dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 6
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 117
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Przy identycznej izolacji straty do gruntu, przy ogrzewaniu podłogowym są większe (i to sporo) niż dachem. Wynika to z większej różnicy temperatur wylewka - grunt niż sufit - dach, z braku zysków słonecznych do gruntu i z odbioru ciepła przez grunt - wynikającego z PN-EN-ISO 13370
    Może taż Pan skorzystać z
    czy

    20 cm od gruntu - TO NIE JEST IZOLACJA!
    Skoro taK chetnie sie Pan powołuje na rozporządzenia to prosze podac które zapisy i rozporzadzenia i normy literalnie mówią o tych 30 cm styro w posadzce lub z jakich zapisów wynika te 30 cm. Znam te rozporządzenie i normę ale nie doczytałem sie tych 30 cm styro

  2. #62
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Skoro taK chetnie sie Pan powołuje na rozporządzenia to prosze podac które zapisy i rozporzadzenia i normy literalnie mówią o tych 30 cm styro w posadzce lub z jakich zapisów wynika te 30 cm. Znam te rozporządzenie i normę ale nie doczytałem sie tych 30 cm styro
    Przecież jest Pan zadeklarowanym wrogiem izolowania - to po co to Panu! Pan musi z definicji zwalczać izolowanie.
    Izolacja od gruntu zaczyna się od 30cm - Na 20 cm nie postawi Pan domu izolowanego!
    A zapisy... zapisy podałem, by Pan policzył!!!! Nikogo nie dziwi 30 cm izolacji w dachu. Gdybym napisał: IZOLACJA W DACHU ZACZYNA SIĘ OD 30 CM , nie byłoby żadnej reakcji. A przecież przy 30 cm izolacji - straty do gruntu przy ogrzewaniu podłogowym są większe niż sufitem przez dach!! Skoro większe to skąd to zdziwienie?

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jaceq

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Kielce
    Posty
    98
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Moj brat tez sie buduje. Mowilem mu: nie idz moja droga. Daj w ziemie 30. Minimum. Nie posluchal. Dał 10. Malo tego, zrobil balkon, kolumny przed domem, facjate, okna dachowe, 3 kominy. Na pytanie: "Why?" mowi "bo tak". Od jutra sie do niego nie odzywam...
    Z195 GF2 168m2 + garaz 40m2 odizolowany i nieogrzewany. Płyta fundamentowa 20cm XPS, silikat 24+20cm 0.37, parter 13cm styro 0.37, strop 30cm 0.40, wentylacja mechaniczna, gruntowa PC ECOPOWER C11, DZ 4x200 0.32
    a'la DZIENNIK BUDOWY

  4. #64
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Można spytać dlaczego Pan dał XPS zamiast EPS-u . Przy długotrwałym obciążeniu XPS "puszcza" powietrze - jak balonik tydzień po sylwestrze. EPS to kulki i i sprawdzone, że po 20 latach nic nie siada.
    http://www.plastkemiforetagen.se/Mat...Grundboken.pdf

    XPS cells contain insulating gases in addition to air that eventually diffuse out of the cells, thus lowering the insulating value. The Long Term Thermal Resistance(LTTR) of XPS is therefore less than its "initial" R-factor. The R-factor of EPS remains constant over the life of the product because the manufacturing process used in EPS results in normal air, rather than gas, in the voids in the product.

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jaceq

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Kielce
    Posty
    98
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Można spytać dlaczego Pan dał XPS zamiast EPS-u
    Oczywiscie ze mozna. Prosze pytac.
    Z195 GF2 168m2 + garaz 40m2 odizolowany i nieogrzewany. Płyta fundamentowa 20cm XPS, silikat 24+20cm 0.37, parter 13cm styro 0.37, strop 30cm 0.40, wentylacja mechaniczna, gruntowa PC ECOPOWER C11, DZ 4x200 0.32
    a'la DZIENNIK BUDOWY

  6. #66
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mateusz_W

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-328
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam! Mam pytanie odnośnie kominka i rekuperacji. Kiedy projektowałem budynek (parter z poddaszem uzytkowym) od początku poinformowalem projektanta że w domu będzie rekuperacja i nie ma potrzeby projektowania kominów wentylacyjnych (jedynie jeden komin wentylacyjny dla garażu i kotłowni - nie włączone w system rekuperacji). Zaprojektowałem też w salonie kominek i projektant stwierdził że mimo rekuperacji oprócz przewodu kominowego musi być też przewód wentylacyjny grawitacyjny, pod katem odbioru domu - jedno i drugie zostało wymurowane, dodatkowo zamontowałem rurę 110 doprowadzającą powietrze. Aktualnie jestem na etapie wykonywania rekuperacji i z tego co przeglądałem na forum to widzę że nie jest to łatwy temat. Z tego co zrozumiałem to dobrze że zrobiłem niezależny dopływ powietrza i wszystko powinno funkcjonować prawidłowo z rekuperacja o ile będę miał zamknięta komorę spalania w kominku. Dodam że kominek będzie raczej pełnił funkcję rekreacyjną.
    Moje zasadnicze pytanie brzmi co z tym przewodem kominowy wentylacyjnym?? Z tego co rozumiem to jest on zbędny, co więcej może zakłócać pracę rekuperacji i będzie generał stratę ciepła. Zamurować?? Zostawić pod kątem odbioru i później zaślepić?? Może są jakieś szczelne kratki z żaluzjami?

    Jutro planuję zapytać szefa ekipy która projektowała i wykonuje rekuperację, ale chciałb też poznać Państwa opinie.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.517
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz_W Zobacz post
    projektant stwierdził że mimo rekuperacji oprócz przewodu kominowego musi być też przewód wentylacyjny grawitacyjny, pod katem odbioru domu
    Nieuk. Nie zna podstawowych przepisów - Rozporządzenie w s prawie WT

    § 148
    [...]
    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować
    wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


    Cytat Napisał Mateusz_W Zobacz post
    Moje zasadnicze pytanie brzmi co z tym przewodem kominowy wentylacyjnym??
    Szczelnie zamknąć, otynkować, zapomnieć. Żałować wydanych na to pieniędzy i ryzyka, że ktoś skopał obróbkę blacharską.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-06-2019 o 22:56

  8. #68
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Atomek96

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Pozorty
    Kod pocztowy
    61-608
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mój Instalator właśnie rozpoczyna montaż instalacji na osprzęcie Wanas - przewodowy sterownik - czy już należy myśleć o poprowadzeniu przewodów do Rekuperatora Wanas i czy faktycznie przewodowy sterownik ma więcej zalet niż wad?

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz_W Zobacz post
    Witam! Mam pytanie odnośnie kominka i rekuperacji. Kiedy projektowałem budynek (parter z poddaszem uzytkowym) od początku poinformowalem projektanta że w domu będzie rekuperacja i nie ma potrzeby projektowania kominów wentylacyjnych (jedynie jeden komin wentylacyjny dla garażu i kotłowni - nie włączone w system rekuperacji). Zaprojektowałem też w salonie kominek i projektant stwierdził że mimo rekuperacji oprócz przewodu kominowego musi być też przewód wentylacyjny grawitacyjny, pod katem odbioru domu - jedno i drugie zostało wymurowane, dodatkowo zamontowałem rurę 110 doprowadzającą powietrze. Aktualnie jestem na etapie wykonywania rekuperacji i z tego co przeglądałem na forum to widzę że nie jest to łatwy temat. Z tego co zrozumiałem to dobrze że zrobiłem niezależny dopływ powietrza i wszystko powinno funkcjonować prawidłowo z rekuperacja o ile będę miał zamknięta komorę spalania w kominku. Dodam że kominek będzie raczej pełnił funkcję rekreacyjną.
    Moje zasadnicze pytanie brzmi co z tym przewodem kominowy wentylacyjnym?? Z tego co rozumiem to jest on zbędny, co więcej może zakłócać pracę rekuperacji i będzie generał stratę ciepła. Zamurować?? Zostawić pod kątem odbioru i później zaślepić?? Może są jakieś szczelne kratki z żaluzjami?

    Jutro planuję zapytać szefa ekipy która projektowała i wykonuje rekuperację, ale chciałb też poznać Państwa opinie.
    Witam,

    Według prawa budowlanego budynek musi posiadać system wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej. Nie jest dozwolone jest łączenie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej, ponieważ może to powodować zakłócenie ich pracy. W tym przypadku powinien Pan porozumieć się z projektantem oraz zamurować istniejący kanał wentylacji grawitacyjnej (lub ewentualnie wykorzystać zaślepkę kanału wentylacyjnego.
    Czy wybrał już Pan producenta rekuperatora?
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  10. #70
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mnowak02

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-777
    Posty
    104

    Domyślnie

    Mając rekuperacje kominek powinen zostać do niej dostosowany czyli zamknięta komora spalania, powietrze doprowadzone z zewnątrz.
    1) Jak najlepiej doprowadzić powietrze z zewnątrz do kominka? np rurą w posadzce czy wykorzytać komin spalinowy z wkładem ceramicznym i np uzyć wkładu kominowego koncentrycznego czyli w środku pójda spaliny a na zewnątrz przewodu dostarczone bedzie powietrze do kominka?
    2)Nie wiem czy czegoś nie mylę ale zwykły kominek bez płaszcza wodnego powietrze do spalania zaciąga z zewn i na zewn wyrzuca spaliny a kratki które są w obudowie kominka slużą: dolna do zaciągania zimniejszego powietrza, górne do wyrzucania ciepłego powietrza do pomieszczenia? czy te powietrze wylatujące z górnych kratek pochodzi z tego samego pomieszczenia? Czy nie zakłóca to pracy rekuperacji?

  11. #71
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Kominek w domu z WM musi być szczelny , powietrze do procesu spalania tylko doprowadzone z zewnątrz , najlepiej i najtaniej rura w posadzce , równie ważna jak i nie najważniejsza sprawa - centrala wentylacyjna musi mieć funkcję nazwijmy ją " dokładanie do kominka " gdzie po uruchomieniu tej funkcji zwiększy się nawiew do budynku a wywiew odpowiednio zmniejszy w celu wyrównania ciśnienia po otwarciu kominka gdzie powietrze zostanie zaciągnięte nie z zewnątrz tylko z domu . Gdy tej funkcji brak będzie się dymiło do pomieszczenia po otwarciu drzwiczek - to bardzo ważne
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    , równie ważna jak i nie najważniejsza sprawa - centrala wentylacyjna musi mieć funkcję nazwijmy ją " dokładanie do kominka " gdzie po uruchomieniu tej funkcji zwiększy się nawiew do budynku a wywiew odpowiednio zmniejszy w celu wyrównania ciśnienia po otwarciu kominka gdzie powietrze zostanie zaciągnięte nie z zewnątrz tylko z domu . Gdy tej funkcji brak będzie się dymiło do pomieszczenia po otwarciu drzwiczek - to bardzo ważne
    Ciekawostka. Mam kilka lat kominek, reku bez funkcji kominkowej, palę średnio kilka razy w sezonie i jesli dokladam (a nie zawsze dokladam, bo czasem spalam jeden wklad) nigdy nie zadymilo mi do pomieszczenia.
    EDIT - moze udalo mi sie zadymic raz, czy dwa, zanim nie doczytalem, ze przed otwarciem nalezy przymknąć dolot powietrza z zewnatrz, a drzwiczki otwierac powoli.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 09-09-2019 o 08:15

  13. #73
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ciekawostka. Mam kilka lat kominek, reku bez funkcji kominkowej, palę średnio kilka razy w sezonie i jesli dokladam (a nie zawsze dokladam, bo czasem spalam jeden wklad) nigdy nie zadymilo mi do pomieszczenia.
    W takim razie nie chcę cię martwić ale są dwie możliwości
    1 . masz nie zbilansowana centralę nawiew = wywiew na korzyść nawiewu
    2 . nie szczelny dom

    fizyki nie da się oszukać
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Oczywiscie, ze mam nieszczelny dom - jest podziurawiony chocby nawiewem i wywiewem WM w scianach.

    Nawet gdyby dom byl 100% szczelny, to wiesz co robi ciąg w dobrze dobranym, rozgrzanym kominie ?
    Wspomaga pracę wentylatora nawiewnego, co powoduje, ze przez kanaly nawiewne do domu dociera wiecej powietrza, rownoważąc ciśnienie.
    Praw fizyki nie oszukasz

    Bedziesz bronil swojej tezy bedac teoretykiem w tym temacie ?
    Tylko dlatego, ze kupiles reku z funkcja kominkową, choc jej jeszcze nie użyłeś ?
    Bedziesz mial kontaktron w drzwiczkach kominka, czy funkcje kominkowa bedziesz uruchamiał recznie ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 09-09-2019 o 08:35
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.517
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    W takim razie nie chcę cię martwić ale są dwie możliwości
    1 . masz nie zbilansowana centralę nawiew = wywiew na korzyść nawiewu
    2 . nie szczelny dom

    fizyki nie da się oszukać
    Ad 1. Co się dzieje, jak przy zbilansowanej rekuperacji ktoś odpali odkurzacz centralny? Zrobi sobie próżnię w domu? To samo dzieje się, jak komin wysysa powietrze z wewnątrz.
    Ad 2. Nie ma domów szczelnych. Standard pasywny to pół kubatury na godzinę wymiany przy różnicy ciśnień 50Pa.

    Mam rekuperację i nieszczelny kominek bez podpiętego powietrza z zewnątrz. Nie miałem przypadku zaciągania dymu do domu.

  16. #76
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Oczywiscie, ze mam nieszczelny dom - jest podziurawiony chocby nawiewem i wywiewem WM w scianach.

    Nawet gdyby dom byl 100% szczelny, to wiesz co robi ciąg w dobrze dobranym, rozgrzanym kominie ?
    Wspomaga pracę wentylatora nawiewnego, co powoduje, ze przez kanaly nawiewne do domu dociera wiecej powietrza, rownoważąc ciśnienie.
    Praw fizyki nie oszukasz

    Bedziesz bronil swojej tezy bedac teoretykiem w tym temacie ?
    Tylko dlatego, ze kupiles reku z funkcja kominkową, choc jej jeszcze nie użyłeś ?
    Bedziesz mial kontaktron w drzwiczkach kominka, czy funkcje kominkowa bedziesz uruchamiał recznie ?
    Sory nie chciałem urazić , ani wbić kija w mrowisko bo jestem tu teoretykiem tak jak mówisz , nie sprzedawcą instalatorem naganiaczem . Jestem teoretykiem ale z wiedzą wyniesioną z tego forum , z wiedzą którą szukałem , czytałem aby sam zakupić coś co potrzebowałem - tak jak większość tu ludzi czytających nawet nie zarejestrowanych.

    Jak będe uruchamiał ? - mam taką funkcję na sterowniku - oczywiście ręcznie klikając

    Naprawdę nie chciałem urazić sory jeszcze raz

    Ale skoro masz centrale która nie działa tak jak sobie tego życzysz ( z wydatkami nawiew - wywiew ) tylko tak jak jej czynniki zewnętrzne lub inne wymuszą to nie zazdroszczę .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  17. #77
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Mam rekuperację i nieszczelny kominek bez podpiętego powietrza z zewnątrz. Nie miałem przypadku zaciągania dymu do domu.
    Gratuluję odwagi to raz a dwa to może jeszcze powiesz że twoja lub wasze centrale ( czując że właśnie cug w kominie wzrasta ) zwiększają samoistnie wydatek wentylatora żeby nie dość że przepuścić nadmiar powietrza potrzebnego aby " zaspokoić cug w nieszczelnym kominku ( zrównoważyć siłę ciągu kominowego i ciśnienia w domu ) i aby zaspokoić nawiew świeżego powietrza do pomieszczeń które ma zostać w domu czyli sławne 30 m3 na osobę/dobe do pomieszczenia

    cuda panie
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 09-09-2019 o 08:59
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.517
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Gratuluję odwagi.
    Współczuję wiary w marketing. Przepisy dmuchają na zimne - a i tak pozwalają na kominek otwarty przy zrównoważonej wentylacji mechanicznej.
    Jak działa wentylacja grawitacyjna? Wysysa powietrze przez komin i wytworzone podciśnienie zasysa powietrze nawiewnikami, więc bliżej jej do wentylacji mechanicznej wywiewnej, niż do rekuperacji - też przepisy nie mają nic przeciwko kominkom z otwartą komorą.
    To świadczy o tym, że te rozwiązania są bezpieczne.
    Niebezpieczne i zabronione jest montowanie kominków pobierających powietrze z pomieszczenia tylko przy wentylacji mechanicznej wywiewnej.

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Gmoże jeszcze powiesz że twoja lub wasze centrale ( czując że właśnie cug w kominie wzrasta ) zwiększają samoistnie wydatek wentylatora żeby nie dość że przepuścić nadmiar powietrza potrzebnego aby " zaspokoić cug w nieszczelnym kominku ( zrównoważyć siłę ciągu kominowego i ciśnienia w domu ) i aby zaspokoić nawiew świeżego powietrza do pomieszczeń które ma zostać w domu czyli sławne 30 m3 na osobę/dobe do pomieszczenia

    cuda panie
    Nie cuda, tylko fizyka. Jak komin/OC/okap wytwarza podciśnienie, to wentylator nawiewny napotyka na mniejsze opory i tłoczy przy tym samej mocy więcej powietrza (jak samochód jadący z górki) a wywiewny ma większe opory i przy tej samej mocy tłoczy mniej powietrza (jak samochód jadący pod górę). Różnica w ich wydajności wylatuje kominem/okapem/OC. A jeszcze trochę wpada nieszczelnościami domu.

    Nawiew będzie większy, niż przy szczelnym kominku (nawiew ma lżej i zasysanie nieszczelnościami) a wysysanie też jest wspomagane. Wymiana powietrza będzie intensywniejsza więc i powietrze świeższe.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-09-2019 o 09:20

  19. #79
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Widzę , że tu coraz bliżej do tezy aby w domach z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła + kominek ( w okresach grzewczych ) uchylać okna . Brawo chłopaki
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.517
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Widzę , że tu coraz bliżej do tezy aby w domach z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła + kominek ( w okresach grzewczych ) uchylać okna . Brawo chłopaki
    Tak radzisz z praktyki? Szkoda, że nie wiedziałem, bo mam fiksy. Tylko jakoś nie widzę potrzeby uchylania.

Strona 4 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony