dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 78 z 81
Pokaż wyniki od 1.541 do 1.560 z 1620
  1. #1541
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Czy mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego OZC liczy się dla 20*C, a nie dla np. 22*C?
    Chyba dlatego, że tak określa standard domu pasywnego NF15.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Biorąc pod uwagę twoje doświadczenie, gdzie leży granica dla opłacalności pompy ciepła cwu i pompy ciepła dla co i cwu?
    Co do pompy ciepła dedykowanej do CWU, to chyba nie da się tego obronić w żaden sposób. Czas zwrotu z inwestycji jest dłuższy niż żywotność takiego urządzenia.

    Co do pompy ciepła do cwu i co jednocześnie to już bardziej opłacalna inwestycja, choć wszystko żależy od:
    - kosztów takiej pompy ciepła wraz z zasobnikiem i instalacją
    - zapotrzebowania domu na ciepło
    - zapotrzebowania domu na c.w.u. (ilosc osób w domu)
    bo np. taki domek - http://www.domrzeczywisciepasywny.pl/ zamieszkiwany przez dwójkę emerytów jest w całości (co i cwu) obsłużony przez jedną mini pompę cwu - Ariston 110L NUOS EVO

    Mi osobiście taniej wyszło zainwestowanie w elektryczne ogrzewanie podłogi w postaci kabli (3tys.zł za cały dom + 1 sterownik do łazienki, bo reszta pokoi sterowana z fibaro) oraz zasobnik 300L z grzałką za kolejne 3tys. zł.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Moj dom będzie miał zapotrzebowanie około 3500kwh na co (dla 20*C) i 1800 dla cwu, czy opłaca się cokolwiek kombinować poza kablami plus ogrzewaniem cwu grzałkami?
    Musisz samemu policzyć. Policz koszty inwestycyjne obu systemów wraz z kosztami eksploatacji np. przez najbliższe 10 lat. Jeśli w tym czasie zwróci się pompa ciepła, bo bierz pompę ciepła.

    PS. pamiętaj, aby doliczyć również odsetki kredytu z różnicy jaką musisz dopłacić do pompy ciepła

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Czyli uważasz, że po prostu zmiana kabla z 10w/m na 18w/m rozwiązała by twój problem ze sterowaniem?
    Częściowo, ponieważ im więcej energii byłbym w stanie wpakować w te 2 godzinne okienko, tym bardziej efektywnie wykorzystałbym te ciepło, ponieważ najważniejsze, abym miał odpowiednią temp. od godz. 16:00 - 24:00. Później idę spać i nie potrzebuję grzania, a rano, przed wyjściem do szkoły/pracy mogę szybko dogrzać klimą.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Jakie masz odczucie temperatury w pomieszczeniach z kafelkami? Chyba w twoim domu ciepła podłoga przegrzała by dom, jak Sb z tym radzisz?
    Kafle mam tylko w łazience i WC. W łazience utrzymuję odpowiednią temp. z harmonogramu ustawionego na dedykowanym termostacie, a WC nie ma żadnego ogrzewania, mimo tego nie mam żadnego dyskomfortu, ponieważ WC jest pomiedzy dwoma strefami grzewczymi - łazienką i salonem.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Skoro używasz głównie kabli do grzania to czy kupiłbyś klimatyzator jeszcze raz?
    Chyba tak, ponieważ klima daje ciepło w bardzo krótkim czasie, czyli zanim kable naładują posadzkę. Czasami się to przydaje.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Pozatym opowiedz troszkę więcej o fibaro, jakich funkcji używasz, czy myślałeś wcześniej nad zamiennikami?
    Sterowanie żaluzjami, bramą garażową, oświetleniem wewn. i zewnętrznym, ogrzewaniem co, grzaniem zasobnika, pomiar temperatur w pomieszczeniach oraz w rekuperatorze, pomiar wilgotności, pomiar CO2 (zintegrowany netatmo) itp.
    Nie testowałem zamienników, bo wolę bardziej sprawdzone i popularne urządzenia, które są bardzo mocno rozwijane.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  2. #1542
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post

    Kolejna sprawa to bezwładność ... Ta sięga kilkunastu godzin. Nie idzie tego ogarnąć...

    Co do OZC to podane w stopce zapotrzebowanie było dla temp. 20oC. Dla tych temperatur jakie obecnie utrzymuje zapotrzebowanie jest gdzieś 3x większe. Z tego wynika, ze daleko mu do pasywnego. Mimo to 600-700zł za sezon grzewczy domu 145m2 w temp. 23,5oC jest dla mnie bardzo dobrym osiągnięciem Gdyby mi się jeszcze chciało dokończyć pare detali, to coś bym może jeszcze na tym ugrał.

    Obecnie robię nowe reku, na wymienniku RS160 recair'a i obudowuję go 5cm XPS'em o lambdzie 0,030. Pudło wyjdzie 50% mniejsze od poprzedniej wersji.
    Czy dobrze rozumiem, że za późno odczuwalne jest ogrzanie powietrza i jakbyś to sterował termostatem to byś przegrzewał chatę? Czy dobrze rozumiem, że grzejesz "w ciemno" 2 godz dziennie? Dlaczego nie chcesz dołożyć godziny rano. Przecież przy tak ocieplonym domu nie ma znacznia kiedy dasz tą enerigię. Ile Ci spada temperatura przez te 9 godz jak jesteś w pracy?

    Co masz na myśli pisząc 3x większe? Niż było w OZC? Przecież 600zł to właśnie będzie blisko tego co miałeś w OZC

    Dlaczego poszedłeś w wymiennk recair'a? Nie byłeś zadowolony z Klingenburga. Ja wczoraj właśnie opomiarowałem reku - przy wywiewie 22,5 nawiewało 20,5, minus 2,5 na wlocie. Sprawność 90%


    Jakbyś miał wolną kasę to pisz, mam namiary na kolesia co ma panele Solar frontier. Sprawdziłem na PFmonitor z 10 instalacj iw moim rejonie, żadna nie daje tyle Solar Frontiery

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Ja jednak wymyśliłem garaż z tyłu ale jeszcze na forum do "oceny" nie wrzucałem. Nie wiem czy mi na nim płaski dach pozwolą, bo w warunkach jest dach 30-50 st.
    Miałem to samo. Liczy się główny dach, możesz dodać garaż płaski
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 22-02-2018 o 07:07
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  3. #1543
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Czy dobrze rozumiem, że za późno odczuwalne jest ogrzanie powietrza i jakbyś to sterował termostatem to byś przegrzewał chatę?
    Tak, tylko prawdę mówiąc nie wiem o ile bym przegrzewał, bo nigdy tego nie sprawdziłem Możliwe, że te przegrzanie nie byłoby aż tak znaczące własnie ze względu na niską moc kabli.

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Czy dobrze rozumiem, że grzejesz "w ciemno" 2 godz dziennie? Dlaczego nie chcesz dołożyć godziny rano. Przecież przy tak ocieplonym domu nie ma znacznia kiedy dasz tą enerigię. Ile Ci spada temperatura przez te 9 godz jak jesteś w pracy?
    Tak, grzeje 2h dziennie "w ciemno". W sumie teraz dołożyłem kolejne 2 godz. od 22:00 - 24:00 jeśli temp. jest niższa od -4oC i kolejne dwie godz. rano 4:00-6:00 jeśli temp. jest niższa niż -2oC. Zobaczę czy to się sprawdzi.

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Co masz na myśli pisząc 3x większe? Niż było w OZC? Przecież 600zł to właśnie będzie blisko tego co miałeś w OZC
    Zakładając, że w OZC mam 10kWh/m2/rok, to przy 145m2 powinienem zużyc ok 1500kWh. Przy kwocie ok 20gr za 1kWh w 2 taryfie, cały sezon powinien mnie kosztować ok 300zł. Ale to przy założeniu 20oC.
    W zeszłym roku, przy temp. 22,5oC poszło jakieś 550zł za sezon, w tym duży udział miała klima, która grzała z jakimś COP'em. W tym roku utrzymuję 23,5oC (bo spodobało mi się bieganie w "samych majtkach"), więc do dziś zużyłem już 1000kWh w kablach w 100% w 2 taryfie + 600kWh klima w większości w 1 taryfie. Niestety nie potrafię oszacować, ile poszłoby kWh, gdybym zrezygnował z klimy, która obecnie ma nastawę 24,5oC na rzecz podłogówki. Założyłem, że będzie to 3x, ale chyba nieco przesadziłem. Myślę, że bliżej 2-2,5x.

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Dlaczego poszedłeś w wymiennk recair'a? Nie byłeś zadowolony z Klingenburga. Ja wczoraj właśnie opomiarowałem reku - przy wywiewie 22,5 nawiewało 20,5, minus 2,5 na wlocie. Sprawność 90%
    Nie podważam sprawności wymeinnika klingenburga, po prostu chcę zmniejszyć pudło, bo brakuje mi miejsca w tym pomieszczeniu technicznym. Chcę tam jeszcze wpakować zmiękczacz oraz całą oparaturę do akwarium. Robi się ciasno. Wymiennik recaira jest bardziej kompaktowy, dzięki czemu wyjdzie mi bardziej zwarta obudowa niż przy wymienniku klingenburga.

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Jakbyś miał wolną kasę to pisz, mam namiary na kolesia co ma panele Solar frontier. Sprawdziłem na PFmonitor z 10 instalacj iw moim rejonie, żadna nie daje tyle Solar Frontiery
    Podaj model i cenę za panel.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  4. #1544

    Domyślnie

    Chcialem sie przypomniec bo podoba mi sie ta twoja elewacja przez to drewno dom wyglada bardzo nowoczesnie i jednoczesnie zachowuje klimat "drewnianej stodoly" . Przy okazji jesli juz tak odpowiadasz na pytania to dopytam czym zostala pomalowana / zabezpieczona ? Co jaki czas trzeba ja ponownie malowac zeby zachowala swoj pierwotny wyglad ? Mieszkasz juz drugi sezon w tym domu. Zmienil bys coś gdybys mial budowac go ponownie ? Z góry dzięki za odpowiedzi.

  5. #1545
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubiak666 Zobacz post
    Przy okazji jesli juz tak odpowiadasz na pytania to dopytam czym zostala pomalowana / zabezpieczona ?
    Lazur firmy Remmers.

    Cytat Napisał kubiak666 Zobacz post
    Co jaki czas trzeba ja ponownie malowac zeby zachowala swoj pierwotny wyglad ?
    Co ok 5 lat.

    Cytat Napisał kubiak666 Zobacz post
    Mieszkasz juz drugi sezon w tym domu. Zmienil bys coś gdybys mial budowac go ponownie ? Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Dziś dałbym 40cm białego stryopianu (o "zwykłej" lambdzie) pod podłogę zamiast 30cm grafitowego. Pisałem kiedyś o tym w dzienniku.
    Druga sprawa to strop. Zmieniłbym jego wykonanie w taki sposób, że dolny pas wiązarów posłużyłby mi do tego żeby przykręcić do niego "sufit". Nie robiłbym sufitu podwieszanego, tylko kręciłbym najpierw płytę MFP, folia i regips na mijankę. Strop zasypałbym celulozą, a w niej wszystkie instalacje, w tym również kanały do wentylacji.
    Więcej chyba nic
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 28-02-2018 o 11:57 Powód: literówki
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  6. #1546
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Nie robiłbym sufitu podwieszanego, tylko kręciłbym najpierw płytę MFP, folia i regips na mijankę. Strop zasypałbym celulozą, a w niej wszystkie instalacje, w tym również kanały do wentylacji.
    brawo. to jest jedyna słuszna koncepcja
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  7. #1547

    Domyślnie

    Jak spisują się ścianki działowe 8 cm z silkii? Wystarczająco tłumią? Jest sens dawać 12 cm?

  8. #1548
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał hermik Zobacz post
    Jak spisują się ścianki działowe 8 cm z silkii? Wystarczająco tłumią? Jest sens dawać 12 cm?
    Z 12'tek lepiej się muruje i lepiej tłumią. Choć i tak wszystkie odgłosy pomiędzy pomieszczeniami słychać przede wszystkim przez drzwi. Jeśli dla twojej podlogi nie ma znaczenia, czy 8 czy 12, to muruj z 12cm - większa masa akumulacyjna = większa stabilność temperaturowa.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #1549
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Sterowanie żaluzjami
    Hej Bartek, dobrze że wszystko ok,długo Cię nie było.
    Ogarnąłeś już jakąś scenę, aby sterować pochyleniem lameli w zależności od położenia słońca?Póki co mnie udało się jedynie zrobić scenę, aby lamele pochylały się w zależności od godziny lub godziny po wschodzie słońca.Marzy mi się taka scena, aby lamele pochylały się wg.położenia słońca względem domu.Nie godzinowego, ani po wschodzie słońca.Póki co mam tak, że w określonej porze po wschodzie słońca, lamele przyjmują położenie jeden (w poziomie) a po pewnym czasie przyjmują położenie dwa (przymknięcie 45 stopni).Nie mieszkałem tamtego roku latem, więc pewnie wyjdzie taki mankament jak zmiana położenia ziemi wg.słońca w zależności od pory roku.Kurcze,jak to ogąrnać na podstawie GPS ?

  10. #1550
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Hej Bartek, dobrze że wszystko ok,długo Cię nie było.
    Ogarnąłeś już jakąś scenę, aby sterować pochyleniem lameli w zależności od położenia słońca?Póki co mnie udało się jedynie zrobić scenę, aby lamele pochylały się w zależności od godziny lub godziny po wschodzie słońca.Marzy mi się taka scena, aby lamele pochylały się wg.położenia słońca względem domu.Nie godzinowego, ani po wschodzie słońca.Póki co mam tak, że w określonej porze po wschodzie słońca, lamele przyjmują położenie jeden (w poziomie) a po pewnym czasie przyjmują położenie dwa (przymknięcie 45 stopni).Nie mieszkałem tamtego roku latem, więc pewnie wyjdzie taki mankament jak zmiana położenia ziemi wg.słońca w zależności od pory roku.Kurcze,jak to ogąrnać na podstawie GPS ?
    Oj nie robiłem takich zaawansowanych scen. Obecnie podnoszę całkowicie żaluzje jak świeci słońce, bo mimo wszystko, jakbyś lameli nie ułożyć, to ilość wpadającego słońca jest znacząco mniejsza.

    A przy okazji wkleje zużycie w kWh na ogrzewanie od 4 grudnia (wcześniejsza historia mi "zniknęła" ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-03-01.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	29,5 KB
ID:	408365

    Podłogówka 99% w drugiej taryfie, klima ok 70% w pierwszej.
    Temp. utrzymywana w domu na poziomie od 22,5 do 23,5oC
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  11. #1551

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Oj nie robiłem takich zaawansowanych scen. Obecnie podnoszę całkowicie żaluzje jak świeci słońce, bo mimo wszystko, jakbyś lameli nie ułożyć, to ilość wpadającego słońca jest znacząco mniejsza.

    A przy okazji wkleje zużycie w kWh na ogrzewanie od 4 grudnia (wcześniejsza historia mi "zniknęła" ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-03-01.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	29,5 KB
ID:	408365

    Podłogówka 99% w drugiej taryfie, klima ok 70% w pierwszej.
    Temp. utrzymywana w domu na poziomie od 22,5 do 23,5oC
    Skąd aż tak duża różnica w pokojach dziewcząt?

  12. #1552
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Skąd aż tak duża różnica w pokojach dziewcząt?
    bo w jednym śpią, a w drugim się bawią i w nim grzeję 2x mniej.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #1553
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Chyba dlatego, że tak określa standard domu pasywnego NF15.


    bo np. taki domek - http://www.domrzeczywisciepasywny.pl/ zamieszkiwany przez dwójkę emerytów jest w całości (co i cwu) obsłużony przez jedną mini pompę cwu - Ariston 110L NUOS EVO
    Cześć. Jestem po budowie domu. Byłem u pana Macieja na początku mojej budowy - bardzo fajny człowiek, pogadaliśmy długo, podoradzał. Bardzo sprytnie to wymyślił i do swojego zapotrzebowania na energię dostosował - taki aristonek to ok. 3 -4 tyś.
    Ja się nie zdecydowałem - byłem już po zalaniu płyty - nie wszystkie rozwiązania dało się zastosować, poza tym u mnie domek i rodzina większy, większe zapotrzebowanie na CWU.
    Zastanawia mnie jedno - wszedłem na stronę Pana Macieja i z podanego zużycia prądu w grudniu i styczniu wychodzi mi godzinowy pobór to ok 0,25 kWh, co oznacza, że Aristonek pracował na okrągło......(bo tyle zdaje się wynosi jego moc elektryczna).
    Pytanie - na ile godzin pracy projektowane są takie sprężarki i co ile będzie trzeba wymieniać urządzenie. Poprawcie mnie w obliczeniach proszę, może gdzieś przestawiłem przecinek.
    Barth3z- pozdrawiam, gratuluję domu, gdyby nie Twój dziennik ( nie wiem jak byłeś w stanie znaleźć czas w trakcie budowy) mój dom na pewno nie byłby taki fajny jak jest.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  14. #1554
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Cześć. Jestem po budowie domu. Byłem u pana Macieja na początku mojej budowy - bardzo fajny człowiek, pogadaliśmy długo, podoradzał. Bardzo sprytnie to wymyślił i do swojego zapotrzebowania na energię dostosował - taki aristonek to ok. 3 -4 tyś.
    Ja się nie zdecydowałem - byłem już po zalaniu płyty - nie wszystkie rozwiązania dało się zastosować, poza tym u mnie domek i rodzina większy, większe zapotrzebowanie na CWU.
    Cześć, z Panem Macieje również rozmawiałem. Bardzo sympatyczny człowiek, jednak ukierunkowany w 100% tylko na własne wnioski i własne rozwiązania. Kiedy podzieliłem się z nim doświadczeniem o GWC pod domem i stwierdziłem, że takie rozwiązanie to błąd z punktu widzenia energooszczędności budynku, to odczułem, że nie chciał ze mną na ten temat rozmawiać obstając przy swoim - że to jednak dobry pomysł.

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Zastanawia mnie jedno - wszedłem na stronę Pana Macieja i z podanego zużycia prądu w grudniu i styczniu wychodzi mi godzinowy pobór to ok 0,25 kWh, co oznacza, że Aristonek pracował na okrągło......(bo tyle zdaje się wynosi jego moc elektryczna).
    Pytanie - na ile godzin pracy projektowane są takie sprężarki i co ile będzie trzeba wymieniać urządzenie. Poprawcie mnie w obliczeniach proszę, może gdzieś przestawiłem przecinek.
    Jego rozwiązanie jest bardzo ryzykowne, jednak Aristonek ma w sobie również grzałkę. Ariston na sprężarce powinien pracować 8h/dobę, inaczej jego żywotność będzie bardzo krótka. Na jego miejscu zrobiłbym przynajmniej pracę naprzemienną dwóch takich urządzeń.

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Barth3z- pozdrawiam, gratuluję domu, gdyby nie Twój dziennik ( nie wiem jak byłeś w stanie znaleźć czas w trakcie budowy) mój dom na pewno nie byłby taki fajny jak jest.
    Dzięki
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #1555
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Oj nie robiłem takich zaawansowanych scen. Obecnie podnoszę całkowicie żaluzje jak świeci słońce, bo mimo wszystko, jakbyś lameli nie ułożyć, to ilość wpadającego słońca jest znacząco mniejsza.

    A przy okazji wkleje zużycie w kWh na ogrzewanie od 4 grudnia (wcześniejsza historia mi "zniknęła" ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-03-01.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	29,5 KB
ID:	408365

    Podłogówka 99% w drugiej taryfie, klima ok 70% w pierwszej.
    Temp. utrzymywana w domu na poziomie od 22,5 do 23,5oC
    A dla ciekawości, za ten sam okres grzałka zasobnika cwu pobrała:
    3556 kWh
    Zatem w moim przypadku lepiej rozglądać się za pompą ciepła do cwu

    No i .... znalazłem:
    https://www.atlantic-polska.pl/termodynamiczny/egeo/ w cenie ok 4k brutto za PC z zasonikiem 270L. Ale zakupu dokonam po tym jak się zepsuje obecny
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #1556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A dla ciekawości, za ten sam okres grzałka zasobnika cwu pobrała:
    3556 kWh
    Zatem w moim przypadku lepiej rozglądać się za pompą ciepła do cwu

    No i .... znalazłem:
    https://www.atlantic-polska.pl/termodynamiczny/egeo/ w cenie ok 4k brutto za PC z zasonikiem 270L. Ale zakupu dokonam po tym jak się zepsuje obecny
    Na pewno aż tyle? Bardzo dużo za 3 miesiące. Wychodzi ponad 500 zł za miesiąc!

  17. #1557
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Na pewno aż tyle? Bardzo dużo za 3 miesiące. Wychodzi ponad 500 zł za miesiąc!
    No niestety,ale 100% w 2 taryfie. Dzieciaki codziennie kąpią się w wannie.
    Ciepłą wodą zasilam też zmywarkę.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  18. #1558

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    No niestety,ale 100% w 2 taryfie. Dzieciaki codziennie kąpią się w wannie.
    Ciepłą wodą zasilam też zmywarkę.
    No to patrząc na to że masz ten odzysk, to musisz mieć ten zbiornik za duży, a ponadto duże straty na nim.
    Licząc, że masz z 500 kWh strat to 3000 kWh daje ponad 800 litrów wody podgrzanej o 35st. DZIENNIE! Gdzieś musisz mieć dziurę w całym.

  19. #1559
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    No to patrząc na to że masz ten odzysk, to musisz mieć ten zbiornik za duży, a ponadto duże straty na nim.
    Licząc, że masz z 500 kWh strat to 3000 kWh daje ponad 800 litrów wody podgrzanej o 35st. DZIENNIE! Gdzieś musisz mieć dziurę w całym.
    Aaaa nieee!
    Sorry !!!

    To model FIBARO, który nie ma funkcji mierzenia poboru energii i kiedy załacza się z harmonogramu odrazu liczy 3kW mimo, że grzałka nie pracuje )

    Aż sam zacząłem się zastanawiać, skąd taka wielkość, skoro na rachunkach tego nie widac
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 01-03-2018 o 19:15
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #1560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Aaaa nieee!
    Sorry !!!

    To model FIBARO, który nie ma funkcji mierzenia poboru energii i kiedy załacza się z harmonogramu odrazu liczy 3kW mimo, że grzałka nie pracuje )

    Aż sam zacząłem się zastanawiać, skąd taka wielkość, skoro na rachunkach tego nie widac
    Przeraziło Cię te 800 litrów ciepłej wody Dzieci nie kąp codziennie, ale pewnie już przyzwyczaiły się

Strona 78 z 81

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony