dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 3150

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel.majkarex

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    62

    Domyślnie

    parę stron wcześniej pytałem o sposob na dociąganie krzywych desek, chcę wam pokazać jak sobie poradziłem, może komuś się przyda. Sam na to nie wpadłem, nigdy takiego czegoś nie robiłem, nie dociągałem żadnych desek w konstrukcji więc doświadczenie zerowe. Sprzedałem temat dziadkowi mojej żony który jest typowym majsterkowiczem, złotą rączką i kolekcjonerem przydatnych rzeczy (poważnie, w piwnicy ma wszystko co jest potrzebne w każdej dziedzinie, dosłownie WSZYSTKO, nie żadne pierdoły, śmieci itp, wszystko co jest potrzebne w domu, ogrodzie itp itd, już nie mówię o porządku, wszystko co do milimetra ustawione ) pożyczył mi starą poniemiecką cwingę (ścisk stolarski po polsku, tłumaczę odrazu bo np. kolega z pracy ze świętokrzyskiego nie wiedział co to cwinga ) fajną, nie na przykręcenie ale na takie trybo małe i rączkę i kliny bukowe (używał tego jak robił domek z drewna na działce w latach 70.. a sam sposób z tego co się już dowiedziałem dobrze znany - cwinga, 2 kliny, młotek i dociągamy

    p.s. jeśli chodzi o dystanse, nie miałem oryginalnych ale dorobiłem sam, z odpadów kątownika o ściance 5 mm wyciąłem parę kawałków, owinałem taśmą (może zrobiło się 6 mm, nie wiem nie mierzyłem) i dystans gotowy robota szła gładko. poniżej fotka.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180518_115053.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	57,4 KB
ID:	414087

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel.majkarex Zobacz post
    parę stron wcześniej pytałem o sposob na dociąganie krzywych desek, chcę wam pokazać jak sobie poradziłem, może komuś się przyda. Sam na to nie wpadłem, nigdy takiego czegoś nie robiłem, nie dociągałem żadnych desek w konstrukcji więc doświadczenie zerowe. Sprzedałem temat dziadkowi mojej żony który jest typowym majsterkowiczem, złotą rączką i kolekcjonerem przydatnych rzeczy (poważnie, w piwnicy ma wszystko co jest potrzebne w każdej dziedzinie, dosłownie WSZYSTKO, nie żadne pierdoły, śmieci itp, wszystko co jest potrzebne w domu, ogrodzie itp itd, już nie mówię o porządku, wszystko co do milimetra ustawione ) pożyczył mi starą poniemiecką cwingę (ścisk stolarski po polsku, tłumaczę odrazu bo np. kolega z pracy ze świętokrzyskiego nie wiedział co to cwinga ) fajną, nie na przykręcenie ale na takie trybo małe i rączkę i kliny bukowe (używał tego jak robił domek z drewna na działce w latach 70.. a sam sposób z tego co się już dowiedziałem dobrze znany - cwinga, 2 kliny, młotek i dociągamy

    p.s. jeśli chodzi o dystanse, nie miałem oryginalnych ale dorobiłem sam, z odpadów kątownika o ściance 5 mm wyciąłem parę kawałków, owinałem taśmą (może zrobiło się 6 mm, nie wiem nie mierzyłem) i dystans gotowy robota szła gładko. poniżej fotka.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180518_115053.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	57,4 KB
ID:	414087
    Ja nie kombinowałem, tylko kupiłem krzyżaki dystansowe Spax

    https://www.spax.com/pl/rzemieslnicy...zyk-dystansowy

    A do przesuwania / dociągania deski używałem łapki.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel.majkarex

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Ja nie kombinowałem, tylko kupiłem krzyżaki dystansowe Spax

    https://www.spax.com/pl/rzemieslnicy...zyk-dystansowy

    A do przesuwania / dociągania deski używałem łapki.
    mój budżet na taras skończył się wraz z kupnem desek potem ciułanie i kombinowanie więc nawet nie myślałem o ekskluzywnych gadżetach SPAX

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel.majkarex

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    62

    Domyślnie

    mam do was pytanie, może ktoś miał taki dylemat i coś poradził. otóż na końcu tarasu (tam gdzie odcinałem końcówki desek prowadnicą) zauważyłem że coś się dzieje, tzn parę desek już się lekko podnosi, widać ruchy i patrząc okiem z powierzchni, nie jest idealnie równo. od ostatniego legara gdzie deska jest przykręcona do krawędzi nie jest duzo, ok 7 cm, myślałem że to będzie ok ale boję się że to dalej będzie pracować. Mogę jeszcze na samym kraju przykręcić po śrubie do deski z pionowego obicia ale nie chciałem tego robic, wolałem nie łączyć ze sobą góry z bokami, w sensie desek. Czy ktoś tak zrobił, jest to dobre rozwiązanie czy lepiej nie kombinować? Poniżej zaznaczyłem gdzie chciałbym przykręcic śruby

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180531_145441.jpg
Wyświetleń:	225
Rozmiar:	45,9 KB
ID:	414148

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Betty Blue
    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel.majkarex Zobacz post
    mam do was pytanie, może ktoś miał taki dylemat i coś poradził. otóż na końcu tarasu (tam gdzie odcinałem końcówki desek prowadnicą) zauważyłem że coś się dzieje, tzn parę desek już się lekko podnosi, widać ruchy i patrząc okiem z powierzchni, nie jest idealnie równo. od ostatniego legara gdzie deska jest przykręcona do krawędzi nie jest duzo, ok 7 cm, myślałem że to będzie ok ale boję się że to dalej będzie pracować. Mogę jeszcze na samym kraju przykręcić po śrubie do deski z pionowego obicia ale nie chciałem tego robic, wolałem nie łączyć ze sobą góry z bokami, w sensie desek. Czy ktoś tak zrobił, jest to dobre rozwiązanie czy lepiej nie kombinować? Poniżej zaznaczyłem gdzie chciałbym przykręcic śruby

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180531_145441.jpg
Wyświetleń:	225
Rozmiar:	45,9 KB
ID:	414148
    Deski zaczynają się wypracowywać właśnie od boków, przykręcając śruby unieruchomisz ją trochę, ale drewno podczas użytkowania i nacisku z ciężarem nadal będzie pracowało i zamiast się podnosić (bo będzie przykręcone) z czasem może popękać. Jeśli montaż był wykonany prawidłowo, może warto sprawdzić czy z deską jest wszystko ok, czy nie miała ukrytych wad, a może legary były zbyt szeroko od siebie rozmieszczone?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel.majkarex Zobacz post
    mam do was pytanie, może ktoś miał taki dylemat i coś poradził. otóż na końcu tarasu (tam gdzie odcinałem końcówki desek prowadnicą) zauważyłem że coś się dzieje, tzn parę desek już się lekko podnosi, widać ruchy i patrząc okiem z powierzchni, nie jest idealnie równo. od ostatniego legara gdzie deska jest przykręcona do krawędzi nie jest duzo, ok 7 cm, myślałem że to będzie ok ale boję się że to dalej będzie pracować. Mogę jeszcze na samym kraju przykręcić po śrubie do deski z pionowego obicia ale nie chciałem tego robic, wolałem nie łączyć ze sobą góry z bokami, w sensie desek. Czy ktoś tak zrobił, jest to dobre rozwiązanie czy lepiej nie kombinować? Poniżej zaznaczyłem gdzie chciałbym przykręcic śruby

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180531_145441.jpg
Wyświetleń:	225
Rozmiar:	45,9 KB
ID:	414148

    Odradzałbym ci dawanie wkrętów tak blisko końca deski. To bedzie pewnie 15mm od końca. Absolutnym minimum jest 25mm bo deska będzie pękać nawet jesłi ją wczesniej nawiercisz. Dziwne że pokrzywiło ci deski mimo że miałeśje przykręcane 7cm od konca. Może nie były wysuszone komorowo ? Niby widziałem poradniki gdzie pisali żeby nie montować dalej niż 6cm, ale widziałam też tarasy z modrzewia gdzie ostatnie wkręty są 10cm od konca i nic wielkiego się nie działo.
    Ja dawałem od strony domu 5cm a na drugim końcu 6cm. Nie widzę anomalii ale liczę sie z tym że deski mogą sie podnieść lub opaść na koncu 2-3mm
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 02-06-2018 o 20:41
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel.majkarex

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Odradzałbym ci dawanie wkrętów tak blisko końca deski. To bedzie pewnie 15mm od końca. Absolutnym minimum jest 25mm bo deska będzie pękać nawet jesłi ją wczesniej nawiercisz. Dziwne że pokrzywiło ci deski mimo że miałeśje przykręcane 7cm od konca. Może nie były wysuszone komorowo ? Niby widziałem poradniki gdzie pisali żeby nie montować dalej niż 6cm, ale widziałam też tarasy z modrzewia gdzie ostatnie wkręty są 10cm od konca i nic wielkiego się nie działo.
    Ja dawałem od strony domu 5cm a na drugim końcu 6cm. Nie widzę anomalii ale liczę sie z tym że deski mogą sie podnieść lub opaść na koncu 2-3mm
    a może się czepiam, wiadomo że konstrukcja pracuje, taras nie będzie idealnie jak pierwszego dnia, coś zawsze się pokrzywi, nie ma opcji. Ale jestem przewrażliwiony, narobiłem się jak dzik przy tym tarasie, kosztował niemało i nie chciałbym żeby za rok był do wymiany poniżej fotki jakie udało mi się uchwycić, największe odchylenia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180604_165100.jpg
Wyświetleń:	298
Rozmiar:	51,6 KB
ID:	414361

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180604_165114.jpg
Wyświetleń:	266
Rozmiar:	61,6 KB
ID:	414362

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180604_165135.jpg
Wyświetleń:	284
Rozmiar:	71,4 KB
ID:	414363

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel.majkarex Zobacz post
    a może się czepiam, wiadomo że konstrukcja pracuje, taras nie będzie idealnie jak pierwszego dnia, coś zawsze się pokrzywi, nie ma opcji.
    Sam rozwiązałeś swój problem.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel.majkarex Zobacz post
    mój budżet na taras skończył się wraz z kupnem desek potem ciułanie i kombinowanie więc nawet nie myślałem o ekskluzywnych gadżetach SPAX
    Ten krzyżyk dystansowy kosztował mnie chyba 8 zł za 1 szt., kupiłem 4 szt. i zarobiły na siebie. Pomocne bylo to, że miał 4 grubości dystansów.
    A do wiercenia w równej odległości od krawędzi deski użyłem najtańszych kątowników.
    Ostatnio edytowane przez PaRa ; 01-06-2018 o 16:02
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony