dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 233 z 1022
Pokaż wyniki od 4.641 do 4.660 z 20440
  1. #4641
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    @K@amil znalazłem post #2681 - powrót <27 C wtedy tylko para.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  2. #4642

    Domyślnie

    Cytat Napisał 81jacek Zobacz post
    Witam,
    Większość użytkowników Panasów pisze, że nie ma większego problemu aby pompka osiągnęła 35*C na wyjściu. Nie jestem pewien, czy szukam problemu na siłę, czy naprawdę z moją pompą/instalacja jest coś nie tak.
    Otóż jak już wcześniej pisałem moja PC nie może dobić temp. z KG. Po wczorajszej nocy (na dworze -11*C), miałem następujące parametry 31/26/fr62 z KG wychodzi 35*C w domu 22* zużycie 25kWh.
    Ktoś pisał że brakuje mocy, ale w to jakoś nie wierze, ponieważ mam ten sam problem przy wyższych temperaturach.

    Zaczynam myśleć o buforze/sprzęgle i 2 pompkach obiegowych, może to by rozwiązało problem, sam już nie wiem co mam myśleć...

    Pozdrawiam
    Jacek
    mialem te same "problemy". w koncu wylaczylem w PC termostat zewn. i jechalem tylko na pogodowce. pompa pracowala dluzej ale mialem 35 na wyjsciu pompy. pompa zjadla wiecej ale w domu przy -20 na dworze mialem 24 st wewn. troche za cieplo ale tylko pokazuje ze sie da ale po co ?
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  3. #4643
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fox503 Zobacz post
    Dopiero zaczynam wygrzewać. Widać, że są problemy z dogrzaniem domu, temperatura wynosi 15-17 stopni maksymalnie.
    Zastanawiam się dlaczego wszyscy popełniają ten sam błąd. Zaczynacie grzanie w najgorszym z możliwych okresów. Na dworze jedne z najniższych temp. od kilku lat, domy praktycznie wychłodzone do maximum a wy odkręcacie wszystkie obiegi na maxa, włączacie urządzenie i chcecie aby ono sobie samo poradziło, najlepiej bez grzałki i w ciągu 24 godzin. Takie cuda tylko w ERZE. Już tłumaczyłem nie raz co trzeba zrobić. Odkręćcie tylko minimalną ilość pętli tak aby zapewnić pompie minimalny wymagany obieg i dajcie czas pompie aby osiągnęła wymagane parametry zasilania i powrotu oraz ustabilizowała pracę. Dopiero wtedy pomalutku powiedzmy co pół dnia odkręcajcie po jednej z pozostałych pętli. Pompa wam się nie będzie przemęczać w wielu przypadkach zapomnicie o grzałce i zaoszczędzicie na kasie. Niestety trwa to trochę czasu w zależności od domu i jego potrzeb (3 do 10 dni).

    Bardziej obrazowo opiszę to tak;
    Odkręcone wszystkie pętle na maxa więc pompa po określonym czasie pracy gdy nie osiągnie wymaganej temp. powrotu załączy grzałkę, mija kolejny okres czasu i określona temp powrotu dalej nie osiągnięta więc spręzarka często robi stop i jedziemy na samych grzałkach aż osiągniemy wymaganą temp. powrotu. Dopiero po jej osiągnięciu załączy się ponownie sprężarka.

    W drugim przypadku połowa pętli odkręcona i dzięki większemu przepływowi na tych pętlach spręzarka sama się wyrabia bez żadnych grzałek i niepotrzebnych kosztów. Po ustabilizowaniu systemu odkręcamy pozostałe pętle (co kilka godzin jedną) i znów sama sprężarka daje radę bez wysiłku i dodatkowych kosztów.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 12-01-2017 o 10:27
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  4. #4644

    Domyślnie

    Bardzo dobrze by było gdyby koledzy w swoich stopkach podawali
    dane obliczone z OZC ;
    wówczas porady zamieszczane będą bardziej wiarygodne i możliwe do zweryfikowania
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #4645
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Dziś moja PC wystartowała o 13:00 z tem. zewnętrzna 2*C TZ 27*C TP 22*C, modulacja około 65, tem. w budynku około 19*C powinna się wyłączyć o 15:00, jednak postanowiłem że sprawdzę co będzie jak popracuje dłużej. Sprawdziłem parametry o 18:30, dalej 2*C na zewnątrz, TZ 29*C TP 26*C modulacja 35 w budynku 20*C. KG u mnie to -15/33 i 15/25, który parametr trzeba zmienić żeby zwiększyć tem. w budynku ( np. -15/36 i 15/25 ) i 2 sprawa mam wrażenie że w 1 pokoju jest trochę chłodniej, na razie wszędzie mam przepływ 1,5 a w tym pokoju ustawiłem 2 i zostawiłem w nim termometr na noc, czy dobrze zrobiłem ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  6. #4646
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nic nie rób. Na razie uzupełniasz straty w "akumulatorze" i bierzące. Jak je uzupełnisz to i temperatura się podniesie. Daj pompie szanse. Podaj temp. w domu jutro o 13. Tylko nie wyłączaj pompy.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #4647
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nic nie rób. Na razie uzupełniasz straty w "akumulatorze" i bierzące. Jak je uzupełnisz to i temperatura się podniesie. Daj pompie szanse. Podaj temp. w domu jutro o 13. Tylko nie wyłączaj pompy.
    Też tak kombinowałem, ale teraz nie mieszkam i pompa wyłączy się jutro o 6:00. To 1 zima więc budynek musi się " wygrzać " a z 2 strony nie chce mi się bez sensu płacić za prąd skoro wprowadzę się w marcu jak dobrze pójdzie. Grunt że pompa w ostatnie mrozy się sprawdziła.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  8. #4648
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad ustawieniami pompy. U mnie pracuje tylko w tanich godzinach. Ktoś już gdzieś pisał ze nie może osiągnąć temp z krzywej.
    U mnie krzywa jak w stopce. Wczoraj start o 22:00 (woda: zasilanie-20, powrót-20, dzis rano przed 6:00 woda: zasilanie-31 powrót-27. Na dworze okolo 0*C. Modulacja rano okolo 48.
    podobne wyniki były jak było -15*C. Zasilanie nie przekroczyło 32*C - wtedy modulacja byla powyzej 65.
    Czy powodem jest jedynie duży odbior ciepła przez podłogówkę?
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  9. #4649

    Domyślnie

    Poczytaj posty ; # 4662 i # 4663
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #4650
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Poczytaj posty ; # 4662 i # 4663
    Czyli sugerujesz ze pompa powinna po prostu dłużej pracować i nie ma szans by nie wychodzić w drugą taryfę?

    PS. Chyba zbierałeś informacje nt zysków zewnętrznych i wew. Ja swoje Ci wysyłałem. Masz dane od innych forumowiczów?

    Ps2. U mnie CWU ustawione jest na 47*C - po zakończeniu grzania pompa wyświetla temp zbiornika zwykle 48-49*C. Na nowo zaczyna grzać gdy temp spada do 38*C. Czy można jakoś to ustawić by grzała od np 41 do 47?
    Ostatnio edytowane przez link2jack ; 13-01-2017 o 09:48
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  11. #4651

    Domyślnie

    Większość nie wie o co chodzi.
    Podobnie , jak proszę o dane odnośnie OZC
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 13-01-2017 o 09:50
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #4652
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Ps2. U mnie CWU ustawione jest na 47*C - po zakończeniu grzania pompa wyświetla temp zbiornika zwykle 48-49*C. Na nowo zaczyna grzać gdy temp spada do 38*C. Czy można jakoś to ustawić by grzała od np 41 do 47?
    Nie pamiętam czy masz wersję F czy H. W H można ustawić temp ponownego załączenia od 2 do 12 stopni od zadanej.
    Co do krzywej to zauważyłem iż jej działanie wygląda nieco inaczej niż sugerował by wykres. Oczywiście mówię tu o max wykorzystaniu II taryfy.

    1. Po jej ustawieniu a w moim przypadku było to -15/42 i 15/28 wiem już że zachowam stabilną temp w pomieszczeniach bez względu na temp zew na poziomie 21 stopni ale temp zasilania nigdy nawet się nie zbliżyła do temperatur wynikających z wykresu. Max jaki widziałem to było 31 stopni i to przez kilka minut w największe mrozy. I teraz mogę przystąpić do regulowania temp pomieszczeń. Podniesienie krzywej o 1 stopień skutkuje podniesieniem temp. w pomieszczeniach gdzieś o 0,3 stopnia a obniżenie robi tą różnicę w drugą stronę. Cztery dni temu ustawiłem krzywą na poziomie -15/36 i 15/22 i od 2 dni mam stabilną temp na poziomie 19 stopni a temp zasilania oscyluje w granicach 27 stopni czasem pojawia się 28.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 13-01-2017 o 10:43
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  13. #4653
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie pamiętam czy masz wersję F czy H. W H można ustawić temp ponownego załączenia od 2 do 12 stopni od zadanej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20170104_21_41_57_Pro.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	378404Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20170104_18_16_00_Pro.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	85,7 KB
ID:	378405
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  14. #4654
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No to masz F tego sterownika niestety nie znam. Ale gdzieś ktoś coś pisał o jakichś zworkach przy delcie do grzania więc może i do CWU też takie coś jest.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  15. #4655
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    romekszx

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał DiX Zobacz post
    1) Raspberry pi3 (może być 2) - 160zł
    2) Kontroler z-wave - 150zł
    3) Włącznik z pomiarem en. elektr - 180zł
    4) Termometry cyfrowe 5zł szt.
    5) pozostałe elementy (obudowa na szynę din, kable) - 80zł

    Reszta systemu (czyli sterowanie oświetleniem, zaworem wody, podlewaniem, roletami) oparta na Raspberry pi 3 i jako elementy wykonawcze Exta Free Zamel-a przerobiona pod Domoticz -a ale to inna historia.
    Całość oczywiście działa redudentnie (zdublowane lokalnie) - układ w gwiazdę i rozproszone sterowanie.
    Pozdr.
    Mam pytanie: w jaki sposób można sterować elementami wykonawczymi Zamel Extra free za pomocą Domoticza?

  16. #4656
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.545
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Czyli sugerujesz ze pompa powinna po prostu dłużej pracować i nie ma szans by nie wychodzić w drugą taryfę?

    PS. Chyba zbierałeś informacje nt zysków zewnętrznych i wew. Ja swoje Ci wysyłałem. Masz dane od innych forumowiczów?

    Ps2. U mnie CWU ustawione jest na 47*C - po zakończeniu grzania pompa wyświetla temp zbiornika zwykle 48-49*C. Na nowo zaczyna grzać gdy temp spada do 38*C. Czy można jakoś to ustawić by grzała od np 41 do 47?
    Histerezę cwu można zmniejszyć zworkiem na płycie. ale Ty masz model z 2015r w tych modelach to nie działa niestety.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  17. #4657

    Domyślnie

    Cytat Napisał romekszx Zobacz post
    Mam pytanie: w jaki sposób można sterować elementami wykonawczymi Zamel Extra free za pomocą Domoticza?
    Tym:
    Translator RS485/EXTA FREE RXM-01
    czyli MODBUS RTU

  18. #4658
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    Panowie jak wyglada sterowanie pompa tylko przy uzyciu KG bez termostatu pokojowego. wczoraj w ustawieniach wylaczylem kontrole z termostatu i pompa od tego momentu pracuje non stop mimo ze osiagnela wartosc temp. z krzywej i dlugo ja utrzymuje krecac sprezarke na 62Hz. zasilanie ma 35 i powrot 31. obnizylem KG na "-3" ale dalej ciagle na maxa. jak to u Was wyglada sterowanie bez termostatu pokojowego ??
    Jest ok. W zasadzie to nie wiem po co kupowałem termostat pokojowy W moim wypadku w zupełności wystarcza KG.

  19. #4659

    Domyślnie

    Takie mam pytanie trochę offtopic o ile st spada wam temp w domu pomiędzy załączeniami pompy w grzaniu taryfowym zakładając że na zewnątrz jest -2C.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  20. #4660
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy -2 między 6 a 22 około 0,2 do 0,3 stopnia. Przy -20 max 1 stopień.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 15-01-2017 o 11:27

Strona 233 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony