dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie Wysokość budynku a mpzp

    Witam,
    proszę was o pomoc, nie rozumiem jednej kwestii.
    Wybrałem projekt M75a link http://projekty.muratordom.pl/projek...%2C0.htm#rzuty
    W projekcie napisane jest że budynek ma wysokość w kalenicy 8,73m.

    Czytałem mpzp i wz i znalazłem punkt.:

    "4. Na terenach, o których mowa w ust. 1, w zakresie warunków zabudowy i gabarytów budynków
    zabudowy mieszkaniowej obowiązują:
    1) ilość kondygnacji budynków do 2 kondygnacji nadziemnych
    2) wysokość budynku mierzona do kalenicy 8 m
    3) dachy strome dwuspadowe
    4) kalenica prostopadła lub równoległa do osi drogi lub granic działki
    5) pokrycie dachów dachówką bądź materiałem podobnym
    6) szerokość elewacji frontowej do 12 m
    6) szerokość elewacji frontowej dla budynku z wbudowanymi garażami do 16 m
    7) linia zabudowy obowiązująca 4 m od linii rozgraniczającej drogi 1KDW, 523aKDL, 685aKDD - wyznaczona
    graficznie.
    5. Na terenach, o których mowa w ust. 1, w zakresie warunków zabudowy i gabarytów budynków garaży
    obowiązują:
    1) ilość kondygnacji do 1 kondygnacji nadziemnej
    2) dach płaski lub stromy dwuspadowy
    3) wysokość budynku do 5 m mierzona do stropu przy dachu płaskim lub kalenicy przy dachu stromym
    4) kalenica prostopadła lub równoległa do osi drogi
    Id: XBTQD-FZEES-YDKNR-ZQNUY-QMXSA. Podpisany Strona 4
    5) szerokość elewacji frontowej budynku garażu do 6 m
    6) linia zabudowy obowiązująca 4 m od linii rozgraniczającej drogi 1KDW, 523aKDL, 685aKDD - wyznaczone
    graficznie.
    6. Wysokość zabudowy do 12 m."

    Czy dostane zgodę na budowę tego budynku ? Nie wiem czy dobrze rozumiem w projekcie jest wysokość do kalenicy 8,73 a warunki zabudowy nakazują 8m czyli jest o 0,73 za wysoki tak ??? Czy mam brać pkt 6. wysokość zabudowy do 12m?
    Proszę was o radę jak mam to rozumieć.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wynika z tego, że garaże mogą mieć 12 m a domy 8m

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.530
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    wynika z tego, że garaże mogą mieć 12 m a domy 8m
    Garaże mają do 5m. Punkt 6 dotyczy innych budowli (np. urządzenia infrastruktury technicznej czy obiekty małej architektury), niż garaże i budynki mieszkalne. Pewnie jak ktoś zechce tam postawić BTS to się na to załapie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.981

    Domyślnie

    Cytat Napisał massi Zobacz post

    Czytałem mpzp i wz i znalazłem punkt.:
    Proszę was o radę jak mam to rozumieć.
    Podaj linka to MPZP i WZ.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Podaj linka to MPZP i WZ.
    proszę oto link: http://www.lubliniec.bip.info.pl/dok...8&idmp=210&r=r

    Tekst wz mpzp masz w pdf jest tam dodany.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Czyli nie mogę wybudować budynku który ma 8,7? Może są jakieś przepisy które pozwalają na przekroczenie tego kryterium o 10% ? Nic się nie da zrobić? Przecież to jest śmieszne. Większośc projektów ma 8 - 9 m więc po co oni dali 8? Żeby ludzią życie utrudnić czy co?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Faktycznie zapis jest niejednoznaczny dla laików. Wysokość budynków mieszkaniowych jest jednoznacznie określona na 8 metrów, a zabudowy na 12 m. Czyli budynek może mieć 8 metrów a maszt z anteną na budynku 12 m. Stojący obok maszt sieci komórkowej 12 m. Komin jakiejś fabryki 12 m. Ale budynek nie będący mieszkalnym, czyli np. magazyn, silos może mieć też 12 m. Choć w zakresie obszaru tego nie mógłby formalnie powstać
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    903

    Domyślnie

    Cytat Napisał massi Zobacz post
    Czyli nie mogę wybudować budynku który ma 8,7? Może są jakieś przepisy które pozwalają na przekroczenie tego kryterium o 10% ? Nic się nie da zrobić? Przecież to jest śmieszne. Większośc projektów ma 8 - 9 m więc po co oni dali 8? Żeby ludzią życie utrudnić czy co?
    Nie, po to, żeby np. na małych działkach nie powstawały trzypiętrowe domy, formalne niezacieniające budynków na działkach sąsiednich, ale w praktyce rzucające wieczny cień na otoczenie.


    Jakąś granicę trzeba było ustalić. Z planu można wyczytać, że działki w tym rejonie są zapewne relatywnie nieduże (wysoki współczynnik zabudowy itd). Ma to na celu pewien ład i zapewnienie, że obok Twojego domku nie powstanie miniwieżowiec, bo ktoś sobie zamarzył rezydencję w stylu Carringtonów na 7a działce, więc żeby zadać szyku, to musi iść w górę, bo w bok nie ma gdzie. A w pewnym momencie każdy dodatkowy metr wysokości sąsiedniego budynku powoduje, że masz o jeden miesiąc w roku mniej słońca na swojej działce. PS. nie zaczynajmy w tym wątku motywu "każdy na swojej ziemi powinien móc wybudować cokolwiek chce"...

    Istotnie, najbardziej typowy dom z poddaszem użytkowym, z dachem o kącie 40-45 stopni ma z reguły trochę ponad 8m do kalenicy. Rozwiązanie jest proste - plan, jeśli dobrze widzę, nie narzuca stromości dachu - zmienić projekt na taki, który ma dach o nachyleniu połaci ok. 30 stopni. Zmieści się.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Nie, po to, żeby np. na małych działkach nie powstawały trzypiętrowe domy, formalne niezacieniające budynków na działkach sąsiednich, ale w praktyce rzucające wieczny cień na otoczenie.
    Sprawy dotyczące zacienienia sąsiednich nieruchomości regulują odrębne przepisy a nie plan miejscowy.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    903

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Sprawy dotyczące zacienienia sąsiednich nieruchomości regulują odrębne przepisy a nie plan miejscowy.
    Oczywiście. Znam je. W praktyce ciężko wybudować budynek zacieniający inny (4m od jednej granicy, 4m od drugiej i już mamy osiem metrów możliwej wysokości budynku, plus wysokość najniższego okna od terenu, plus ew. większa odległość od granicy - mało jest sytuacji, gdy na podstawie tych zapisów nie da się wybudować 9-10m domu). Autor planu miejscowego może jednak kształtować zabudowę, tak, żeby mniej oddziaływała na siebie.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Szkoda. Myślałem, że to będzie ciekawa działka do zabudowy. Zmniejszając wysokość budynków do 8m, znacząco wykluczyli większość bardzo ładnych projektów które miały 8,2 - 8,5m wysokości. Pół metra to nie tak dużo a miałbym większy wybór projektów a tworzenie indywidualnego jest dosyć kosztowne.

  12. #12

    Domyślnie

    Jeśli działka Ci odpowiada i jedynym czynnikiem decydującym o rezygnacji z jej zakupu jest te 8m, to rozważ sugestię kolegi samotnik i zmniejsz kąt nachylenia dachu. I tak musisz adaptować projekt do warunków lokalnych, dogadaj się ze sprzedającym działkę by opuścił cenę o koszt zmiany nachylenia połaci. Poznanie orientacyjnego kosztu to jeden telefon do architekta lokalnego.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    903

    Domyślnie

    Może planista zamarzył sobie w rejonie domki parterowe lub parterowe z mało użytkowym poddaszem (niska ścianka kolankowa, ew. pomieszczenie do wygospodarowania jedynie pośrodku, z oknami połaciowymi).

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Wiem że na tej działce może być dach stromy od 15 do 45 stopni. Może jest to najlepsze rozwiązanie aby zmienić kąt dachu, tylko czy wtedy ten dom nie będzie wyglądać komicznie

    Zapomniałem jeszcze o jednej kwestii. Mianowicie jak to jest z tymi przepisami. W tym roku podobno zaostrzyły się normy jakie musi spełniać budynek i musi być on energooszczędny. Czyli chyba EP było na poziomie 120 a od tego roku nie może przekraczać 90. W 2021 jeszcze bardziej zaostrzą normy i będzie to 70.
    Ale jak to jest? Załóżmy zaczynam budowe w tym roku kończe w 2023. To budynek musi spełnić norme z 2017 roku czy 2023 ? Oraz kto to sprawdza?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    903

    Domyślnie

    Liczy się moment uzyskania pozwolenia na budowę. Nikt tego nie sprawdza, oświadcza to projektant, a potem kierownik budowy.

    P.S. Zmianę kąta nachylenia dachu trzeba przeprowadzić z rozwagą. Zastanowić się, jak to wpłynie na wygląd budynku, na jego funkcjonalność (o ile nie podniesiesz ścianki kolankowej poddasza, to zwiększy się obszar skosów) i konstrukcję dachu.

  16. #16

    Domyślnie

    Witam wszystkich , jestem tu nowa i nie wiem jak zalozyc nowy post Mam ten sam problem co kolega tylko w druga strone , w MPZP jest napisane , ze dla zabudowy jednorodzinnej maksymalna wysokosc 11 , a minimalna 8 m . Czy z tego wynika , ze nie moge zbudowac domu wys 6,6 m ? Czy to ma sens , chce dom parterowy, po co mi do tego wielgachny dach ? Ech...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kada 01 Zobacz post
    Witam wszystkich , jestem tu nowa i nie wiem jak zalozyc nowy post Mam ten sam problem co kolega tylko w druga strone , w MPZP jest napisane , ze dla zabudowy jednorodzinnej maksymalna wysokosc 11 , a minimalna 8 m . Czy z tego wynika , ze nie moge zbudowac domu wys 6,6 m ? Czy to ma sens , chce dom parterowy, po co mi do tego wielgachny dach ? Ech...
    tak, nie można wybudować niższego niż 8 m.

    z tym, że te 8 m musi mieć przynajmniej w jednym miejscu a nie na całym dachu, czyli tylko fragment domu musiałby być wysoki
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-11-2023 o 16:49

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.975

    Domyślnie

    Cytat Napisał kada 01 Zobacz post
    Witam wszystkich , jestem tu nowa i nie wiem jak zalozyc nowy post Mam ten sam problem co kolega tylko w druga strone , w MPZP jest napisane , ze dla zabudowy jednorodzinnej maksymalna wysokosc 11 , a minimalna 8 m . Czy z tego wynika , ze nie moge zbudowac domu wys 6,6 m ? Czy to ma sens , chce dom parterowy, po co mi do tego wielgachny dach ? Ech...
    - budynek musi spełnić warunki wpisane w Plan Miejscowy, tj. ( w tym przypadku ) wys. budynku między 8m, a 11m.
    - inni będą narzekać, że 11m to za mało !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #19

    Domyślnie

    najlepiej zapytac u zródła

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.975

    Domyślnie

    Cytat Napisał nieogarniam Zobacz post
    najlepiej zapytac u zródła
    to znaczy u kogo? urbanisty lub zespołu urbanistów, którzy tworzyli Plan Miejscowy ?
    wszystkie zapisy w Planie Miejscowym są czytelne i zrozumiałe.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony