pali, ale każdy powiew wiatru czy mijający samochód powoduje że trzeba dodać gazu i pilnować prędkości.
    Ciężki dom jest jak duży stary mercedes diesel Przy rozpędzaniu się pochłonął więcej paliwa, ale potem jedzie po autostradzie "na kropelce" a dzięki potężnemu momentowi bez problemu utrzymuje prędkość.

    Sam sobie odpowiedz którym samochodem wygodniej się jedzie po autostradzie

  15. #355
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Najszybciej ogrzewa się przez podczerwień.
    Ty masz chyba płacone za niepodejmowanie tematu.

  16. #356
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Chcę powiedzieć że w każdym domu gdy będzie nagły przypływ zysków zrobi się odczuwalnie ciepło niezależnie od masy akumulacyjnej. Nie ważne czy to będzie większa liczba gości, słonko nagle zaświeci czy w kuchni będziesz gotować więcej bo nagle dostaniesz wilczy apetyt. Żaden dom nie jest w stanie w ciągu kilki minut przejąć te zyski by nie zrobiło się za ciepło. I pasywny też nie da rady tego zrobić bo na to nie ma bata. Więc albo okno i wietrzenie albo klima tyle że sensownie tych zysków się nie wykorzysta no chyba że nie będzie nam przeszkadzać że zrobi się za ciepło ale czy wtedy dalej mówimy o komforcie? Inaczej też jest jak jest chwilowy wzrost zysków przykładowo że na pół godziny zaświeci słońce a inaczej gdy świeci przez kilka godzin. Duża masa akumulacyjna nie jest lekarstwem na wszystko. A jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
    Jak ci przywali jednorazowo przez 5 minut zza chmur, to tego nie przejmiesz, ale jak będzie we wrześniowy dzień ładnie w dzień świecić, to ci akumulacja trochę połknie i potem odda, a szkieleciak - w dzień otworzysz okna bo gorąca, a w nocy - zimna dupa.

  17. #357
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Dom z małą pojemnością cieplną można porównać do Hondy Civic 1.4 na autostradzie Niby szybko jedzie i niby mało pali, ale każdy powiew wiatru czy mijający samochód powoduje że trzeba dodać gazu i pilnować prędkości.
    Ciężki dom jest jak duży stary mercedes diesel Przy rozpędzaniu się pochłonął więcej paliwa, ale potem jedzie po autostradzie "na kropelce" a dzięki potężnemu momentowi bez problemu utrzymuje prędkość.

    Sam sobie odpowiedz którym samochodem wygodniej się jedzie po autostradzie
    Porównanie szkieleciaka do samochodu jest ciekawe. Samochód ma małą akumulację, więc wystarczy wsiąść do niego w lecie i wyłączyć klimatyzację, a potem wsiąść w zimie i wyłączyć ogrzewanie. W domu pasywnym z małą akumulacją będzie podobnie fajnie

  18. #358
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Porównanie szkieleciaka do samochodu jest ciekawe. Samochód ma małą akumulację, więc wystarczy wsiąść do niego w lecie i wyłączyć klimatyzację, a potem wsiąść w zimie i wyłączyć ogrzewanie. W domu pasywnym z małą akumulacją będzie podobnie fajnie
    Chodziło mi bardziej o porównanie dwóch koncepcji silników, ale masz rację- wnętrze samochodu to świetny przykład komfortu w szkieleciaku

  19. #359
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Im większa masa tym większa moc grzewcza a w pasywnym to 10W/m2.
    rzeź i masakra techniczna.
    Moc jest determinowana przez straty wyrażone przez W/K .. (czyli suma U, PSI, strat na wentylację itp) pisane dalej jako Ht (Htr i Hve→ przenikanie przez przegrody i straty wentylacji) Teraz mając te straty .. ważna będzie stała czasowa budynku i wyliczana długość sezonu grzewczego.

    A i jeszcze jedna rzecz, prosty test na pojemność tym razem chłodu, puste miejsca, lub przeważnie pustą lodówkę zapełnij Kamil sobie butelkami z wodą, zobaczysz jak rzadko zacznie się włączać lodówka, owszem pierwsze będzie musiała schłodzić tą wodę.
    Ale później nie straszne będą otwierane drzwi.

    a szkieleciak - w dzień otworzysz okna bo gorąca, a w nocy - zimna dupa.
    dokładnie takie mam doświadczenie z użytkowania lekkiego pawilonu z płyt warstwowych.
    Pięknie cudnie ładnie kiedy świeci słońce, przestaje= szybko stygnie.

    właśnie w pojemności cieplnej chodzi o tłumienie wahań, a nie że cudownie moc obniży.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 26-04-2016 o 20:08

  20. #360

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Idea pasywnosci przeczy sensowności dużej masy akumulacyjnej. Im większa masa tym większa moc grzewcza a w pasywnym to 10W/m2.
    a wydawać by się mogło, że masa akumulacyjne redukuje wymaganą moc grzewczą i chłodniczą bo pozwala przebrnąć przez chwilowe skoki i spadki temperatur. np. nydarowe kłopoty z przegrzewaniem czy koniecznością dogrzewania lekkiego dobrze izolowanego domu latem świadczą o czymś przeciwnym niż Ty opowiadasz.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

Strona 18 z 54

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony